Korzyści zdrowotne wiśni dla naszego organizmu są następujące:
1. Ze względu na ogromną ilość witamin, zwłaszcza z grupy B i C, wiśnie są dobrym środkiem profilaktycznym przeciw niedoborom witamin.
2. Korzyści z wiśni można odczuć przy przeziębieniach i reumatyzmie, ponieważ ich miąższ zawiera salicylany (sole kwasu salicylowego), które działają przeciwzapalnie i są chemicznie podobne do aspiryny.
3. Dobroczynne właściwości wiśni przejawiają się w łagodnym działaniu moczopędnym, dlatego wiśnie mogą być przydatne np. Do obniżania ciśnienia krwi i usuwania obrzęków.
4. Wiśnie mogą również korzystnie wpływać na nasz układ pokarmowy, stymulując produkcję soku żołądkowego, ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy masz normalną lub niską kwasowość.
5. Melatonina zawarta w wiśniach (hormon regulujący cykl snu i czuwania) pomaga radzić sobie z zaburzeniami snu i niektórymi zaburzeniami OUN.
6. Dobroczynne właściwości wiśni są również związane z zawartymi w niej przeciwutleniaczami, które chronią nasz organizm przed starzeniem się, onkologią, zaburzeniami metabolicznymi.
7. Jak się okazało, wiśnie są nieodzownym składnikiem diety niskokalorycznej, 100 gramów tej jagody zawiera tylko 52 kcal.
Pamiętaj tylko, że wiśnie są kwaśnymi jagodami i spożywane przez długi czas mogą podrażniać żołądek.
Ponadto korzyści z wiśni w zakresie utraty wagi wiążą się również z zawartymi w niej włóknami roślinnymi, które zwalczają zły cholesterol i przyspieszają proces trawienia, rozwiązując tym samym również problemy z zaparciami i żużleniem organizmu.
8. Wiśnie są naturalnym anabolikiem, wspomagają nasz układ mięśniowo-szkieletowy, utrzymują prawidłową tkankę kostną i zmniejszają ryzyko rozwoju chorób takich jak artretyzm i dna.
9. Dobroczynne właściwości wiśni to niski indeks glikemiczny, dzięki czemu można je spożywać przy cukrzycy bez obawy o wzrost poziomu cukru we krwi.
10. Osobom, które mają niski poziom hemoglobiny, zaleca się włączenie czereśni do diety, ponieważ jest to dobry naturalny środek zapobiegawczy przeciwko udarowi i zawałowi serca.
11. Nie wolno nam zapominać o kwasie foliowym, który jest niezbędny kobietom w ciąży do prawidłowego rozwoju płodu, łagodzenia objawów menopauzy i menopauzy, zwalczania obfitych krwawień miesiączkowych i poprawy ukrwienia narządów miednicy.
12. Mężczyźni również nie powinni przechodzić obok wiśni, ponieważ zawiera minerały, które pozytywnie wpływają na gruczoł krokowy, a cynk w jagodzie aktywuje produkcję męskich hormonów płciowych.
13. Wiśnie mogą ugasić pragnienie i zaostrzyć apetyt, ma to też swoje zalety, np. Jeśli dziecko nie je dobrze, to przed posiłkami podawaj mu jagody.
14. I oczywiście dobroczynne właściwości wiśni są szeroko wykorzystywane w kosmetyce.
Oto kilka przykładów.
– Wiśnia ma właściwości wybielające i tonizujące, pomaga radzić sobie z drobnymi zmarszczkami, pryszczami i cieniami pod oczami, dlatego receptur na maseczki do twarzy (w zależności od rodzaju skóry) jest wiele, z dodatkiem innych jagód, kwaśnej śmietany, kefiru, mleko, twarożek, sól z owoców morza, mąka ziemniaczana.
– Wiśnie będą zbawienne w postaci soku dodawanego do maski do włosów, przy zwiększonej zawartości tłuszczu i obecności łupieżu.
Ale mówiąc o zaletach wiśni nie możemy zapominać o przeciwwskazaniach.
– Wszyscy wiecie, że wiśnie to kwaśne jagody, dlatego przy zwiększonej kwasowości i obecności wrzodu żołądka należy powstrzymać się od ich stosowania, aby nie powodować dodatkowego podrażnienia błony śluzowej.
– W niektórych przypadkach wiśnie mogą powodować rozwój alergii, które w swoich objawach przypominają zatrucie pokarmowe.
– Nie należy jeść pestek wiśni, nawet długo przechowywana konfitura wiśniowa z pestkami może być przyczyną zatrucia, ponieważ pestki zawierają substancję taką jak amigdalina, która ostatecznie zamienia się w kwas cyjanowodorowy, który jest trucizną.
– Jeśli jesteś hipotoniczny, wiśnie mogą dodatkowo obniżyć ciśnienie krwi, nie zapominaj o tym.
Podsumowując naszą dzisiejszą rozmowę, chcę powiedzieć, że korzyści płynące z wiśni , jak każdego innego produktu, będą tylko wtedy, gdy ich nie nadużyjesz, musisz znać miarę we wszystkim.
Pamiętaj też, że dobroczynne właściwości wiśni zostaną zmaksymalizowane przez nasz organizm, jeśli spożyjemy je świeże lub mrożone.