Uzdrawiająca moc złotych wąsów

Złote wąsy dobrze się zakorzeniają w warunkach wewnętrznych. Początkowo była to tylko roślina ozdobna, ale z czasem ludzie odkryli w niej wiele przydatnych właściwości.

Ludzie nazywali go „lekarzem domowym”. Nalewki, maści i wywary przygotowane na jego bazie stosuje się w leczeniu takich dolegliwości jak osteochondroza, ostrogi piętowe, włókniaki, cysty, hemoroidy czy nadciśnienie. Dodają go również do kosmetyków. Sprawia, że ​​kremy i toniki są jeszcze bardziej odmładzające i odżywcze.

Skład i użyteczne właściwości

Odpowiadając na pytanie „w jaki sposób przydają się złote wąsy?” warto wspomnieć o jego bogatym składzie.

Chrom zawarty w liściach pomaga w utrzymaniu metabolizmu węgla w organizmie. Pomaga regulować poziom cukru we krwi, dzięki czemu jest doskonałym środkiem leczniczym dla diabetyków.

Obecność w składzie kemferolu i kwercetyny wspomaga pracę naczyń krwionośnych, sprzyja szybkiemu gojeniu się ran. Substancje te działają między innymi jako silny przeciwutleniacz, odmładzając organizm.

Prowitaminy A, witamina C i witaminy z grupy B wzmacniają funkcje ochronne, normalizują procesy metaboliczne i stabilizują błony komórkowe.

Złote wąsy pomagają w chorobach wątroby, żołądka i jelit, poprawiają pracę serca, łagodzą skurcze mięśni, obniżają wysokie ciśnienie krwi i usuwają toksyny z krwi.

Zakup surowców

Ponieważ roślina może bezpiecznie rosnąć w domu przez cały rok, nie ma potrzeby zbierania surowców.

Ze świeżych części rośliny można stworzyć leczniczą nalewkę. Do celów leczniczych stosuje się liście złotych wąsów, które zawierają wszystkie przydatne substancje.

Doświadczeni uzdrowiciele zalecają prowadzenie kursów leczenia jesienią. O tej porze roku liście gromadzą maksymalną ilość witamin, pektyn, garbników, fitosteroli i innych przydatnych substancji.

Zdjęcie: dary-prirody.su

Przeciwwskazania

Złote wąsy szybko radzą sobie z dolegliwościami ze względu na wysokie stężenie substancji w swoim składzie. Dlatego należy go używać z dużą ostrożnością. Nawet niewielkie przekroczenie wskazanej na recepcie dawki może spowodować przedawkowanie. Jego objawy: ból gardła, ostre pogorszenie widzenia, zaczerwienienie skóry, swędzenie, ból głowy (często pulsujący), omdlenie, chrypka.

Objawy przedawkowania mogą nie pojawić się natychmiast. Substancje gromadzą się w organizmie powoli. Dlatego nawet jeśli wydaje się, że lek nie działa, nie ma potrzeby przekraczania dawki. Efekt może pojawić się nawet po zakończeniu kuracji.

Ale złote wąsy są surowo zabronione, gdy:

• Ciąża i karmienie piersią;

• Przewlekłą chorobę nerek;

• gruczolak prostaty;

• Choroby tarczycy;

• choroby onkologiczne;

• Jakiekolwiek nowotwory gruczołu mlekowego;

• Silne osłabienie organizmu na tle poważnej choroby.

Chore ciało będzie słabo przyswajać składniki, które składają się na złote wąsy. Nie zaleca się przyjmowania pachnących kalii, dopóki nie osiągniesz wieku 18-20 lat.

Nalewki i wywary są widoczne tylko dla w pełni dojrzałego i wzmocnionego ciała.

Ponadto istnieją pewne ograniczenia dotyczące przyjmowania leków ziołowych. W tej chwili nie można palić tytoniu, pić alkoholu (nawet wina). Warto też ograniczyć jedzenie. Kategorycznie niemożliwe jest całkowite głodzenie, przeszkadza to w przyswajaniu przydatnych składników, ale warto zrezygnować z konserw, wędzonych i słodzonych potraw.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska