Przydatne właściwości rzodkiewki

Przydatne właściwości rzodkiewki

Warzywo korzeniowe rzodkiewki można nazwać prawdziwym magazynem pożytecznych mikroelementów i witamin. Jedna mała pęczek jest w stanie dostarczyć organizmowi dzienną dawkę kwasu askorbinowego. Co wyróżnia go spośród wielu warzyw.

Jest bogaty w fenole, które mają właściwości przeciwutleniające, które pomagają redukować stres oksydacyjny, poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego.

 

Zawiera witaminy z grupy B, witaminę PP, a także potas, magnez, żelazo, fosfor i inne przydatne substancje.

Zawiera błonnik, który jest tak niezbędny do dobrego trawienia, jest w stanie usunąć cholesterol i normalizuje przewód pokarmowy, dlatego jest przydatny dla osób z nadwagą. Ponadto warzywo to ma bardzo mało kalorii (19 kalorii na 100 gram produktu), przez co jest po prostu niezbędne dla tych, którzy podążają za sylwetką z korzyścią dla organizmu.

Specyficzny ostry smak korzenia rzodkiewki nadają zawarte w nim olejki eteryczne.

Regularne stosowanie go w pożywieniu pomaga oczyścić jelita z toksyn i toksyn. Olej gorczycowy w składzie roślin okopowych ma aktywne działanie przeciwdrobnoustrojowe i bakteriobójcze oraz jest w stanie tłumić aktywność mikroorganizmów chorobotwórczych. Rzodkiewka jest również nazywana środkiem do czyszczenia naczyń – podobnie jak rzodkiewka pomaga wyeliminować nadmiar cholesterolu.

Jakie są zalety jedzenia rzodkiewki?

-Poprawia odporność.

-Zwalczanie przeziębień.

– W wierzchołkach rzodkiewki jest dużo kwasu foliowego, warzywo to jest dobre dla zdrowia kobiet i prawidłowego rozwoju płodu dla kobiet w ciąży.

-Ma działanie żółciopędne i łagodzi obrzęki. Ogólnie rzecz biorąc, jest bardzo korzystny dla woreczka żółciowego i wątroby.

-Wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego oraz w walce z rakiem.

Rzodkiewki zawierają proteiny, węglowodany, popiół i substancje azotowe, minerały i witaminy, a także naturalne antybiotyki.

Stymuluje produkcję soku żołądkowego, co poprawia trawienie. Korzyści z rzodkiewki rozciągają się również na układ sercowo-naczyniowy – warzywo to pozwala zapobiegać chorobom narządów wewnętrznych, a także pomaga zachować młodość i uniknąć otyłości. Kilka rzodkiewek dziennie poprawi cerę, ponieważ normalizuje aktywność układu sercowo-naczyniowego.

Rzodkiewka jest źródłem naturalnych antybiotyków – fitoncydów. Dlatego rzodkiewka może być stosowana jako środek profilaktyczny na przeziębienia i choroby zapalne.

Wierzchołki rzodkiewki nie ustępują roślinom okopowym pod względem zawartości mikroelementów i witamin. Liście są również jadalne. Wierzchołki są duszone, z niego przygotowuje się kapuśniak, wkłada okroshkę i sałatki. Rzodkiewka to idealne warzywo do lekkiego menu, kiedy organizm jest oczyszczony ze szkodliwych toksyn i toksyn.

Jednak nawet tak pożytecznej rośliny okopowej nie należy nadużywać, należy zawsze pamiętać o rozsądnym środku.

Osoby z chorobami jelit lub żołądka nie powinny dać się ponieść rzodkiewce, ponieważ może to być przyczyną zaostrzenia chorób.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska