Pokrzywa przydatne porady

Pokrzywa przydatne porady

Pokrzywa to prawdziwy naturalny uzdrowiciel i uzdrowiciel. Ze względu na swoje dobroczynne właściwości jest lekiem uniwersalnym na wiele schorzeń. Nic dziwnego, ludzie mówili o tej roślinie: „Jedna pokrzywa zastąpi siedmiu lekarzy”. I nie bez powodu padło takie oświadczenie!

Korzystne cechy

Pokrzywa zwiększa zawartość hemoglobiny, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, przyspiesza metabolizm i przywraca krążenie krwi do optymalnego stanu.

Pokrzywa zawiera dużą ilość witamin B, C i K, żelazo, wapń, karoten i potas. Roślina jest bogata w dobroczynne pierwiastki śladowe, takie jak flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, olejki eteryczne i histamina.

Nie można nawet wymienić leczniczych właściwości pokrzywy. Ta roślina lecznicza ma działanie tonizujące, przyspiesza regenerację błon śluzowych przewodu pokarmowego, normalizuje miesiączki u kobiet.

Pokrzywa łagodzi zmęczenie, zwiększa odporność organizmu na wirusy i choroby.

Aplikacja pokrzywy

W medycynie ludowej pokrzywa jest stosowana w leczeniu wielu chorób. Odwar z liści jest świetny na łojotok i łysienie. Pomaga wzmocnić włosy i poprawić ogólny stan zdrowia skóry.

Świeżo wyciśnięty sok z pokrzywy stosowany jest jako maseczki, okłady czy balsamy. Balsamy nakłada się na wrzody lub rany. Eliminują stany zapalne skóry i przyspieszają gojenie się ran. Maski polecane są osobom ze skórą problematyczną. Mają właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i antyseptyczne.

Napary z pokrzywy są stosowane przy chorobach kobiecych i podlewaniu. Ten napój jest szczególnie przydatny w okresie menopauzy. Pomaga zmniejszyć częstotliwość uderzeń gorąca i potu. Mężczyźni również korzystają z naparów z pokrzywy. Wlew poprawia stan układu moczowo-płciowego i pomaga przy zapaleniu gruczołu krokowego. Tradycyjni uzdrowiciele zalecają picie naparów z pokrzywy na dnę i reumatyzm, w przypadku niewydolności krążenia lub w celu złagodzenia bólu.

Nasiona pokrzywy są bardzo popularne w medycynie ludowej. Zawierają białka, tłuszcze, węglowodany, kwas askorbinowy i foliowy. Zapewniają normalne funkcjonowanie organizmu, normalizują funkcje narządów płciowych oraz usprawniają pracę układu nerwowego. Nasiona zawierają również kwas linolowy, który z kolei ma działanie przeciwhistaminowe, zatrzymuje krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne oraz normalizuje miesiączkę.

Użycie pokrzywy jest naprawdę ogromne. Znajduje zastosowanie w gotowaniu, dodawaniu do zup, sałatek czy mięs. Pokrzywa zajmuje również ważne miejsce w dietetyce. Oczyszcza organizm z toksyn, pomaga poprawić zdrowie i sprzyja powolnej utracie wagi. Pokrzywa jest również aktywnie wykorzystywana w przemyśle. Przetwarzany jest na koncentraty białkowo-witaminowe w postaci szelek, granulatu lub mączki witaminowej. W farmaceutykach roślina jest stosowana jako składnik środków przeciwnowotworowych i żółciopędnych, a także maści do leczenia oparzeń.

Pokrzywa to królowa roślin, wyjątkowe i lecznicze zioło, rodzaj zielonej apteki. Ma zbawienny wpływ na cały organizm, dodaje sił i energii. Regularne spożywanie tej rośliny leczniczej pomoże w leczeniu i zapobieganiu wielu chorobom.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska