Rutyna to formuła, czym jest i do czego potrzebuje organizm

Rutyna należy do bioflawonoidów, które zmniejszają kruchość i przepuszczalność naczyń włosowatych oraz działają antyoksydacyjnie. Ta grupa substancji czynnych nazywana jest łącznie „witaminą P”. Oprócz rutyny zawiera kwercetynę, hesperydynę, antocyjany i inne flawonoidy roślinne. W składzie leków substancję tę można nazwać po łacinie – rutyną lub mieć synonimiczną nazwę chemiczną „rutozyd” (rutozyd).

W literaturze popularnonaukowej oraz w opisach suplementów diety określenia „rutyna” i „witamina P” są często używane jako synonimy, co jest błędem.

Po raz pierwszy substancję witaminopodobną uzyskano w 1842 roku z pachnącej ruty, dzięki czemu pojawiła się nazwa „rutyna”. Badania nad aktywną formułą kontynuował amerykański chemik A. Szent-Gyordi, który wyizolował ją ze skórki cytryny w 1936 roku. Naukowiec zidentyfikował wpływ odżywki na wytrzymałość ściany naczyń włosowatych i nadał jej nazwę witamina P (od angielskiego słowa przepuszczalność – przepuszczalność). Później stwierdzono, że oprócz rutyny w składzie substancji znajdują się związki różniące się budową chemiczną i właściwościami.

Właściwości chemiczne

Wzór strukturalny rutyny

Zgodnie ze swoją budową chemiczną substancja jest glikozydem flawonoidu kwercetyny i nosi naukową nazwę kwercetyno-3-O-rutynozyd. Rutozyd nie ma izomerów strukturalnych. Czysta substancja ma kolor żółty lub żółto-zielony. Temperatura topnienia wynosi 140-150 ° C. Rutozyd dobrze oddziałuje z wodą, etanolem i alkaliami, ale nie rozpuszcza się w eterach i jest zdolny do tworzenia złożonych związków z solami metali.

Biologiczna rola witaminy

Rutyna jest bardzo przydatna, ale nie jest wytwarzana w ludzkim organizmie, dlatego jej dzienne spożycie należy pozyskiwać z zewnątrz. Po wejściu do krwiobiegu substancja jest metabolizowana do innych korzystnych flawonoidów. Nadmiar witaminy wydalany jest przez filtry nerkowe, nie dochodzi do jej gromadzenia się w tkankach.

Wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych . Witamina zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zmniejsza ich kruchość, zapobiega powstawaniu siniaków, siniaków i pajączków na skórze. Preparaty rutozydowe ze względu na swoje działanie żylne pomagają przy żylakach. Zmniejszenie zakrzepów krwi . Substancja zapobiega agregacji (zlepianiu) płytek krwi oraz poprawia właściwości reologiczne krwi. Zmniejsza ryzyko tworzenia się skrzepów krwi u pacjentów z chorobami żylnymi. Normalizacja ciśnienia krwi . Substancja rozszerza małe naczynia i zmniejsza całkowity opór obwodowy, co pomaga obniżyć ciśnienie w nadciśnieniu. Przeciwnadciśnieniowe właściwości rutyny są również realizowane przez wydalanie nadmiaru płynu przez nerki. Utrzymanie równowagi hormonalnej… Związek stymuluje syntezę hormonów kory nadnerczy i tarczycy. Zwalcza stany zapalne . Substancja rutyna wybiórczo blokuje mediatory prozapalne (prostaglandyny, fosfolipazę). Hamuje produkcję histaminy i serotoniny, związków wywołujących objawy alergii. Ochrona przed wolnymi rodnikami tlenowymi . Rutozyd w połączeniu z kwasem askorbinowym działa przeciwutleniająco i wspomaga syntezę witaminy E. Krótko mówiąc, rutyna spowalnia procesy starzenia, a także zapobiega pojawianiu się nowotworów złośliwych.

Dzienne zapotrzebowanie na rutozyd zależy od wieku i płci:

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę obserwuje się u osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, zamieszkujących regiony o niekorzystnej sytuacji środowiskowej. Dla kobiet w ciąży i karmiących piersią rutyna i inne substancje z grupy bioflawonoidów są przepisywane przez lekarza.

Nie ma specjalnego testu laboratoryjnego do określania poziomu rutozydu we krwi. Brak witaminy można ocenić na podstawie charakterystycznych objawów klinicznych związanych ze zwiększoną przepuszczalnością małych naczyń krwionośnych.

Rutyna w jedzeniu

Bioflawonoidy występują w owocach i warzywach, ale ich ilość zależy od wielu czynników – warunków uprawy roślin, sposobu przechowywania, rodzaju obróbki kulinarnej. Według obliczeń dietetyków osoba otrzymuje nie więcej niż 30-35 mg flawonoidowej rutyny z pożywieniem, a liczba ta zmniejsza się w miesiącach zimowych.

Obejrzyj film o tym, dlaczego musisz zwiększyć ilość pokarmów roślinnych w swojej diecie:

 

Tabela – TOP-10 źródeł żywności bogatych w rutynę

Stężenie rutozydu, mg na 100 g produktu

Objawy hipowitaminozy

Rutyna jest potrzebna organizmowi głównie do wzmocnienia naczyń włosowatych, dlatego przy jej niedoborze obserwuje się zwiększone krwawienie. Na skórze i błonie śluzowej jamy ustnej występują krwawienia z nosa, punktowe krwotoki, na twarzy pojawia się sieć naczyniowa itp.

Oprócz krwawienia wyróżnia się następujące objawy niedoboru witamin:

Aby szybko wyeliminować krwawienie, lekarze zalecają przyjmowanie skojarzonych suplementów diety z witaminą P lub monopreparatami z rutyną w przyswajalnej postaci. Efekt kliniczny przyjmowania leków pojawia się w ciągu 1-2 tygodni kursu terapeutycznego.

Nadmiar substancji w organizmie

W przeciwieństwie do rozpuszczalnych w tłuszczach związków witaminowych, rutyna jest korzystna dla organizmu i nie szkodzi nawet po spożyciu w dużych dawkach. Nie odnotowano również przypadków hiperwitaminozy po zażyciu leków. Nadmiar związku chemicznego nie powoduje skutków ubocznych, rozkłada się na nieaktywne metabolity, które są wydalane z moczem.

Rutyna jest szeroko stosowana w celu utrzymania zdrowia i urody kobiet.

Firmy farmaceutyczne produkują preparaty z flawonoidową rutyną w kapsułkach i tabletkach do podawania doustnego w różnych dawkach, które dobierane są w zależności od stopnia niedoboru witamin. Głównym obszarem stosowania witaminy jest eliminacja zwiększonej przepuszczalności naczyń w skazie krwotocznej i kapilarotoksyce. Dzieciom przepisuje się rutynę w celu wzmocnienia odporności i zapobiegania infekcjom dróg oddechowych.

Fundusze oparte na rutozydzie są pobierane w kompleksowym schemacie leczenia takich chorób:

Na bazie rutyny (rutozydu) produkowane są również żele lecznicze do użytku zewnętrznego. Leki te są przeznaczone do leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, krwiaków i dużych krwotoków podskórnych.

Rutyna działa na skórę: przyspiesza regenerację, wzmacnia naczynia włosowate, pomaga w walce z wypryskami i zaskórnikami. W przypadku problemów dermatologicznych kosmetyczki zalecają stosowanie doustnych suplementów rutozydu wraz z kosmetykami.

Rutozid wchodzi w skład kosmetyków leczniczych stosowanych przy trądziku różowatym, trądziku, oznakach uszkodzenia skóry przez promienie UV. Substancja obecna jest w tonizujących kremach do twarzy i ciała, tonikach, maseczkach. Jest również dodawany do szamponów leczniczych w celu wzmocnienia włosów i odżywienia mieszków włosowych.

Gdzie kupić witaminy

Dla naszych Czytelników 10% rabatu od kwoty pierwszego zamówienia w sklepie internetowym Ayherb. Aby go aktywować, wprowadź kod promocyjny AGK4375 przed zapłaceniem za towar w koszyku lub kliknij link.

  • ogromny katalog produktów dla urody i zdrowia od producentów premium z Europy i USA;
  • ceny leków z flawonoidami są o 30-50% niższe niż ceny apteczne ze względu na duże obroty sklepu i brak pośredników;
  • szybka dostawa do dowolnego kraju, a także możliwość zamówienia bezpłatnego transportu towarów dla mieszkańcó;
  • recenzje każdego produktu są pisane przez prawdziwych klientów;

Rutyna to lecznicza substancja roślinna, której codzienne spożycie jest niezbędne dla wzmocnienia naczyń krwionośnych i zapobiegania krwawieniom. Związek chemiczny nie jest syntetyzowany w organizmie, człowiek otrzymuje go z pożywieniem lub z biologicznie aktywnymi dodatkami. Rutozid jest stosowany w medycynie, a także w kosmetologii do przywracania matowej i zniszczonej skóry oraz w leczeniu trądziku różowatego. Ta witamina nie jest szkodliwa dla organizmu, ale przed jej użyciem lepiej skonsultować się z lekarzem.

Jakie znasz metody radzenia sobie z trądzikiem różowatym? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Podobał Ci się artykuł? Powiedz swoim przyjaciołom.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska