Woda różana: – Korzyści – Zastosowania

Woda różana: - Korzyści - Zastosowania

Woda różana to ekstrakt z płatków róży. Korzyści i właściwości tego produktu znane są od niepamiętnych czasów. Stosowano go w leczeniu wielu dolegliwości. Ten artykuł dotyczy kosmetycznych właściwości wody różanej.

  • Chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym
  • Nawilża
  • Posiada łagodne właściwości antyseptyczne
  • Łagodzi i łagodzi podrażnienia, korzystnie wpływa na skórę problematyczną1
  • Zwiększa elastyczność i spowalnia starzenie
  • Wyrównuje koloryt 2
  • Pobudza krążenie krwi i pomaga zredukować worki pod oczami
  • Ma właściwości przeciwutleniające3

Już samo wdychanie aromatu ma pozytywny wpływ na zdrowie4

Woda różana do twarzy stosowana jest jako naturalny tonik. Delikatnie oczyszcza, normalizuje ph5, przywraca funkcje ochronne skóry. Dlatego jest tak ceniony za zachowanie młodości, urody i zdrowia skóry.

Przeciwwskazania do wody różanej

Woda różana to naturalny środek, który ma tylko jedno przeciwwskazanie – indywidualną nietolerancję. Jeśli nigdy wcześniej go nie używałeś, wykonaj mały test wrażliwości. Nałóż trochę wody różanej na nadgarstek lub zgięcie łokcia. Oceń odpowiedź w ciągu 20 minut. Jeśli w miejscu aplikacji nie ma negatywnych objawów, ryzyko alergii jest minimalne.

w domu

Woda różana w domu jest dość prosta w przygotowaniu. Ale konieczne jest odpowiedzialne podejście do wyboru roślin. Nie jest tajemnicą, że hodowcy i sprzedawcy stosują różne chemiczne sztuczki, aby wydłużyć okres kwitnienia. Ale dla skóry takie substancje są mało przydatne. Dlatego decydując się na zrobienie wody różanej, preferuj dom, ogród i róże, których pochodzenia i uprawy jesteś pewien.

Do przygotowania wody różanej w domu odpowiednie są róże dowolnej odmiany, a także kwiaty dzikiej róży. Preferuj odmiany o jasnym aromacie i najlepiej czerwonych odcieniach. Tak więc domowa woda różana okaże się pachnąca i ma piękny kolor.

Jak zrobić wodę różaną

Domowa woda różana – jak zrobić wodę różaną w domu, chyba każdy z nas pomyślał. Kiedy wokół jest mnóstwo kwiatów, dlaczego nie zrobić domowej roboty wody różanej? Najważniejsze, że przepisy są proste. Przeczytaj do końca, aby poznać wszystkie szczegóły.

Istnieją trzy sposoby na zrobienie wody różanej w domu.

  • Zaparzyć w termosie. To zajmie 3 łyżki. płatki. Zalej je 200 ml wrzącej wody i pozostaw na 12 godzin. Woda różana gotowa!
  • Preparat Hydrolat. Przykryj dno garnka płatkami o grubości 1-2 cm.Wlej tyle wody, aby zakryła płatki. Umieść szeroką miskę na dnie garnka. Zamknij pokrywę, uchwyt w dół. Gotuj, aż miska wypełni się wodą różaną. Podczas gotowania konieczne jest włożenie lodu do pokrywki, aby kropelki odparowanej wody, które osiadły na niej, szybko spłynęły do ​​​​miski.
  • Podobnie jak w drugiej opcji, napełnij patelnię płatkami i wodą. Gotuj, aż płatki stracą kolor. Odcedź powstały wywar.

Aby woda różana zachowała się dłużej, przelej ją do sterylnego słoiczka i szczelnie zamknij. Wodę różaną z płatków róż najlepiej przechowywać w lodówce. Aby wydłużyć okres przydatności do spożycia, dodaj środek konserwujący Geogard 221 (0,6%).

Jak widać, wodę różaną można zrobić w domu. Oczywiście nie będzie przechowywany tak długo, jak został zakupiony, ale można go przechowywać w lodówce przez około miesiąc. Środek konserwujący zwiększy ten czas czasami.

Wodę z płatków róży można stosować codziennie i nie raz do pielęgnacji skóry. Poniżej dowiesz się, jak i dlaczego używać wody różanej.

Do czego służy woda różana?

Do czego używa się wody różanej w kosmetykach? Hydrolat różany stosuje się do twarzy, ciała, włosów. Ważne, aby pasował do każdego rodzaju skóry, aktywował funkcje ochronne i regeneracyjne. Ale najpierw najważniejsze.

Woda różana do twarzy

Do twarzy odpowiednie jest stosowanie w czystej postaci i jako część produktów zakupionych lub domowych. Woda różana pomaga zwalczać zmarszczki i pryszcze, sprawia, że ​​cera jest zdrowsza, a jej konsystencja aksamitna. Wystarczająco, by umyć ją dwa razy dziennie.

płyn kosmetyczny

Dzięki obecności związków fenolowych hydrolat różany ma właściwości oczyszczające i normalizujące wydzielanie sebum. Ten naturalny balsam do cery tłustej i problematycznej delikatnie oczyszcza i nawilża. Pomaga zwęzić pory, łagodzi stany zapalne i zaczerwienienia. Lekki efekt antyseptyczny zmniejszy prawdopodobieństwo pojawienia się pryszczy. Im częściej kompozycja jest nakładana, tym wyraźniejszy jest efekt.

W przypadku skóry tłustej i problematycznej można dodać olejki eteryczne z drzewa herbacianego, lawendy, cytryny itp.

Tonik

Woda różana tonizuje i wzmacnia skórę właściwą. Dzięki obecności substancji bioaktywnych komórki otrzymują odżywienie i nawilżenie. Nawilży suchą skórę i nada aksamitności. Wyrównanie kolorytu i likwidacja obrzęków – dodatkowo poprawia wygląd skóry. Aby uzyskać taki efekt, przecieraj twarz 1-2 razy dziennie.

W razie potrzeby wzbogać kompozycję ulubionym olejkiem eterycznym. Dzięki temu składniki odżywcze wnikają w głębsze warstwy skóry.

lód

Wahania temperatury wraz z odpowiednim nawilżeniem są korzystne dla młodej skóry. Łącząc to działanie z zaletami naturalnych hydrolatów roślinnych otrzymujemy podwójną korzyść! Wystarczy zamrozić hydrolat różany domowej roboty lub kupiony w sklepie w pojemnikach na kostki lodu i stosować kilka razy w tygodniu na twarz po demakijażu.

Istnieje możliwość wykonania masażu, naprzemiennego oddziaływania na skórę zimnem i ciepłem. Aby to zrobić, naprzemiennie nakładaj lód i ciepły ręcznik. Podczas ekspozycji wykonaj 3-4 naprzemienne.

Zamrażanie może być wykorzystane do wydłużenia okresu przydatności do spożycia toniku. Wystarczy rozmrozić kostkę i przetrzeć twarz jak tonikiem. Po zakończeniu porcji wyjmij nową kostkę.

krem

Trudno znaleźć kobietę, która nie stosowałaby w swojej pielęgnacji przynajmniej jednego kremu. Można go wzbogacić wkraplając 5-7 kropli hydrolatu różanego do porcji kremu. Lub można go nakładać przed kremem, dzięki czemu skóra otrzyma więcej nawilżenia i odżywienia.

Możesz też stworzyć swój własny, domowy krem ​​( przepisy na domowe kremy tutaj ) i dodać do niego hydrolat.

maski i plastry

Nie tylko krem ​​można wzbogacić wodą różaną. Dodaje się go do maseczek. Na przykład na bazie gliny. Pomocne są również domowe płatki pod oczy z wodą różaną. W tym celu wystarczy nałożyć go na waciki i przykleić na oczyszczone z makijażu okolice oczu. Wystarczy 10-15 minut, aby zapobiec obrzękom i cieniom pod oczami.

Dla ciała

Hydrolat różany działa również korzystnie na organizm. Pomoże nawilżyć, sprawi, że skóra będzie przyjemna i aksamitna, przedłuży młodość i przywróci zdrowy koloryt. Kompozycja ma również właściwości lecznicze, oparzenia, skaleczenia i pęknięcia goją się szybciej. Jak stosować, aby uzyskać taki efekt?

  • dodać do mleczka do ciała lub nałożyć przed po prysznicu
  • dodaj szklankę wody różanej do kąpieli
  • kosmetyki różane

Dla włosów

Woda różana ma właściwości myjące. Jeśli po umyciu spłuczemy loki jego roztworem, otrzymamy

  • wzmocnienie połysku,
  • lekkie szczotkowanie,
  • wzmocnienie,
  • zmniejszenie kruchości i przekroju poprzecznego,
  • eliminacja elektryfikacji,
  • przyjemny aromat loków

Dodatkowo hydrolat różany pielęgnuje skórę. Zmiękcza i nawilża, likwiduje chorobotwórczą mikroflorę i szereg problemów z nią związanych – łupież, swędzenie, wypadanie włosów.

Wcierając kompozycję co tydzień w skórę głowy, uzyskasz te same właściwości. Odrobiną wody różanej można wzbogacić szampony i maski.

w szamponie

Dodanie wody różanej do szamponu sprawi, że będzie on bardziej miękki i będzie miał właściwości spłukiwania. Łyżeczka wystarczy na porcję szamponu. Nie zaleca się wzbogacania całego słoiczka, aby nie skrócić terminu przydatności do spożycia.

Inną opcją jest zrobienie domowego szamponu. To zajmie 2 żółtka i 2 łyżki. hydrolat. Ubij żółtka tuż przed użyciem i wymieszaj z wodą różaną. Zwilż głowę wodą, dokładnie wmasuj u nasady i na całej długości, spłucz. W razie potrzeby do mieszanki dodaje się suchą musztardę (nie > 1 łyżeczka), olejki eteryczne, sok z cytryny, wywary ziołowe.

Jak wybrać?

Wybierając butelkę wody różanej w sklepie, zwróć uwagę na skład. Powinna być wzmianka o naturalności. Ponieważ istnieją opcje wykorzystujące syntetyczny hydralat z substancjami zapachowymi. Przeczytaj uważnie składniki.

Bądź piękna i zdrowa dzięki naturalnym kosmetykom!


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska