Woda mineralna: korzyść czy szkoda dla organizmu?

W przeciwieństwie do innych rodzajów wody, woda mineralna jest butelkowana ze źródła i zawiera naturalne minerały i inne pierwiastki śladowe (1).

Według FDA woda mineralna musi zawierać co najmniej 250 części na milion (ppm) wszystkich rozpuszczonych ciał stałych – lub minerałów i pierwiastków śladowych – ze źródła. Dodawanie minerałów podczas butelkowania wody jest zabronione (1, 2).

W przeciwieństwie do napojów gazowanych, gazowana woda mineralna jest naturalnie gazowana, ale dodawanie lub usuwanie dwutlenku węgla (CO2) podczas butelkowania jest dozwolone (1, 2).

Wodę mineralną można również uzdatniać w celu usunięcia potencjalnie toksycznych substancji, takich jak arsen (1, 2, 3).

Jak sama nazwa wskazuje, woda mineralna może zawierać różnorodne minerały i inne naturalne związki, w tym magnez, wapń, wodorowęglan sodu, siarczan, chlorek i fluor (1).

Rodzaje i ilości minerałów zależą od tego, skąd pochodzi woda. W rezultacie korzyści zdrowotne i smak wody mineralnej są bardzo zróżnicowane.

Wreszcie, chociaż woda z kranu może dostarczyć niektórych minerałów, butelkowana woda mineralna zwykle zawiera więcej tych związków (4).

Woda mineralna jest butelkowana bezpośrednio ze źródła i na ogół zawiera więcej niezbędnych minerałów niż woda z kranu. Źródło wody wpływa na jej skład mineralny, potencjalne korzyści zdrowotne i smak.

Dlaczego woda mineralna jest przydatna dla ludzi

Dzięki unikalnej kompozycji minerałów i związków organicznych naturalna woda mineralna może przynosić korzyści zdrowotne.

Odpowiednie spożycie wapnia jest ważne dla zdrowia kości na wszystkich etapach życia, ponieważ sprzyja rozwojowi i utrzymaniu kości (5).

Woda mineralna jest dobrym źródłem wapnia. W rzeczywistości badania wykazały, że organizm może wchłaniać wapń z wody mineralnej równie skutecznie, jeśli nie lepiej, z produktów mlecznych (6, 7).

Jedno badanie z udziałem 255 kobiet po menopauzie wykazało, że osoby, które regularnie piły wodę mineralną bogatą w wapń, miały znacznie wyższą gęstość kości niż te, które piły wodę o niższym poziomie wapnia (8).

Ponadto wodorowęglan i magnez znajdujące się w wodzie mineralnej mogą również wspierać mocne kości (1, 9, 10).

Badania pokazują, że nieodpowiedni poziom wapnia i magnezu może przyczyniać się do wysokiego ciśnienia krwi, które jest czynnikiem ryzyka chorób serca (1Trusted Source, 11Trusted Source, 12Trusted Source).

Niedawne badanie powiązało wodę pitną bogatą w magnez i wapń ze znacznym obniżeniem poziomu ciśnienia krwi (13).

Biorąc pod uwagę, że woda mineralna może być dobrym źródłem obu tych składników odżywczych, picie jej może pomóc obniżyć poziom ciśnienia krwi, szczególnie u osób z wysokim poziomem (14).

Jedno 4-tygodniowe badanie z udziałem 70 osób dorosłych z granicznym nadciśnieniem tętniczym wykazało, że picie co najmniej 1 litra naturalnej wody mineralnej dziennie znacznie obniżyło ciśnienie krwi (14).

Jednak przegląd 20 badań dotyczących wpływu wody mineralnej na ciśnienie krwi wykazał sprzeczne wyniki. Dlatego potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć związek między spożyciem wody mineralnej a ciśnieniem krwi (15).

Musująca woda mineralna może również chronić przed chorobami serca.

Dwa badania przeprowadzone na kobietach po menopauzie wykazały, że picie 0,5–1 litra gazowanej wody mineralnej dziennie znacząco obniżyło poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL (złego), jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu HDL (dobrego) (16, 17 ).

Magnez w tej wodzie może również sprzyjać zdrowiu serca, ponieważ jedno z badań powiązało wyższy poziom magnezu w wodzie ze zmniejszonym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca (18).

Pomimo obiecujących wyników potrzebne są dłuższe badania, aby określić, w jaki sposób picie wody mineralnej wpływa na zdrowie serca.

Woda mineralna bogata w magnez może również pomóc w zapobieganiu i leczeniu zaparć.

Badania wykazały, że magnez wciąga wodę do jelit i rozluźnia mięśnie jelit. To razem sprawia, że ​​krzesło jest bardziej miękkie i łatwiejsze do przejścia (19).

6-tygodniowe badanie z udziałem 106 osób z funkcjonalnymi zaparciami wykazało, że codzienne picie 500 ml wody mineralnej bogatej w magnez i siarczany znacznie poprawiło częstotliwość wypróżnień i konsystencję stolca (19).

Należy jednak pamiętać, że odpowiednie spożycie płynów – niezależnie od zawartości minerałów – poprawia trawienie i pomaga w utrzymaniu regularnych wypróżnień (20, 21).

Naturalna woda mineralna może dostarczyć organizmowi ważnych minerałów, które wspierają zdrowe kości i układ pokarmowy. Chociaż ten rodzaj wody może również pomóc obniżyć ciśnienie krwi i wspierać zdrowie serca, potrzebne są dalsze badania.

Potencjalne wady wody mineralnej

Podczas gdy picie wody mineralnej jest uważane za bezpieczne dla większości ludzi, niektóre marki mogą zawierać zbyt dużo sodu dla osób poszukujących diety niskosodowej (1, 22).

Ponadto istnieją pewne obawy dotyczące mikrodrobin plastiku w butelkowanej wodzie mineralnej z tworzyw sztucznych (1, 22).

Chociaż długoterminowe skutki zdrowotne mikroplastików są nadal nieznane, wczesne badania na zwierzętach i probówkach sugerują, że te małe cząsteczki mogą gromadzić się w twoim ciele i zwiększać stan zapalny (23, 24).

Wreszcie gazowana woda mineralna jest bardziej kwaśna niż zwykła woda, a działanie kwasu może uszkodzić szkliwo zębów.

Chociaż badania są ograniczone, jedno z badań wykazało, że gazowana woda mineralna uszkadzała szkliwo zębów tylko nieznacznie bardziej niż zwykła woda z kranu – i była 100 razy mniej szkodliwa niż słodkie napoje bezalkoholowe (25).

Picie wody mineralnej jest ogólnie uważane za bezpieczne i stwierdzono, że wersja gazowana tylko nieznacznie uszkadza szkliwo zębów. Istnieją jednak obawy co do toksyczności związanej z mikroplastikami podczas picia wody mineralnej z plastikowych butelek.

  • Woda mineralna jest butelkowana bezpośrednio ze źródła i często zawiera niezbędne minerały, takie jak wapń i magnez.
  • Chociaż dokładny skład mineralny zależy od tego, skąd pochodzi woda, picie wody mineralnej może zapewnić wiele różnych korzyści zdrowotnych.
  • Istnieją jednak inne sposoby pozyskiwania tych minerałów. Dlatego wybór między wodą z kranu a wodą mineralną powinien być określony przez to, jaki rodzaj lubisz najbardziej.

  • Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska