Jakie są zalety truskawek? Korzyść i szkoda, skład

Truskawki składają się głównie z wody (91%) i węglowodanów (7,7%). Zawiera tylko niewielkie ilości tłuszczu (0,3%) i białka (0,7%).

Jedna 100 gramowa porcja świeżych truskawek zawiera (3):

Świeże truskawki są bardzo bogate w wodę, więc ich łączna zawartość węglowodanów jest bardzo niska – mniej niż 8 gramów węglowodanów na 100 gramów.

Poziom strawnych węglowodanów w jednej porcji to mniej niż 6 gramów.

Większość węglowodanów w truskawkach pochodzi z cukrów prostych – takich jak glukoza, fruktoza i sacharoza – ale zawierają one również przyzwoitą ilość błonnika.

Truskawki mają indeks glikemiczny (IG) wynoszący 40, który jest stosunkowo niski (4).

Oznacza to, że truskawki nie powinny powodować skoków poziomu cukru we krwi i są uważane za bezpieczne dla osób z cukrzycą.

Błonnik (błonnik pokarmowy) stanowi około 26% zawartości węglowodanów w truskawkach.

Jedna 100 gramowa porcja zawiera 2 gramy błonnika – zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego.

Błonnik pokarmowy jest ważny dla odżywiania bakterii w jelitach i poprawy trawienia. Są również korzystne dla utraty wagi i mogą pomóc w zapobieganiu wielu chorobom (5, 6).

Węglowodany obecne w truskawkach składają się głównie z błonnika i cukrów prostych. Ta jagoda ma stosunkowo niski poziom IG i nie powinna powodować skoków poziomu cukru we krwi.

Oto witaminy i minerały, które są najbardziej obfite w truskawkach:

 • Witamina C . Truskawki są doskonałym źródłem witaminy C, przeciwutleniacza niezbędnego dla odporności i zdrowia skóry (7, 8).
 • Mangan . Często występujący w dużych ilościach w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, owocach i warzywach, ten śladowy minerał jest ważny dla wielu procesów w organizmie (9).
 • Folian (witamina B9) . Jest ważny dla prawidłowego wzrostu tkanek i funkcji komórek, a także dla kobiet w ciąży i osób starszych (10, 11, 12).
 • Potas . Ten minerał bierze udział w wielu ważnych funkcjach organizmu, takich jak regulacja ciśnienia krwi (13, 14).
 • Truskawki zawierają również mniej żelaza, miedzi, magnezu, fosforu i witamin B6, K i E.

  Truskawki są dobrym źródłem witaminy C, manganu, kwasu foliowego (witamina B9) i potasu. Zawiera również niewielkie ilości kilku innych witamin i minerałów.

  Truskawki są bogate w przeciwutleniacze i korzystne związki roślinne, takie jak:

 • Pelargonidyna . Główny antocyjan w truskawkach, odpowiedzialny za ich jaskrawoczerwony kolor (15).
 • Kwas elagowy . Kwas elagowy, występujący w dużych ilościach w truskawkach, jest przeciwutleniaczem polifenolowym, który może mieć korzyści zdrowotne (16).
 • Ellagitańczycy . W połączeniu z kwasem elagowym elagitaniny są przekształcane w kwas elagowy w jelitach (16).
 • Procyjanidyny . Powszechnie występujące w miazdze i nasionach truskawek, te przeciwutleniacze mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie (17, 18, 19).
 • W truskawkach znaleziono ponad 25 różnych antocyjanów. Najczęściej występuje pelargonidyna (15, 20).

  Antocyjany są odpowiedzialne za żywe kolory owoców i kwiatów.

  Zwykle są skoncentrowane w skórce owoców, ale jagody – takie jak truskawki – również zawierają antocyjany w miąższu.

  Zawartość antocyjanów jest zwykle proporcjonalna do intensywności koloru i znacznie wzrasta wraz z dojrzewaniem owoców (21, 22).

  Pokarmy bogate w antocyjany mają wiele zalet zdrowotnych, zwłaszcza dla zdrowia serca (23, 24).

  Truskawki niezmiennie należą do głównych źródeł przeciwutleniaczy fenolowych – ich poziom jest 2–11 razy wyższy niż w innych owocach (25, 26, 27).

  Ellagitanniny i kwas elagowy stanowią większość tych przeciwutleniaczy w truskawkach (28).

  Otrzymały one wiele uwagi i są związane z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Przyczyniają się do lepszej zdolności organizmu do zwalczania bakterii i zmniejszania ryzyka zachorowania na raka (29, 30, 31).

  Główną elagitaniną zawartą w truskawkach jest Sanguiin H-6 (1).

  Truskawki są bogate w korzystne związki roślinne i przeciwutleniacze, takie jak pelargonidyna, kwas elagowy, elagitaniny i procyjanidyny.

  Jedzenie truskawek wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wielu chorób przewlekłych (31, 32, 33).

  Truskawki mogą poprawić zdrowie serca, obniżyć poziom cukru we krwi i pomóc w zapobieganiu rakowi.

  Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów na całym świecie.

  Badania wykazały związek między jagodami – lub antocyjanami znajdującymi się w jagodach – a poprawą zdrowia serca (21, 34, 35, 36).

  Duże badania obserwacyjne na tysiącach ludzi powiązały spożywanie jagód z niższym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia (37, 38, 39).

  Jagody mogą poprawiać cholesterol HDL (dobry), ciśnienie krwi i funkcję płytek krwi, zgodnie z badaniem przeprowadzonym na ludziach w średnim wieku z dobrze znanymi czynnikami ryzyka chorób serca (40).

  Truskawki mogą również (21, 23, 41, 42, 43, 44):

 • zmniejszyć szkodliwe utlenianie cholesterolu LDL (złe)
 • Wpływ liofilizowanych suplementów truskawek na cukrzycę typu 2 lub zespół metaboliczny był szeroko badany – głównie u osób z nadwagą lub otyłością.

  Po 4-12 tygodniach przyjmowania tych suplementów, uczestnicy doświadczyli znacznego zmniejszenia kilku głównych czynników ryzyka, w tym LDL (złego) cholesterolu, markerów zapalenia i utlenionych cząstek LDL (45, 46, 47, 48, 49).

  Promuje lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi

  Kiedy węglowodany są trawione, organizm rozkłada je na cukry proste i uwalnia do krwiobiegu.

  Twoje ciało zaczyna wtedy wydzielać insulinę, która zmusza komórki do zbierania cukru z krwiobiegu i wykorzystywania go jako źródła energii lub przechowywania nadmiaru w postaci zapasów.

  Brak równowagi w regulacji poziomu cukru we krwi i diecie wysokocukrowej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem otyłości, cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych (50, 51, 52).

  Wydaje się, że truskawki spowalniają wychwyt glukozy i zmniejszają wydzielanie glukozy i insuliny po spożyciu posiłku bogatego w węglowodany, w porównaniu do posiłku bogatego w węglowodany bez truskawek (53, 54, 55, 56).

  Dlatego truskawki mogą być szczególnie korzystne w zapobieganiu zespołowi metabolicznemu i cukrzycy typu 2.

  Rak to choroba charakteryzująca się niekontrolowanym wzrostem nieprawidłowych komórek.

  Tworzenie się i progresja raka często wiąże się ze stresem oksydacyjnym i przewlekłym stanem zapalnym (57, 58).

  Kilka badań pokazuje, że jagody mogą pomóc w zapobieganiu niektórym nowotworom ze względu na ich zdolność do zwalczania stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych (59, 60, 61).

  Wykazano, że truskawki hamują tworzenie się guzów u zwierząt z rakiem jamy ustnej i u ludzi z rakiem wątroby (62, 63).

  Ochronne działanie truskawek może wynikać z kwasu elagowego i elagitanin, które, jak wykazano, hamują wzrost komórek rakowych (64, 65).

  Aby lepiej zrozumieć wpływ truskawek na raka, potrzeba więcej badań na ludziach, zanim będzie można wyciągnąć przekonujące wnioski.

  Truskawki zmniejszają ryzyko chorób serca i raka oraz pomagają regulować poziom cukru we krwi.

  Truskawki są ogólnie dobrze tolerowane, ale alergie są powszechne, zwłaszcza u małych dzieci.

  Truskawki zawierają białko, które może powodować objawy u osób wrażliwych na pyłki brzozy lub jabłka, stan znany jako alergia na pyłki pokarmowe (66, 67, 68).

  Typowe objawy to swędzenie lub mrowienie w jamie ustnej, pokrzywka, bóle głowy i obrzęk warg, twarzy, języka lub gardła, aw ciężkich przypadkach problemy z oddychaniem (69).

  Uważa się, że alergiczne białko jest związane z antocyjanami znajdującymi się w truskawkach. Niedojrzałe białe truskawki są ogólnie dobrze tolerowane przez osoby uczulone na czerwone truskawki (70).

  Alergie na truskawki są powszechne, zwłaszcza wśród dzieci. Osoby wrażliwe na pyłki brzozy lub jabłka mogą odczuwać objawy po spożyciu truskawek.

 • Truskawki są niskokaloryczne, smaczne i zdrowe.
 • Jest dobrym źródłem wielu witamin, minerałów i związków roślinnych, z których część zapewnia wspaniałe korzyści zdrowotne.
 • Korzyści zdrowotne obejmują obniżenie poziomu cholesterolu, normalizację ciśnienia krwi oraz zmniejszenie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego.
 • Ponadto te jagody mogą pomóc w zapobieganiu skokom zarówno poziomu cukru we krwi, jak i insuliny.
 • Truskawki to doskonały dodatek do zdrowej diety.

 • Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska