Maltoza: korzyść czy szkoda?

Większość cukrów to krótkie łańcuchy mniejszych cząsteczek cukru, które działają jako budulec. Maltoza składa się z dwóch jednostek glukozy. Cukier stołowy, znany również jako sacharoza, składa się z jednej cząsteczki glukozy i jednej cząsteczki fruktozy.

Maltozę można wytwarzać rozkładając skrobię, długi łańcuch wielu jednostek glukozy. Enzymy w jelitach rozkładają te łańcuchy glukozy na maltozę (1).

Nasiona roślin wytwarzają również enzymy uwalniające cukier ze skrobi podczas kiełkowania.

Ludzie od dawna używają tego naturalnego procesu do produkcji żywności.

Na przykład podczas słodowania ziarna kiełkują w wodzie, a następnie są suszone. To aktywuje enzymy w ziarnach, aby uwolnić maltozę i inne cukry i białka.

Cukry i białka słodu są bardzo pożywne dla drożdży, dlatego słód odgrywa ważną rolę w warzeniu whisky i octu słodowego.

Ziarna słodowe są również wykorzystywane w cukierkach i deserach jako słodziki.

Maltozę można kupić w postaci suchych kryształów, gdzie sprzedawane są zapasy browarnicze lub w postaci syropu. Syrop jest zwykle wytwarzany z kukurydzy, ale nie należy go mylić z syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy.

Możesz użyć maltozy w przepisach jako zamiennika 1: 1 innych cukrów. Maltoza nie jest tak słodka jak sacharoza czy fruktoza, więc niektóre przepisy mogą wymagać nieco więcej, aby uzyskać pożądany smak.

Maltoza powstaje w wyniku rozkładu skrobi. Dzieje się to w jelitach po zjedzeniu skrobi oraz w nasionach i innych roślinach, gdy zaczynają kiełkować. Ten cukier jest niezbędny w warzeniu i służy jako słodzik.

Możesz go znaleźć w pszenicy, kukurydzy, jęczmieniu i kilku starożytnych zbożach. Wiele płatków śniadaniowych zawiera również ziarna słodu, które dodają naturalnej słodyczy.

Owoce są kolejnym częstym źródłem maltozy w diecie, zwłaszcza brzoskwinie i gruszki. Słodkie ziemniaki (bataty) zawierają więcej maltozy niż większość innych produktów spożywczych ze względu na ich słodki smak.

Większość syropów swoją słodycz zawdzięcza maltozie. Syrop kukurydziany o wysokiej zawartości maltozy dostarcza 50% lub więcej cukru w ​​postaci maltozy. Jest to przydatne do robienia karmelu i niedrogich słodzików.

Maltoza znajduje się w skrobiowych ziarnach, warzywach i owocach. Przydaje się jako niedrogie źródło cukru w ​​postaci syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości maltozy.

Co jest zdrowsze niż maltoza lub cukier stołowy?

Ludzie powszechnie używają sacharozy, znanej również jako cukier stołowy, do gotowania i słodzenia potraw. To kolejny krótki łańcuch dwóch cukrów, złożony z jednej cząsteczki glukozy połączonej z jedną cząsteczką fruktozy.

Ponieważ sacharoza zawiera oba te cukry, jej skutki zdrowotne prawdopodobnie znajdują się gdzieś pomiędzy glukozą a fruktozą.

Jednak fruktoza ma poważniejsze skutki zdrowotne i jest metabolizowana inaczej niż glukoza.

Dieta bogata we fruktozę może prowadzić do szybszego wystąpienia otyłości, insulinooporności i cukrzycy (3).

Ponieważ maltoza składa się tylko z glukozy, a nie z fruktozy, może być nieco zdrowsza niż cukier stołowy. Jednak żadne badania nie analizowały skutków zastąpienia maltozy fruktozą i potrzebne są dalsze badania.

Maltoza nie zawiera fruktozy jak cukier stołowy. Zatem zastąpienie cukru stołowego maltozą w diecie pomoże Ci uniknąć znanych skutków zdrowotnych nadmiernej ilości fruktozy. Jednak skutki zdrowotne maltozy nie są dobrze poznane.

Syrop kukurydziany o wysokiej zawartości maltozy i syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy: co jest zdrowsze?

Niektórzy uważają, że cukier stołowy jest zdrowszy niż często demonizowany syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy.

Ale w rzeczywistości ich zawartość fruktozy jest bardzo podobna. Cukier stołowy zawiera dokładnie 50% glukozy i 50% fruktozy, podczas gdy syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy zawiera około 55% fruktozy i 45% glukozy.

Ta niewielka różnica sprawia, że ​​cukier stołowy praktycznie nie jest zdrowszy niż syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (4).

Firmy spożywcze próbowały uniknąć narastającego negatywnego postrzegania fruktozy przez społeczeństwo, zastępując wysokofruktozowy syrop kukurydziany syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości maltozy.

I mogą mieć co do tego rację. Jeśli zamiast tej samej ilości fruktozy, gram na gram, zostanie użyta maltoza, może to być nieco zdrowsza opcja.

Zazwyczaj syropy kukurydziane o wysokiej zawartości maltozy lub fruktozy można zastąpić sobą w stosunku 1: 1, ale poszczególne pokarmy mogą się różnić.

To, że fruktoza może być dla ciebie trochę gorsza, niekoniecznie sprawia, że ​​maltoza jest dobra dla twojego zdrowia. Należy pamiętać, że maltoza nadal jest cukrem i należy ją stosować z umiarem.

Zastąpienie syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości maltozy może przynieść niewielkie korzyści zdrowotne, ponieważ zmniejszy spożycie fruktozy. Nie ma jednak rozstrzygających badań, więc potrzeba więcej nowych danych.

Istnieje niewiele badań dotyczących zdrowotnych skutków maltozy.

Ponieważ większość maltozy rozkłada się na glukozę podczas trawienia, jej skutki zdrowotne prawdopodobnie będą podobne do innych źródeł glukozy (5).

Pod względem wartości odżywczych maltoza dostarcza taką samą ilość kalorii jak skrobie i inne cukry.

Twoje mięśnie, wątroba i mózg mogą przekształcić glukozę w energię. W rzeczywistości mózg pozyskuje energię prawie wyłącznie z glukozy. Kiedy te potrzeby energetyczne są zaspokojone, pozostała glukoza we krwi jest przekształcana w lipidy i przechowywana w postaci tłuszczu (6).

Podobnie jak w przypadku innych cukrów, kiedy spożywasz maltozę z umiarem, twoje ciało zużywa ją na energię bez powodowania szkód (7, 8, 9).

Jeśli jednak spożywasz nadmiar maltozy, może to prowadzić do otyłości, cukrzycy i chorób serca, podobnie jak inne cukry (3).

Maltoza, podobnie jak większość składników odżywczych, powoduje, że maltoza jest szkodliwa.

Badania są ograniczone, ale wpływ maltozy na zdrowie jest prawdopodobnie podobny do skutków innych cukrów. Zatem umiarkowane spożycie maltozy nie jest szkodliwe.

 • Maltoza to cukier, który ma mniej słodki smak niż cukier stołowy. Nie zawiera fruktozy i jest stosowany jako substytut syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy.
 • Jak każdy cukier, maltoza może być szkodliwa, jeśli jest spożywana w nadmiarze. Może to prowadzić do otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia (3).
 • Jako słodzików używaj owoców i jagód zamiast cukru i maltozy. Pomoże Ci to zmniejszyć ilość dodawanych cukrów w diecie. Ponadto, choć zawierają niewielkie ilości cukru, zawierają również dodatkowe składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy i przeciwutleniacze.
 • Maltoza może być bardziej preferowana niż cukier zawierający fruktozę. Jednak nadal jest to cukier, więc spożywaj go w rozsądnych ilościach.

 • Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska