Probiotyki odchudzające: czy mogą pomóc schudnąć?

W ludzkim ciele i na jego powierzchni występuje wiele różnych mikroorganizmów, głównie w postaci przyjaznych bakterii. Naukowcy uważają, że niektóre z tych bakterii mogą odgrywać rolę w utracie i przybieraniu na wadze.

W jelitach pożyteczne bakterie pomagają rozkładać i trawić pokarm. Pomagają również w tworzeniu składników odżywczych i witamin dla organizmu. Bakterie probiotyczne żywią się błonnikiem i przekształcają go w korzystne związki.

Niezdrowy układ pokarmowy może prowadzić do dysbiozy, co oznacza brak równowagi w bakteriach jelitowych.

Gdy jest zbyt wiele szkodliwych mikroorganizmów, może nie być wystarczającej liczby pożytecznych bakterii do zwalczania tych patogenów. Zwykle oznacza to również, że różnorodność bakterii w jelitach jest mniejsza.

Badanie z 2013 roku pokazuje, że dysbioza jelit przyczynia się do otyłości, chociaż może nie być główną przyczyną (1).

Jak zauważa autor badania z 2015 roku, osoby zdrowe i otyłe wykazują wyraźne różnice w mikroflorze jelitowej (2).

Badania wykazały, że zmiany w mikroflorze jelitowej zwierząt prowadzą do tego, że odpowiednio tracą lub przybierają na wadze. Jednak u ludzi zmiany w mikroflorze jelitowej nie prowadzą do utraty masy ciała ani jej zwiększenia.

Dowody te sugerują, że kiedy osoba przybiera na wadze, następuje zmiana flory jelitowej. Chociaż zmiany związane z otyłością nie są główną przyczyną.

Badacz zidentyfikował następujące czynniki ryzyka, które mogą zmieniać mikroflorę jelitową człowieka i prowadzić do otyłości:

 • Dieta bogata w tłuste potrawy
 • Używanie sztucznych słodzików
 • Istnieje niewiele dowodów na to, że niektóre probiotyki mogą pomóc w utracie wagi.

  Badania opublikowane w British Journal of Nutrition zbadały wpływ jednego typu probiotyku, Lactobacillus rhamnosus , na osoby otyłe (3).

  Kobiety, które przyjmowały suplementy probiotyczne, straciły więcej na wadze podczas badania niż kobiety, które przyjmowały placebo. Ponadto grupa suplementów probiotycznych nadal traciła na wadze podczas fazy utrzymania wagi po zakończeniu diety. Jednak tego samego efektu nie obserwowano u mężczyzn.

  W innym badaniu z 2013 r. Przyjrzano się wpływom Lactobacillus fermentum i Lactobacillus amylovorus (4).

  Podczas badania osoby z nadwagą, ale poza tym zdrowe, jadły jogurt zawierający te szczepy pałeczek kwasu mlekowego przez 6 tygodni. Pod koniec tego okresu uczestnicy stracili średnio 3-4% tkanki tłuszczowej.

  Naukowcy zbadali również wpływ Lactobacillus gasseri na utratę tłuszczu. W tym badaniu osoby z nadmiarem tłuszczu z brzucha, które piły sfermentowane produkty mleczne zawierające pożyteczne bakterie, straciły 8,2–8,5% tkanki tłuszczowej w ciągu 12 tygodni (5).

  Jednak kiedy przestali pić produkty mleczne, cały ten tłuszcz wrócił. Sugeruje to, że probiotyki mogą w niektórych przypadkach pomóc ludziom schudnąć, ale naukowcy nadal muszą przeprowadzić więcej badań, aby potwierdzić to twierdzenie.

  Niska różnorodność bakterii może również wpływać na otyłość. Na przykład autor przeglądu z 2015 roku stwierdził, że istnieje związek między niską różnorodnością jelit a stanem zapalnym w organizmie (6).

  Niska różnorodność bakterii może być również czynnikiem ryzyka wystąpienia problemów związanych z otyłością, takich jak zespół metaboliczny i cukrzyca typu 2.

  Mając na uwadze te fakty, przyjmowanie probiotyków może przynieść korzyści nie tylko wysiłkom związanym z utratą wagi, ale także ogólnemu zdrowiu.

  Najczęstsze probiotyki należą do grupy pałeczek kwasu mlekowego i bifidobakterii. Każda z tych grup ma wiele różnych bakterii.

  Probiotyki mogą również zawierać inne bakterie, a także inne mikroorganizmy, takie jak drożdże Saccharomyces boulardii .

  Niektóre z najpopularniejszych bakterii na rynku i najczęściej badane pod kątem ich korzyści zdrowotnych obejmują:

  Jednak jelito zawiera setki różnych rodzajów mikroorganizmów – łącznie ponad 100 bilionów drobnoustrojów (7).

  Nie ma dowodów na to, że jeden rodzaj probiotyku może pomóc osobie schudnąć skuteczniej niż jakikolwiek inny.

  Istnieją dwa różne sposoby włączenia korzystnych probiotyków do zwykłej diety:

  Dostępnych jest wiele suplementów probiotycznych. Te suplementy zwykle zawierają szczepy bakterii Lactobacillus lub Bifidobacterium. Czasami zawierają oba typy.

  Suplementy probiotyczne można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach i Internecie.

  Wiele pokarmów zawiera również te korzystne mikroorganizmy. Jogurt może być najbardziej znanym dietetycznym źródłem probiotyków. Jogurt to mleko fermentowane przez niektóre szczepy pałeczek kwasu mlekowego lub bifidobakterii.

  Oto inne sfermentowane pokarmy, które często zawierają korzystne bakterie:

  Możesz dowiedzieć się więcej o sfermentowanej żywności na tej stronie – Najlepsze produkty fermentowane i ich zalety.

  National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) stwierdza, że ​​różne probiotyki mogą działać na różne sposoby, pełniąc szeroki zakres funkcji, takich jak (8):

 • utrzymanie równowagi mikroflory jelitowej, hamowanie rozwoju bakterii chorobotwórczych
 • utrzymanie zdrowej równowagi pożytecznych mikroorganizmów
 • ochrona przewodu pokarmowego przed szkodliwymi mikroorganizmami
 • Oprócz zdrowego trawienia probiotyki mogą mieć wiele innych korzystnych skutków. Badanie z 2015 roku pokazuje, że zdrowa kolonia jelitowa jest ważna dla wielu funkcji organizmu, takich jak (9):

 • promowanie prawidłowego rozwoju układu nerwowego
 • Badania probiotyczne są wciąż stosunkowo nowe i rozwijają się. Naukowcy uważają, że istnieje związek między zmniejszoną różnorodnością bakterii jelitowych a otyłością.
 • Ponadto niektóre dane dotyczące ludzi sugerują, że niektóre probiotyki, takie jak niektóre szczepy pałeczek kwasu mlekowego, mogą pomóc ludziom schudnąć lub zredukować tkankę tłuszczową.
 • Jednak probiotyki nie są gwarantowaną strategią utraty wagi. Eksperci uważają, że mogą być częścią kompleksowego programu utraty wagi. Nie zastępują zdrowej diety i ruchu.
 • Najlepszym sposobem stosowania probiotyków dla ogólnego stanu zdrowia i utraty wagi może być włączenie ich do bogatej w składniki odżywcze, zróżnicowanej diety, która obejmuje dużo warzyw, owoców i innych pełnowartościowych produktów spożywczych.

 • Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska