Substytuty cukru: korzyść czy szkoda?

Słodziki lub sztuczne słodziki to substancje chemiczne dodawane do niektórych potraw i napojów, aby nadać im słodki smak.

Ludzie często nazywają je „intensywnymi substancjami słodzącymi”, ponieważ smakują podobnie do cukru stołowego, ale są kilka tysięcy razy słodsze.

Chociaż niektóre słodziki zawierają kalorie, ilość potrzebna do słodzenia żywności jest tak mała, że ​​praktycznie nie spożywasz kalorii.

Słodziki to chemikalia używane do słodzenia żywności i napojów. Nie zawierają praktycznie żadnych kalorii.

Powierzchnia twojego języka jest pokryta wieloma kubkami smakowymi, z których każdy ma wiele kubków smakowych, które wykrywają różne smaki.

Kiedy jesz, twoje kubki smakowe zderzają się z cząsteczkami jedzenia.

Interakcja między receptorem a cząsteczką wysyła sygnał do mózgu, umożliwiając wykrycie smaku.

Na przykład, cząsteczka cukru jest doskonale rozpoznawana przez Twój receptor słodyczy, umożliwiając mózgowi wykrycie słodyczy.

Cząsteczki sztucznego słodzika są na tyle podobne do cząsteczek cukru, że są rozpoznawane przez receptor słodyczy.

Jednak wydają się one zbyt różne od cukru, aby organizm mógł się rozłożyć i uzyskać kalorie. W ten sposób zapewniają słodki smak, nie dostarczając organizmowi kalorii.

Tylko niewielka część sztucznych słodzików ma strukturę, którą organizm może rozłożyć na kalorie. Należy również zauważyć, że potrzeba bardzo niewielu słodzików, aby żywność miała słodki smak. Dlatego prawie nie spożywasz kalorii.

Słodziki mają słodki smak, ponieważ są rozpoznawane przez receptory słodyczy na języku. Nie dostarczają prawie żadnych kalorii, ponieważ organizm nie jest w stanie ich rozłożyć.

Popularne sztuczne słodziki

Następujące sztuczne słodziki są dopuszczone do użytku w różnych krajach rozwiniętych, w tym w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej:

 • Aspartam . Aspartam, w skrócie E951, jest 200 razy słodszy niż cukier stołowy.
 • Acesulfam potasowy . Znany również jako acesulfam K lub E950, jest 200 razy słodszy niż cukier stołowy.
 • Advantam . W skrócie E969, ten słodzik jest 20000 razy słodszy niż cukier stołowy i nadaje się do gotowania i pieczenia.
 • Sól aspartamu i acesulfamu . W skrócie E962, jest 350 razy słodszy niż cukier stołowy.
 • Cyklaminian . W skrócie E952, jest 50 razy słodszy od cukru stołowego i był używany do gotowania i pieczenia. Jednak od 1970 roku jest zakazany w Stanach Zjednoczonych.
 • Neotam . Ten słodzik, w skrócie E961, jest 13 000 razy słodszy niż cukier stołowy i nadaje się do gotowania i pieczenia.
 • Neohesperidin . W skrócie E959, ten słodzik jest 340 razy słodszy niż cukier stołowy i nadaje się do gotowania, pieczenia i mieszania z kwaśnymi potrawami. Należy pamiętać, że nie jest zatwierdzony do użytku w Stanach Zjednoczonych.
 • Sacharyna . W skrócie E954, sacharyna jest 700 razy słodsza niż cukier stołowy.
 • Sukraloza . W skrócie E955, sukraloza jest 600 razy słodsza niż cukier stołowy i nadaje się do gotowania, pieczenia i mieszania z kwaśnymi potrawami.
 • Istnieje wiele rodzajów sztucznych słodzików, ale nie wszystkie są zatwierdzone do użytku w każdym kraju. Najpopularniejsze to aspartam, sukraloza, sacharyna, neotam i acesulfam potasowy.

  Sztuczne słodziki, apetyt i waga

  Słodziki są popularne wśród osób próbujących schudnąć.

  Jednak ich wpływ na apetyt i wagę różni się w zależności od badań.

  Niektórzy uważają, że słodziki mogą zwiększyć apetyt i sprzyjać przybieraniu na wadze.

  Chodzi o to, że słodziki mogą nie być w stanie aktywować ścieżki nagrody potrzebnej do poczucia satysfakcji po posiłku.

  Biorąc pod uwagę, że smakują słodko, ale brakuje im kalorii, które można znaleźć w innych słodkich potrawach, uważa się, że powodują głód w mózgu.

  Ponadto niektórzy naukowcy uważają, że aby poczuć się sytym, należy jeść więcej sztucznie słodzonych potraw w porównaniu do wersji słodzonej.

  Sugerowano nawet, że słodziki mogą wywoływać apetyt na cukier.

  Jednak wiele niedawnych badań nie potwierdza tezy, że sztuczne słodziki zwiększają głód i zwiększają spożycie kalorii.

  W rzeczywistości niektóre badania wykazały, że uczestnicy zgłaszają mniejszy głód i mniejsze spożycie kalorii, gdy zastępują słodkie pokarmy i napoje słodzonymi słodzonymi alternatywami.

  Ostatnie badania wykazały, że zastępowanie słodkich pokarmów lub napojów słodzonymi słodzonymi alternatywami może zmniejszyć głód i spożycie kalorii.

  Jeśli chodzi o kontrolę masy ciała, niektóre badania obserwacyjne wykazały związek między spożywaniem słodzonych napojów a otyłością.

  Jednak randomizowane badania kontrolowane – złoty standard w badaniach naukowych – wskazują, że sztuczne słodziki mogą zmniejszyć masę ciała, tkankę tłuszczową i talię.

  Badania te pokazują również, że zastąpienie zwykłych napojów bezalkoholowych bezcukrowymi napojami bezalkoholowymi może obniżyć wskaźnik masy ciała (BMI) o 1,3–1,7 punktu.

  Co więcej, spożywanie żywności z dodatkiem substancji słodzących zamiast żywności z dodatkiem cukru może zmniejszyć liczbę spożywanych codziennie kalorii.

  Różne badania trwające od 4 tygodni do 40 miesięcy pokazują, że może to prowadzić do zmniejszenia masy ciała nawet o 1,3 kg.

  Napoje słodzone substancjami słodzącymi mogą być alternatywą dla osób, które regularnie spożywają napoje bezalkoholowe i chcą ograniczyć spożycie cukru.

  Jednak spożywanie słodkich napojów gazowanych w diecie nie doprowadzi do utraty wagi, jeśli zrekompensujesz to spożywaniem dużej ilości wysokokalorycznych potraw. Jeśli napoje dietetyczne zwiększają apetyt na cukier, najlepiej jest trzymać się czystej, niegazowanej wody.

  Zastąpienie potraw i napojów słodzonych cukrem substancjami słodzącymi może pomóc w utracie wagi.

  Osoby z cukrzycą mogą skorzystać na wyborze sztucznych słodzików, ponieważ zapewniają słodki smak bez jednoczesnego wzrostu poziomu cukru we krwi.

  Jednak niektóre badania podają, że napoje dietetyczne są związane z 6-121% zwiększonym ryzykiem cukrzycy.

  Może się to wydawać sprzeczne, ale ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie badania były obserwacyjne. Nie udowodnili, że substytuty cukru są przyczyną cukrzycy. Udowodniono tylko, że osoby podatne na cukrzycę typu 2 lubią też pić napoje dietetyczne.

  Z drugiej strony wiele kontrolowanych badań pokazuje, że sztuczne słodziki nie wpływają na poziom cukru we krwi ani na poziom insuliny.

  Do tej pory tylko jedno małe badanie kobiet latynoskich wykazało negatywne skutki.

  Kobiety, które piły słodzone napoje przed spożyciem słodkiego napoju, miały o 14% wyższy poziom cukru we krwi i 20% wyższy poziom insuliny w porównaniu z tymi, które piły wodę przed spożyciem słodkiego napoju.

  Jednak uczestnicy nie byli przyzwyczajeni do picia słodzonych napojów, co może częściowo wyjaśniać wyniki. Co więcej, sztuczne słodziki mogą mieć różne działanie w zależności od wieku lub genetyki danej osoby.

  Na przykład badania pokazują, że zastąpienie napojów słodzonych cukrem napojami słodzonymi miało silne skutki wśród młodzieży latynoskiej.

  Może to być spowodowane nieoczekiwanym efektem obserwowanym powyżej u latynoskich kobiet.

  Chociaż wyniki badań nie były jednomyślne, obecne dowody ogólnie potwierdzają stosowanie sztucznych substancji słodzących u pacjentów z cukrzycą. Jednak potrzeba więcej badań, aby ocenić ich długoterminowe skutki w różnych populacjach.

  Słodziki mogą pomóc chorym na cukrzycę zmniejszyć spożycie cukru. Jednak potrzeba więcej badań nad ich wpływem na różne populacje.

  Substancje słodzące i zespół metaboliczny

  Zespół metaboliczny odnosi się do grupy stanów, w tym wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cukru we krwi, nadmiaru tłuszczu z brzucha i nieprawidłowego poziomu cholesterolu.

  Stany te zwiększają ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca typu 2.

  Niektóre badania sugerują, że konsumenci słodkich napojów gazowanych w diecie mogą mieć o 36% większe ryzyko zespołu metabolicznego.

  Jednak badania wyższej jakości pokazują, że napoje dietetyczne nie mają żadnego wpływu ani efektu ochronnego.

  W jednym z ostatnich badań osoby otyłe i otyłe codziennie pili 1 litr zwykłych słodkich napojów gazowanych, napojów dietetycznych, wody lub półtłustego mleka.

  Pod koniec sześciomiesięcznego badania osoby, które spożywały napoje dietetyczne, ważyły ​​17-21% mniej, miały o 24-31% mniej tłuszczu w jamie brzusznej, 32% mniej cholesterolu i 10-15% niższe ciśnienie krwi niż osoby, które pił zwykłe słodkie napoje gazowane.

  W rzeczywistości picie wody miało taki sam efekt jak picie napojów dietetycznych.

  Jest mało prawdopodobne, aby substancje słodzące zwiększały ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego. Zastąpienie słodkich napojów napojami słodzonymi może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kilku chorób.

  Twoje bakterie jelitowe odgrywają ważną rolę w Twoim zdrowiu, a zły stan jelit wiąże się z licznymi problemami.

  Należą do nich przyrost masy ciała, słaba kontrola poziomu cukru we krwi, zespół metaboliczny, osłabienie układu odpornościowego i zaburzenia snu.

  Skład i funkcja bakterii jelitowych różni się w zależności od osoby i zależy od tego, co jesz, w tym niektórych substancji słodzących.

  W jednym z badań sztuczny słodzik, sacharyna, zaburzył równowagę bakterii jelitowych u czterech z siedmiu zdrowych uczestników, którzy nie byli przyzwyczajeni do ich spożywania.

  Te cztery osoby wykazały również gorszą kontrolę poziomu cukru we krwi już 5 dni po spożyciu słodzika.

  Co więcej, kiedy bakterie jelitowe tych ludzi zostały przeniesione na myszy, zwierzęta te również słabo kontrolowały poziom cukru we krwi.

  Z drugiej strony myszy, którym podano bakterie jelitowe od „opornych” ludzi, nie wykazały żadnych zmian w zdolności kontrolowania poziomu cukru we krwi.

  Chociaż jest to interesujące, potrzeba więcej badań, aby można było wyciągnąć przekonujące wnioski.

  Słodziki mogą zaburzać równowagę bakterii jelitowych u niektórych osób, co może zwiększać ryzyko chorób. Jednak potrzeba więcej badań, aby potwierdzić ten efekt.

  Kontrowersje wokół tego, czy istnieje związek między sztucznymi substancjami słodzącymi a ryzykiem raka, wybuchają od lat 70.

  Zaczęli się, gdy badania na zwierzętach wykazały zwiększone ryzyko raka pęcherza u myszy karmionych ekstremalnie dużymi ilościami sacharyny i cyklaminianu.

  Jednak myszy metabolizują sacharynę inaczej niż ludzie.

  Od tego czasu ponad 30 badań na ludziach nie wykazało związku między sztucznymi substancjami słodzącymi a ryzykiem raka.

  Jedno z takich badań zostało przeprowadzone z udziałem 9 000 uczestników przez 13 lat i analizowało spożycie sztucznych słodzików. Po uwzględnieniu innych czynników, naukowcy nie znaleźli związku między substancjami słodzącymi a ryzykiem zachorowania na różne rodzaje raka.

  Ponadto niedawny przegląd badań opublikowanych w ciągu 11 lat nie wykazał związku między ryzykiem raka a spożyciem słodzików.

  Ten temat został również oceniony przez amerykańskie i europejskie organy regulacyjne. Obaj zgodzili się, że słodziki spożywane w zalecanych ilościach nie zwiększają ryzyka raka.

  Jedynym wyjątkiem jest cyklaminian, którego stosowanie zostało zakazane w Stanach Zjednoczonych po opublikowaniu w 1970 roku oryginalnego badania, w którym ten słodzik powodował raka pęcherza u myszy.

  Od tego czasu szeroko zakrojone badania na zwierzętach nie wykazały związku między spożyciem substytutu cukru a rakiem. Jednak cyklaminian nigdy nie został ponownie zatwierdzony do użytku.

  Na podstawie aktualnych dowodów jest mało prawdopodobne, aby substytuty cukru zwiększały ryzyko raka u ludzi.

  Próchnica zębów – zwana także próchnicą – pojawia się, gdy bakterie w jamie ustnej fermentują cukier. To wytwarza kwas, który może uszkodzić szkliwo zębów.

  W przeciwieństwie do cukru, słodziki nie reagują z bakteriami w ustach. Oznacza to, że nie tworzą kwasów ani nie powodują próchnicy.

  Badania pokazują również, że sukraloza rzadziej powoduje próchnicę niż cukier.

  Z tego powodu Food and Drug Administration (FDA) zezwala na twierdzenia, że ​​produkty zawierające sukralozę zmniejszają ryzyko próchnicy.

  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdza, że ​​wszystkie słodziki spożywane zamiast cukru neutralizują kwasy i pomagają zapobiegać próchnicy zębów.

  Sztuczne słodziki stosowane zamiast cukru zmniejszają prawdopodobieństwo próchnicy.

  Aspartam, bóle głowy, depresja i drgawki

  Niektóre sztuczne słodziki mogą powodować u niektórych osób nieprzyjemne objawy, takie jak bóle głowy, depresja i drgawki.

  Podczas gdy większość badań nie wykazuje związku między aspartamem a bólem głowy, dwa z nich zauważają, że niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi niż inni.

  Ta indywidualna podatność może również odnosić się do wpływu aspartamu na depresję.

  Na przykład osoby z zaburzeniami nastroju mogą częściej doświadczać objawów depresji w odpowiedzi na spożycie aspartamu.

  Wreszcie, sztuczne słodziki nie zwiększają ryzyka drgawek u większości ludzi. Jednak w jednym badaniu odnotowano zwiększoną aktywność mózgu u dzieci z niewielkimi napadami.

  Jest mało prawdopodobne, aby sztuczne słodziki powodowały bóle głowy, depresję lub drgawki. Jednak niektórzy ludzie mogą być bardziej wrażliwi na te efekty niż inni.

  Sztuczne słodziki są ogólnie uważane za bezpieczne do spożycia przez ludzi.

  Są dokładnie testowane i zatwierdzone przez międzynarodowe organizacje zdrowotne jako bezpieczne do spożycia.

  Jednak niektórzy ludzie powinni unikać ich spożywania.

  Na przykład osoby z rzadkimi zaburzeniami metabolicznymi zwanymi fenyloketonurią nie mogą metabolizować aminokwasu fenyloalaniny, który znajduje się w aspartamie. Dlatego pacjenci z fenyloketonurią powinni unikać aspartamu.

  Co więcej, niektórzy ludzie są uczuleni na sulfonamidy, grupę związków, do których należy sacharyna. Mają sacharynę, która może powodować trudności w oddychaniu, wysypkę lub biegunkę.

  Ponadto coraz więcej dowodów wskazuje, że niektóre sztuczne słodziki, takie jak sukraloza, zmniejszają wrażliwość na insulinę i atakują bakterie jelitowe.

  Sztuczne słodziki są ogólnie uważane za bezpieczne, ale powinny ich unikać osoby z fenyloketonurią lub alergią na sulfonamidy.

  Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie sztucznych słodzików stwarza niewielkie ryzyko, a nawet może być korzystne pod względem utraty wagi, kontroli poziomu cukru we krwi i zdrowia zębów.

  Te słodziki są szczególnie korzystne, jeśli używasz ich w celu zmniejszenia ilości dodanego cukru w ​​diecie.

  Niemniej jednak prawdopodobieństwo negatywnych konsekwencji może się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu ludzkiego i zależy od rodzaju spożywanego sztucznego słodzika.

  Niektórzy ludzie mogą czuć się źle lub źle po spożyciu sztucznych słodzików, mimo że są one bezpieczne i dobrze tolerowane przez większość ludzi.

  Jeśli chcesz uniknąć sztucznych słodzików, spróbuj zamiast nich użyć naturalnych słodzików.


  Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska