Przedawkowanie witaminy D u dorosłych – objawy i konsekwencje

Witamina D jest potrzebna człowiekowi w różnych okresach życia w celu wzmocnienia tkanki kostnej, ochrony przed infekcjami oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i hormonalnego. Przy niedoborze substancji biologicznie czynnej u niemowląt rozwija się krzywica, a starsze dzieci i dorośli mają osteomalację. Dlatego wit. D jest polecany wszystkim bez wyjątku, zwłaszcza osobom mieszkającym w strefie niskiego nasłonecznienia. Jednak nieprzestrzeganie zasad i naruszenie zasad stosowania może spowodować przedawkowanie.

U niemowląt przyczyną hiperwitaminozy jest najczęściej nadmierne przyjmowanie leków zawierających kalcyferol. Troskliwi rodzice, starając się chronić swoje dziecko przed różnego rodzaju chorobami, celowo przekraczają zalecaną porcję lub po prostu odmierzają okiem lekarstwo. Połączenie przyjmowania farmaceutycznych form witaminy D3 z długim przebywaniem dziecka na słońcu również prowadzi do nadmiaru tej substancji.

Inną częstą przyczyną przedawkowania u dzieci jest zaniedbanie bliskich, którzy nie zabierają leku poza zasięg dziecka. Dziecko, docierając do upragnionej butelki, przyjmuje kilka porcji leku na raz.

U dorosłych hiperwitaminoza D może wystąpić w wyniku niekontrolowanego przyjmowania witamin w połączeniu z wielogodzinnym przebywaniem na słońcu i zamiłowaniem do zdrowego odżywiania. Powstająca pod wpływem promieni ultrafioletowych witamina D3 (cholekalcyferol) wiąże się z białkami iw tej postaci przedostaje się do wątroby, gdzie się gromadzi. Ergokalcyferol wchodzący w to samo miejsce powoduje zwiększone stężenie witaminy w tkankach organizmu, powodując przedawkowanie.

Inną przyczyną hiperwitaminozy u osoby dorosłej może być aktywne przyjmowanie metabolitów kalcyferolu zamiast zwykłej witaminy D przepisanej przez lekarza. Czasami nawet pracownicy aptek nie widzą różnicy między tymi lekami, uważając je za równorzędne.

Normalne i przedawkowanie

Zanim zaczniesz przyjmować witaminę D, musisz określić profilaktyczne dzienne spożycie leku. W tym celu zaleca się wykonanie biochemicznego badania krwi na obecność 25-hydroksycholekalcyferolu. Wskaźnik powinien mieścić się w zakresie 75–250 nmol / l lub 30–100 ng / ml. Ta liczba jest taka sama dla wszystkich bez wyjątku. Osoby z 25-OH poniżej 75 nmol / L muszą dodatkowo przyjmować leki z kalcyferolem.

Aby ustalić terapeutyczną dawkę witaminy D, zaleca się wykonanie testów na obecność parathormonu, wapnia w surowicy, prześwietlenia i inne badania.

Uwaga! preparaty z witaminą D są dozowane w mikrogramach (μg); w praktyce zagranicznej do określenia porcji stosuje się jednostki międzynarodowe (IU). Stosunek tych wartości jest łatwy do określenia: 1 μg kalcyferolu to 40 IU, a 1 IU to 0,025 μg.

Tabela – Bezpieczne zużycie wit. D dziennie

W tabeli przedstawiono optymalne porcje witaminy D, które kompensują niedobór substancji bez niebezpieczeństwa jej przedawkowania. Osoby, które celowo ograniczają się w stosowaniu tłuszczów zwierzęcych (wegetarianie), nieuchronnie powodują niedobór ergokalcyferolu w organizmie, który jest dostarczany wraz z pożywieniem. Zaleca się przyjmowanie leku na podstawie maksymalnej dawki. To samo powinny zrobić osoby, które stale używają kremów przeciwsłonecznych lub zakrywają skórę ubraniem z długimi rękawami.

Uwaga! Aby nie wywoływać hiperwitaminozy, leczenie należy prowadzić pod kontrolą zawartości 25 (OH) D3 w surowicy krwi. Zatrucie witaminą D występuje, gdy stężenie kalcydolu przekracza 200 ng / ml, ale lek należy odstawić na poziomie 100 ng / ml.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie witaminy D może być ostre lub przewlekłe. W pierwszym przypadku zatrucie następuje z powodu jednorazowego spożycia zbyt dużej ilości kalcyferolu i częściej obserwuje się je u dzieci. Przewlekłe zatrucie rozwija się bardzo wolno i występuje na tle długotrwałego nadmiaru substancji w połączeniu z aktywną ekspozycją na słońce i / lub spożywaniem pokarmów zawierających wapń.

W przypadku ostrego przedawkowania witaminy D u dorosłych pojawiają się następujące objawy:

  • podwyższone ciśnienie krwi, arytmia;
  • W ciężkich przypadkach możliwe jest zmętnienie rogówki, upośledzony odpływ żółci, problemy z wątrobą i żółtaczka.

    Pomimo nieprzyjemnych objawów pojedynczy przypadek przedawkowania witaminy D nie jest niebezpieczny. Przewlekła postać zatrucia jest znacznie trudniejsza, gdy organizm otrzymuje duże porcje substancji przez kilka miesięcy.

    Oznaki długotrwałego przedawkowania witaminy D:

  • zespół chronicznego zmęczenia, letarg, senność;
  • bóle kości i mięśni, skurcze nóg;
  • drażliwość, agresywność, wahania nastroju;
  • Objawy przedawkowania witaminy D u dorosłych i dzieci są prawie takie same. U niemowląt obserwuje się częste plucie, skurcze nocne, biegunkę, słaby przyrost masy ciała, szybki przerost ciemiączka, oznaki odwodnienia objawiające się zmniejszeniem napięcia tkanek i pragnienie. Mogą pojawić się wysypki skórne, swędzenie, podrażnienie skóry właściwej.

    Obejrzyj film o przedawkowaniu Vit. D u dzieci:

    Dlaczego przedawkowanie jest niebezpieczne

    Witamina D jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, dlatego jej wydalanie z organizmu jest trudne i długotrwałe. Stopniowo gromadzi się w tkankach, powodując liczne zaburzenia w metabolizmie wapnia i fosforu.

  • zablokowanie moczowodów i pęcherza;
  • rozwój laktostazy i zapalenia gruczołu mlekowego, jeśli w okresie karmienia piersią pojawił się nadmiar substancji;
  • Przedawkowanie witaminy D jest niebezpieczne dla układu mięśniowo-szkieletowego. Nadmiar substancji prowadzi do kruchości kości i sztywności tkanki łącznej, co nieuchronnie wywołuje urazy, zwichnięcia, skręcenia, złamania.

    W regionie endokrynologicznym możliwe są zakłócenia w produkcji hormonów i wielu enzymów niezbędnych dla organizmu. Zwapnienie włókien nerwowych jest obarczone spowolnieniem transmisji impulsów nerwowych, zaburzeniem koordynacji ruchów, zwiększonym napięciem mięśniowym i drżeniem.

    Implikacje dla dzieci

    Zatrucie witaminą D jest znacznie częstsze u dzieci niż u dorosłych. To jest bardziej skomplikowane. Bardziej niebezpieczne są konsekwencje przedawkowania:

  • obniżona odporność wywołuje częste infekcje i przeziębienia;
  • rozwój fizyczny i intelektualny dziecka ulega pogorszeniu;
  • problemy z osteogenezą prowadzą do deformacji kręgosłupa i kości kończyn, przedwczesnego kostnienia punktów wzrostu, karłowatości.
  • Nadmiar witaminy D negatywnie wpływa na oczy dziecka. Pogorszenie odżywienia mięśnia oka powoduje zmianę koloru i wzoru tęczówki, zwężenie źrenicy i prawdopodobnie brak reakcji na światło.

    Niebezpieczeństwo przedawkowania dla kobiet w ciąży

    Nadmiar witaminy D w ciele kobiety w ciąży jest niebezpieczny z powodu naruszenia wszystkich procesów fizjologicznych. W pierwszych tygodniach ciąży chroniczne przedawkowanie jest obarczone poronieniem. W ten sposób organizm chroni się, postrzegając zatrucie kalcyferolem i jego metabolitami jako zagrożenie dla życia matki.

    W ostatnich tygodniach ciąży przedawkowanie witaminy D3 może prowadzić do obrzęku, bólu pleców, skoków ciśnienia krwi, rzucawki i drgawek. Wzrost i tworzenie się płodu jest upośledzone, rozwijają się patologie układu moczowego i sercowo-naczyniowego, nienarodzone dziecko doświadcza niedotlenienia.

    Co robić w przypadku przedawkowania

    Nadmiar kalcyferolu może być niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego jeśli pojawią się oznaki przedawkowania, konieczne jest pilne skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie jeśli chodzi o kobietę w ciąży, dziecko lub osobę starszą. Decyzję o tym, gdzie i jak leczyć powstałą chorobę, podejmuje specjalista.

    Przed udzieleniem pomocy medycznej należy podjąć wszelkie działania mające na celu oczyszczenie organizmu z nadmiaru substancji. W przypadku ostrego zatrucia witaminą D należy przepłukać żołądek podając pacjentowi 1,5–2 litrów ciepłej wody z solą lub sodą, a następnie wywołać wymioty. Enterosorbents – węgiel aktywny, Polysorb, Atoxil – dają dobry efekt.

    Uwaga! Niemowlęta poniżej trzeciego roku życia nie powinny myć żołądka w domu. Może to doprowadzić do przedostania się wymiotów do dróg oddechowych i zadławienia.

    W razie potrzeby pacjentowi pobudza się diurezę, przepisuje się przyjmowanie kwasu pantotenowego i askorbinowego, które przywracają metabolizm minerałów i przyspieszają wydalanie wapnia z organizmu. W okresie leczenia ważne jest, aby zabezpieczyć pacjenta przed pobraniem witaminy D3 i wykluczyć z diety pokarmy zawierające wapń i ergokalcyferol.

    Jeśli u niemowlęcia obserwuje się objawy przedawkowania, leczenie przeprowadza się w szpitalu. Pozwala to uniknąć poważnych powikłań dotyczących nerek z rozwojem przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek, wczesnej miażdżycy, niewydolności serca. Po zakończeniu terapii dziecko powinno być obserwowane przez pediatrę przez 3 lata w celu zapobieżenia nawrotom choroby.

    Eksperci przypominają, że kompleksy witaminowe z kalcyferolem należy przyjmować według ścisłych wskazań. Przekraczanie norm leku i inne naruszenia instrukcji są niedozwolone. Przedawkowanie wit. D tylko zaszkodzi ciału, wywołując liczne zaburzenia układu nerwowego, hormonalnego i sercowo-naczyniowego.

    Podobał Ci się artykuł? Udostępnij to w mediach społecznościowych. sieci.

    Now Foods, Witamina D-3 o wysokiej mocy, 5000 IU, 120 Tabletki żelowe Now Foods, Witamina D-3 o wysokiej mocy, 5000 IU, 240 Tabletki żelowe Now Foods, Witamina D3, Wysoka moc, 2000 IU, 240 Tabletki żelowe


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska