Herbata jęczmienna: korzyści i szkody, wartość odżywcza, receptura

Jęczmień to ziarno zawierające gluten. Jego suszone ziarna są używane jak wiele innych zbóż – mielone do produkcji mąki, gotowane w całości lub dodawane do zup i gulaszu. Służy również do parzenia herbaty.

Herbata jęczmienna jest najczęściej wytwarzana przez moczenie prażonych ziaren jęczmienia w gorącej wodzie, chociaż gotowe torebki herbaty zawierające mielony prażony jęczmień są również łatwo dostępne w krajach Azji Wschodniej.

Cały jęczmień jest bogaty w witaminy z grupy B i minerały, takie jak żelazo, cynk i mangan, ale nie jest jasne, ile z tych składników odżywczych trafia do herbaty jęczmiennej podczas procesu warzenia (1).

Herbata jęczmienna tradycyjnie nie jest słodzona, chociaż można dodać mleko lub śmietanę. Podobnie w Korei Południowej herbata jęczmienna jest czasami mieszana z herbatą kukurydzianą, aby dodać słodyczy. Ponadto słodzoną herbatę jęczmienną butelkowaną można dziś znaleźć w krajach azjatyckich.

Woda jęczmienna jest innym popularnym napojem w krajach azjatyckich i jest wytwarzana przez gotowanie surowych ziaren jęczmienia w wodzie, a nie warzenie. Miękko ugotowane jądra można następnie wyjąć lub pozostawić w wodzie przed spożyciem napoju.

Woda jęczmienna jest również powszechna w krajach takich jak Meksyk, Hiszpania i Wielka Brytania, gdzie jest powszechnie słodzona.

Herbatę jęczmienną wytwarza się przez namaczanie prażonego jęczmienia w gorącej wodzie. Jest to powszechne w krajach Azji Wschodniej i można je pić na gorąco lub na zimno. Różni się nieco od wody jęczmiennej, którą otrzymuje się przez gotowanie surowych ziaren jęczmienia.

Tradycyjna medycyna używa herbaty jęczmiennej do zwalczania biegunki, zmęczenia i stanów zapalnych. Niestety, wiele z tych zastosowań nie jest popartych badaniami. Niemniej jednak herbata wydaje się całkowicie bezpieczna do picia, a nawet ma pewne korzystne właściwości.

Herbata jęczmienna praktycznie nie zawiera kalorii.

W zależności od mocy napoju może zawierać znikome ilości kalorii i węglowodanów, ale nie na tyle, aby znacząco wpłynąć na dzienne spożycie (2).

Tym samym jest zdrową i smaczną alternatywą dla wody, zwłaszcza jeśli próbujesz schudnąć, pod warunkiem, że pijesz ją w prosty sposób, bez dodatku mleka, śmietanki czy słodzików.

Herbata jęczmienna jest bogata w przeciwutleniacze (3, 4).

Przeciwutleniacze to związki roślinne, które pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki. Wolne rodniki to szkodliwe cząsteczki, które mogą powodować stan zapalny i przyczyniać się do dysfunkcji komórek, jeśli nagromadzą się w organizmie (5).

W herbacie jęczmiennej znaleziono kilka przeciwutleniaczy, w tym kwasy chlorogenowy i wanilinowy, które mogą pomóc kontrolować wagę poprzez zwiększenie ilości spalanego tłuszczu w spoczynku. Te przeciwutleniacze mają również działanie przeciwzapalne (3, 6, 7).

Herbata jęczmienna jest również źródłem kwercetyny, silnego przeciwutleniacza, który może poprawić zdrowie serca, ciśnienie krwi i zdrowie mózgu (4, 8).

Może mieć właściwości przeciwnowotworowe

Jęczmień, jako pełne ziarno bogate w przeciwutleniacze, ma potencjalne właściwości przeciwnowotworowe (9).

Jedno badanie dotyczące regionalnej uprawy jęczmienia i zgonów z powodu raka w Chinach wykazało, że im mniej jęczmienia uprawiano i spożywano, tym wyższa była śmiertelność z powodu raka. Nie musi to jednak oznaczać, że przyczyną raka jest mniejsze spożycie jęczmienia (10).

Ostatecznie potrzeba więcej badań na ludziach nad potencjalnymi właściwościami przeciwnowotworowymi herbaty jęczmiennej.

Chociaż przeprowadzono niewiele badań na temat korzyści płynących z herbaty jęczmiennej, nie jest to wysokokaloryczny, bogaty w przeciwutleniacze napój. Może mieć również właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe, ale potrzebne są dalsze badania.

Pomimo swoich potencjalnych właściwości przeciwnowotworowych, herbata jęczmienna zawiera śladowe ilości potencjalnie rakotwórczego przeciwutleniacza zwanego akrylamidem (11).

Badania wykazały mieszane wyniki, ale trwają badania mające na celu lepsze zrozumienie wpływu akryloamidu na zdrowie.

Jedna z metaanalizy wykazała, że ​​spożycie akryloamidu w diecie nie było związane z ryzykiem rozwoju najczęstszych nowotworów (12).

Tymczasem inne badanie wykazało, że przy wysokim spożyciu akrylamidu w niektórych podgrupach istnieje większe ryzyko raka odbytnicy i trzustki (13).

Więcej akryloamidu uwalnia się z torebek herbaty jęczmiennej i lekko palonego jęczmienia. Dlatego, aby zminimalizować zawartość akrylamidu w herbacie, przed parzeniem należy samodzielnie smażyć jęczmień, aż stanie się ciemnobrązowy (11).

Co więcej, jeśli regularnie pijesz herbatę, możesz ograniczyć ilość dodawanego cukru i śmietanki, aby napój nie stał się znaczącym źródłem zbędnych kalorii, tłuszczu i dodatku cukru.

Ponadto herbata jęczmienna nie jest odpowiednia dla osób na diecie bezglutenowej lub bezzbożowej, ponieważ jęczmień to ziarno zawierające gluten.

Herbata jęczmienna może zawierać niewielkie ilości akryloamidu, potencjalnie rakotwórczego składnika odżywczego. Nie nadaje się również dla osób na diecie bezglutenowej lub bezzbożowej.

Herbata jęczmienna jest popularnym napojem w krajach azjatyckich, aw niektórych domach jest używana zamiast wody. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo jęczmienia, można bezpiecznie wypić kilka szklanek tej herbaty dziennie.

Aby to zrobić, możesz użyć prażonego jęczmienia lub wstępnie przygotowanych torebek herbaty prażonego jęczmienia mielonego, które można kupić w specjalistycznych sklepach i Internecie.

Aby podsmażać jęczmień, umieść surowe ziarna jęczmienia na suchej, gorącej patelni, podsmaż na średnim ogniu i często mieszaj przez około 10 minut, aż jęczmień się zarumieni. Pozwól jęczmieniu uzyskać ciemnobrązowy kolor, aby zminimalizować poziom akrylamidu.

Użyj 3–5 łyżek (30–50 gramów) suszonego prażonego jęczmienia lub 1–2 torebek herbaty jęczmiennej na 8 filiżanek (2 l) wody.

Aby zaparzyć herbatę, pozostaw torebki herbaty lub prażony jęczmień w gorącej wodzie na 5-10 minut, a następnie odcedź ziarna jęczmienia, jeśli chcesz.

Herbata jęczmienna jest bezpieczna do picia i jest używana w niektórych azjatyckich domach zamiast wody. Możesz zrobić herbatę jęczmienną z prażonego jęczmienia lub wstępnie przygotowanych torebek herbaty, które zawierają mielony prażony jęczmień.

Herbata jęczmienna to popularny napój w krajach Azji Wschodniej. Znajduje zastosowanie w medycynie tradycyjnej, ale jest również szeroko stosowany jako napój codzienny.

Generalnie nie zawiera kalorii, jest bogaty w przeciwutleniacze i może mieć pewne właściwości przeciwnowotworowe. Jednak potrzeba więcej badań, aby lepiej zrozumieć potencjalne korzyści płynące z tego napoju.

Warto również zauważyć, że herbata zawiera niewielkie ilości akryloamidu, związku potencjalnie rakotwórczego i nie jest odpowiednia dla osób na diecie bezglutenowej lub bezzbożowej.

W końcu herbata jęczmienna to pyszny napój, który może zwiększyć spożycie przeciwutleniaczy, urozmaicając codzienną rutynę.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska