10 rodzajów najsmaczniejszych lodów na świecie

10. Dondurma z Turcji

10 rodzajów najsmaczniejszych lodów na świecie

Dondurma to tureckie lody z mastyksu. To danie jest podobne do syryjskiego deseru Buza. Dondurma zwykle zawiera bitą śmietanę, salep (zmiażdżoną bulwę orchidei), mastyks (guma warzywna) i cukier. Uważa się, że pochodzi z regionu Marash i dlatego jest również znany jako lody Maraş .

9. Sorbet z Filipin

10 rodzajów najsmaczniejszych lodów na świecie

Sorbet to tradycyjne lody produkowane na Filipinach. Jest często pejoratywnie określany jako „ brudne lody ”. Sorbet sprzedawali uliczni sprzedawcy. Zwykle podaje się go w małych rożkach waflowych lub cukrowych, a ostatnio w bułkach. Produkowany jest z mleka kokosowego lub krowiego.

Lody rozprzestrzeniły się na Filipiny podczas okupacji amerykańskiej, kiedy wprowadzono lodówki i inne urządzenia chłodzące. Podczas gdy lody amerykańskie były wytwarzane z mleka krowiego, użycie mleka Carabao (rodzaj bawoła wodnego) doprowadziło do wynalezienia produktu, który stał się znany jako „sorbet”.

Mleko kokosowe i mąka z manioku to dwa składniki, które odróżniają sorbet od lodów produkowanych w innych krajach. Smaki sorbetów wahały się również od zwykłych naturalnych owoców, takich jak mango, awokado, melon, kokos i truskawka, po smaki naśladujące komercyjne lody, takie jak czekolada, herbatniki i śmietana, ser, mokka itp.

8. Akutak z USA

10 rodzajów najsmaczniejszych lodów na świecie

Akutak to popularne danie w zachodniej Alasce i północnej Kanadzie. Nazywane jest również lodami eskimoskimi lub lodami alaskańskimi .

Tradycyjnie robiono go z ubitego tłuszczu zmieszanego z jagodami, takimi jak żurawina, borówka, moroszki i jagody. Dodają również ryby, liście tundry lub korzenie z olejem zwierzęcym lub tłuszczem. Może również zawierać białą rybę, olej z karibu, olej z łosia, olej z morsa lub olej z fok. Istnieje również rodzaj Akutaki zwany Śnieżnym Akutak.

7. Podniebienia z Meksyku

10 rodzajów najsmaczniejszych lodów na świecie

Podniebienie to meksykański popsicles. Większość Amerykanów uważa podniebienie za kwintesencję letniej uczty. Umieszczony jest na cienkim drewnianym patyku i ma nienaturalny odcień błękitu, pomarańczy, czerwieni i fioletu.

Słowo paleta z grubsza tłumaczy się jako „ mały patyk ”, co ma sens, biorąc pod uwagę sposób, w jaki jest podawany. Ale w przeciwieństwie do lodów amerykańskich, które są aromatyzowane mieszanką syropów cukrowych i barwników spożywczych, palety są wykonane z całych składników, takich jak świeże owoce puree, orzechy, zioła i przyprawy.

6. Mocz z Japonii

10 rodzajów najsmaczniejszych lodów na świecie

Lody Mochi to słodycze wykonane z japońskiego mochi (zgniecionego lepkiego ryżu) nadziewane lodami. Została wynaleziona przez japońsko-amerykańską bizneswoman i aktywistę Francisa Hashimoto.

Mochi to małe, okrągłe ciastko składające się z miękkich, pokruszonych lepkich klusek ryżowych uformowanych wokół nadzienia lodowego. Lody dodają smaku wyrobowi, a mochi dodaje słodyczy i konsystencji.

Tradycyjne smaki Mochi to wanilia, czekolada i truskawka. Inne smaki, takie jak kawa Kona, wino śliwkowe, zielona herbata i czerwona fasola, są również szeroko stosowane w Japonii. Mochi można również przyprawić, aby uzupełnić polewy do lodów. Podczas robienia mochi posypuje się je skrobią ziemniaczaną lub kukurydzianą, aby nie sklejała się podczas formowania i przetwarzania.

5. Lodowy Kasang z Singapuru

10 rodzajów najsmaczniejszych lodów na świecie

Ais Kasang dosłownie oznacza „ fasola z lodem ”, znany również jako ABC (skrót od Air Batu Campur , co oznacza „ mieszany lód ”). To malezyjski deser, który jest również powszechny w Singapurze.

Ice Kasang był pierwotnie wytwarzany wyłącznie z kruszonego lodu i czerwonej fasoli. Od tego czasu wzrosła liczba i różnorodność składników deserów. Dziś Ice Kasang ma zazwyczaj jasny kolor, ponieważ podaje się go z różnymi koktajlami owocowymi i dressingami.

W Malezji prawie wszystkie odmiany Ice Kasang zawierają obecnie attap chi (nasiona palmy), czerwoną fasolę, słodką kukurydzę, galaretkę ziołową, prażone orzeszki ziemne i agar w kostkach jako wspólne składniki. Inne mniej popularne składniki to aloes lub lody. Istnieje również wersja Ice Kasang, która nie ma kolorowego syropu i jest podawana z odrobiną syropu z cukru palmowego.

4. Kulfi z Indii

10 rodzajów najsmaczniejszych lodów na świecie

Kulfi to mrożony deser mleczny pochodzący z subkontynentu indyjskiego w XVI wieku. Jest często określany jako „ tradycyjne indyjskie lody ”. Jest popularny w Indiach , Sri Lance, Pakistanie, Bangladeszu, Nepalu, Birmie (Myanmar) i na Bliskim Wschodzie i jest szeroko dostępny w restauracjach serwujących dania kuchni indyjskiej na całym świecie.

Kulfi przypomina wyglądem i smakiem tradycyjne lody, ale jest gęstsze i bardziej kremowe. Klasyczna kompozycja tego deseru obejmuje śmietanę (malajski), różę, mango, kardamon (eliichi), szafran (cezar lub zafran) i pistacje. Są bardziej wyrafinowane opcje z dodatkiem jabłka, pomarańczy, truskawek, orzeszków ziemnych i awokado.

W przeciwieństwie do lodów kulfi nie ubija się, dzięki czemu powstaje twardy, gęsty mrożony deser podobny do tradycyjnych lodów na bazie budyniu. Jako taki jest czasami uważany za odrębną kategorię mrożonych deserów na bazie mleka.

3. Faludeh z Indii

10 rodzajów najsmaczniejszych lodów na świecie

Falude to zimny deser wynaleziony na subkontynencie indyjskim. Tradycyjnie robi się go z mieszanki różowego syropu, makaronu, słodkiej bazylii (sabza / takmaria) z mlekiem, często podawany z lodami.

Wermiszel używany do wyrobu falouda jest wytwarzany z pszenicy, maranta, skrobi kukurydzianej lub sago. Historia faloudah sięga Iranu (Persji), gdzie popularny był podobny deser. Przybył do średniowiecznych Indii wraz z muzułmańskimi kupcami i dynastiami, którzy osiedlili się na subkontynencie indyjskim w XVI i XVIII wieku.

Nowoczesna forma faludeh została rozwinięta w Imperium Mogołów i rozpowszechniła się wraz z jego podbojami. Muzułmańscy władcy, którzy zastąpili Mogołów, patronowali deserowi własnymi adaptacjami, zwłaszcza w regionach Dekanu Hajdarabadu i Karnatu we współczesnych Indiach.

Ten deser jest obecnie główną częścią kultury Pakistanu i Bangladeszu, a szczególnie jest serwowany w święta islamskie – wesela i inne imprezy. Jest to również dobrze znana część współczesnej kultury Sri Lanki.

2. Lody czarne (lukrecja) z Japonii

10 rodzajów najsmaczniejszych lodów na świecie

Aby nadać lodom czarny kolor, dodaje się tam trochę czarnego sezamu. Ojczyzną tego niezwykłego przysmaku jest Japonia . Lody lukrecjowe od dawna kochają mieszkańcy Europy.

1. Lody z Włoch

10 rodzajów najsmaczniejszych lodów na świecie

Gelato to popularny mrożony deser włoskiego pochodzenia. Zwykle składa się z 3,25% mleka i cukru. Jest na ogół mniej tłuszczu niż inne rodzaje mrożonych deserów.

Lody te zazwyczaj zawierają o 70% mniej powietrza i więcej smaku niż inne rodzaje mrożonych deserów, co nadaje im treści i bogactwa, które odróżniają je od innych rodzajów lodów.

Stworzenie lodów w nowoczesnej formie przypisuje się włoskiemu szefowi kuchni Francesco Procopio dei Coltelli, który pod koniec XVII wieku otworzył swoją „Procopio Café” w Paryżu i wprowadził tam lody, zdobywając sławę najpierw w Paryżu, a następnie w całej Europie.

Dzięki swoim lodom Procopio nie tylko uzyskał obywatelstwo francuskie, ale także otrzymał wyłączną licencję królewską wydaną przez króla słońca Ludwika XIV, co czyniło go wówczas jedynym producentem mrożonych deserów w królestwie.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska