Zalety oleju lnianego i jego rodzajów

Spróbujmy dowiedzieć się, jakie dokładnie jest zastosowanie oleju lnianego, aby kupując świadomie dokonywać wyboru.

Co to jest olej lniany i jakie to rodzaje?

Olej lniany pozyskiwany jest z siemienia lnianego i podobnie jak wszystkie oleje roślinne jest surowy, rafinowany i nierafinowany. Zgodnie z metodą produkcji – tłoczony na zimno, otrzymywany przez tłoczenie na gorąco i ekstrakcję. Ropa nierafinowana zimnotłoczona zachowuje maksymalną ilość dobroczynnych dla zdrowia substancji i to właśnie ta cieszy się największą popularnością wśród dbających o swoje zdrowie i urodę.

Od czasów starożytnych po dziś dzień tkaniny są tkane z lnu. Dobroczynne właściwości nasion lnu znane są również od dawna, olej lniany jest tradycyjnie stosowany w kuchni ukraińskiej i białoruskiej, ale jego zalety na poziomie instytutów badawczych zaczęto badać stosunkowo niedawno. Siemię lniane jest często polecane przez dietetyków, ponieważ zawiera dużą ilość błonnika i potasu, jest niezwykle atrakcyjnym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA).

Warto również wspomnieć, że zalety oleju lnianego nie ograniczają się do jego zdrowotnych i odżywczych zastosowań. Jest również niezwykle ceniony w produkcji – wykorzystywany jest do wyrobu mydła oraz do wyrobu farb i lakierów, przy produkcji mebli (drewno jest olejowane w celu ochrony przed gniciem i do celów dekoracyjnych), jest używany przez artystów w życiu codziennym. Oczywiście olej ten wcale nie przypomina oleju jadalnego, proces jego pozyskiwania jest zupełnie inny, inaczej wygląda i oczywiście nie znajdziesz go w sklepach spożywczych ani na półkach aptek.

Według badań to właśnie olej lniany zajmuje najwyższe miejsce na liście pod względem zawartości WNKT Omega-3. Zawiera ALA (kwas alfa-linolenowy), który stanowi 57% wszystkich kwasów tłuszczowych w lnie, dzięki czemu len jest najbogatszym źródłem ALA. Jedna łyżeczka oleju lnianego zawiera 3 gramy ALA.

Omega-3 PUFA należą do głównych rodzajów kwasów tłuszczowych, które są ekstrahowane z pożywienia i są tak potrzebne naszemu organizmowi: kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Po spożyciu ALA przekształca się w łatwiej przyswajalne EPA i DHA. Omega-3 to niezbędny składnik praktycznie wszystkich błon komórkowych. Dlatego, aby zachować dobre zdrowie, konieczne jest zapewnienie dostatecznej ilości tych WNKT do naszego organizmu.

Stwierdzono, że olej lniany jest przydatny dla osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna i zapalenie jelita grubego, łagodzi procesy zapalne jelit, dzięki zawartości śluzu w lnie jest łagodnym naturalnym środkiem przeczyszczającym na zaparcia.

Olej lniany może pomóc obniżyć wysoki poziom cholesterolu. Należy jednak pamiętać, że samo przyjmowanie oleju, bez zmiany diety, nie będzie wystarczająco skuteczne.

Ryzyko chorób serca jest niższe u osób, które przyjmują olej lniany. Praktyka pokazuje, że ci, którzy spożywają wystarczającą ilość ALA, rzadziej cierpią na zawały serca i jest to dobrze dostosowane do zapobiegania nadciśnieniu.

Olej lniany może pomóc poprawić stan zespołu Sjogrena, gdy pacjent martwi się suchością oczu.

  • Wspomaga zdrowy wzrost włosów i paznokci;
  • Reguluje procesy metaboliczne (w tym metabolizm tłuszczów), normalizując w ten sposób wagę.
  • Olej lniany jest dostępny w miękkich kapsułkach oraz w postaci płynnej. Powinieneś wiedzieć, że jego przechowywanie wymaga specjalnych warunków, ponieważ działanie promieni słonecznych, a także tlenu, nie tylko przyczynia się do utraty dobroczynnych właściwości, ale także psuje jego smak i zapach, sprawiając, że jest on jełczały i cierpki, a olej w kapsułkach szybko się utlenia (zaleca się przechowywanie oleju w takiej postaci w lodówce). W żadnym wypadku nie należy przetwarzać termicznie oleju lnianego, zwłaszcza smażyć na nim, ponieważ po podgrzaniu użyteczny kwas alfa-linolenowy przekształca się w niebezpieczny toksyczny czynnik rakotwórczy – benzen. Przeczytaj także o zaletach surowej żywności – Surowa żywność – korzyści z enzymów.

    Istnieje również możliwość wystąpienia skutków ubocznych podczas przyjmowania oleju lnianego – reakcje alergiczne, w tym świąd, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk dróg oddechowych, rozstrój żołądkowo-jelitowy z towarzyszącym bólem brzucha. Znajdują się tam również informacje o interakcjach z lekami lub suplementami diety. Siemię lniane może zakłócać wchłanianie leków przez organizm, jeśli jest przyjmowane w tym samym czasie. Jeśli stosujesz jakiekolwiek leki, zaleca się zasięgnięcie porady lekarza przed przyjęciem tego suplementu.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska