Top 5 najbardziej trujących i niebezpiecznych pająków na świecie

Na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej trujących pająków na świecie nie jest znana czarna wdowa, ale nieokreślony brazylijski pająk wędrowny. Zamieszkuje lasy deszczowe Ameryki Południowej. Jego trucizna jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób z osłabionym układem odpornościowym.

Nawet dorosły człowiek zaczyna się bać na widok pająka. Strach przed drapieżnymi stawonogami pojawia się na poziomie podświadomości. Jest to szczególnie przerażające, gdy stoisz przed najbardziej jadowitym pająkiem na świecie. Jak wiecie, wszystkie pająki są nosicielami gruczołów jadowych. Ale ich stężenie toksyczności ma różny stopień w zależności od gatunku stawonogów.

5 miejsce. Karakurt

Drugim gatunkiem pająków wężowych w naszej ocenie i bezpośrednim krewnym czarnej wdowy jest karakurt. Plecy pokryte są jaskrawoczerwonymi plamami. Po osiągnięciu wieku dojrzewania niektóre osobniki zmieniają kolor na całkowicie czarny.

Karakurt woli mieszkać w cieplejszych regionach planety, takich jak Azja, Afryka Północna, południowa Rosja i Ukraina. Ukąszenie samicy karakurtu jest czasem 15 razy bardziej jadowite niż ugryzienie grzechotnika. Sam pająk nie atakuje, woli kontratakować. Zasadniczo ofiarami śmiertelnego ugryzienia karakurtu są robotnicy rolni i zwierzęta gospodarskie.

4. Czarna Wdowa

Pająk o amerykańskich korzeniach i niezwykle niebezpieczny dla człowieka to czarna wdowa. Samce mają płonący czarny kolor. Samice czarnej wdowy wyróżnia czerwona plama na brzuchu przypominająca klepsydrę. W naturze jest więcej kobiet. Wynika to z faktu, że po kryciu samiec staje się ofiarą swojego wybrańca.

W stosunku do innych mieszkańców fauny czarna wdowa nie jest agresywna. Pajęczak woli bronić swoich interesów niż atakować. Po ugryzieniu przez drapieżnika człowiek zaczyna mieć konwulsje, nudności i duszność. Ukąszenie czarnej wdowy jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Ich organizmy nie są w stanie poradzić sobie z działaniem trucizny i może dojść do śmierci.

3. Pająk z Sydney

Australijczyk należy do rodzaju Araneomorphic funnel spiders, którego jest 516 gatunków z 42 rodzin. Głównym siedliskiem pająka z Sydney jest Australia, niedaleko Sydney. W pozostałych częściach świata tego przedstawiciela dynastii lejków można znaleźć w kolekcjach i terrariach. Na wolności pajęczaki tego gatunku wolą żyć w wilgotnych miejscach, piwnicach budynków mieszkalnych lub jaskiniach.

Średnia długość skręconej siatki sięga 60 cm, a kształt wstęgi ma formę lejka. Dlatego rodzina pająków nazywana jest w kształcie lejka. Samiec dorasta do 2 cm, a samica do 3,5 cm, osobniki są bardzo agresywne. Samiec uwalnia truciznę 5 razy bardziej toksyczną niż samica. Po ugryzieniu człowiek może umrzeć. A pogryzione zwierzęta łatwo tolerują skutki ugryzienia. Nie wiadomo dlaczego, ale trucizna jest szczególnie niebezpieczna dla naczelnych (ludzi i małp).

2. Piaskowy sześciooki pająk

Pajęczak, zajmując pierwsze miejsce w rankingu „najgorszych pająków świata” – piaskowy sześciooki pająk. Stężenie trucizny jest tak wysokie, że po ukąszeniu trudno jest przetrwać zarówno ludziom, jak i dużym zwierzętom. Dokładne badania sześciookich pająków rozpoczęły się w połowie XIX wieku. Pracami kierował biograf i naukowiec Baron Charles Valkener.

Piaskowe sześciookie pająki wybrały na swoje siedlisko regiony Afryki Południowej i Ameryki Południowej. Te stawonogi preferują gleby piaszczyste, wydmy, skały i korzenie. Taktyki łowieckie są na wyczekiwanie, podczas gdy sześciookie pajęczaki zakopują się w piasku.

1. Brazylijski pająk wędrowny

Pierwsze miejsce wśród najbardziej jadowitych pająków na świecie zajmuje brazylijski pająk wędrowny, wędrowny lub bananowiec. Najbardziej niebezpieczne pajęczaki jako swoje siedlisko wybrały lasy tropikalne Ameryki Południowej. Średnia wielkość ciała osobnika wynosi 13-15 mm. Główny czas polowań to noc. O tej porze pająk porusza się w poszukiwaniu ofiary i nie siedzi w zasadzce. Dlatego stworzenie stawonogów zostało nazwane wędrówką lub wędrówką.

Po ugryzieniu osoba paraliżuje tkankę mięśniową, co utrudnia oddychanie. Jednak tylko 30% trucizny jest wstrzykiwane ofierze, co daje imponującą szansę na przeżycie.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska