Rhipsalidopsis: odmiany, różnica i pielęgnacja

Rhipsalidopsis: odmiany, różnica i pielęgnacja

Rhipsalidopsis to roślina z rodziny Cactaceae, której nazwa dosłownie tłumaczy się jako „kaktus jagodowy przypominający bicz”. Ludzie często używają również nazw Easter Egg, Easter Cactus lub Forest Cactus. Czasami Ripsalidopsis jest mylony ze Schlumbergerem, ale w rzeczywistości są to zupełnie inni członkowie rodziny.Ale bardzo łatwo odróżnić go od zwykłego kaktusa, ponieważ charakterystycznymi cechami rośliny jest brak cierni i gęsta skóra.

W naturze zygocactus rozwija się nie na ziemi, ale na drzewach, w tym chorych lub starych. Inna roślina w tym sensie jest jedynie wsparciem przyczyniającym się do lepszego i bardziej efektywnego rozwoju systemu korzeniowego. Kaktus gromadzi wilgoć i przydatne elementy w niezwykłych, pogrubionych łodygach, które są podzielone na szerokie płytki w kształcie liści. W trakcie procesu wzrostu niektóre z nich przewyższają krawędź pojemnika.

Kwiat kaktusa rośnie na końcach pędów w marcu lub kwietniu, w zależności od odmiany rośliny.

Chociaż sam proces kwitnienia trwa do dwóch miesięcy, żywotność pojedynczego kwiatostanu nie przekracza kilku dni. Średnica otwartego pąka waha się od 5 do 8 centymetrów, a na każdym pędzie powstaje od 1 do 3 osobników. Płatki kwiatu są bardzo zgrabne i zwężone, z ostrą końcówką, co sprawia, że ​​otwarty kwiat wygląda jak piękna gwiazda. Mogą być pomalowane na kolor szkarłatny, bordowy lub biały. Chociaż paleta kolorów nie jest zbyt szeroka, każdy odcień wygląda bardzo bogato i smacznie.

Wysokość krzewu sięga 30 centymetrów, ponadto charakteryzuje się wystarczającym rozgałęzieniem. Niektóre łodygi mają 5 centymetrów długości i mogą mieć do 3 centymetrów szerokości. Zwykle kaktus maluje się w jasnym odcieniu sałatkowym, ale po wystawieniu na dłuższą ekspozycję na światło słoneczne może zmienić kolor na różnorodną czerwień. Szczyt ripsalidopsis zwieńczony jest zbiorem pąków pachowych, z których wyrasta wiązka białawego włosia. Po zakończeniu kwitnienia kaktusa pąki zastępują miękkie owoce, pomalowane na jasnoczerwony odcień i przypominające pięciościan.

Czym różni się od Schlumbergera?

Czasami Ripsalidopsis jest mylony ze Schlumbergerem, popularnie zwanym dekabrystą. Główne różnice przejawiają się w warunkach kwitnienia kaktusa – dekabrysta kwitnie zimą, a Easter Egg kwitnie od wiosny do lata. Widoczne są pewne różnice w wyglądzie roślin. Rhipsalidopsis ma wygładzone występy na krawędziach, a Schlumberger ma ostre zęby.

Co więcej, w pierwszym przypadku kwiaty wyrastają z równomierną promieniście symetryczną koroną, w drugim ze ściętymi koronami.

Rhipsalidopsis: odmiany, różnica i pielęgnacjaRhipsalidopsis: odmiany, różnica i pielęgnacja

Rodzaje i ich charakterystyka

W kwiaciarni domowej znacznie bardziej popularne są te odmiany Ripsalidopsis, które są hodowane przez hodowców, a nie uprawiane w warunkach naturalnych. Charakteryzują się zazwyczaj jasnymi kolorami i silnymi zapachami. Wśród „udomowionych” okazów popularne są ripsalidopsis Gartnera i różowy. Kaktus Gartnera osiąga wysokość 20 centymetrów. Długość płyt blaszanych waha się od 5 do 7 centymetrów, a szerokość od 2 do 2,5 centymetra.

Krawędzie tych segmentów są lekko pofalowane. Włosie jest żółte i czasami wydaje się całkowicie przezroczyste. Odcień samych kwiatów może być czerwony, pomarańczowy i wyrażany przez inne „ogniste” odmiany.

W nocy pąki są częściowo zamknięte.

Różowy kaktus ma wysokość 15 centymetrów, a długość pędów waha się od 25 do 30 centymetrów. Długość procesów liściastych nie przekracza 5 centymetrów. Są gładkie i lekko prążkowane, zawsze z ząbkami na brzegach. Płatki karmazynowe z żółtymi podstawami osiągają średnicę 5 cm.

Inne popularne odmiany to Ripsalidopsis Graeseri , który ma liliowy odcień i jasnożółte pręciki, biały Ripsalidopsis Sirius i malinowy Andromeda z pomarańczowym środkiem.

Jak wybrać?

Wybierając kaktus w sklepie, należy zwrócić uwagę na stabilność wizualną rośliny, a także obecność niezrozumiałych plam, śladów zgnilizny i innych objawów chorób. Szczególnie ważne jest monitorowanie tego w zimie, ponieważ transport i adaptacja tylko zwiększają już istniejący stres rośliny, a jeśli jest zarażona, jest całkiem możliwe, że po prostu nie przetrwa ścieżki ze sklepu.

Jak dorosnąć?

Aby zmusić roślinę do efektywnego rozwoju, musi ona nie tylko zapewnić przemyślaną pielęgnację w domu, ale także stworzyć od początku odpowiednie warunki. Kaktus należy umieścić na parapecie skierowanym na północny wschód lub północny zachód. Jeśli nie jest to możliwe, a okno wygląda na południowy wschód lub południowy zachód, ważne jest, aby odsunąć doniczki o metr lub półtora od szyby. Latem zaleca się wywiezienie rośliny na świeże powietrze, dodatkowo chroniąc ją przed opadami atmosferycznymi, przeciągami i bezpośrednią ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Alternatywnie doniczkę można postawić pod drzewem.

W czasie kwitnienia wykluczony jest ruch doniczek. Najmniejszy ruch grozi uschnięciem pąków.

Po zakończeniu kwitnienia, wręcz przeciwnie, zaleca się od czasu do czasu rozkładać kaktus, aby zapewnić bardziej równomierny rozwój korony.

Reżim temperaturowy

W okresie wegetacji i kwitnienia kaktus musi być trzymany w temperaturze od 18 do 23 stopni. Od około listopada do marca temperatura musi być obniżona do przedziału od 10 do 12 stopni, w przeciwnym razie pąki nie pojawią się w przyszłym roku. Od początku wiosny temperatura ponownie stopniowo wzrasta. Ripsalidopsis cierpi na zbyt wysokie temperatury, a także gwałtowne wahania temperatury, co ma negatywne konsekwencje.

Należy pamiętać, że temperatura krytyczna dla okresu uśpienia wynosi 8 stopni, a dla okresu wegetacyjnego – 15 stopni.

Oświetlenie

Światło dla kaktusa powinno być jasne, ale rozproszone. Roślina wytrzyma jasny cień, ale w tym przypadku nie będziesz musiał oczekiwać kwitnienia. Jeśli doniczka znajduje się na parapecie od strony południowej, Ripsalidopsis będzie musiał być zacieniony.

Zimą lub przy pochmurnej pogodzie warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu specjalistycznymi fitolampami.

Rhipsalidopsis: odmiany, różnica i pielęgnacjaRhipsalidopsis: odmiany, różnica i pielęgnacja

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza nie powinna być niższa niż 60%, a wręcz zachęca się do jej wzrostu. Codziennie rano lub wieczorem, a latem i kilka razy dziennie, łodygi kaktusów należy spryskać lub przetrzeć wilgotną szmatką. W takim przypadku ważne jest, aby spray nie spływał na płatki. Dodatkowo podstawę łodygi można pokryć warstwą zwilżonego mchu torfowca lub włókna kokosowego. Zaleca się również zakup pełnowartościowego nawilżacza powietrza do pokoju lub po prostu umieszczenie misek z wodą na parapecie.

Czasami Ripsolidopsis należy kąpać pod ciepłym prysznicem, ale nie w momencie kwitnienia.

Najlepszy opatrunek

Zaczynają karmić kaktusy od końca lutego. Do momentu rozpoczęcia kwitnienia należy to robić raz na 3 lub 4 tygodnie. Najlepiej kupować płynne roztwory lub specjalne granulki przeznaczone do kaktusów i sukulentów. Kiedy rozpocznie się kwitnienie, częstotliwość nawożenia będzie musiała zostać zwiększona do mniej więcej raz na 2 tygodnie.Ripsolidopsis kategorycznie nie akceptuje nawozu organicznego zawierającego dużą ilość azotu. Ponadto zakazany jest również wapń.

Optymalna karma zawiera część azotu, 2 części fosforu, 3 części potasu i, w razie potrzeby, bazę wermikompostu.

Podlewanie

Kaktus Ripsalidopsis należy obficie nawadniać zarówno w okresie wegetacji, jak i kwitnienia. Jednak nadmiar płynu prowadzi do zastoju procesów w glebie, co z kolei skutkuje gniciem systemu korzeniowego. Dlatego każdorazowo po zakończeniu podlewania należy odczekać około pół godziny, a następnie wylać nadmiar wody z patelni . Płyn powinien być ciepły, od 28 do 30 stopni Celsjusza. Możesz go wylewać bezpośrednio na łodygi, ale nigdy na kwiaty.

Częstotliwość nawadniania zależy od stanu gleby. Gdy tylko wierzchnia warstwa gleby wyschnie na głębokości 2-3 centymetrów, możesz ponownie zacząć podlewać. Zwykle dzieje się to co 2 lub 3 dni. Najbardziej skuteczną wodą jest woda roztopiona lub deszczowa, ale jeśli nie jest dostępna, możesz wziąć zwykłą wodę z kranu, a następnie ją zagotować lub przefiltrować.

Dłuższą opcją przygotowania wody jest rozłożenie jej na jeden dzień z uprzednim dodaniem kwasu cytrynowego lub octu jabłkowego.

 

Reprodukcja

Do rozmnażania kaktusa najczęściej stosuje się 2 główne metody – sadzonki lub sadzenie nasion.

Rhipsalidopsis: odmiany, różnica i pielęgnacja

Sadzonki

W tym przypadku na roślinie, która osiągnęła wiek 3 lub 4 lat, wybiera się silny pęd zawierający 3 segmenty. Po ostrożnym odkręceniu rany należy natychmiast leczyć kredą lub pokruszonym węglem. Następnie sadzonka jest suszona przez kilka dni i sadzana w plastikowym kubku wypełnionym specjalną mieszanką gleby. Dodatkowo warto stosować stymulatory wzrostu.

Za około tydzień pojawią się korzenie, a kaktus można przesadzić do zwykłej doniczki.

Rhipsalidopsis: odmiany, różnica i pielęgnacjaRhipsalidopsis: odmiany, różnica i pielęgnacja

Szczepionka

Rozmnażanie kaktusów przez szczepienie jest możliwe, ale nie zalecane. Ponieważ proces jest dość pracochłonny i trudny do wdrożenia w domu, nadaje się tylko dla specjalistów zajmujących się hodowlą.

Rhipsalidopsis: odmiany, różnica i pielęgnacja

Posiew

Nasiona są ekstrahowane z owoców Ripsalidopsis i układane na zwilżonej mieszance ziemi liściastej i piasku, mechanicznie pogłębiając się o kilka milimetrów. Pojemnik jest dokręcany polietylenem, podgrzewany od dołu i oświetlony rozproszonym światłem. Gleba jest regularnie spryskiwana płynem zawierającym stymulator wzrostu, a także wietrzona przez pół godziny.Kilka miesięcy po pojawieniu się kiełków kaktusy można sadzić w pojemnikach.

Porady florystyczne

Wybierając Ripsalidopsis do dekoracji pokoju, eksperci zalecają, aby nie ograniczać się do jednej rośliny, ale używać mieszanki kilku odmian. Opieka nad kaktusami nie jest szczególnie problematyczna, poza tym okazy dobrze dogadują się ze sobą, co oznacza, że połączenie kilku kaktusów będzie korzystne pod każdym względem. Lepiej jest przesadzić roślinę natychmiast po kwitnieniu, czyli na przełomie maja i czerwca.

Młode krzewy poddają się takiej procedurze co roku, a dorosłym wystarczy zmieniać miejsca co trzy, a nawet co 5 lat.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska