Korzystne właściwości korzenia lotosu

Lotos

Lecznicze właściwości kłączy lilii wodnej znane są od ponad pięciu tysięcy lat. Korzenie tej wieloletniej rośliny były pierwotnie używane w rytuałach i ceremoniach religijnych, a lekarstwa z niej były niezwykle drogie i dostępne tylko dla bardzo zamożnych mieszkańców starożytnego świata.

Potrawy wykorzystujące korzeń lotosu są nadal niezwykle popularne w krajach Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Miąższ tej bulwy jest marynowany, suszony, gotowany, smażony i pieczony, a także podawany w postaci kandyzowanej jako deser.

Potrawa przygotowana z korzenia lotosu nadaje jego wyglądowi szczególnej pikanterii. Ze względu na to, że kłącza znajdują się w mule dennym głęboko pod wodą , posiadają specjalne komory do przechowywania zapasów powietrza. Na kawałkach kłącza te komory powietrzne tworzą niepowtarzalny wzór, przypominający sam kwiat lotosu.

Kłącza lilii wodnej są bardzo bogate w różne pierwiastki chemiczne i witaminy, które są niezbędne dla ludzkiego organizmu. Skład chemiczny pulpy jest bogaty w pierwiastki takie jak potas , wapń , magnez , żelazo , miedź , selen , fosfor itp.

Miąższ bulwy w swojej strukturze przypomina zwykłe ziemniaki i jest dość kaloryczny.

100 gramów miąższu bulw zawiera: białka – 2,6 g; tłuszcze – 0,1 g; węglowodany – 12,3 g; zawartość kalorii – 74 kcal.

Korzyści dla zdrowia

Korzeń tej rośliny jest nasycony substancjami biologicznie czynnymi i witaminami. Przede wszystkim są to kwasy cytrynowy i bursztynowy , beta-karoten , cholina , a także witaminy z grupy B , A, C , D , E , K i PP , których korzyści są nie do przecenienia. Te substancje czynne zwiększają krzepliwość krwi, obkurczają naczynia krwionośne, a także działają moczopędnie i przeczyszczająco.

Ogromne znaczenie ma zawartość dużych ilości żelaza i miedzi w bulwach, które są niezbędne dla organizmu do produkcji czerwonych krwinek (czerwonych krwinek przenoszących tlen do komórek).Korzeń rośliny stymuluje krążenie krwi, umożliwiając ciała, aby lepiej zwalczać infekcje zewnętrzne i wewnętrzne.

Potas rozluźnia naczynia krwionośne, zmniejszając stres w sercu, zapobiegając zawałom i udarom.

Witamina B, pirydoksyna ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Pozwala szybko złagodzić bóle głowy i rozdrażnienie. Pirydoksyna pozwala szybko się wyciszyć i wyjść ze stresujących sytuacji.

Należy pamiętać, że stosowanie korzenia lotosu nie jest zalecane dla wszystkich. Jego substancje czynne są w stanie wywołać poważne pogorszenie stanu osób cierpiących na cukrzycę.

Wykorzystanie gotowania

Potrawy z korzenia lotosu są nadal niezwykle popularne w Chinach i Japonii, gdzie używa się ich w postaci świeżej i puszkowanej, dodawanej do różnych potraw. W naszym kraju korzeń lotosu jest sprzedawany w opakowaniach próżniowych i konieczne jest, aby móc wybierać tylko świeże bulwy. Miąższ młodego korzenia lotosu ma jasnopomarańczowy kolor, podczas gdy starsze rośliny mają ciemniejszy kolor miąższu.

Korzeń lotosu ma lekko gorzki smak i nie zaleca się spożywania go na surowo. Aby miąższ nie ciemniał na powietrzu, po otwarciu opakowania próżniowego należy go umieścić w roztworze octu. Aby usunąć goryczkę przy zachowaniu chrupkiej struktury, przed dodaniem do potraw zaleca się ugotowanie miąższu bulw w wodzie z dodatkiem octu.

Oferujemy kilka przepisów na dania kuchni azjatyckiej z lotosem, które można przygotować w europejskich warunkach, urozmaicając i urozmaicając stół.

Sałatka z korzenia lotosu

Wstępnie pokrojony korzeń lotosu ugotować w wodzie z octem, następnie ręcznie wymieszać z drobno posiekanym ogórkiem  i solą morską , dodając odrobinę octu ryżowego. Powstałą mieszankę należy lekko zmiażdżyć, aby aromaty przeniknęły do ​​składników. Dodaj drobno posiekaną szynkę i koreański majonez do podania.

Skład dania:

  • połowa owocu dużego chińskiego ogórka;
  • szynka suszona – 1-2 plastry;
  • ocet ryżowy stołowy – pół łyżki. łyżki;
  • Majonez koreański – 1-1,5 łyżki. łyżki;
  • łyżeczka cukru ;
  • sól morska;
  • korzeń lotosu – ½ bulwy.

Sałatka sezamowo-imbirowa

Drobno posiekany imbir i czosnek smaży się na natłuszczonej patelni do pojawienia się aromatu.Wstępnie ugotowane w wodzie z octem, drobno posiekany miąższ korzenia lotosu smaży się w powstałej mieszance do uzyskania przezroczystości, po czym dodaje się chili i cebulę . Kilka minut przed gotowaniem dodaj do smaku sezam i sos sojowy , a także olej sezamowy i inne przyprawy. Zaleca się spożywanie gotowego dania na ciepło, ale można je również podawać na zimno.

Skład dania:

  • świeży imbir – mały kęs do smaku;
  • czosnek – 2 ząbki;
  • zielona cebula – 100-150 gr;
  • papryczka chili – 2 szt .;
  • olej roślinny – do smaku;
  • ziarenka sezamu;
  • sos sojowy i olej sezamowy – po 1 łyżce l;
  • sól i pieprz do smaku;
  • korzeń lotosu – ½ bulwy.

Chińska pikantna sałatka

Długie chińskie ogórki o neutralnym smaku, pokrojone w cienkie paski, wymieszane z drobno posiekanym i lekko przeciśniętym czosnkiem. Papryczki chili są drobno posiekane wraz z nasionami i dodawane do sałatki wraz z mieszanką mielonych papryczek. Użyj niewielkiej ilości sosu sojowego i octu i użyj mniej octu niż sosu sojowego.

Dodaj drobno posiekany i wstępnie ugotowany w occie korzeń lotosu do prawie gotowej sałatki, która nada potrawie jasny smak i doskonały wygląd. Pozostaw sałatkę na godzinę, po czym stanie się jeszcze bardziej ostra i pikantna.

Skład dania:

  • Ogórek chiński – 3 szt .;
  • czosnek – 3 ząbki;
  • papryczka chili – 1 szt .;
  • sos sojowy i ocet do smaku;
  • czarna i czerwona papryka do smaku;
  • korzeń lotosu – ½ bulwy.

Sałatki z korzenia lotosu dobrze komponują się z gotowanym ryżem , który można wykorzystać jako dodatek.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska