Zastosowanie imbiru do celów leczniczych. Skład korzenia imbiru: przeciwwskazania i korzystne właściwości

Przed użyciem korzenia należy skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że nie ma przeciwwskazań. Składniki korzenia imbiru działają drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Produkt jest przeciwwskazany u osób ze zmianami nadżerkowymi, wrzodziejącymi i zapalnymi jednego z przewodów pokarmowych. Świeży, suszony i sproszkowany korzeń imbiru nie może być włączony do diety w przypadku takich chorób:

  • wrzód trawienny żołądka i dwunastnicy;

Ponadto nie zaleca się spożywania tego produktu osobom, które wcześniej przeszły operację jednego z narządów układu pokarmowego. Inne przeciwwskazania do stosowania korzenia imbiru to:

  • Choroby wątroby (marskość wątroby, wszelkie formy zapalenia wątroby, niewydolność wątroby, onkologia wątroby). Aktywne składniki korzenia imbiru stymulują funkcję wydzielniczą tego narządu i mogą pogorszyć przebieg wymienionych chorób.
  • Kamica żółciowa i dyskinezy pęcherzyka żółciowego.
  • Obecność hemoroidów powikłanych krwawieniem z hemoroidów.
  • Choroba hipertoniczna. Niezależnie od formy stosowania korzeń imbiru może zwiększać wskaźniki ciśnienia krwi.
  • Niewydolność nerek o różnym nasileniu, a także kłębuszkowe zapalenie nerek. Obecność kamieni i piasku w nerkach i pęcherzu.
  • Upośledzona funkcja krzepnięcia krwi i skłonność do krwawień. Imbir to naturalny antykoagulant, który może zmniejszyć lepkość krwi. W chorobach, którym towarzyszy zahamowanie funkcji krzepnięcia krwi, stosowanie korzenia imbiru może wywołać krwawienie.

Nadmierne spożycie ostrego korzenia może powodować skutki uboczne:

W takich lub podobnych przypadkach konieczne jest zaprzestanie stosowania preparatu i konsultacja z gastroenterologiem.

Jak prawidłowo używać

  • Świeży korzeń imbiru należy spożywać obrany przez żucie w ilości nieprzekraczającej 20 g dziennie.
  • Proszek imbirowy jest stosowany jako dodatek do pierwszego i drugiego dania, napojów i wypieków.
  • Herbatę z dodatkiem korzenia należy spożywać na ciepło, nie więcej niż 3 razy dziennie.
  • Marynowany imbir to pikantny dodatek do różnorodnych dań i przekąsek. W procesie kiszenia korzeń traci charakterystyczną ostrość i nabiera łagodnego smaku.

Świeży imbir, który nie został poddany obróbce cieplnej i marynowany, ma maksymalne korzyści dla ludzkiego organizmu.

Jak parzyć imbir, przepisy

Herbatka imbirowa przygotowana według wszystkich zasad jest w stanie nie tylko ogrzać w chłodne dni, ale także wyleczyć od wewnątrz całe ciało. Jeśli napój został przygotowany bez naruszenia technologii, zachowa korzystne właściwości korzenia imbiru i posłuży jako lekarstwo na wiele chorób. Temperatura wody do przygotowania napoju powinna wynosić od 50 do 70 stopni. Użycie wrzącej wody doprowadzi do częściowego zniszczenia substancji biologicznie czynnych zawartych w korzeniu imbiru.

Klasyczna nalewka

Ten popularny przepis służy wzmocnieniu odporności i zapobieganiu przeziębieniom. Do gotowania będziesz potrzebować:

Sposób przygotowania: Włożyć posiekany imbir do szklanego naczynia, zalać wódką i przykryć pokrywką. Naczynia wyjmuje się w ciemnym, chłodnym miejscu i okresowo wstrząsa. Po dwóch tygodniach nalewka jest gotowa do użycia. Spożywać 1 łyżeczkę wody przed posiłkami dwa razy dziennie.

Herbata odchudzająca

W walce z dodatkowymi kilogramami skuteczna jest herbata imbirowa przygotowana według tego przepisu:

  • 20 g obranego korzenia imbiru należy drobno posiekać.
  • Powstałą masę imbirową wlewa się 250 ml wody, której temperatura wynosi 50 stopni.
  • Produkt podaje się przez 15 minut i spożywa na ciepło 50 ml 2-3 razy dziennie, 15 minut przed posiłkami.

Możesz użyć świeżej mięty jako dodatku do napoju odchudzającego.

 

Imbir to starożytna roślina uprawna. Tak starożytny, że nie ma informacji o tym, jak rośnie w przyrodzie imbir, ponieważ nie ma już dzikich przodków. Pierwsze wzmianki o jego użyciu znajdują się w starożytnych źródłach pisanych, które mają ponad 2000 lat.

Ojczyzną imbiru jest Azja Południowa, gdzie rośnie ponad sto podgatunków tej rośliny. Wśród przedstawicieli rodziny imbirów jest wiele dobrze znanych pikantnych ziół, na przykład kardamon i kurkuma, ale najczęściej jest to imbir. Roślina ta, która jest obecnie uprawiana w krajach Azji Południowo-Wschodniej, Afryki Północnej, Australii, na wyspach Pacyfiku, od dawna jest spożywana, jest nieodzownym składnikiem wielu potraw azjatyckich, a właściwości lecznicze imbiru sprawiły, że jest jednym z najpowszechniejszych leków. medycyna orientalna.

Warto zauważyć, że zwyczajowo pić imbir, aby zapobiec szalejącej w tamtych czasach zarazie. Europa zapoznała się z tą przyprawą w średniowieczu, nadając jej nazwę „korzeń rogaty” (zingaber), od którego pochodzi rosyjskie słowo imbir (inbir).

Rosjanie znają tę przyprawę od czasów Rusi Kijowskiej. Korzeń został przywieziony przez kupców z krajów zamorskich wraz z innymi przyprawami. Korzeń imbiru dodawano do kwasu chlebowego, zacieru, sbitenu, likieru. Dodawano go również do ciasta na ciasta i bułki. Z tamtych czasów pozostała nazwa cukierni – piernik. Do ciasta piernikowego dodano korzeń imbiru, dzięki czemu ich smak był szczególnie niezapomniany.

W porewolucyjnej imbir był mało znaną egzotyką. Dopiero całkiem niedawno te cudowne cudowne korzenie pojawiły się na półkach sklepów warzywnych.

Korzeń imbiru w gotowaniu

Korzeń rogaty był i jest używany nie tylko w medycynie. To także przyprawa, która zajmuje ważne miejsce w kuchni. Imbir ma bardzo ciekawy, cierpki i lekko cierpki smak, co sprawia, że ​​dania z jego udziałem są wyjątkowe.Ten produkt jest bardzo popularny w Azji: w daniach tej kuchni preferują ostry smak, dlatego rzadko obywają się bez imbiru. A co dziwne, imbir jest często dodawany do słodkich potraw: ciastek, puddingów, marmolady, galaretek, babeczek , babeczki itp. A najpopularniejszym deserem z imbirem są chyba ciasteczka w postaci męskiej, który jest zwykle przygotowywany na Nowy Rok i Boże Narodzenie. Faktem jest, że imbir o cierpkim smaku wybitnie podkreśla słodycz deserów, tworząc przyjemny kontrast. Dodatkowo produkt ten nadaje wypiekom wspaniały aromat, dzięki czemu goście i gospodarstwa domowe, zwabione niesamowitym zapachem, podchodzą do stołu jeszcze zanim deser wyjdzie z pieca.Imbir może być również używany jako samodzielne danie. Marynowany imbir to dziś popularna przekąska na całym świecie. Swoją popularność zyskał dzięki rosnącej roli restauracji azjatyckich. W tak zwanych sushi barach marynowany imbir jest nieodzownym składnikiem każdego posiłku. Należy jednak uważać – nawet w składzie innych potraw ten produkt ma szereg przeciwwskazań, aw czystej postaci w niektórych przypadkach może wyrządzić jeszcze więcej szkód.

  • Podczas obierania imbiru należy zdjąć skórkę tak cienko, jak to możliwe: skórka zawiera największą ilość aromatycznych ekstraktów i olejków;
  • Czas, w którym trzeba dodać ten produkt do potrawy, może być zupełnie inny. Tak więc do ciasta trzeba dodawać imbir podczas wyrabiania, do sosów – pod koniec procesu gotowania, do dań mięsnych – 20 minut przed gotowością, a do słodkich – 5 minut;
  • Mielenie korzenia imbiru najlepiej wykonać drobną tarką, a nie blenderem, ponieważ w ten sposób produkt pozbywa się twardych włókien.

Przechowywanie korzenia imbiru

Istnieje kilka sztuczek, które pozwalają utrzymać korzeń imbiru tak długo, jak to możliwe:

  • Zimne przechowywanie imbiru jest ważne przez pierwsze 5-6 dni, po których traci się jego właściwości lecznicze.
  • Jeśli nieobrana bulwa zostanie starannie zapakowana w plastikową torbę, umieszczoną w zamrażarce, pozostanie ona przez długi czas i nie straci swoich przydatnych właściwości. Dla wygody możesz wstępnie podzielić korzeń na małe fragmenty. Można również zetrzeć korzeń na tarce lub zmielić blenderem, a powstałą papkę włożyć do plastikowej torebki, nadając jej kształt „naleśnika”. Taki imbir jest mrożony, aw razie potrzeby po prostu odłamują kawałek „naleśnika” – bardzo wygodny, praktyczny sposób przechowywania.
  • Pokrój posiekany korzeń na cienkie plasterki, polej białym winem. Stoi więc w lodówce przez wiele tygodni – ta metoda nadaje się do przyszłych marynat, sosów, dodatków do mięs czy ryb.
  • Korzeń pokrojony w drobną kostkę wypełnia się wódką – taka nalewka będzie przechowywana bardzo długo, dobrze jest dodać ją do herbat, wywarów, a sam imbir używa się jak zwykle, do czego jesteście przyzwyczajeni.
  • Cienko pokrojona bulwa jest gotowana w gęstym roztworze cukru i wody przez około 10-15 minut, a następnie schładzana. Przechowywany na zimno.
  • Suszony proszek z korzenia imbiru można przechowywać przez kilka miesięcy.

Świeży imbir należy przygotować przed użyciem. Polega na obieraniu plonu okopowego ze skóry obieraczką do warzyw lub nożem. Ważne jest, aby podcinać skórę tak cienko, jak to możliwe, ponieważ główne aromaty i olejki eteryczne są skoncentrowane w górnej warstwie miazgi. Zaleca się obrać imbir przed użyciem; przechowywać go w lodówce w plastikowej torbie lub pojemniku z pokrywką.

Jak używać świeżego korzenia imbiru? Można go pokroić w cienkie kawałki i umieścić w imbryku z herbatą czarną, zieloną lub ziołową. Można marynować i dalej jeść z sushi. Lepiej jest kroić imbir ceramicznym nożem na plastikowym lub szklanym dnie. Drzewo szybko wchłonie aromat przyprawy i przekaże go innym produktom. Niektóre przepisy wymagają zmielenia korzenia w kleik. Aby to zrobić, użyj drobnej tarki, również niemetalowej, aby zapobiec reakcjom utleniania i utracie składników odżywczych.

Najpopularniejszym napojem jest herbata imbirowa z cytryną lub limonką

Aby zrobić herbatę imbirową, możesz użyć samej przyprawy i połączyć ją z wieloma innymi składnikami. Zwykle jest to herbata, zioła, owoce cytrusowe, miód. Napój można dosłodzić brązowym cukrem trzcinowym.

Poniżej znajdują się przepisy, które są łatwe w przygotowaniu, smaczne i zdrowe, a głównym składnikiem jest korzeń imbiru.

Jak zrobić imbirową zupę dyniową

  • Tradycyjna herbata imbirowa z miodem i cytryną. Przygotowany z pokruszonego korzenia (1 łyżka. L), szklanka wrzącej wody, dwie plasterki cytryny i miodu do smaku. Imbir zalać wrzątkiem, odstawić na 3 – 5 minut, wrzucić cytrynę do filiżanki i wypić z miodem.
  • Domowa herbata ziołowa z imbirem. Przygotowany z dowolnej ilości liści malin, truskawek, borówek, kwiatów lipy i herbaty ivan. Jedną łyżkę zmiażdżonej kolekcji wlewa się wrzącą wodą, dodaje się dwa plasterki imbiru, nalegając na 5-10 minut pod zamkniętą pokrywką. Możesz pić z miodem. Herbatę można zaparzyć z dodatkiem dowolnych suszonych jagód.
  • Zimna herbata tonizująca. Na 2 filiżanki herbaty weź 4 cm korzenia imbiru, 2 łyżeczki. zieloną herbatę włożyć do czajnika. Dodaj kilka gałązek mięty, zaparz 500 ml wrzącej wody. Po zaparzeniu napój jest filtrowany, schładzany, dodaje się sok z jednej cytryny i pomarańczy. Pij schłodzone przez cały dzień.
  • Lemoniada imbirowa. Przygotowany z jednego średniego korzenia imbiru, 1 cytryny i 5 łyżeczek naturalnego miodu. Imbir kroi się w cienkie plasterki, z cytryny wyciska się sok. Wszystkie wlewa się 1,5-2 litrów wody, podpala i gotuje przez 3-4 minuty. Gdy napój lekko ostygnie, dodaje się do niego miód i pozostawia do ostygnięcia.
  • Gorąca herbata z whisky. Będziesz musiał wycisnąć sok z dwóch cytryn i doprowadzić ilość płynu w pojemniku do 300 ml za pomocą przegotowanej wody. Następnie do naczynia wrzucić pół łyżeczki startego imbiru, podpalić i zagotować. Wyłącz, ostudź do 60-70 stopni, dodaj łyżkę miodu i dwie whisky. Pij na gorąco jak grzane wino.

Przepisy na herbaty i inne napoje z korzeniem leczniczym można opracować niezależnie. Jako dodatkowe składniki można stosować zioła, suszone owoce, cytrusy, inne przyprawy i zioła (cynamon, kardamon, pieprz).

Pierwsze, drugie dania, sałatki

Przepisy z korzeniem imbiru sugerują używanie go świeżego, marynowanego lub mielonego. Świeży imbir dodaje się do potraw 15-20 minut przed końcem gotowania, mielony pod koniec.

  • Sałatka dietetyczna. Jest przygotowywany z warzyw korzeniowych pokrojonych w paski (1 łyżka. L.), Krewetki gotowane w osolonej wodzie (500 gramów), ananasy w puszkach (200 gramów). Składniki ubrane są w sos z łyżki musztardy i soku z cytryny, 3 łyżki oleju roślinnego i 2 łyżki octu. Opatrunek ubija się do uzyskania gładkości. Danie podawane na sałacie lub liściach kapusty pekińskiej.
  • Wegetariańska zupa odchudzająca. Do gotowania potrzebne są następujące składniki: 1 marchewka, 2 łodygi selera, kawałek korzenia selera, po 1 sztuce papryki, cebula, ziemniaki, 3 cm korzenia imbiru, 250 gramów kapusty pekińskiej, ząbek czosnku. Z przypraw potrzebujesz goździków, czarnego pieprzu, liścia laurowego. Produkty są przeznaczone na 2 litry wody i 100 gramów ryżu. Najpierw z połowy selera, marchwi i cebuli gotuje się bulion warzywny. Później są wyrzucane. Następnie podsmaża się marchewkę i seler. Do rondla włożyć ziemniaki, paprykę, seler naciowy, trochę zagotować, dodać kapustę, smażone warzywa, por i starty imbir. Pod koniec gotowania dodaj sól i przyprawy. Podawać z gotowanym ryżem gotowanym w osobnym rondlu.
  • Żeberka jagnięce z imbirem. Aby pozbyć się charakterystycznego zapachu jagnięciny, można ją dobrze wstępnie zamarynować w sosie z tartym imbirem. Aby go przygotować, należy zetrzeć 5 cm korzenia imbiru, wymieszać ze szklanką jogurtu naturalnego, posiekanym ząbkiem czosnku, szczyptą pieprzu i kolendrą. Żeberka polać sosem i odstawić na noc do lodówki. Piecz mięso w folii w piekarniku do miękkości.

Prawie każde pierwsze i drugie danie może być świeże lub mielone. Od jego obecności pokarm będzie lepiej i szybciej wchłaniany, a smak stanie się ciekawszy i bogatszy.

Krótko o zaletach i niebezpieczeństwach imbiru dla organizmu

W indyjskiej medycynie wedyjskiej imbir jest klasyfikowany jako wszechstronna roślina lecznicza, która jest korzystna dla zdrowia. Pomaga przyspieszyć procesy trawienia, rozgrzewa, pobudza.

W starożytności przyprawę stosowano w leczeniu zatruć, skutków przejadania się, przeziębień. Plasterek imbiru polecany był do żucia przy chorobie lokomocyjnej, stosowany był przy bólach zębów, aw Azji Południowo-Wschodniej uważany był za środek przedłużający młodość i poprawiający pamięć.

Współczesna medycyna rozpoznaje wazodylatacyjne działanie przyprawy. Ze względu na swoje ostre właściwości, nawet mały kawałek herbaty korzeniowej lub imbirowej może wywołać napotne działanie. Sok z korzenia korzenia sprzyja wydzielaniu wydzieliny żołądkowej, podrażniając błonę śluzową. Olejki eteryczne działają przeciwzapalnie i antyseptycznie, zapobiegają krzepnięciu krwi.

Szkoda wyrządzona roślinie jest związana z jej właściwościami. Aby uniknąć zgagi lub podrażnienia krtani, nie należy nadużywać korzenia ostrego ani spożywać dużych porcji potraw z imbirem (dzienne spożycie świeżego korzenia to 4 g).

  • nadkwaśne zapalenie żołądka, wrzód żołądka (prowadzi do bólu żołądka, powoduje krwawienie);
  • choroba kamicy żółciowej (wywołuje kolkę);
  • choroba sercowo-naczyniowa (zwiększa częstość akcji serca);
  • ciąża (powoduje krwawienie z macicy, zwiększa napięcie macicy);
  • nie zaleca się dodawania przypraw do potraw dla dzieci (poniżej 5 lat).

Korzeń imbiru ma wiele zalet zdrowotnych.

Marynowany korzeń

Wiele potraw z korzenia imbiru zawiera marynowany produkt. Możesz to sam ugotować. Aby to zrobić, wybierz najmłodsze kłącza, które nie mają jeszcze grubej włóknistej warstwy.

Marynowany korzeń imbiru to nie tylko bardzo smaczny, ale i zdrowy produkt.

Świeży imbir jest obrany i pokrojony w cienkie plasterki (wygodnie jest użyć obieraczki do ziemniaków lub specjalnej tarki). Przygotowane plasterki posyp solą, wymieszaj i odstaw na 30 minut. Przenieś do czystego słoika bez zbytniego uszczelniania. Zagotuj ocet z cukrem, a następnie wlej kęs do słoika z gorącą marynatą. Ostudzić, przykryć i odstawić do lodówki na 1 tydzień.

Jeśli wybrano młody korzeń, pojawi się bladoróżowy odcień, charakterystyczny dla imbiru podawanego z bułeczkami i sushi. Ale takie korzenie trudno kupić w supermarkecie (nie trwają długo), a przy wykorzystaniu surowców sklepowych kolor plastrów pozostanie żółty. Nie wpłynie to na smak produktu.

Kurczak Nadziewany Imbirem

Wszystkie kości są ostrożnie usuwane z tuszy kurczaka, uważając, aby nie podrzeć skóry. Następnie mięso zwilża się sokiem z cytryny, sosem sojowym, solą, pieprzem i marynuje przez 1 godzinę.

  • 400-500 g kawałków ananasa (konserwy, lody, świeże);

Napełnij marynowanego kurczaka mieszanką ananasa i startego korzenia imbiru, a następnie zszyj, nadając wygląd całej tuszy. Podczas nadziewania należy wypełnić goleń i skrzydełka nadzieniem, wciskając masę w puste przestrzenie kości. Rozgrzej piekarnik do + 200 ° C i piecz drób przez 30-40 minut, aż będzie chrupiący. Podczas gotowania polewamy sokiem skórę.

Imbir nada mięsu wyśmienity smak i zadowoli nawet najbardziej znanych smakoszy.

Jakie choroby to pomaga

W sumie pożyteczna roślina zawiera ponad 400 pierwiastków i związków chemicznych. Podsumowując, składniki korzenia przynoszą ogromne korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka, a także działają leczniczo na następujące choroby:

  • Na różne przeziębienia. Herbata z korzenia lub rozcieńczony sok imbirowy łagodzi objawy, takie jak ból gardła, katar, kaszel i ból głowy. Ponadto roślina ma działanie przeciwzapalne i wspomaga układ odpornościowy człowieka.
  • W przypadku chorób związanych z przewodem pokarmowym. Jest stosowany od zwykłych zatruć pokarmowych do pobudzania wydzielania żołądka. Kłącze służy również do normalizacji pracy jelit – delikatnie przyspiesza perystaltykę jelit, regulując w ten sposób wypróżnienia.
  • Ponadto imbir doskonale pomaga radzić sobie z każdym rodzajem nudności, czy to zatruciem kobiet w ciąży (tylko we wczesnym stadium), czy też chorobą lokomocyjną w transporcie.
  • Z cukrzycą. Składniki korzenia pozytywnie wpływają na poziom cukru we krwi.
  • Z wieloma chorobami ginekologicznymi. Działanie rośliny pomaga w normalizacji układu rozrodczego kobiety, a także łagodzi objawy zapalenia i łagodzi przebieg innych bolesnych objawów. Pod względem zdolności do zmniejszania nawracającego bólu u kobiet nie ustępuje wielu lekom przeciwbólowym.
  • Recepcja jest zalecana w przypadku problemów z tarczycą.
  • W przypadku chorób układu mięśniowo-szkieletowego, na przykład podczas zaostrzeń zapalenia stawów, reumatyzmu i bólu stawów.
  • Od chorób męskich. Produkt zapobiega rozwojowi zapalenia gruczołu krokowego i stymuluje potencję.

Między innymi imbir zwiększa elastyczność ścianek naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych, pomaga je oczyścić, co zapobiega powstawaniu zakrzepicy. Warto pić napoje imbirowe, aby poprawić krążenie mózgowe, koncentrację i pamięć. Dietetycy zalecają stosowanie herbaty imbirowej w celu zmniejszenia masy ciała: składniki korzenia przyspieszają metabolizm i sprzyjają szybkiemu rozkładowi tłuszczów.

Imbir znalazł zastosowanie w kosmetologii. Na bazie jego soku można przygotować skuteczne maseczki na trądzik, trądzik i zwiększoną przetłuszczanie się skóry. Kobiety używają tej rośliny w celu wyeliminowania oznak starzenia się skóry. Picie herbaty zapewnia świeży oddech i pomaga leczyć drobne rany w jamie ustnej.

Lekarze i dietetycy zwracają uwagę, że konieczne jest włączenie rośliny do diety nie tylko ze względów medycznych w leczeniu powyższych chorób, ale także w celu ich zapobiegania.

Uwaga! Dzieciom można podawać herbatę imbirową lub napar od 3 roku życia, pod warunkiem, że wybrany korzeń jest zdrowy i świeży.

Wskazania i przeciwwskazania

Zakres wskazań do stosowania korzenia imbiru jest bardzo szeroki. Ma następujące działania:

Roślina chroni również organizm przed pasożytami, działa przeciwutleniająco i łagodnie uspokajająco.

Wśród zidentyfikowanych przeciwwskazań należy zwrócić uwagę na:

  • Należy powstrzymać się od herbaty z imbirem w późnej ciąży i laktacji, ponieważ napój ma działanie tonizujące.
  • Z tego samego powodu lepiej nie pić herbaty w nocy, aby nie powodować bezsenności.
  • Lekarze zabraniają imbiru na wrzody, zapalenie okrężnicy i kamienie w drogach żółciowych.

Jednym z działań rośliny jest rozrzedzenie krwi, dlatego należy ją stosować ostrożnie u pacjentów z hemoroidami i częstymi krwawieniami z nosa. Ponadto może podnosić ciśnienie krwi.

Inne przeciwwskazania to wysoka temperatura ciała, stany zapalne skóry, zapalenie wątroby i niektóre formy alergii.

Wskazówki dotyczące jedzenia imbiru

Przy kompleksowym leczeniu, które obejmuje stosowanie preparatów farmakologicznych i receptur ludowych z imbirem, należy skonsultować się z lekarzem.

Ważny! Roślina w niektórych przypadkach zmienia skuteczność leków.

Przygotowując samodzielnie napoje piernikowe należy przeznaczyć do tego osobny nóż, deskę i pojemnik do zaparzania. Korzeń jest dokładnie myty pod bieżącą wodą i wycierany do sucha. Następnie należy zdjąć skórę z kłącza. Powinien być przycięty tak cienko, jak to możliwe, ponieważ pod nim znajdują się wszystkie cenne elementy.

Niezużyty korzeń należy przechowywać w lodówce w folii spożywczej, w przeciwnym razie pochłonie on zapachy innych osób. Okres trwałości imbiru w lodówce wynosi nie więcej niż 20 dni. Przyprawa zniknęła, jeśli opakowanie brzydko pachnie.

Jeśli zastosujesz się do zaleceń lekarza, korzyści płynące ze stosowania rośliny będą namacalne. Roślina pomoże pozbyć się wielu chorób i stanie się pomocnikiem w każdej domowej apteczce.

Prawie niemożliwe jest zobaczenie, jak rośnie imbir – roślina jest uprawiana w kilku szklarniach. Ojczyzną produktu są Indie Północne, na które nadal przypada połowa światowego eksportu przypraw.

Łatwo odróżnić korzeń imbiru, wystarczy wiedzieć, jak wygląda roślina. Jest to sękata łodyga z mocną żółtawo-mleczną skorupą, pod spodem znajduje się włóknisty soczysty miąższ o przyjemnym korzennym zapachu i palącym smaku.

Korzyści i szkody związane z korzeniem imbiru są od dawna badane. Nie sposób wymienić, w czym pomaga przyprawa – roślina charakteryzuje się wieloma przydatnymi właściwościami:

Roślina jest silnym środkiem wspomagającym podczas sezonowych epidemii, przy chorobach żołądka i wątroby. Zauważono szereg korzystnych właściwości dla kobiet: przyprawa zwalcza bóle menstruacyjne, migreny, depresję, normalizuje gospodarkę hormonalną, poprawia nastrój oraz sprawia, że ​​stajesz się bardziej aktywna i proaktywna.

Przydaje się również mężczyznom stosowanie korzenia imbiru: poprawia popęd seksualny, praca staje się wydajniejsza, a ryzyko miażdżycy jest zminimalizowane.

Przyprawa pomaga schudnąć: przyspiesza metabolizm, normalizuje metabolizm tłuszczów, zwiększa pocenie się.

Ale jest też lista przeciwwskazań do korzenia imbiru:

  • wrzód żołądka, ostre zapalenie okrężnicy i jelit, nadkwaśność;
  • marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, inne poważne uszkodzenie wątroby;
  • zaburzenia krwiotwórcze, mała liczba płytek krwi (rzadka krew);
  • krwawienie wewnętrzne, ostre stany zapalne;
  • alergia lub nadwrażliwość na produkt.

W jednym z naszych artykułów szczegółowo omawiamy, w jakich przypadkach imbir może być stosowany w leczeniu cukrzycy i jakie korzyści daje organizmowi.

Zaleca się, aby najpierw dowiedzieć się wszystkiego o korzeniu od specjalisty, aby nie zaszkodzić ciału z powodu nieznajomości własnej diagnozy.

Stosowanie imbiru w gospodarstwie domowym

Niezwykłe właściwości imbiru świetnie sprawdzają się w potrawach, które nie mają na celu pozbycia się różnych dolegliwości. W tym przypadku korzeń mielony jest używany częściej jako dodatek do żywności. Jednak jedzenie surowego imbiru to także świetny sposób na uzyskanie witamin i minerałów, a także cieszenie się jego palącym, orzeźwiającym smakiem. Sałatka ze świeżych warzyw z niewielką ilością mielonego korzenia, spożywana przed obiadem, nie tylko uprzyjemni posiłek, ale także zapewni szybkie spalanie kalorii.

Wraz z rozprzestrzenianiem się kuchni japońskiej samo pytanie zniknęło: z czym jest marynowany imbir? Popularne teraz bułki i sushi to świetna przekąska, ale często używają ryb, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Prowadzi to do ryzyka zakażenia robakami pasożytniczymi i różnymi pasożytami. Ale wiedząc, że to imbir ma właściwości lecznicze – przede wszystkim antybakteryjne, a eksperci kulinarni, dietetycy i lekarze jednogłośnie twierdzą, że marynowany korzeń przyjmowany razem z surową rybą pomoże zmniejszyć ryzyko infekcji pasożytami.

 

Wiele gospodyń domowych wie, że jeśli użyjesz korzenia imbiru do przechowywania warzyw, możesz uzyskać niezrównany smak marynaty. Dodatkowo oprócz przyjemnego posmaku i swoistego orzeźwiającego aromatu korzeń ten dzięki swoim właściwościom pomoże zwijać słoiki bez użycia octu. Istnieje wiele recept na użycie imbiru jako naturalnego konserwantu.

Dla tych, którzy cierpią na kaca, przydatne będą porady, jak prawidłowo przyjmować imbir w przypadku zatrucia alkoholem. Aby to zrobić, kawałek imbiru wielkości małej śliwki należy obrać ze skóry, pokroić w termos z cienkimi płatkami i zalać gorącą wodą (nie wrzącą wodą)! Domagaj się 1 godziny. Chłodny napar można pić w dowolnej ilości w ciągu dnia. Napój szybko złagodzi nudności, ból głowy, dyskomfort w żołądku i jelitach. Możesz dodać do naparu łyżkę miodu i kilka kropel soku z cytryny, aby wzmocnić efekt.

We wschodnich haremach konkubiny dobrze wiedziały, jak rozpalić pożądanie seksualne mężczyzny imbirem. Ten korzeń zawsze był uważany za dobry afrodyzjak. Możesz znacznie zwiększyć moc, dla której musisz codziennie jeść 30 g świeżego, obranego imbiru, dokładnie przeżuwając i popijając szklanką ciepłej słodkiej herbaty. Pierwsze efekty powinny pojawić się w ciągu 1 tygodnia. W nagłych sytuacjach jest jednak sposób, aby jednorazowo zwiększyć swoją sprawność seksualną: 50 g 1 godzinę przed kontaktem seksualnym i nie musisz martwić się o wynik intymnego spotkania.

Woda imbirowa – kilka małych, drobno ugotowanych kawałków zalej wodą mineralną na noc – ma przyjemny efekt kosmetyczny, niweluje poranne obrzęki pod oczami i napina skórę.

 

Nie ma wątpliwości, że znajomość prawidłowego stosowania imbiru może znacząco pomóc w leczeniu wielu schorzeń, ułatwić odchudzanie i pomóc w życiu codziennym. Ponadto tę wyjątkową przyprawę można kupić w postaci suszu w każdym sklepie. Świeży korzeń jest częściej sprzedawany na targowiskach, sklepach z orientalnymi przyprawami, ale to też nie stanowi problemu. Jednak imbir ma zarówno zalety, jak i szkody. Chociaż przeciwwskazania do jego stosowania są zminimalizowane, przede wszystkim musisz dokładnie wypróbować ten korzeń, jeśli masz skłonność do reakcji alergicznych. Czy możesz jeść imbir podczas ciąży i karmienia piersią? Tradycyjni uzdrowiciele nie mają jednoznacznej odpowiedzi, ale w celach profilaktycznych należy skonsultować się z lekarzem, jak przyjmować imbir na nudności.

 

Wybierając korzeń – świeży lub suchy, należy pamiętać, że mają one bardzo różne kalorie. Tak więc, jeśli świeża zawartość kalorii wynosi tylko 80 kcal, to suszona ma 347. Jest też bardzo duża różnica w wartości odżywczej:

  • świeże węglowodany – 55,8 g, wytrawne – 58,3 g;
  • białka na świeżo – 1,8 g, na sucho – 9,1 g

Biorąc pod uwagę te wartości, a także wszystkie zalecenia, można określić, które korzenie imbiru mają korzystne właściwości dla konkretnej osoby: poprawiają zdrowie, tracą zbędne kilogramy, poprawiają wygląd, zwiększają potencję. W końcu nie bez powodu sława tej rośliny tylko umacniała się przez tyle wieków. Dlatego we współczesnym życiu warto wiedzieć, gdzie, kiedy i, co najważniejsze, dlaczego możesz użyć tego niesamowitego korzenia.

Imbir na pasożyty

Imbir uważany jest za bardzo dobry środek profilaktyczny przeciwko pasożytom. To właśnie na wschodzie zwrócili uwagę na te dobroczynne właściwości imbiru i tu narodziła się tradycja stosowania tego korzenia jako środka przeciw robakom. W tym celu używa się wielu roślin, na przykład goździków i czosnku. Podobnie jak imbir zawierają gorycz, której pasożyty tak bardzo nie lubią.

Pomyśl o kuchni japońskiej, która często zawiera surowe ryby. Te dania nie są podawane bez dodatku marynowanego imbiru. Oprócz tego, że przyprawy te nadają potrawom pikantny smak i cierpkość, a także pomagają „przestawić się” na kolejną potrawę, ich stosowanie podyktowane jest świadomą potrzebą dezynfekcji ryb i uczynienia jej bezpieczniejszą dla ludzkiego organizmu.

Ustalono, że 90% larw robaków po zjedzeniu imbiru unieruchamia się po 4 godzinach, a umiera po 16 godzinach. Z tego samego powodu imbir powinien być spożywany przez miłośników śledzia, ponieważ nikt nie może zagwarantować bezpłodności tej ryby.

Należy jednak pamiętać, że imbir może zabijać larwy robaków tylko w początkowej fazie ich rozwoju. W przypadku już istniejących pasożytów imbir w niektórych przypadkach może nawet zaszkodzić, ponieważ mogą pojawić się niepożądane problemy zdrowotne. Dlatego lekarze zalecają pozbycie się robaków innymi środkami i używają imbiru wyłącznie w celach profilaktycznych.

Jak wybrać korzeń imbiru do jedzenia

Wybór korzeni imbiru do spożycia nie jest wcale trudny.

Najważniejszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest stan samego korzenia. Oznacza to, że korzeń powinien być elastyczny, nie zwiotczały, z gęstą, nienaruszoną skórą. Jest bardzo dobrze, jeśli nie ma też żadnych uszkodzeń, zgnilizny ani tuneli czasoprzestrzennych.

Wybierając kręgosłup, weź go w dłonie, dotknij dotykiem.

Wydaje się, że korzeń powinien być tak twardy jak zwykły ziemniak.

Główny skład odżywczy imbiru (na 100 g):

100 gramów świeżego korzenia imbiru zawiera 80 kalorii.

Witaminy z grupy B są przydatne dla organizmu, ponieważ biorą aktywny udział w metabolizmie komórkowym i poprawiają funkcjonowanie całego organizmu.

Niedobór witaminy B może powodować zaburzenia układu nerwowego, bezsenność, pogorszenie stanu skóry itp.

Interakcje z innymi lekami

  • Przyjmując leki przeciwcukrzycowe i nasercowe, mogą nasilać ich działanie.
  • Poprawia efekt przyjmowania glikozydów nasercowych.
  • Przyjmowanie leków antyarytmicznych może zwiększać ryzyko wystąpienia arytmii.
  • Poprawia działanie antykoagulantów.
  • W połączeniu z sympatykomimetykami zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego.
  • Wraz z aspiryną wzmacnia działanie rozrzedzające krew.

Skutki uboczne leczenia

Podczas stosowania imbiru mogą pojawić się biegunka, wymioty, nudności i reakcje alergiczne. W takim przypadku lepiej przestać używać rośliny.

Korzeń imbiru jest doskonałym lekarstwem na profilaktykę i leczenie wielu chorób. Na bazie imbiru przygotowywane są różne lecznicze herbaty i leki. Istnieją skutki uboczne spożywania imbiru. Trzeba to wiedzieć i zapamiętać, aby imbir przyniósł jedynie pozytywny efekt.

 


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska