Top 10. Najsmaczniejsza ryba na świecie

10. Makrela

Top 10. Najsmaczniejsza ryba na świecie

Siedlisko: Atlantyk, Ocean Śródziemnomorski

Najczęściej spożywaną rybą na świecie jest makrela. Jest niezwykle korzystny dla zdrowia, ponieważ zawiera jod, wapń, fosfor sodu itp. Ryby morskie polecane są kobietom w ciąży, a według niektórych doniesień makrela łagodzi objawy łuszczycy i poprawia widzenie.

Filet zawiera również antyoksydacyjny koenzym Q10, który jest bardzo ważny dla zachowania młodości całego organizmu. Jeśli włączysz do swojej diety tłuste ryby, nie musisz martwić się problemami z sercem, ponieważ kwas omega-3 zawarty w makreli jest korzystny dla tego narządu.

9. Tuńczyk

Top 10. Najsmaczniejsza ryba na świecie

Siedlisko: Atlantyk, Ocean Indyjski

Tuńczyk jest uważany za prawdziwy przysmak i obejmuje 7 rodzajów. Ta ryba jest rekordzistką pod względem obecności jodu, kobaltu i chromu. Ma wiele korzystnych właściwości: zapobiega chorobie Alzheimera, rozwojowi patologii serca, obniża ciśnienie krwi itp.

Ryba zawiera kwasy omega-3, które zapobiegają pogorszeniu wzroku. Obecnie na rynku światowym bardzo popularne są konserwy z tuńczyka – kupujący lubią używać ich jako samodzielnej przekąski lub jako dodatek do różnych sałatek.

Ciekawostka: w 2012 roku u wybrzeży Nowej Zelandii złowiono ogromnego tuńczyka, który ważył 335 kg.

8. Dorsz

Top 10. Najsmaczniejsza ryba na świecie

Siedlisko: Ocean Atlantycki

Jak każda inna ryba, dorsz cieszy się obecnością korzystnych właściwości, które mają korzystny wpływ na cały organizm: wzmacnia kości i zęby, poprawia odporność i poprawia skórę, normalizuje pracę mięśnia sercowego itp.

Ryba ma charakterystyczny zielonkawo-brązowy kolor z ciemnymi plamami i białym odwłokiem, a także posiada brzana na brodzie, co jest jej osobliwością. Rodzaj dorsza nie jest bardzo rozległy, obejmuje tylko 4 gatunki – jedna z ryb nazywa się mintajem, o którym wielu z nas słyszało.

7. Śledź

Top 10. Najsmaczniejsza ryba na świecie

Siedlisko: Atlantyk, Ocean Spokojny

Śledź to duża grupa ryb, które znacznie różnią się od siebie. Ponadto smak śledzia zależy od sposobu jego przetworzenia, a także od wielkości i pory połowu.

Po złowieniu śledź psuje się, więc jest natychmiast przetwarzany, głównie poprzez solenie i marynowanie. Kawior śledziowy jest magazynem składników odżywczych, zawiera potas, magnez, żelazo, cynk, witaminy, kwasy omega-3 itp.

6. Okoń

Top 10. Najsmaczniejsza ryba na świecie

Siedlisko: zbiorniki słodkowodne Europy, północnej Azji, USA i Kanady

Mieszkaniec mórz i jezior – okoń , należy do drapieżników, ale w rzeczywistości jest wszystkożerny. Ta ryba nie jest tak łatwa do złapania, ale rybacy uważają ją za godne trofeum i nie mają nic przeciwko polowaniu. Mięso z okonia jest bardzo smaczne – tak mówi każdy, kto choć raz w życiu go skosztował.

Ryba jest uważana za produkt dietetyczny, a pyszne dania z niej zawarte znajdują się w menu instytucji we Włoszech i Finlandii . Filet z tej ryby jest biały, delikatny i ma przyjemny aromat. Dlatego wielu kulinarnych specjalistów chętnie przygotowuje z niej różne potrawy.

Kolor ryb jest zwykle zielono-żółty, ale w zależności od siedliska może się zmieniać. Jak każdy inny rodzaj ryb, okoń jest źródłem kwasów tłuszczowych i omega-3.

5. Karp

Top 10. Najsmaczniejsza ryba na świecie

Siedlisko: Europa, Daleki Wschód, kontynent północnoamerykański itp.

Karp jest znany wielu nie tylko z wyglądu, ale także ze smaku. Zewnętrznie karp jest piękny – jest jak rycerz w złotej zbroi, która przypomina mieniące się w słońcu złote łuski. Często jest mylony z inną rybą – karaś.

Wędkarze zawsze są szczęśliwi, że zostają złowieni, ponieważ mięso karpia oprócz tego, że jest bardzo smaczne, jest również zdrowe. Posiada wysoką zawartość tłuszczów i białek – ryba jest dobra dla skóry i błon śluzowych, ma też dobroczynny wpływ na układ pokarmowy.

Jest często polecany osobom z chorobami tarczycy. Mięso karpia smakuje bardzo kruche, słodkawe i, jak wiadomo, trochę kościste.

4. Sandacz

Top 10. Najsmaczniejsza ryba na świecie

Siedlisko: zbiorniki słodkiej wody Europy Wschodniej i Azji itp.

Należący do rodziny „okoniowych” ryb szczupaków chętnie używają kucharze w wielu krajach. Sandacz ma delikatny smak, dodatkowo jest niskokaloryczny i bogaty w cenne substancje.

Filet jest bardzo ceniony w kuchni, a osoby, które jadły mięso ryb, zwracają uwagę na jego pozytywne właściwości. Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że sandacz jest bardzo przydatny dla kobiet, chroniąc ich układ hormonalny przed zaburzeniami równowagi.

Zauważono również, że ci, którzy jedli tę rybę przez długi czas, mieli lepszy wygląd: włosy przestały wypadać, poprawiła się cera, przyspieszyła regeneracja komórek, włosy stały się bardziej błyszczące itp.

3. Pstrąg

Top 10. Najsmaczniejsza ryba na świecie

Siedlisko: jeziora Alp, Anglii, Irlandii, Finlandii itp.

Pstrąg to ryba słodkowodna z rodziny łososiowatych. Ryby są wrażliwe na czynniki środowiskowe, dlatego długo nie żyją w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych. Delikatne białe lub różowawe mięso pstrąga to prawdziwy rarytas, z którego powstają niesamowite dania w różnych krajach.

Na półkach ryby trafiają w puszki, żywe, wędzone, suszone itp., więc konsument ma zawsze wybór. Kompleks składników odżywczych wchodzący w skład pstrąga: magnez, wapń, żelazo, fosfor itp. mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Częste spożywanie tej ryby stymuluje procesy metaboliczne, a pstrąg zapobiega również tworzeniu się zakrzepów krwi i ma korzystny wpływ na skórę.

2. Łosoś

Top 10. Najsmaczniejsza ryba na świecie

Siedlisko: Atlantyk, Ocean Spokojny

Rodzina „łososi” jest bardzo zróżnicowana – obejmuje zarówno małe, jak i gigantyczne ryby. Różnią się też mięsem – w niektórych jest ono białe, w innych czerwone.

Najjaśniejszym przedstawicielem „łososia” jest łosoś sockeye , którego mięso rybne wyróżnia się bogatym czerwonym kolorem. Łosoś może być zarówno słodkowodny, jak i słonowodny, ale nadal rozmnaża się w słodkiej wodzie.

Cała rodzina ma jedną cechę wspólną – ryby są uważane za pyszne, mają smaczne i bardzo pożywne mięso. Najpopularniejsze to: łosoś, różowy łosoś, kumpel .

Łosoś jest po prostu naładowany składnikami odżywczymi, dzięki czemu może zminimalizować ryzyko zachorowania. Łosoś to doskonałe źródło energii, zwalczające stany zapalne i chroniące mózg.

1. Jesiotr

Top 10. Najsmaczniejsza ryba na świecie

Siedlisko: Morze Kaspijskie, Czarne, Azowskie

Od czasów starożytnych ryba jesiotrowa była wysoko ceniona w kuchni – kojarzy się z bogactwem, ponieważ jej mięso zawsze było obecne na stołach szlachty i innych elit.

„Jesiotr” może przebywać na głębokości 100 m, podczas gdy prowadzą denny tryb życia, w którym znajdują pożywienie dla siebie. Jesiotry mogą żyć prawie tak długo, jak ludzie – 60 lat, podczas gdy bieługa z łatwością pokonuje barierę 100 lat.

Dziś znanych jest 17 gatunków „jesiotrów”, a większość z nich znajduje się w Czerwonej Księdze. Stosowanie jesiotra powoduje zmiany w organizmie człowieka na lepsze: normalizuje się metabolizm węglowodanów, poprawia się metabolizm wody i soli, normalizuje się procesy krzepnięcia krwi, poprawiają się funkcje poznawcze mózgu i wiele innych.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska