Witamina B2 (ryboflawina) – właściwości, rola i równowaga w organizmie

Polski naukowiec Kazimierz Funk jest twórcą witaminologii, odgrywa ważną rolę w odkrywaniu pożytecznych substancji organicznych. To Funk odkrył i zsyntetyzował tiaminę, pierwszego przedstawiciela dużej grupy B. Sama witamina B2 została odkryta znacznie wcześniej, pod koniec XIX wieku, w 1879 roku, przez naukowca Bliss. Jednak w tamtych latach nie można było zidentyfikować cząsteczki odpornej na ciepło jako witaminy B2, ponieważ nie istniało samo pojęcie „witamin”.

Richard Kuhn

Dopiero w 1935 roku liczne badania naukowe zakończyły się sukcesem, kiedy niemiecki badacz i specjalista w dziedzinie biochemii Richard Kuhn zsyntetyzował czysty proszek ryboflawiny. Wydarzenie to dokonało prawdziwej rewolucji w witaminologii, ponieważ przed odkryciem cząsteczki odpornej na ciepło tiaminę uważano za niezależną, pojedynczą substancję. Odkrycie ryboflawiny witaminy B2 potwierdziło założenie o wielorakim składzie grupy B.Od tego czasu tiamina jest uważana za prekursora, pierwszego przedstawiciela serii witamin B, ryboflawina otrzymała numer seryjny 2.

Później odkryto inne podobne związki organiczne o podobnych właściwościach i strukturze, z których wszystkie tworzyły szereg koenzymów o indeksach od B 1 do B 20.

Wiele twarzy i wszechobecność

Jeśli coraz więcej witaminy B 2 z nazwami literowymi jest mniej wyraźnych, to synonimiczne nazwy substancji organicznych powodują u wielu zamieszanie. Ryboflawina bije wszelkie rekordy pod względem liczby synonimów, oto lista jej nazw:

Lista jest obszerna, bardziej zrozumiała dla specjalistów. Kupujący w aptece nie od razu zorientuje się, która z tych nazw odpowiada witaminie ryboflawinie. Nie wahaj się, wszystkie te substancje to ta sama witamina B2. A liczne synonimy to nie tylko słowa, każdy termin witaminy B2 wskazuje na źródło ryboflawiny witaminy B2. Źródłem owoflawiny są jaja, werdoflawina – rośliny, hepatoflawina – w wątrobie, laktoflawina – w mleku.

Jeśli dosłownie rozszyfrujesz nazwę ryboflawiny (łac. Riboflavinum), termin wygląda następująco: rybitol (łac.) To alkohol, flavus (łac.) Jest żółty, razem otrzymujesz żółty alkohol.

Witamina B2 ma intensywny żółty kolor, dzięki czemu może być stosowana jako barwnik spożywczy. Spośród dodatków do żywności witamina B2 odpowiada oznaczeniu E101.

Charakterystyka fizyczna i chemiczna

Oto zdjęcie strukturalnego wzoru chemicznego koenzymu ryboflawiny, który w liście wygląda następująco – C17H20N4O6.

Właściwości ryboflawiny witaminy B2 wynikają z budowy cząsteczki i zdolności tej substancji do przekształcania się w pochodne substancji koenzymowych – FMN (tak nazywa się mononukleotyd flawinowy) i FAD (tak nazywa się dinukleotyd flawinoadeninowy). Każda forma koenzymu ryboflawiny bierze udział w procesach utleniania i redukcji, FMN i FAD, ponieważ koenzymy są biologicznie aktywnymi strukturami i są bardzo ważne dla utrzymania normalnego życia.

Enzymy flawinowe biorą udział w następujących procesach chemicznych:

Jako część enzymów jednostki koenzymu są nośnikami protonów i elektronów, które należy oddzielić od utlenionej substancji. Podstawą budowy cząsteczki witaminy B2 jest izoalloksazyna, a także pozostałości rybitolu, alkoholu pentahydrowego.

W ten sposób chemia charakteryzuje witaminę B 2, teraz rozważymy cechy fizyczne.

Witamina B2 (po łacinie – Vitaminum B2) – została najpierw zsyntetyzowana w postaci proszku. Fizycznie, ryboflawina jest skupiskiem jasnożółtych i pomarańczowych kryształków igieł, które mają gorzki smak. Witamina B2 rozkłada się pod wpływem światła słonecznego, dlatego należy chronić leki zawierające ryboflawinę przed światłem.

Ciekawy! Unikalną właściwością koenzymu jest jego stabilność termiczna – substancja doskonale znosi ogrzewanie, jej temperatura topnienia sięga 280 stopni.

Kwas nie jest również niebezpieczny dla składu ryboflawiny, jest na nią odporny. Ale zasady są destrukcyjne dla substancji, całkowicie niszczą formułę. B 2 – pierwiastek rozpuszczalny w wodzie, ale słabo rozpuszczalny w roztworach zawierających związki etylowe. W benzenie, chloroformie, aceton B 2 w ogóle się nie rozpuszcza. Skład cząsteczki flawiny jest zdolny do odwrotnej redukcji po dodaniu wodoru.

Jak nazywa się ryboflawina w języku rosyjskim i łacińskim, wiesz, nie będziesz mieć żadnych pytań o to, która z witamin nazywa się ryboflawiną, czasami możesz nawet pochwalić się swoją erudycją i porozmawiać o formach koenzymu substancji oraz jej właściwościach fizycznych i chemicznych. Porozmawiajmy teraz o bardziej przyziemnych sprawach, zrozumiemy biologiczną rolę pierwiastka w ludzkim ciele, dowiemy się, jak cenny jest on dla mężczyzn, kobiet i dzieci.

„Odpowiedzialność” za dobry wygląd to nie jedyna i nie główna funkcja witaminy B2, choć najbardziej atrakcyjna dla kobiet. Biologiczna rola aktywnego koenzymu obejmuje prawie wszystkie procesy zachodzące w organizmie człowieka:

  • witamina B2 bierze udział w wielu procesach biologicznych i metabolicznych – normalizuje metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów;
  • witamina B 2 intensyfikuje funkcje krwiotwórcze: z jej pomocą powstają erytrocyty i przeciwciała, pierwiastek działa zapobiegawczo na anemię i inne choroby krwi;
  • ryboflawina jest ważnym składnikiem oddychania komórkowego, a pierwiastek ten odgrywa również ważną rolę w procesach wzrostu komórek. Dzięki witaminie tlen jest dobrze wchłaniany przez tkanki, dobrze transportowany za pomocą hemoglobiny;
  • flawina jest również ważna dla funkcji wzrokowych – jest środkiem profilaktycznym przeciwko zaćmie, zwiększa zdolności adaptacyjne, poprawia widzenie o zmierzchu. Rybowina, wraz z retinolem, jest integralną częścią wielu leków okulistycznych;
  • witamina B 2 utrzymuje napięcie błon śluzowych układu pokarmowego, usuwa toksyny z dróg oddechowych;
  • ważne są także właściwości ochronne substancji – flawitol działa przeciwbakteryjnie, wspomaga regenerację skóry, wspomaga gojenie się ran;
  • będąc prekursorem witaminy B 3, rybowina aktywnie stymuluje syntezę tryptofanu, przyspieszając jego konwersję do niacyny. Pierwiastek jest tym samym stymulantem dla pirydoksyny;
  • Vitaflavin syntetyzuje glikogen, uczestniczy w pracy układu nerwowego – zapewnia profilaktykę choroby Alzheimera, padaczki, depresji różnego pochodzenia, lęku i bezsenności;
  • wszystkie aktywne formy substancji pomagają wzmocnić układ odpornościowy.
  • Oprócz wielu przydatnych właściwości pełni również szkodliwe funkcje dla witaminy B2 – w przypadku przedawkowania wątroba zacznie cierpieć na stłuszczenie, a jeśli sytuacja się nie zmieni, możliwa jest tłuszczowa degeneracja hepatocytów. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że trudno jest przedawkować flawiny.

    Przyjmuj, przyswajaj, wycofuj

    Wchodząc do żołądka z pożywieniem, witamina B 2 jest uwalniana w kwaśnym środowisku i przenosi się dalej do jelita cienkiego, gdzie następuje wchłanianie. W jelicie substancja ulega przemianie w FMN, po czym wraz z albuminą osocza przedostaje się do wątroby i przyjmuje postać FAD. Czy to w postaci FAD znajduje się jednak ryboflawina w tkankach naszego organizmu? tam się nie gromadzi. Jedna trzecia całkowitej ilości flawitolu w organizmie znajduje się w hepatocytach.

    Jeśli dana osoba je normalnie, nie cierpi na hipowitaminozę, dzienna dawka ryboflawiny w badaniu krwi wynosi od 30 do 40 μg / l.

    Wydalanie ryboflawiny witaminy B2 odbywa się w większym stopniu z moczem, w mniejszym z kałem i potem. U kobiet karmiących do 10% ryboflawiny przenika do mleka.

    Najważniejsze, żeby nie przesadzić

    Nie daj się zwieść opisywaniu korzystnych właściwości witamin i enzymów. Każde przedawkowanie B2 jest złą opcją, hiperwitaminoza jest trudniejsza do leczenia niż stany niedoboru. W literaturze medycznej i popularnej można znaleźć szczegółowe opisy zapotrzebowania na daną witaminę, a podanej dawki nie należy przekraczać.

    W tabeli 1 wskazaliśmy diety dzienne dla przedstawicieli różnych płci i wieku.

    Tabela 1. Dzienne spożycie ryboflawiny, miligram (1 mg = 0,001 g).

    Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na flawiny może wzrosnąć wraz z dużym wysiłkiem fizycznym, stresem i alkoholizmem. W takim przypadku musisz przejść badanie, lekarz wypisze Ci receptę na niezbędny lek. Najczęściej w celu skorygowania niedoboru stosuje się wstrzykiwane formy uwalniania leku, które nie są wydawane bez recepty.

    Gdzie mogę to dostać?

    Głównym źródłem ryboflawiny jest żywność. Na zdjęciu 1 można zobaczyć ich obraz wskazujący ilość witaminy w 100 gramach produktu. Nawet jeśli z jakiegoś powodu nie możesz jeść grzybów i orzechów, to pozostałe produkty zdecydowanie nie są przeciwwskazane.

    Do wchłaniania ryboflawiny z pożywienia konieczne są następujące warunki:

  • Osoba powinna być dobrze odżywiona; na pusty żołądek flawiny są słabo wchłaniane.
  • Niedobór ryboflawiny może rozwinąć się na tle przestrzegania diety – jeśli dana osoba je mało, nie jest wchłaniana.
  • Pierwiastek najlepiej wchłania się z warzyw poddanych obróbce cieplnej. Dlatego od czasu do czasu rozpieść rodzinę dodatkami z duszonego szpinaku lub dodaj szpinak do pierwszego dania.
  • Ciekawy! Pierwiastek występuje w niewielkich ilościach w następujących przyprawach – oregano, tymianku, rozmarynie, liściu laurowym, kopru włoskim, kminku i majeranku. Głównym źródłem są produkty mleczne.

    Podobnie jak inne składniki z grupy B, witamina B2 aktywnie współdziała z innymi składnikami: aktywuje pirydoksynę (B6), filochinon (K) i kwas foliowy (B9). Wraz z B9 flawiny syntetyzują erytropoetynę – stymulator krwiotwórczy i biorą udział w syntezie erytrocytów. Wraz z tiaminą witamina B2 utrzymuje prawidłowy poziom żelaza, zapobiegając rozwojowi niedoboru żelaza.

    Ważny! Zwiększając spożycie flawin, zwiększasz zapotrzebowanie organizmu na inne składniki B.

    Objawy nadmiaru i niedoboru

    Wiele czynników może prowadzić do braku korzystnej flawiny w organizmie. Jest to niewłaściwe przygotowywanie i przechowywanie żywności, choroby żołądka i jelit związane ze złym wchłanianiem. Niedobór prowokuje również przyjmowanie niektórych leków – hormonalnych środków antykoncepcyjnych, sterydów. Długotrwała dieta, weganizm, duży wysiłek fizyczny i stres mogą również powodować stany niedoboru.

    Objawy braku flawitolu w organizmie są następujące:

  • „Drgawki” w kącikach ust, zapalenie jamy ustnej, pęknięcia błony śluzowej;
  • sucha skóra, łamliwe paznokcie, wypadanie włosów;
  • Przy nadmiarze związków flawinowych w organizmie rozwijają się:

  • zmiana zabarwienia moczu na intensywnie żółtą, prawie pomarańczową barwę;
  • Wszystkie te warunki wymagają odpowiedniego leczenia, które jest przepisywane przez lekarzy po szczegółowym badaniu.

    Formularze dawkowania

    Terapia enzymatyczna, Ryboflawina Witamina B2, Produkcja energii, 400 mg, 30 …

    Formy wytwarzania produktów leczniczych zawierających rybowinę to proszki, tabletki i ampułki. Roztwór w ampułkach służy do podawania pozajelitowego, tabletki i proszki przyjmuje się doustnie. Przebieg leczenia w przypadku wstrzyknięcia domięśniowego wynosi 10 dni, zaleca się przyjmowanie tabletek przez długi czas, do 20-30 dni.

    Przemysł farmaceutyczny opanował produkcję różnych kompleksów zawierających witaminę B2. Możesz je kupić w aptekach, jednak koszt jest czasami nieracjonalnie wysoki.

    Najlepszą i najbardziej opłacalną opcją zakupu odpowiedniego leku jest sklep internetowy iherb.com. Istnieje szeroka gama flawin w różnych formach i kompleksach. Istnieją specjalistyczne produkty dla wegetarian, dla dzieci, multileki dla kobiet w ciąży i osób starszych. Wszystkie towary są certyfikowane, a koszt towarów na iherb.com jest 1,5 – 2 razy niższy niż koszt apteki.

    Sklep zapewnia naszym Czytelnikom atrakcyjny 10% rabat na pierwsze zamówienie po przedstawieniu kodu promocyjnego AGK4375 lub poprzez nasz link.

    Aby podsumować otrzymane informacje, obejrzyj pomocny film:

    Zdrowie to wartość, o którą należy zadbać. Odpowiednia dieta, zdrowe nawyki zapewnią Ci doskonałe zdrowie przez wiele lat, a pojęcie niedoboru witamin nie wpłynie na Ciebie. Nadmierna pasja do zdrowych dodatków też nie jest dobra. Umiar i rozsądne podejście to główne kryteria wyboru. Nie zapominaj, że w przypadku jakichkolwiek dolegliwości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, decyzja o samodzielnym „piciu witamin” nie zawsze jest uzasadniona. Bądź zdrowy i rozważny dla siebie.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska