Witamina B12 (cyjanokobalamina) – właściwości, rola i równowaga w organizmie

Witamina B12 należy do grupy substancji rozpuszczalnych w wodzie. Pod ogólną nazwą łączy w sobie szereg substancji zawierających pierwiastek kobaltowy. Kobalaminy są częściowo syntetyzowane przez mikroflorę jelitową, ale zsyntetyzowana ilość nie pokrywa dziennego zapotrzebowania, dlatego należy je przyjmować dodatkowo – z pożywieniem lub specjalnymi dodatkami. Substancja nie rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego nie odkłada się w organizmie.

Witamina B12 bierze udział w procesach hematopoezy, normalizuje funkcjonowanie układu nerwowego. Wchodzi głównie w skład produktów pochodzenia zwierzęcego, dlatego często wegetarianie i weganie borykają się z jego niedoborem. Występuje w warzywach w bardzo małych ilościach, dlatego osoby przestrzegające diety wegetariańskiej powinny go dodatkowo przyjmować.

Witamina B 12 występuje w kilku odmianach:

Najczęściej witamina B12 nazywana jest cyjanokobalaminą, ponieważ w tej postaci przedostaje się głównie do organizmu człowieka. Nawet w literaturze istnieją odniesienia do witaminy B12 pod nazwą „czynnik zamkowy”. Przepis mówi to po łacinie jako cyjanokobalamina. Grupa farmakologiczna – witaminy i substancje witaminopodobne.

XIX wieku odkryto śmiertelną postać anemii – zgubną. Wtedy nie miał jeszcze takiej nazwy, ale różnił się od zwykłej niedokrwistości tym, że pacjenci oprócz niespecyficznych objawów wykazywali następujące objawy:

Standardowe leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a chorzy z tą postacią niedokrwistości niezmiennie umierali.

W 1923 r. Doktor nauk medycznych. George Minot i William Perry Murphy zaczęli dokładniej badać chorobę opisaną przez George’a Whipple’a. Doprowadzili psy do stanu anemii, po czym monitorowali, które pokarmy pomogły im przywrócić normalne funkcjonowanie. Stwierdzono, że korzystne są wątroba, czerwone mięso i warzywa.

Dwa lata później Minot leczy 45 pacjentów z niedokrwistością złośliwą, podając im surowe wątroby. Za to w 34 roku wraz z Murphym i Whipple’em otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

W 1937 roku William Castle stwierdza, że ​​rozwój niedokrwistości złośliwej jest związany z obecnością pewnego czynnika w żołądku, ponieważ pacjenci często umierali z powodu niedokrwistości złośliwej po resekcji narządów. Czynnik ten nazwano „wewnętrznym” i stwierdzono, że bez niego asymilacja „zewnętrznego” nie zachodzi.

W 1948 roku Karl Folkers i jego współpracownicy byli w stanie wyizolować z wątroby krystaliczną postać „czynnika wewnętrznego” i nazwano go witaminą B12 i łacińską cyjanokobalaminą.

Dorothy Mary Crowfoot Hodgkin

Chemik Dorothy Hodkin opisała strukturę molekularną w 1956 roku, za co otrzymała Nagrodę Nobla w 1964 roku. Farmakologiczną witaminę B12 odtworzył syntetycznie w 1971 roku chemik Robert Woodward. Po podaniu domięśniowo czystej substancji leczniczej pacjentom z niedokrwistością złośliwą, po raz pierwszy w historii, pacjenci całkowicie wyzdrowieli, bez żadnych skutków ubocznych.

Fizyczne i chemiczne właściwości

Witamina B12 różni się od innych substancji z grupy B najbardziej złożoną strukturą cząsteczki. Opiera się na pierścieniu corrin, w którym pięcioczłonowe heterocykle są ze sobą bezpośrednio połączone. W środku pierścienia znajduje się jon Co, który jest połączony czterema wiązaniami z atomami azotu, a piąte z nukleotydem dimetylobenzimidazolowym. Szóste wiązanie jest wolne, to do niego przyłączona jest grupa cyjanowa, grupa hydroksylowa, reszta 5′-deoksyadenozylowa lub metylowa, które tworzą różne formy witaminy B12.

Wzór chemiczny kobalaminy to C63H88CoN14O14P.

Witamina B12 ma złożoną formułę, co pokazano na rysunku.

Kryształy cyjanokobalaminy są ciemnoczerwone i bezwonne. Substancja jest rozpuszczalna w wodzie, jest bardziej odporna na obróbkę cieplną niż inne witaminy z tej grupy. Interakcja ze środowiskiem alkalicznym i kwaśnym, alkoholem, substancjami zawierającymi estrogeny, promieniowaniem ultrafioletowym prowadzi do zniszczenia kobalaminy. Występuje głównie w wątrobie i nerkach. Nie rozpuszcza się w tłuszczach i dlatego nie jest magazynowany przez organizm. Jest częściowo syntetyzowany przez mikroflorę jelita grubego, ale ponieważ nie dostaje się do jelita cienkiego, jest więc słabo wchłaniany.

Do określenia autentyczności witaminy B12 w składzie substancji chemicznych stosuje się metody oparte na reakcjach barwnych. Podczas interakcji soli nitrozo-P i cyjanokobalaminy, cząsteczka kobalaminy ulega zniszczeniu i powstaje określone pH pożywki.

Rola i metabolizm w organizmie człowieka

Cały organizm potrzebuje witaminy B12. Odpowiada za regulację takich funkcji:

  • utrzymanie układu oddechowego i krążenia;
  • spadek poziomu homocysteiny w organizmie;
  • udział w tworzeniu cząsteczek hemoglobiny;
  • utrzymanie zdrowia narządów rodnych.
  • Przyjmowanie witaminy B12 jest potrzebne do ochrony przed takimi chorobami:

    Stosowanie witaminy B12 jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i układów. Ponieważ ilość substancji wytwarzanej w organizmie nie pokrywa dziennego zapotrzebowania, zaleca się przyjmować ją dodatkowo – albo z pożywieniem, albo ze specjalnymi kompleksami witaminowo-mineralnymi, biologicznie czynnymi dodatkami.

    Doctor’s Best, Best, Aktywna witamina B12, 1500 mcg, 60 kapsułek wegetariańskich

    Grupa amerykańskich naukowców ustaliła szkodliwość przyjmowania dużych dawek kobalaminy u palaczy płci męskiej. Przy codziennych dawkach powyżej 55 mcg ryzyko zachorowania na raka płuc wzrosło o 30-40%. Nie znaleziono takiego wzoru wśród kobiet. Dlatego przyjmowanie dużych dawek witaminy B12 musi być uzgodnione z lekarzem i spożywane ściśle według recepty.

    Cechy metabolizmu

    Wchodząc do organizmu z zewnątrz witamina B12 wiąże się z białkami żołądka. Białko to nazywane jest „wewnętrznym czynnikiem Castle’a”. W przypadku jej braku mechanizm wchłaniania witaminy B12 w organizmie człowieka nie jest realizowany. Chroni cząsteczkę kobalaminy przed enzymami, aż do wejścia do jelita cienkiego. To składniki odżywcze są najbardziej aktywnie przyswajane.

    W jelicie czynnik wewnętrzny jest oddzielany od cząsteczki witaminy B12, a dalszy metabolizm polega na wchłanianiu do krwi przez kosmki nabłonka jelitowego. W normalnym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego mechanizm wchłaniania pierwiastka jest skuteczny, ale przy zaburzeniach pracy enzymów organizm nie może go całkowicie wchłonąć.

    Przy domięśniowym lub podskórnym podaniu witaminy B12 kobalamina osiąga maksymalne stężenie we krwi po 60 minutach. Główna część B 12 znajduje się w wątrobie, skąd cyjanokobalamina jest wydalana z żółcią i ponownie dostaje się do jelit. Dlatego ma tak długi okres półtrwania, który wynosi około 500 dni.

    Dzienne zapotrzebowanie

    Przyjmowanie witaminy B12 jest korzystne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wspiera metabolizm białek i lipidów, hormony oraz pełni funkcję w syntezie kwasów nukleinowych. Podczas karmienia piersią dziecko otrzymuje wymaganą ilość substancji wraz z mlekiem. Kiedy jest sztuczny – z dostosowaną mieszanką mleka. Nowoczesna mieszanka dla niemowląt pomaga zapobiegać niedoborom witaminy B12 u dzieci.

    Poniższa tabela przedstawia dzienne spożycie kobalaminy dla różnych grup wiekowych.

    Dzieci powyżej 14 lat i dorośli (mężczyźni i kobiety)

    Ciała kobiet w ciąży i karmiących potrzebują zwiększonej ilości kobalaminy, ponieważ część z niej jest konsumowana przez organizm dziecka lub przenika do mleka matki. Dzieciom rzadko przepisuje się stosowanie witaminy B12 – w przypadku ostrej niedokrwistości, złego wchłaniania substancji, robaczycy. Dzieciom przepisuje witaminę B12 wyłącznie przez lekarza prowadzącego. Niedobór kobalaminy można dokładnie określić tylko za pomocą specjalnego badania krwi.

    Garden of Life, MyKind Organics, Organiczna witamina B-12 w sprayu, Smak malinowy, 2 oz (58 ml)

    Zaleca się przyjmowanie witaminy B12, podobnie jak innych witamin z tej grupy, w postaci naturalnej, z pożywieniem. Ale z powodu braku dobrej jakości pożywienia, obecności chorób przewlekłych, naturalne substancje nie zawsze zaspokajają potrzeby organizmu. Poniższa tabela zawiera listę produktów spożywczych z zawartością kobalaminy.

    Do grupy ryzyka niedoboru witaminy B12 należą osoby przestrzegające diety wegetariańskiej, alkoholicy, osoby z robaczycą.

    W cyjanobakteriach znaleziono substancję podobną do witaminy, która ma właściwości podobne do kobalaminy. Ale korzyści płynące z przyjmowania takiej witaminy B12 nie są tak duże, jak substancji syntetyzowanych z surowców pochodzenia zwierzęcego. W badaniach krwi takie substancje mogą wykazywać prawidłowy poziom kobalaminy, ale ze względu na niską aktywność witaminową zniekształcają obraz kliniczny niedokrwistości złośliwej.

    Witamina B12 wpływa na wiele procesów, dlatego jej niedobór wpływa na stan całego organizmu. Główne przyczyny, które przyczyniają się do rozwoju hipowitaminozy:

  • stosowanie żeńskich leków hormonalnych zawierających estrogen.
  • Oznaki niedoboru

    Hipowitaminozę kobalaminy można wykryć jedynie laboratoryjnie, ponieważ właściwości witaminy B12 są zbliżone do innych substancji z tej grupy. Niedobór może objawiać się następującymi objawami:

    Hipowitaminoza witaminy B12 wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i może spowodować nieodwracalne szkody. Niedobór kobalaminy może również wystąpić w przypadku przyjmowania dużych dawek kwasu foliowego.

    Konsekwencje hipowitaminozy

    Ostra hipowitaminoza może powodować rozwój niedokrwistości megaloblastycznej i złośliwej, depresji. W przypadku długotrwałego niedoboru dochodzi do demielinizacji włókien nerwowych, co prowadzi do nieodwracalnej śmierci komórek nerwowych. Dlatego jeśli podejrzewasz hipowitaminozę, musisz wykonać badanie na obecność witaminy B12.

    Przyjmowanie witaminy B12 jest przydatne z umiarem. Informacje o ostrym zatruciu kobalaminą w literaturze nie są odnotowywane, ponieważ nadmiar substancji jest szybko wydalany z organizmu wraz z płynem. Przy stosowaniu dużych dawek mogą wystąpić reakcje alergiczne, którym towarzyszą następujące objawy:

    W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej zaleca się zaprzestanie przyjmowania witaminy i ograniczenie spożycia pokarmów z jej zawartością.

    Funkcje użytkowania

    Witamina B12 jest stosowana zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu. Jest to ważne w kompleksowej terapii takich chorób:

    Jego odbiór jest przepisywany osobom uzależnionym od alkoholu, przyjmującym leki zawierające estrogeny, w ciąży i karmiącym. Witamina B12 nie działa ekscytująco na układ nerwowy, dlatego można ją przyjmować o każdej porze dnia. Pierwsze przyjęcia polecane są rano, aby w przypadku alergii szybko je rozpoznać i udzielić pomocy.

    Służy do zapobiegania anemii, zwiększania odżywiania erytrocytów, poprawy metabolizmu. Można go również przepisać w połączeniu z innymi lekami – witamina B12 poprawia wchłanianie substancji, a tym samym zwiększa skuteczność leczenia.

    Witamina B12 jest produkowana przez firmy farmaceutyczne w kilku formach:

  • ampułki z roztworem do wstrzykiwań zawierającym substancję o stężeniu 0,01 lub 0,05 g;
  • tabletki do podawania doustnego w dawce 0,002, 0,005 lub 0,01 g.
  • Suplementy diety mogą być produkowane w postaci tabletek, kapsułek, pastylek, pastylek, kropli. Wśród suplementów diety łatwiej jest wybrać pożądaną formę uwalniania, która będzie łatwiejsza do przyjęcia niż konwencjonalne tabletki. Suplementy mają wyższą biodostępność, ponieważ są wytwarzane z naturalnych surowców.

    Witaminę B 12 można kupić w aptece lub na stronie iherb.com. Farmaceutyki kosztują mniej niż naturalne, ale ta „chemia” ma szereg wad:

    Na iherb.com możesz kupić witaminę B12 bez wychodzenia z domu. Poniżej znajduje się 6 najpopularniejszych suplementów witaminy B12:

    Solgar, podjęzykowa metylokobalamina (witamina B12), 1000 mcg, 60 kapsułek Doctor’s Best, Best, aktywna witamina B12, 1500 mcg, 60 Veggie Caps Garden of Life, MyKind Organics, B-12 Organic Spray, Malina, 2 fl oz (58 ml)

    Kupowanie za pośrednictwem iherb.com oferuje szereg korzyści:

  • oszczędność czasu – niezbędne witaminy kupisz o każdej porze dnia bez wychodzenia z domu, wystarczy mieć dostęp do internetu;
  • szeroka gama różnorodnych dodatków, dawek i wielkości opakowań czołowych producentów z USA i Europy;
  • niższy koszt podobnych towarów w aptekach (o 30-50%) ze względu na brak pośredników i marż aptecznych;
  • możliwość zakupu oryginalnych towarów bezpośrednio od dostawcy;
  • dostarczanie zamówień na całym świecie w wygodny dla kupującego sposób;
  • tysiące recenzji i ocen od prawdziwych kupujących bezpośrednio na stronie;
  • kompetentny serwis, który pomoże Ci uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące produktu.
  • Czytelnicy naszego magazynu mają możliwość zaoszczędzić dodatkowe 10% przy pierwszym zamówieniu. Aby to zrobić, musisz użyć kodu promocyjnego AGK4375 lub złożyć zamówienie bezpośrednio za pomocą linku. Zniżka sumuje się z innymi ofertami specjalnymi i promocjami.

    Witamina B12 odgrywa ważną rolę w zdrowym funkcjonowaniu organizmu. Aby uniknąć niedoboru kobalaminy, zaleca się wzbogacanie diety i przyjmowanie specjalnych suplementów. Do grupy ryzyka niedoboru należą weganie, wegetarianie, osoby z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi oraz osoby nadużywające alkoholu. Ponieważ grupa ryzyka niedoboru kobalaminy jest dość szeroka, zaleca się picie witaminy B 12 w celu zapobiegania.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska