Witamina B1 (tiamina) – właściwości, rola i równowaga w organizmie

Tiamina należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, ale nie jest to B6 czy B12, ale witamina B 1, która ma wiele nazw: tiamina, aneurin, aneurin. Witamina B1 nie powstaje w ludzkim ciele, dostaje się do niego z pożywieniem. Niewielka ilość jest wytwarzana w jelitach przez pożyteczne bakterie.

Witamina B1 jest obecna w wielu roślinach, mięsie, jajach, drożdżach. Wchodząc do organizmu wraz z pożywieniem, witamina B1 przekształca się w aktywną pochodną, ​​która przyczynia się do produkcji dodatkowej energii. Energia jest potrzebna do przeprowadzenia reakcji biochemicznych.

Christian Eikmann (1858-1930)

Historia odkrycia witaminy B1 (tiaminy) jest związana z chorobą beri-beri. W krajach azjatyckich, gdzie większość populacji jadła ryż, znaczna część populacji chorowała na niego. Holenderski lekarz H. Eikman, pracujący na początku ubiegłego wieku na wyspie Jawa, uznał, że wewnętrzna zawartość ziarna ryżu ma właściwości toksyczne, ponieważ ci, którzy jedli rafinowany ryż, chorowali na beri-beri.

Potwierdził to przypuszczenie, prowadząc badania na kurczakach karmionych rafinowanym ryżem. Ich chorobę przypominającą beri-beri leczono otrębami ryżowymi, co doprowadziło do ich wyzdrowienia. Za te badania kilka lat później Eikman otrzymał Nagrodę Nobla.

Polski biochemik Kazimierz Funk potwierdził hipotezę Eikmanna, otrzymując związek organiczny z otrębów. Funk nazwał to witaminą (vita – życie, azot zawierający aminę). Później wzór chemiczny tej substancji został wyprowadzony przez Roberta Williamsa i ukuto nazwę „tiamina”. W tym czasie już było wiadomo, do czego organizm ludzki potrzebuje tiaminy.

Cechy fizykochemiczne

Witamina B1 to krystaliczny proszek o dużej aktywności biologicznej. Jest rozpuszczalny w wodzie, ale nierozpuszczalny w alkoholu. Istnieje również rozpuszczalna w tłuszczach syntetyczna pochodna tiaminy – benfotiamina. Po podgrzaniu witamina B1 rozkłada się i traci swoje właściwości lecznicze. W ludzkim ciele istnieją cztery formy tej substancji:

  • difosforan tiaminy (pirofosforan tiaminy – TPP, TDF, kokarboksylaza) jest najpowszechniejszą formą aktywną,
  • Trójfosforan tiaminy (TTF) jest postacią niedostatecznie zbadaną.
  • Wzór chemiczny – C12H17N4OS.

    Biologiczne właściwości witaminy B1 wynikają z działania TPP (TDP), który powstaje z tiaminy i ATP w obecności enzymu tiaminkinazy. Ta aktywna forma witaminy B1 jest koenzymem (składnikiem) enzymów, które odgrywają ważną rolę w procesach metabolicznych. Reakcje enzymatyczne z udziałem TPP (kokarboksylazy):

  • Jest koenzymem transketolazy i bierze udział w odnowie komórek wątroby, erytrocytów, kory nadnerczy itp. Te enzymatyczne reakcje utleniania glukozy nie są związane z wytwarzaniem energii, zapewniają procesy syntezy białek.
  • Jako koenzym enzymów dehydrogenazy pirogronianowej i dehydrogenazy α-ketoglutaranu bierze udział w metabolizmie energetycznym. Otrzymana dodatkowa energia służy do aktywacji wszystkich procesów metabolicznych.
  • Jako koenzym dehydrogenaza wspomaga rozkład wielu aminokwasów.
  • Uważa się, że tak słabo zbadana postać jak TTF bierze udział w tworzeniu się neuroprzekaźnika acetylocholiny i przekazywaniu impulsów wzdłuż układu nerwowego.

    Wpływ na organizm

    Aby zrozumieć, dlaczego organizm potrzebuje witaminy B1, należy zapoznać się z jej właściwościami i charakterystyką jej działania biochemicznego. Bierze udział we wszystkich typach procesów metabolicznych, zarówno bezpośrednio, jak iw postaci dodatkowej energii. Dlatego odgrywa ogromną rolę w organizmie człowieka.

    Metabolizm tiaminy

    Witamina B1 dostarczana z pożywieniem jest wchłaniana w dwunastnicy i transportowana przez specjalne białka z krwiobiegiem do wątroby, gdzie jest przekształcana w aktywne metabolity (głównie TDF i TTF). Następnie trafia do różnych narządów i tkanek. Formy rozpuszczalne w tłuszczach (benfotiamina) są lepiej przyswajane przez tkanki, dzięki czemu mogą przenikać do komórek mózgowych.

    Dostając się do różnych narządów i tkanek, tiamina gromadzi się (gromadzi) w mięśniach (połowa wszystkiego, co dostaje się do organizmu). Występuje również w neuronach mózgu, mięśniu sercowym, nadnerczach, nerkach i wątrobie . W czasie ciąży witamina B 1 łatwo przenika do płodu przez łożysko i płyn owodniowy. Bierze udział w regulacji całego układu nerwowego płodu, a także układu hormonalnego i sercowo-naczyniowego. Niedobór rozwija się wraz z niewłaściwym odżywianiem kobiety w ciąży, a także z rozwojem wczesnej toksykozy, której badanie i opis zostało przeprowadzone przez wielu położników-ginekologów.

    Wydalanie witaminy B1 (tiaminy) odbywa się z moczem i kałem.

    Life Extension, Benfotiamina, Tiamina, 100 mg, 120 Veggie Caps Source Naturals, Witamina B-1, Tiamina, 100 mg, 100 Tabletki

    Dziś dobrze wiadomo, jak witamina B1 jest przydatna dla organizmu. Farmakologiczne działanie tego związku zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi i klinicznymi w różnych kontyngentach osób zdrowych i chorych. Opisy tych badań można znaleźć w literaturze naukowej.

  • normalizuje metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów;
  • odpowiada za funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego: łagodzi depresję, pobudza aktywność umysłową, przywraca pamięć;
  • wpływa pozytywnie na stan obwodowego układu nerwowego: uczestniczy w tworzeniu osłonek mielinowych, które chronią nerwy przed wszelkimi wpływami; zapobiega rozwojowi zapalenia wielonerwowego, w tym pochodzenia toksycznego i alkoholowego; z niedoborem B1 (tiaminy) rozwija się choroba beri-beri, której głównym objawem jest zapalenie wielonerwowe;
  • pozytywnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego oraz wszystkich mięśni gładkich zlokalizowanych w narządach wewnętrznych i ścianach naczyń krwionośnych;
  • normalizuje napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego i wydzielanie soku żołądkowego;
  • odpowiedzialny za napięcie mięśni gładkich narządów wzroku, chroni nerw wzrokowy przed działaniem toksycznym; zapobiega rozwojowi jaskry i zaćmy;
  • normalizuje funkcje wątroby, nerek, tarczycy, nadnerczy;
  • łagodzi zmęczenie, zwiększa wydolność, łagodzi objawy astenii (osłabienie, które rozwija się po ciężkiej chorobie);
  • utrzymuje normalny stan błon śluzowych, eliminuje suchość;
  • podczas karmienia piersią wpływa na wydzielanie mleka kobiecego.
  • Dzienne zapotrzebowanie

    Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B 1 można obliczyć z dziennej kaloryczności pożywienia: na każde 1000 kalorii powinno spaść 0,6 mg tiaminy. Stawka zmienia się w zależności od wieku, płci (norma dla mężczyzn jest wyższa) i różnych warunków (organizm kobiety wymaga zwiększonych dawek w okresie ciąży i laktacji).

    W organizmie człowieka witaminę B 1 określa się za pomocą testów laboratoryjnych:

  • w osoczu krwi – 6,2-12,8 nmol / l lub 6-12 μg / 100 ml jest uważane za normę; poniżej 6 μg / 100 ml – poziom zagrożony, poniżej 2 μg / 100 ml – stan bliski niedoborowi witamin;
  • w jednej porcji moczu na czczo – określa się stosunek wydalania tiaminy do kreatyniny; za normę przyjmuje się 65 μg lub więcej na 1 g kreatyniny.
  • Przeliczenie IU ⇄ g / mg / μg (opracowane przez farmaceutów i lekarzy na podstawie wiarygodnych danych)

    Jakie produkty zawierają

    Witamina B1 jest obecna w wielu produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego:

    Niedobór witamin

    Niedostateczna zawartość witaminy B1 zwanej tiaminą jest rzadkością: jest ona obecna w wystarczających ilościach w diecie współczesnego człowieka. Hipowitaminoza, której towarzyszy rozwój choroby beri-beri, może powodować znaczne szkody dla organizmu. Beri-beri wciąż jest rzadko spotykane w krajach azjatyckich, aw naszym kraju można je zaobserwować wśród bezdomnych, dzieci ulicy i osób cierpiących na chroniczny alkoholizm.

    Pierwsze objawy choroby pojawiają się w ciągu 3-4 tygodni po całkowitym braku tiaminy w pożywieniu. U dzieci jest to spowodowane niewystarczającym spożyciem tiaminy z pożywienia. U dorosłych przyczyną są często choroby układu pokarmowego związane z zaburzeniami wchłaniania tiaminy, wzmożoną czynnością tarczycy, paleniem tytoniu, nadużywaniem alkoholu, narkotykami.

    Niedobór witaminy B1 objawia się objawami trzech D:

  • dystrofia – przewlekłe zaburzenie odżywiania, metabolizmu, któremu towarzyszy wyczerpanie, utrata apetytu i utrata masy ciała, zmęczenie, osłabienie, obniżona wydajność;
  • zwyrodnienie – zmniejszenie funkcji narządów i tkanek; objawia się w postaci zaburzeń ruchowych, zapalenia wielonerwowego, zaniku mięśni (zmniejszenie objętości); bóle serca, nudności, wymioty, zaparcia;
  • demencja – zaburzenia psychiczne, w tym zaburzenia pamięci.
  • Poważny niedobór witamin to choroba beri-beri. Stwierdzono, że choroba jest złożonym niedoborem witamin z niską zawartością B1 (tiaminy), B2, B3, B6 i C. Zidentyfikowano następujące postacie choroby:

    Paralityk. Pojawiają się objawy zapalenia wielonerwowego i atrofii mięśni nóg. Pojawia się bolesność i skurcze mięśni oraz zmiany w koordynacji. W zaawansowanych stadiach możliwy jest paraliż nóg. Sercowy. Przy tej postaci rozwijają się głównie objawy uszkodzenia układu krążenia, duszność, obrzęki, napady kołatania serca i astma sercowa. Błyskawicznie rozwijająca się niewydolność serca. Rzadko występuje u dzieci karmionych piersią, gdy w diecie matki nie ma pokarmów bogatych w tiaminę. Może doprowadzić do nagłej śmierci dziecka.

    beri-beri najczęściej objawia się w postaci:

  • Zespół Wernickego – krwotoczne zapalenie mózgu i mózgu. Choroba może rozwinąć się na tle ostrej utraty witaminy B 1 z nieugiętymi wymiotami (przykład: z zatruciem w pierwszym trymestrze ciąży), biegunką, alkoholizmem, zmianami w układzie pokarmowym, nowotworami złośliwymi itp. Choroba często zaczyna się od ostrej psychozy, która może przekształcić się w różne zaburzenia świadomości, w tym śpiączkę. Jednocześnie rozwijają się zaburzenia nerwu okoruchowego i koordynacji ruchów. Pacjent wymaga pilnej hospitalizacji.
  • Zespół Weissa – pęknięcie błony śluzowej przełyku i żołądka, któremu towarzyszą krwawe wymioty. Jednocześnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. Często występuje w przewlekłym alkoholizmie.
  • Wszystkie formy niedoboru witaminy B 1 są szkodliwe dla zdrowia, dlatego należy je leczyć, w przeciwnym razie nie można uniknąć poważnych powikłań.

    Czy możliwe jest przedawkowanie

    Witamina B1 jest nietoksyczna, dlatego przedawkowanie przy spożywaniu pokarmów o dużej zawartości, a także przy przyjmowaniu leków i suplementów diety jest prawie niemożliwe. Przedawkowanie jest możliwe tylko w przypadku podania drogą wstrzyknięcia w dawce 100 mg i większej.

    W przypadku przedawkowania możliwe jest zahamowanie aktywności wielu enzymów, co jest szkodliwe dla zdrowia. Ręce, nogi, głowa, całe ciało zaczynają drżeć. Występuje również duszność, uczucie ciepła, niepokój, zimny pot, obniżenie ciśnienia krwi, skurcze mięśni gardła. Jednym z objawów przedawkowania może być reakcja alergiczna, ponieważ działanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład histaminy jest zablokowane. Pacjent z tymi objawami powinien być natychmiast hospitalizowany.

    Rola witaminy B1 w organizmie jest świetna, dlatego często jest przepisywana. Przydaje się do:

  • przewlekłe choroby narządów trawiennych, którym towarzyszy niska kwasowość i upośledzone wchłanianie pokarmu w jelicie;
  • choroba serca z niewydolnością serca;
  • dystrofia mięśnia sercowego – tzw. choroby metaboliczne mięśnia sercowego;
  • choroby skóry, którym towarzyszy świąd (egzema, łuszczyca, półpasiec itp.);
  • zaburzenia laktacji – stymuluje produkcję mleka ludzkiego;
  • w ramach kompleksowej terapii mającej na celu wyeliminowanie bólu;
  • niemowlęta jedzące tylko kaszę manną.
  • Witamina B 1 produkowana jest w postaci leków i biologicznie aktywnych dodatków do żywności (suplementów diety). Te fundusze nazywane są inaczej. Sposób przyjmowania preparatów z witaminą B1 określa lekarz.

    Istnieją również średnie dawki zalecane w instrukcjach. Tabletki tiaminy witaminy B1 są przyjmowane:

  • Benfogamma – 1 tabletka zawiera 150 mg witaminy rozpuszczalnej w tłuszczach o wysokiej biodostępności; pigułkę należy przyjmować 1 raz dziennie po posiłku; lek jest szczególnie przydatny w chorobach neurologicznych;
  • Chlorek tiaminy i bromek tiaminy – dawka rozpuszczalnego w wodzie związku w tabletkach może wynosić od 2 do 100 mg; pół godziny przed posiłkiem; w celach profilaktycznych dorosłym przepisuje się 5 mg dziennie, dzieciom w wieku od 3 do 8 lat – 2 mg, do 3 lat – 1 mg.
  • Fosfotiamina – składnikiem aktywnym jest monofostiamina – fosforowy ester tiaminy; wyznaczyć 10 mg po posiłkach przez 3-4 tygodnie.
  • Roztwory w ampułkach z witaminą B1 (tiaminą) są przepisywane wyłącznie przez lekarza ściśle według wskazań. Najskuteczniejszym lekiem jest kokarboksylaza – aktywna tiamina niezbędna do zwiększenia potencjału energetycznego komórek, produkowana jest w postaci proszku w ampułkach do sporządzania roztworu iniekcyjnego.

    Suplementy witaminowe

    Life Extension, Benfotiamina, Tiamina, 100 mg, 120 Veggie Caps Source Naturals, Witamina B-1, Tiamina, 100 mg, 100 Tabletki

    Wysokiej jakości suplementy witaminy B 1 są dostępne bez recepty na iHerb.com. Ten sklep internetowy sprzedaje wyłącznie naturalne amerykańskie i europejskie suplementy diety, wykonane z wysokiej jakości surowców, w produkcji na nowoczesnym sprzęcie z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. Naturalne suplementy z witaminą B1 aktywują funkcje wszystkich narządów i układów, poprawiają wydajność.

    Na Ayherbe jest duży wybór suplementów diety, w tym witamina B 1. Ceny towarów w tym sklepie są 1,5 – 2 razy niższe niż w sieci aptek, w której obowiązuje system marży. Ayherb ma wiele pozytywnych recenzji konsumentów.

    Dla tych, którzy kupują w serwisie po raz pierwszy, obowiązuje 10% rabatu. Możesz go otrzymać za pomocą kodu promocyjnego AGK4375 lub klikając nasz link.

    6 interakcji z innymi składnikami odżywczymi

    Przyjmowanie witaminy B tiaminy można łączyć z innymi lekami i suplementami. Jest kompatybilny z wit. B2, B3, C. Korzyści rosną, gdy są przyjmowane razem z lekami:

  • preparaty z grupy organicznego magnezu (orotan magnezu, cytrynian magnezu) – potęgują działanie tiaminy;
  • leki przeciwnowotworowe Winblastyna i Cyklofosfamid – hamuje rozwój ich skutków ubocznych;
  • środek przeciw parkinsonizmowi Lewodopa – lek ten zwiększa zawartość tiaminy.
  • B6 (pirydoksyna) – zapobiega tworzeniu się koenzymów;
  • B12 (cyjanokobalamina) – zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych;
  • z niektórymi środkami przeciwbakteryjnymi (metycylina, oksacylina, nystatyna, leworyna) – ich działanie jest neutralizowane;
  • diuretyki – zwiększa się wydalanie witaminy tiaminy z moczem, zmniejszają się korzyści z jej przyjmowania;
  • niektóre pokarmy (surowe ryby, herbata) niszczą lek, a alkohol utrudnia wchłanianie.
  • Roztworu tiaminy nie należy mieszać w tej samej strzykawce z innymi roztworami leczniczymi, ponieważ może ona mieć na nie aktywny wpływ farmakologiczny, zmniejszając lub neutralizując działanie lecznicze.

    Witamina B1, zwana tiaminą i energią, pełni podstawowe funkcje w organizmie człowieka. Dzięki niemu do komórek dostarczana jest dodatkowa energia, która stymuluje budowę białek, podział komórek i metabolizm tłuszczów. W przypadku hipowitaminozy cierpią wszystkie narządy i układy, ale jest to szczególnie trudne dla stanu układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Deficyt można uzupełnić lekami lub suplementami diety pochodzenia naturalnego.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska