Badanie krwi na obecność witaminy D3 – jak się nazywa i co pokazuje

Witamina D to kompleks substancji biologicznie czynnych, z których najważniejsze dla człowieka są: ergokalcyferol (D2), który dostaje się do organizmu wraz z pożywieniem oraz cholekalcyferol (D3), powstający w skórze pod wpływem światła słonecznego. Nie dochodzi do przedawkowania witamin – ich nadmiar jest metabolizowany do nieaktywnych związków lumisterol i tachysterol.

W wątrobie kalcyferol przekształca się w kalcydiol lub 25-OH-hydroksycholekalcyferol. To on służy do określania ilości witaminy D. W nerkach przy udziale parathormonu 25-OH-D przekształca się w kalcytriol (1,25-OH (2) -D) – aktywny metabolit odpowiedzialny za metabolizm fosforowo-wapniowy i szereg inne procesy.

Analiza 25-OH witaminy D pokazuje wysycenie organizmu kalcyferolem i pomaga wykryć niedobór lub nadmiar tej substancji. Pacjenci cierpiący na choroby metaboliczne kośćca (osteopenia, osteoporoza) określają ilość kalcydiolu przez cały okres terapii w celu monitorowania skuteczności leczenia i dostosowywania dawki. Konieczne jest również przeprowadzenie analizy przed zastosowaniem preparatów witaminowych w diagnostyce hipo- lub hiperwitaminozy D. Zarówno dorośli, jak i dzieci są badani, jeśli podejrzewają rozwój zwapnień lub krzywicy.

Test biochemiczny na zawartość witaminy D we krwi można nazwać inaczej. W większości laboratoriów test określa się jako 25-OH witaminy D ogółem, 25-OH witaminę D, 25 (OH) D lub 25-hydroksykalcyferol.

Komu i kiedy zalecane jest badanie

Decyzję o potrzebie wykonania badania podejmuje zwykle lekarz. Jest ku temu wiele powodów. Ponieważ witamina D wpływa na wchłanianie fosforu i wapnia, zwiększona łamliwość kości u dorosłych lub opóźnienie rozwoju i skrzywienie szkieletu u dzieci mogą stać się wskazaniem do badań.

Oznaczanie poziomu 25 (OH) witaminy D w surowicy jest zalecane w następujących przypadkach:

  • żyjący na środkowych i północnych szerokościach geograficznych ;
  • problemy z przewodem pokarmowym (zapalenie jelit, choroby Crohna i Whipple’a, zapalenie żołądka o niskiej kwasowości);
  • drażliwość, pogorszenie wydajności, zmęczenie;
  • Monitorowanie stężenia 25-hydroksycholekalcyferolu w surowicy jest zalecane u pacjentek przyjmujących leki hormonalne i przeciwdrgawkowe, a także u kobiet planujących ciążę. Warto również przeprowadzić badania dla osób, które większość dnia spędzają w zamkniętych pomieszczeniach i cierpią na fotodermit. W celach profilaktycznych badanie można wykonać raz w roku, wiosną.

    Zobacz na filmie, kto w pierwszej kolejności musi określić poziom 25-hydroksykalcyferolu:

    Jak przebiega test 25 (OH) D.

    Istnieje kilka sposobów określenia ilości witaminy D we krwi. Najdokładniejsza jest wysokosprawna chromatografia cieczowa (HPLC), ale nie każde laboratorium stosuje tę metodę. Większość placówek medycznych przeprowadza testy immunochemiluminescencyjne (IHA, IHLA lub CHIAM).

    Aby uzyskać wiarygodne wyniki, należy odpowiednio przygotować się do badania:

  • 7 dni przed zdaniem testu zaprzestań przyjmowania leków z kalcyferolem;
  • powstrzymać się od badań rentgenowskich i zabiegów fizjoterapeutycznych dzień wcześniej;
  • usuń z diety alkohol, napoje gazowane, tłuste potrawy w ciągu 12 godzin;
  • w ciągu 1,5-2 godzin, aby uwolnić się od papierosów i wszelkich napojów, z wyjątkiem zwykłej wody;
  • przed testem musisz usiąść na kilka minut, uspokoić się.
  • Musisz wykonać badanie krwi na obecność witaminy D na czczo, 8-10 godzin po ostatnim posiłku. Biomateriał pobierany jest z żyły za pomocą strzykawki lub systemu próżniowego w vacutainerze. Wyniki badania przygotowywane są w ciągu 1–5 dni, dla wygody klientów wskaźniki przesyłane są e-mailem lub raportowane telefonicznie.

    Po otrzymaniu dokumentów w ręku nie należy panikować i samoleczenia, jeśli poziom 25 (OH) D jest obniżony. Tylko endokrynolog może rozszyfrować znaczenie i wyciągnąć prawidłowe wnioski. Przepisuje również terapię i powie, które leki lepiej kupić.

    Uwaga! Dzieci nie wymagają specjalnego przygotowania do badania krwi na obecność witaminy D. Wystarczy zachować trzygodzinną przerwę między pobraniem pokarmu a pobraniem biomateriału.

    Dekodowanie wyników

    Poziom 25-hydroksycholekalcyferolu we krwi może się zmieniać. Jego stężenie zależy od wieku (po 60 latach wartości są niższe), diety, rasy i geografii, pory roku. Spadek wskaźników obserwuje się u kobiet w ciąży. Ale płeć nie wpływa na poziom witaminy D we krwi – u mężczyzn i kobiet w tych samych warunkach wskaźniki są takie same.

    Tabela 1 – Wartości referencyjne zalecane przez Stowarzyszenie Endokrynologó (2015)

    Uwaga! Zawartość 25-hydroksykalcyferolu jest często mierzona w nanogramach na mililitr (ng / ml). Nanogram to 109 g (czyli jedna miliardowa grama). Aby przeliczyć na nmol / l, wynikową liczbę należy pomnożyć przez 2,5.

    Jeśli stężenie witaminy D we krwi wynosi 40-60 ng / ml lub 100-150 nmol / l, nie ma potrzeby dodatkowego przyjmowania leków zwiększających poziom kalcyferolu. Wystarczy przestrzegać zdrowego trybu życia, w zimie włączyć do diety więcej tłustych ryb, wątroby, nabiału i spędzać więcej czasu na słońcu. Jako środek zapobiegawczy można zastosować minimalną dawkę kalcyferolu – 400 IU dziennie.

    Niedobór, jego przyczyny i sposoby walki

    Poziom 25-OH witaminy D poniżej 30 ng / ml wskazuje na niedobór. Dlaczego można obniżyć poziom kalcyferolu? Pacjent ma jeden z następujących warunków:

  • defekt wchłaniania makro- i mikroelementów w jelicie cienkim;
  • Przyjmowanie leków zaburzających metabolizm witaminy D (przeciwpadaczkowe, uspokajające, przeciwgruźlicze, przeciwzakrzepowe) może również wywołać obniżenie poziomu kalcyferolu. Niedostateczna ekspozycja na słońce, złe odżywianie, resekcja jelit również niekorzystnie wpływają na organizm.

    Obniżenie poziomu witaminy D u dzieci prowadzi do rozwoju krzywicy, opóźnień umysłowych i fizycznych oraz zmian kostnych. U dorosłych brak substancji wywołuje tyreotoksykozę, zapalenie tkanki kostnej, nadczynność przytarczyc, niestrawność, chorobę Alzheimera.

    Suplementy witaminowe w dawce od 500 do 1000 IU dziennie pomogą podnieść poziom kalcyferolu w organizmie. Lekarz decyduje, czy zwiększyć porcję.

    Wysoki poziom, jego przyczyny i sposób walki

    Trzeba mówić o niebezpieczeństwie nadmiaru, jeśli wartości 25-hydroksykalcyferolu przekroczyły granicę 100 ng / ml lub 250 nmol / l.

    Wzrost poziomu witaminy D we krwi wynika z nadmiernego entuzjazmu dla suplementów diety, przyjmowania etidronianu sodu. Nadmiar substancji może objawiać się nudnościami, utratą apetytu, zaburzeniami stolca i prowadzić do rozwoju hiperfosfatemii i hiperkalcemii. Znane są przypadki powstawania zwapnień tkanek miękkich i narządów wewnętrznych, przewlekłej niewydolności nerek.

    Aby pozbyć się przykrych dolegliwości, konieczne jest zaprzestanie przyjmowania suplementów, ograniczenie spożycia pokarmów zawierających wapń oraz ograniczenie czasu spędzanego na słońcu. Jeśli takie działania nie poprawią Twojego samopoczucia, musisz udać się do lekarza.

    Więcej informacji o normach witaminy D i jednostkach miary można znaleźć w filmie:

    Gdzie szukać informacji

    Poziomy 25-OH-D w surowicy można sprawdzić w każdym prywatnym laboratorium lub centrum diagnostycznym, w którym badanie poziomu witaminy D3 znajduje się na liście świadczonych usług. Badanie nie wymaga skierowania od lekarza – wystarczy udać się do administratora i wyrazić swoje życzenia.

    Trudno jest przejść analizę 25-OH witaminy D zgodnie z obowiązkową polisą ubezpieczeniową. Zgodnie z ustawą federalną nr 326-FZ z 29 listopada 2010 r. Test nie znajduje się na liście obowiązkowych usług świadczonych bezpłatnie.

    Jednak podstawową listę badań medycznych prowadzonych można rozszerzyć poprzez programy regionalne i pakiety pracodawców. Z pełną listą usług świadczonych w regionie można zapoznać się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Jeżeli pracodawca zapewnia ubezpieczenie zdrowotne, badania w nim zawarte muszą być wymienione w załączniku do umowy o pracę.

    Uwaga! Tylko obywatele zarejestrowani w tym regionie, którzy wystawili polisę w lokalnej firmie ubezpieczeniowej, mogą otrzymać bezpłatne usługi w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia medycznego.

    O wiele szybciej i łatwiej wykonać badanie w jednym z laboratoriów medycznych. Procedura jest odpłatna, koszt analizy obejmuje pobranie biomateriału oraz wykonanie samego badania. Wizyta specjalisty w domu jest płatna. Obowiązkowe ubezpieczenie medyczne jest opcjonalne.

    Tabela 2 – Ceny za analizę 25-OH witaminy D w moskiewskich laboratoriach (bez pobierania próbek krwi)

    Wiele laboratoriów zapewnia bezpłatną interpretację wyników przez swoich ekspertów. Oś czasu analizy nie obejmuje dnia pobrania krwi, weekendów i świąt.

    Uwaga! Ceny badań mogą się znacznie różnić w zależności od regionu. Dlatego lepiej sprawdzić koszt w lokalnym laboratorium telefonicznie lub online.

    Test 25-OH na obecność witaminy D zyskuje na popularności. Badanie jest niedrogie, nie wymaga specjalnego przeszkolenia i odbywa się bez skierowania od lekarza. Może to zrobić każda osoba, również ta, która nie ma problemów z samopoczuciem. Wyniki badań pomogą ocenić ogólny stan zdrowia, dostosować dietę i wykryć tylko pojawiające się problemy w organizmie.

    Podobał Ci się artykuł? Udostępnij to w mediach społecznościowych.

    Now Foods, Witamina D-3 o wysokiej sile działania, 5000 IU, 240 Tabletki żelowe Now Foods, Witamina D-3 o wysokiej mocy, 5000 IU, 120 Tabletki żelowe Now Foods, Witamina D3, Wysoka moc, 2000 IU, 240 Tabletki żelowe


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska