Tłuszcz wielonienasycony: co to jest i co zawiera żywność

Przydatne właściwości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA)

Oto niektóre z najważniejszych udowodnionych korzyści zdrowotnych wynikających z pokarmów wielonienasyconych bogatych w tłuszcze i suplementów PUFA.

Potencjalne korzyści wynikające ze spożycia PUFA

Wstępne badania wykazały, że kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w oleju z wodorostów, oleju rybnym, rybach i owocach morza zmniejszają ryzyko zawału mięśnia sercowego. Aktualne badania sugerują, że kwasy tłuszczowe omega-6 obecne w oleju słonecznikowym i oleju szafranowym mogą również zmniejszać ryzyko chorób serca.

Wśród wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 żadna z ich postaci nie jest związana z ryzykiem raka piersi u kobiet. Wysoki poziom kwasu dokozaheksaenowego (najczęstsza postać PUFA omega-3 w błonach krwinek czerwonych) wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem raka piersi. Kwas dokozaheksaenowy (DHA), uzyskiwany ze spożycia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, został powiązany z poprawą funkcji poznawczych i zachowania. Ponadto DHA jest niezbędny dla istoty szarej ludzkiego mózgu, a także dla stymulacji siatkówki i neurotransmisji.

Wstępne badania wykazały, że suplementacja tłuszczami wielonienasyconymi zmniejsza ryzyko stwardnienia zanikowego bocznego (ALS, choroba Lou Gehriga).

Znaczenie stosunku kwasów tłuszczowych omega-6 / omega-3 ustalone w badaniach porównawczych wskazuje, że stosunek kwasów omega-6 / omega-3 wynoszący 4: 1 może mieć wpływ na zdrowie.

Ze względu na brak kwasu eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA) w diecie wegetariańskiej, duże dawki kwasu alfa-liponowego (ALA) dostarczają wegetarianom i weganom ograniczoną ilość EPA i bardzo mało DHA.

Istnieją sprzeczne związki między czynnikami dietetycznymi a migotaniem przedsionków (AF). W badaniu z 2010 roku opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition naukowcy odkryli, że spożycie tłuszczów wielonienasyconych nie było istotnie związane z AF.

Tłuszcze wielonienasycone obniżają poziom trójglicerydów. American Heart Association zaleca, aby osoby z wysokim poziomem trójglicerydów zastępowały w swojej diecie tłuszcze nasycone tłuszczami wielonienasyconymi. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe pomagają oczyścić organizm z niezdrowych tłuszczów, takich jak tłuszcze nasycone (szkodliwe tylko w przypadku spożycia w dużych ilościach), cholesterol i trójglicerydy. W badaniu z 2006 roku, prowadzonym przez badacza E. Balka, stwierdzono, że olej rybny zwiększa poziom „dobrego” cholesterolu, znanego jako lipoproteiny o dużej gęstości (HDL), i obniża poziom trójglicerydów. Inne badanie przeprowadzone w 1997 roku przez Williama S. Harrisa wykazało, że dzienne spożycie 4 gramów oleju rybnego obniża poziom trójglicerydów o 25 do 35%.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Niektóre badania pokazują, że osoby, które mają dietę bogatą w PUFA lub przyjmują suplementy oleju rybnego i wielonienasyconych tłuszczów, mają niższe ciśnienie krwi.

Spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 podczas ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju płodu. W okresie prenatalnym tłuszcze te są potrzebne do tworzenia synaps i błon komórkowych. Procesy te odgrywają również ważną rolę po urodzeniu, przyczyniając się do prawidłowej odpowiedzi ośrodkowego układu nerwowego na uraz i stymulację siatkówki.

W badaniu z 2010 roku z udziałem 3081 kobiet chorych na raka piersi zbadano wpływ tłuszczów wielonienasyconych na raka piersi. Stwierdzono, że spożywanie dużych ilości długołańcuchowych tłuszczów wielonienasyconych omega-3 pochodzących z pożywienia zmniejsza ryzyko nawrotu raka piersi o 25%. Stwierdzono również, że kobiety, które wzięły udział w eksperymencie, miały mniejszą śmiertelność. Spożycie tłuszczów wielonienasyconych w postaci suplementów oleju rybiego nie zmniejszyło ryzyka nawrotu raka piersi, chociaż autorzy zauważyli, że suplementy przyjmowało tylko mniej niż 5% kobiet.

Przynajmniej jedno badanie na myszach wykazało, że spożywanie dużych ilości tłuszczów wielonienasyconych (ale nie jednonienasyconych) może zwiększać przerzuty raka u szczurów. Naukowcy odkryli, że kwas linolowy zawarty w tłuszczach wielonienasyconych zwiększa adhezję krążących komórek nowotworowych do ścian naczyń krwionośnych i odległych narządów. Według raportu „Nowe dowody potwierdzają wczesne dowody z innych badań, że ludzie spożywający duże ilości wielonienasyconych tłuszczów mogą zwiększać ryzyko rozprzestrzeniania się raka”.

Tendencja tłuszczów wielonienasyconych do utleniania jest kolejnym możliwym czynnikiem ryzyka. Prowadzi to do powstawania wolnych rodników, a ostatecznie do jełczenia. Badania wykazały, że niskie dawki CoQ10 zmniejszają to utlenianie. Połączenie diety bogatej w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i suplementacja koenzymem Q10 skutkuje wydłużeniem życia szczurów. Badania na zwierzętach wykazały związek między tłuszczami wielonienasyconymi a występowaniem guzów. W niektórych z tych badań częstość występowania nowotworów wzrasta wraz ze wzrostem spożycia tłuszczów wielonienasyconych (do 5% całkowitej liczby kalorii pochodzących z pożywienia).

Jednak nawet bez suplementacji koenzymem Q10, wpływ PUFA na zdrowie jest postrzegany bardziej w kategoriach korzyści niż szkód, z powodu postrzeganego obniżenia złego cholesterolu.

Jakie pokarmy zawierają tłuszcze wielonienasycone


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska