Tabletki z octem jabłkowym (kapsułki): czy warto je przyjmować

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji jabłek z drożdżami i bakteriami. Preparaty octu jabłkowego w postaci tabletek zawierają ocet odwodniony.

Ludzie mogą zdecydować się na przyjmowanie tabletek zamiast płynnego octu jabłkowego, jeśli nie lubią jego silnego smaku lub zapachu.

Ilość octu jabłkowego w tabletkach zależy od marki, ale zwykle jedna tabletka (kapsułka) zawiera około 500 mg, co odpowiada dwóm płynnym łyżeczkom do herbaty (10 ml). Niektóre marki zawierają również inne składniki wspomagające metabolizm, takie jak pieprz cayenne.

Tabletki (kapsułki) octu jabłkowego zawierają ocet w postaci sproszkowanej w różnych ilościach, czasem razem z innymi składnikami.

Możliwe zastosowania i zalety tabletek octu jabłkowego (kapsułki)

Istnieje niewiele badań dotyczących wpływu tabletek octu jabłkowego.

Domniemane korzyści opierają się na badaniach, w których oceniano płynny ocet jabłkowy lub kwas octowy, jego główny składnik aktywny.

Chociaż badania te są pomocne w przewidywaniu możliwych skutków tabletek octu jabłkowego, trudno jest ocenić, czy tabletki mają taki sam efekt.

Naukowcy podejrzewają, że związki zawarte w płynnym occie mogą zmniejszać produkcję tłuszczu i poprawiać zdolność organizmu do wykorzystywania cukru, prowadząc do większych korzyści zdrowotnych (1, 2).

Oto niektóre z naukowo udowodnionych zalet octu jabłkowego:

  • Utrata masy ciała : Picie octu jabłkowego rozcieńczonego wodą może pomóc w utracie wagi i redukcji tkanki tłuszczowej (3, 4).
  • Kontrolowanie poziomu cukru we krwi: wykazano, że ocet jabłkowy obniża poziom cukru we krwi (5, 6, 7).
  • Obniżenie cholesterolu : Spożywanie octu jabłkowego może obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów (3, 8, 9).
  • Większość badań nad wpływem octu jabłkowego przeprowadzono na szczurach i myszach, ale kilka badań na ludziach dało obiecujące wyniki.

    Jedno z badań wykazało, że osoby, które codziennie przez 12 tygodni spożywały 15-30 ml octu jabłkowego rozcieńczonego w szklance wody, straciły na wadze o 0,9-3,4 kg więcej niż grupa kontrolna (3).

    Inne badanie wykazało, że 1 gram kwasu octowego (głównego składnika aktywnego w occie jabłkowym) zmieszany z oliwą z oliwek zmniejszył odpowiedź cukru we krwi po spożyciu białego chleba u zdrowych dorosłych o 34% (5).

    Pacjenci z cukrzycą typu 2, którzy codziennie spożywali mieszaninę dwóch łyżek (30 ml) octu jabłkowego i wody, doświadczyli 4% spadku poziomu cukru we krwi na czczo już po dwóch dniach (7).

    Badania pokazują, że ocet jabłkowy w płynie może być korzystny dla osób z wysokim poziomem cholesterolu, dla osób chcących schudnąć lub dla osób z cukrzycą typu 2. Nie wiadomo, czy ocet jabłkowy w postaci tabletek (kapsułek) ma te same korzystne właściwości.

    Spożywanie octu jabłkowego może prowadzić do skutków ubocznych, w tym rozstroju żołądka, podrażnienia gardła i niskiego poziomu potasu.

    Efekty te są najprawdopodobniej spowodowane kwasowością octu. Długotrwałe spożywanie octu jabłkowego może również zaburzyć równowagę kwasowo-zasadową organizmu (10).

    Jedno z badań wykazało, że osoby, które spożywały 25 gramów octu jabłkowego podczas śniadania, odczuwały znacznie więcej nudności niż osoby, które tego nie zrobiły (11).

    Ocena bezpieczeństwa tabletek octu jabłkowego wykazała, że ​​jedna kobieta doświadczyła podrażnienia i trudności w połykaniu przez sześć miesięcy po utknięciu tabletki w gardle (12).

    Ponadto badanie 28-letniej kobiety, która przez sześć lat piła 250 ml octu jabłkowego zmieszanego z wodą dziennie, wykazało, że była hospitalizowana z powodu niskiego poziomu potasu i osteoporozy (10).

    Wykazano, że płynny ocet jabłkowy niszczy również szkliwo zębów (13, 14).

    Podczas gdy kapsułki i tabletki z octem jabłkowym prawdopodobnie nie powodują erozji zębów, wykazano, że powodują podrażnienie gardła i mogą mieć inne negatywne skutki uboczne, podobne do tych powodowanych przez ocet w płynie.

    Badania i opisy przypadków sugerują, że spożywanie octu jabłkowego może prowadzić do rozstroju żołądka, bólu gardła, niedoboru potasu i erozji szkliwa zębów. Tabletki i kapsułki octu jabłkowego mogą powodować podobne skutki uboczne.

    Ze względu na minimalne badania dotyczące tabletek i kapsułek octu jabłkowego nie ma standardowej dawki.

    Badania, które obecnie istnieją, pokazują, że 1 do 2 łyżek stołowych (15-30 ml) dziennie rozcieńczonego w wodzie płynnego octu jabłkowego wydaje się być bezpieczną dawką, a takie ilości mają korzyści zdrowotne (3, 7 ).

    Większość preparatów z octu jabłkowego zaleca podobne ilości, a niektóre są odpowiednikami płynnymi, chociaż informacja ta jest trudna do zweryfikowania.

    Chociaż zalecane dawki tabletek octu jabłkowego mogą być podobne do dawek, które wydają się bezpieczne i skuteczne w postaci płynnej, nie wiadomo, czy tabletki mają takie same właściwości jak płyn.

    Co więcej, podana ilość octu jabłkowego w tabletkach może nawet nie być dokładna, ponieważ suplementy nie są regulowane przez FDA. Tabletki mogą również zawierać składniki, które nie są wymienione na opakowaniu.

    W rzeczywistości w jednym badaniu przeanalizowano osiem różnych suplementów octu jabłkowego i stwierdzono, że ich etykiety i zgłoszone składniki były niespójne i niedokładne (12).

    Jeśli chcesz wypróbować tabletki lub kapsułki z octem jabłkowym, pamiętaj o możliwym ryzyku. Możesz kupić te suplementy w sklepach ze zdrowiem lub w Internecie.

    Najlepiej jest szukać marek, które zostały przetestowane przez stronę trzecią i zawierają logo NSF International, NSF Certified for Sport, United States Pharmacopeia (USP), Informed-Choice, ConsumerLab lub Banned Substances Control Group (BSCG).

    Spożywanie octu jabłkowego w postaci płynnej rozcieńczonej wodą może być najlepszym sposobem, aby dokładnie wiedzieć, co jesz.

    Ze względu na ograniczoną liczbę istniejących badań nie ma standardowej dawki dla tabletek octu jabłkowego. Te suplementy nie są regulowane przez FDA i mogą zawierać różne ilości octu jabłkowego lub nieznanych składników.

  • Płynny ocet jabłkowy może pomóc w odchudzaniu, kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i obniżaniu poziomu cholesterolu.
  • Osoby, które nie lubią silnego zapachu lub smaku octu jabłkowego, mogą być zainteresowane przyjmowaniem tego środka w postaci tabletek lub kapsułek.
  • Nie jest jasne, czy tabletki octu jabłkowego są tak samo korzystne jak postać płynna, ani jak bezpieczne są we wskazanych dawkach.
  • Te suplementy nie są regulowane przez FDA i mogą zawierać różne ilości octu jabłkowego lub nieznanych składników, co utrudnia ocenę ich bezpieczeństwa.
  • Jeśli chcesz skorzystać z zdrowotnych właściwości octu jabłkowego, najlepszym rozwiązaniem może być spożywanie płynnej postaci. Możesz to zrobić, rozcieńczając ją wodą przed wypiciem, dodając do sałatek lub zup.

  • Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska