Sałata liściasta: użyteczne właściwości i przeciwwskazania

Korzyści i szkody sałaty liściastej

 

Ponadto sałatka zawiera sporą ilość kwasu foliowego, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i wzmacnia układ odpornościowy. Na koniec warto zaznaczyć, że warzywo należy do dietetycznej grupy produktów niskokalorycznych i wspomagających trawienie.

Rodzaje sałaty

W kuchni na całym świecie znanych jest ponad 100 różnych rodzajów sałat liściastych, z których przyrządza się różne potrawy. Mogą to być liście lub głowy i mają różne kształty i kolory. Kształt i rozmiar liścia u różnych gatunków również może mieć znaczne różnice. Niektóre przybierają postać dużych całych liści, podobnych do kapusty, inne są niewielkich rozmiarów i bardziej przypominają kształtem miętę lub szczaw. Ponadto istnieją popularne odmiany, które można znaleźć wszędzie.

sałata

Ten rodzaj sałaty liściastej jest najbardziej rozpowszechniony. Główna różnica między tym warzywem polega na tym, że w miarę wzrostu liście rośliny tworzą średniej wielkości zaokrąglone formacje, które wyglądają jak słabo ubite główki kapusty. Aby zachować bogatą bazę witaminową, cięte liście myje się zimną wodą i dzieli na duże części lub stosuje w całości.

Oprócz formy główki sałata może mieć również liście. Przeciwnie, taką sałatkę zaleca się kroić raczej drobno, ponieważ przydzielony sok ma maksymalną wartość. Dość łatwo rozpoznać go po kontrastowym ubarwieniu, gdzie bordowe smugi wyróżniają się na zielonym tle.

Rukola

To jedna z najwcześniejszych odmian sałaty, której używano w kuchni starożytnego Rzymu. Dziś uprawą zajmują się gospodarstwa w południowej Europie. To właśnie młode liście tej sałatki są uważane za najcenniejsze, ponieważ w przeciwieństwie do starych nie mają gorzkiego smaku.

Za najkorzystniejszy czas na zbiór tego warzywa uważa się koniec wiosny i początek lata, w tym okresie sałatka ma najprzyjemniejszy smak i zawiera maksymalne stężenie witamin. Roślina ta zawiera dużą ilość kwasu askorbinowego, a także karotenu. Rukola tworzy doskonałe połączenia smakowe z większością warzyw używanych w kuchni.

Sałatka rzymska lub rzymska

W uproszczeniu ta sałatka liściasta nazywana jest również kapustą pekińską, z której przyrządza się popularną Sałatkę Cezara. Dojrzała roślina ma postać miękkiej główki kapusty, mającej kształt wydłużonego owalu. Liście są koloru jasnozielonego, mają soczystą chrupiącą konsystencję i cierpki, lekko pikantny smak, który jest znakiem rozpoznawczym prezentowanego warzywa. Romano jest również stosowany w medycynie do zapobiegania i leczenia wielu chorób. Dodatkowo ta sałatka jest częścią diety dla różnych diet ze względu na wysokie stężenie sodu.

Góra lodowa

Roślina ta ma dodatkową nazwę „sałata lodowa”, a jej smak jest bardzo podobny do kapusty, do której jesteśmy przyzwyczajeni ze względu na twarde i kruche liście, które mogą chrupać. Dzięki tym właściwościom i przyjemnemu smakowi ta liściasta sałatka jest bardzo często dodawana do kombinacji świeżych warzyw. Twórcami tej odmiany sałaty byli hodowcy z Kalifornii, którzy początkowo nazwali ją „sałatą chrupiącą”.

Warzywo otrzymało nową nazwę już w latach 20. XX wieku ze względu na specjalny sposób przechowywania podczas transportu. Aby zachować świeżość sałaty liściastej dostarczanej na rynki w sąsiednich stanach, producenci byli zmuszeni posypać ją kruszonym lodem, co później znalazło odzwierciedlenie w nazwie.

Skład i kalorie

Badania współczesnych ekspertów potwierdzają, że dobroczynne właściwości sałaty liściastej stanowią doskonałą profilaktykę wielu znanych chorób. Tak więc jakościowy skład warzyw może zapobiegać powstawaniu przyczyn choroby Alzheimera, wzmacniać tkankę kostną i ogólnie szkielet człowieka. Błonnik zawarty w roślinie pomaga poprawić trawienie. Bogaty skład minerałów poprawia kondycję skóry i błon śluzowych.

Skład chemiczny
Nieocenione zastosowanie sałaty liściastej jako rośliny warzywnej tłumaczy się w prosty sposób, czemu sprzyja bogactwo jej składu chemicznego. Główny skład rośliny to woda, węglowodany, błonnik, niewielka ilość białka i prawie całkowity brak tłuszczu. Tutaj, jak nigdzie indziej, zawiera wysokie stężenie użytecznych pierwiastków śladowych, takich jak:

Ponadto liście sałaty są bogate w witaminę K, która pozwala utrzymać krzepliwość krwi w dopuszczalnych granicach. Posiadają wysoką zawartość witaminy C, przewyższającą stężenie w owocach cytrusowych – cytrynach czy pomarańczach. Ponadto sałata liściasta zawiera wysokie stężenie karotenu, a także karotenoidów, które poprawiają widzenie. Ponadto jest dużo kwasu foliowego, który jest niezbędny kobietom w ciąży, a także matkom karmiącym. Ogromną zaletą tego składnika jest również dorastające dzieci w okresie formowania się kośćca.

Kaloryczność
Produkt zaliczany jest do produktów dietetycznych ze względu na niską kaloryczność: 100 g świeżych liści zawiera tylko 15 kilokalorii. Z tego powodu liście sałaty są w stanie stabilizować poziom cukru we krwi i służyć jako profilaktyka otyłości. Posiada wysokie stężenie kwasu askorbinowego, dzięki czemu służy jako doskonały przeciwutleniacz i spowalnia proces starzenia się komórek. Najczęściej sałatę liściastą stosuje się na surowo, jako dodatek do sałatek warzywnych, zimnych przystawek i wszelkiego rodzaju dodatków.

Co to jest przydatna sałata liściasta

Duża ilość składników odżywczych, które w dużym stężeniu znajdują się w liściach sałaty sprawia, że ​​jest ona niezbędnym składnikiem codziennej diety. Polecany jest do stosowania zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, nawet w okresie ciąży lub karmienia piersią. Warzywo to polecane jest do stosowania przez dzieci w okresie rozwoju organizmu oraz osoby starsze jako doskonała profilaktyka.

Co to jest przydatna sałata liściasta

Dla kobiet

Kosmetyczne właściwości liści sałaty mogą mieć również korzystny wpływ na kobiecy organizm. W tym celu należy namoczyć sporą ilość liści sałaty w umiarkowanie gorącej wodzie, aby następnie wziąć ciepłą kąpiel z tą kompozycją. Tak prosta procedura pomaga przywrócić skórze i nadaje jej elastyczność.

Dla mężczyzn

Dla męskiego organizmu duże znaczenie ma obecność witamin z grupy B w sałacie liściastej, które przyczyniają się do ogólnego wzmocnienia wielu układów życiowych. A przy braku tego niezbędnego składnika może pojawić się drażliwość, prowadząca do bezsenności, wzrośnie prawdopodobieństwo drętwienia kończyn i zaobserwowane zostanie duże zmęczenie.

Kiedy pojawiają się takie objawy, eksperci zalecają włączenie do diety liści sałaty, które doskonale łączą się z wieloma produktami i pozwalają na wykorzystanie ich w wielu różnych przepisach. To warzywo jest bardzo przydatne dla sportowców, którzy doświadczają dużego wysiłku fizycznego, pomaga zmniejszyć bolesne skutki, które pojawiają się później.

Między innymi skład sałatki może sprzyjać wzrostowi i odbudowie linii włosów. W tym celu z liści przygotowuje się specjalną nalewkę, która może wniknąć głęboko, docierając do naskórka i odżywiając cebulki włosów. To narzędzie ma również korzystny wpływ na odbudowę uszkodzonych komórek.

Podczas ciąży

Kwas foliowy, w który obfituje prezentowane warzywo, pozwala kobietom w ciąży na regulację gospodarki hormonalnej. Ponadto przyczynia się do procesu aktywacji funkcji rozrodczych. Dodatkowo taki dodatek do diety zmniejsza prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu, a także zagrożenie poronieniem. Mikroskładniki wchodzące w skład liści sałaty pomagają zapewnić pełny rozwój płodu.

Podczas karmienia piersią

Aby zwiększyć laktację, a także poprawić właściwości mleka matki, zaleca się przyjmowanie wodnego naparu z nasion sałaty. Ponadto sałatka zawarta w diecie matki karmiącej przyczynia się do tworzenia zarówno tkanki kostnej, jak i mięśniowej dziecka. Wynika to z wysokiego stężenia wapnia w składzie rośliny.

Dla dzieci

Dzieciom wcale nie zabrania się włączania liści sałaty do swojej diety, istnieją nawet pewne zalecenia na ten temat. Wynika to z dużej zawartości różnych witamin, takich jak C, K, B, B4, P i E, a także z powodu wysokiego stężenia potasu i wapnia. Prezentowane warzywo będzie miało korzystny wpływ na dolegliwości żołądkowe, problemy z układem moczowo-płciowym czy nerwowym. Liście sałaty mają właściwości odświeżające, wpływają na ogólne uspokojenie, stabilizują gospodarkę wodną i poprawiają sen dziecka.

Do utraty wagi

Sałata od dawna jest integralną częścią różnych diet odchudzających. Odmiany warzyw o przyjemnym smaku zajmują pierwsze pozycje na liście nowoczesnych diet niskokalorycznych. I nie jest to zaskakujące, ponieważ średnio 100 g produktu zawiera tylko około 16 kilokalorii. W połączeniu z wysoką zawartością dobroczynnych pierwiastków śladowych staje się to przekonującym powodem do jednoznacznej aprobaty większości dietetyków.

Dodatkowo liście sałaty są w stanie dodać objętości eksponowanemu daniu, podkreślając smak warzyw i produktów białkowych. Przydatna roślina pozwala wzbogacić organizm w witaminy przez cały rok. Ponadto bezpretensjonalna kultura jest łatwa do uprawy w domu w ogrodzie lub w szklarni do codziennego spożycia.

Sałata liściasta w medycynie

Dobroczynne właściwości liści sałaty są szeroko wykorzystywane nie tylko w badaniach gastronomicznych, ale także w celach medycznych i kosmetycznych. Roślina ta otrzymała formę kulturową w starożytności wśród krajów śródziemnomorskich, gdzie uważano ją za panaceum na wiele chorób. Dziś warzywo to zyskało światową sławę jako produkt niskokaloryczny, bogaty w przydatne pierwiastki śladowe, który może działać jako skuteczny środek profilaktyczny. Istnieją jednak choroby, w których sałata może być szkodliwa.

  • z zapaleniem pęcherzyka żółciowego
  • z hemoroidami
  • z zapaleniem jelita grubego
  • z dną moczanową
  • zaparcie
  • z zapaleniem żołądka
  • z zapaleniem trzustki
  • z cukrzycą

Z cukrzycą

Osoby z cukrzycą nie mają możliwości odżywiania się jak wszyscy inni, choroba zmusza ich do przestrzegania określonej diety. Jednocześnie są ograniczeni w przyjmowaniu nie tylko pokarmów białkowych, ale także pewnej grupy warzyw i owoców. Takim osobom bardzo trudno jest uzupełnić niezbędną równowagę pierwiastków śladowych w organizmie z powodu wielu zakazów. Dla nich liście sałaty mogą stać się niezastąpionym produktem, który zawiera wysokie stężenie niezbędnych witamin i minerałów, ale jednocześnie prawie nie zawiera tłuszczów, jest niskokaloryczny.

Z zapaleniem trzustki

Osoby cierpiące na choroby przewodu pokarmowego muszą całkowicie zrewidować swoją dietę, wykluczając z pożywienia wszelkiego rodzaju substancje drażniące. Przy całej swojej przydatności sałata również nie ustrzegła się rygorystycznej selekcji ze względu na wysoką zawartość różnych kwasów. W przypadku zaostrzeń zapalenia trzustki tacy pacjenci są zmuszani do postu, aw innych przypadkach świeże sałatki mogą być spożywane nie więcej niż 2 razy w tygodniu.

Z zapaleniem żołądka

Przy tej chorobie żołądka sałatę należy również traktować ostrożnie i stosować w żywności z dużymi ograniczeniami, aby nie wywołać nawrotu choroby. W przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka zaleca się podawanie zielonych sałatek tylko w postaci drobno posiekanej w celu szybkiego wchłaniania przy jak najkrótszym czasie kontaktu z błoną śluzową żołądka.

Na dnę moczanową

Jest to jedna z chorób, w których sałata należy do kategorii żywności zabronionej. Wynika to z dużej zawartości puryn: na 100 g sałaty ich zawartość sięga 55 mg, co z pewnością podniesie poziom niebezpiecznego w takich przypadkach kwasu moczowego. W przypadku pacjentów z dną moczanową z zieleni dozwolone jest spożywanie kopru i pietruszki, a nawet w ograniczonych ilościach.

Zastosowanie w kosmetyce

Bogactwo użytecznych pierwiastków w liściach sałaty znalazło swoje zastosowanie nie tylko w kuchni i medycynie, ale także w pielęgnacji skóry. Z tego wszechstronnego warzywa przygotowuje się różnorodne maseczki i toniki do twarzy. Wysokie stężenie składników mineralnych zawartych w roślinie pozwala nie tylko odżywić komórki skóry, ale także pobudzić proces odmładzania.

Sałata liściasta w kosmetyce

Sałatkowy tonik do twarzy

Maska do skóry normalnej

Maska służy do odżywienia skóry i nadania jej świeżości. Aby to zrobić, drobno posiekaj liście sałaty i weź 1 łyżkę powstałej masy. Następnie wlewa się jedną łyżkę oleju roślinnego i jedną łyżeczkę soku z cytryny. Wszystkie składniki są dokładnie wymieszane i nałożone na twarz. Po 15 minutach maskę zmywa się ciepłą wodą.

Dla suchej skóry

Dla skóry tłustej

Aby zrobić maseczkę na twarz według tego przepisu, weź soczyste liście sałaty i zmiel je. Do powstałej masy dodaje się białko z jednego jajka i 1 łyżeczkę soku z cytryny. Następnie wszystkie składniki są dobrze ugniatane i nakładane na skórę twarzy przez 15 minut. Po upływie tego czasu zmyj maskę chłodną wodą.

Użyj w kuchni

Przed przygotowaniem przystawki do sałatki należy ją przygotować. Aby to zrobić, przede wszystkim korzenie są odcinane od pęczka, a następnie ostrożnie demontowane przez liście. W procesie demontażu konieczne jest usunięcie przypadkowych chwastów, usunięcie liści z uszkodzeniami lub oznakami wysuszenia. Następnie wybrane arkusze są myte pod bieżącą wodą lub w pojemniku zbiorczym. Należy uważnie przyjrzeć się zatokom prześcieradeł, ponieważ może się tam ukrywać ziemia lub owady. Umyj sałatkę w bardzo zimnej wodzie, dodaje sałatce dodatkowej elastyczności.

Umyte liście suszy się ręcznikiem lub papierowymi serwetkami. Do różnych sałatek możesz użyć całych liści lub rozerwać je rękami na małe kawałki. Rzadziej przepis polega na krojeniu sałaty nożem, w takim przypadku należy upewnić się, że narzędzie jest ostre, aby nie zmiażdżyło liści.

Przygotuj sałatkę bezpośrednio przed podaniem, w przeciwnym razie istnieje szansa, że ​​szybko uschnie. Na jedną porcję wystarczy użyć 50 g zieleni. Aby sałatka na stole zadowoliła konsumentów przyjemnym smakiem i wzbogaciła ją o różnorodne witaminy, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad.

  • Podczas gotowania małe liście najlepiej pozostawić w całości, a dużych arkuszy nie należy ciąć nożem, ale rozdzierać rękami.
  • Nie gotuj sałatki na długo przed podaniem. Przygotowuje się go przed samym posiłkiem i przyprawia bezpośrednio przed użyciem.
  • Przy całej swojej atrakcyjności sałatka służy nie tylko do dekoracji potraw, jest podawana jako dodatek do dania głównego, dodatek do produktów białkowych lub samodzielna przekąska.
  • Dobrze komponuje się z czosnkiem lub sokiem z cytryny, w takim przypadku nie trzeba nawet dodawać soli.
  • Większe nie zawsze znaczy lepsze, z tego powodu nie zaleca się stosowania kilku rodzajów sałatek w jednym naczyniu. Jedynym wyjątkiem jest przystawka, która jest specjalnie przygotowywana z kilku odmian sałatek.

Przestrzegając tych zasad, każdy smakosz będzie miał okazję nie tylko delektować się smakiem popularnego warzywa, ale także uzyskać potężny ładunek witaminowy.

Szkody i przeciwwskazania

W sałacie nie stwierdzono wyraźnych szkodliwych właściwości, uważa się ją za produkt dietetyczny o wysokim stężeniu witamin i minerałów. Świeże sałatki nie są jednak polecane osobom z chorobami przewodu pokarmowego (ze względu na zawartość kwasu foliowego) lub osobom, które mają indywidualną nietolerancję na ten produkt.

Jak wybrać i przechowywać sałatę

Głównym wskaźnikiem jakości każdej sałatki jest jej świeżość. Dlatego warto dokładnie zbadać liście w celu identyfikacji letargu, ciemnienia i uszkodzeń. Dodatkowo warto wiedzieć, że tworzący się na łodygach śluz świadczy również o niskiej jakości produktu. Jeśli musisz wybrać warzywo w głowie, powinieneś preferować niezbyt duże, mocne okazy, które wyróżniają się symetrią. Jednak zbyt twarde główki kapusty mogą mieć nieistotny smak.

Jak wybrać i przechowywać sałatę

Sałatę najlepiej przechowywać w lodówce w komorze na warzywa, przed czym należy ją umieścić w plastikowej torbie. Należy również pamiętać, że przed przechowywaniem należy ją lekko osuszyć, ponieważ mokra sałatka szybko nasiąknie. We wszystkich przypadkach sałata głowiasta zachowuje się lepiej niż sałata liściasta.

Czy można zamrozić

Nie zaleca się zamrażania. W wyniku zamrożenia produkt straci swoje walory witaminowe oraz walory smakowe – najcenniejsze cechy, dzięki którym sałatka jest wysoko oceniana przez konsumentów.

Czy można suszyć

To samo dotyczy suszenia sałaty. W postaci wysuszonej traci nie tylko smak i cenne składniki witaminowe, ale nawet zmienia swój pierwotny kolor, po czym całkowicie traci swoją atrakcyjność.

Jak zachować sałatę na zimę

W celu dłuższego przechowywania najlepiej zanurzyć liście sałaty w marynacie. Tym samym produkt może być przechowywany przez kilka miesięcy, dostarczając przydatnych elementów na stół gospodarza przez całą zimę.

Jak gotować sałatę liściastą: przepisy kulinarne

Aby uzyskać pełny obraz preferowanych kombinacji smakowych, proponuje się rozważenie kilku prostych przepisów.

Z sokiem z cytryny

Do przygotowania tego przepisu potrzebne będą 4 pęczki sałaty, 50 g oleju słonecznikowego, 1 łyżka soku z cytryny (można użyć octu), musztarda, mielony pieprz, sól.

Na początek sałatka jest podzielona na osobne liście, a jeśli okażą się zbyt duże, to każda na kilka części. Następnie liście dobrze myje się zimną wodą i pozostawia na chwilę do zeszklenia. Następnie przygotuj sos, mieszając wszystkie pozostałe składniki. Na ostatnim etapie sałatkę należy doprawić gotowym sosem tuż przed podaniem.

z musztardą

Do takiego przepisu potrzebne będą 4 pęczki sałaty, 50 g oleju roślinnego, sok z połowy cytryny, 1 łyżka musztardy, trochę koperku i sól.

Rozmontowane liście sałaty są myte i dzielone na cztery części. Następnie przygotuj dressing mieszając pozostałe składniki. Tuż przed podaniem sałatkę umieszcza się w salaterce i zalewa powstałym dressingiem.

Z miodem

Do tego przepisu potrzebne będą 4 pęczki sałaty, należące do różnych odmian. Do dressingu potrzebne będzie 50 g oliwy z oliwek, 30 g octu winnego, 1 łyżeczka nie kandyzowanego miodu, pieprz i sól.

Sałata jest dobrze umyta i pozostawiona do odsączenia. Ponadto mniejsze arkusze pozostają nienaruszone, a pozostałe są dzielone na pół. Aby przygotować nadzienie, ubij pozostałe składniki trzepaczką. Na koniec sałatkę układamy na talerzu, zalewamy nadzieniem i dokładnie mieszamy.

z czosnkiem

Aby przygotować sałatkę według tego przepisu, weź 4 pęczki sałaty, 50 g oleju roślinnego, sok z połowy cytryny, 4 ząbki czosnku, pieprz i sól.

Dobrze umytą sałatkę umieszcza się w durszlaku i zalewa wrzącą wodą, a następnie pozostawia na chwilę, aż woda odpłynie. Następnie liście sałaty są cięte na równe paski, aby grubość nie przekraczała 1 cm, po czym przygotowuje się nadzienie, mieszając wszystkie pozostałe składniki. Na koniec sałatkę przekładamy do salaterki i doprawiamy dressingiem.

Z orzechami

Do sałatki według tego przepisu potrzebne będą 3 pęczki sałaty i 50 g orzechów włoskich, które należy lekko podsmażyć. Do dressingu potrzebna będzie oliwa z oliwek – 50 g, ocet jabłkowy – 1 łyżka stołowa, ocet balsamiczny – 1 łyżka stołowa, musztarda stołowa – 1 nocna łyżka, miód – 1 łyżeczka.

Sałata jest sortowana na liście, myta i dobrze suszona, a orzechy włoskie są drobno kruszone. Następnie przygotuj nadzienie, ubijając wszystkie pozostałe składniki trzepaczką. Przed podaniem sałatkę z orzechami umieszcza się w salaterce, zalewa nadzieniem i dobrze zagniata.

Dlaczego liście sałaty są gorzkie?

Czasami zdarza się, że zakupiona sałatka ma wyczuwalną goryczkę, która psuje przyjemne doznania smakowe. Przyczyn może być kilka, a także sposobów ich wyeliminowania. Jedynymi wyjątkami są niektóre odmiany, które początkowo mają tę cechę.

Powody

Najmniejszej goryczki można się spodziewać po odmianach, które mają bezbarwny (może lekko zielonkawy) sok, są to z reguły popularne odmiany sałatek, które stały się powszechne. Odmiany wytwarzające biały sok, w przybliżeniu taki sam jak w mleczach, początkowo sugerują lekką goryczkę w smaku.

Jak usunąć gorycz

Jeśli tak się złożyło, że zakupiona sałatka ma wyczuwalną goryczkę, warto dać jej trochę czasu. Aby to zrobić, odłóż posiekaną sałatkę na bok na 15 minut, a dopiero potem połącz ją z resztą składników. Ponadto sałatę lepiej rozdzierać rękami niż kroić nożem. W takim przypadku wykluczona zostanie możliwość utleniania, które może również powodować powstawanie goryczy.

Jeśli liście początkowo mają wyczuwalną gorycz, zaleca się namoczenie ich przez chwilę w zimnej wodzie, dodając trochę octu. Pomocne może być również moczenie w dobrze ogrzanej wodzie przez 20 minut. Innym sposobem jest doprawienie sałatki sokiem z cytryny, może to zneutralizować gorzki smak. Goryczka pojawia się również u roślin, które doświadczyły braku podlewania. W takim przypadku zaleca się włożyć warzywa na chwilę do wody, po oddzieleniu korzeni.

Gorzkie odmiany sałaty muszą przejść obowiązkową procedurę bielenia przed krojeniem. Aby to zrobić, na kilka tygodni przed zbiorem rośliny przykrywa się proporcjonalnymi naczyniami lub bardzo gęstą szmatką. W ten sposób osiągają nie tylko zapobieganie goryczy, ale także poprawiają smak rdzenia.

Chociaż według wielu źródeł lekka goryczka w smaku sałaty świadczy o wysokim stężeniu składników odżywczych w roślinie i doskonale pobudza apetyt. Jednak ci, którzy nie są gotowi na to zaakceptować, mogą skorzystać z jednej z przedstawionych rekomendacji.

Czy można podawać sałatę liściastą zwierzętom?

Aby właściwie zrozumieć to zagadnienie, należy najpierw wyjaśnić, o jakich zwierzętach mówimy. W końcu dobra połowa zwierząt domowych po prostu tego nie zje. Na przykład koty czy psy są zorientowane na zupełnie inną dietę, w zasadzie nie jedzą zarówno sałatki, jak i innych świeżych warzyw.

Czy można podawać sałatę liściastą zwierzętom?

Sałatka bardziej przypadnie do gustu różnym gryzoniom, chomikom czy świnkom morskim. A jeśli okaże się, że traktuje je tym przysmakiem, nic złego się z tego nie stanie. Stwierdzenie, że istnieje potrzeba włączenia sałaty do diety tych zwierząt, jest również niemożliwe. Jednak szkoda z sałatki na pewno nie będzie.

Również różni przedstawiciele bractwa ptaków nie mogą odmówić sałatki. W przypadku tych zwierząt może to być nawet konieczne. Różne papugi są szczególnie bolesne zimą, więc dodatkowa porcja jodu może być dla nich bardzo przydatna.

Jeśli chodzi o koty, te zwierzęta są bardzo ekscentryczne i dość trudno jest je nakłonić do jedzenia tego, czego nie chcą. Ale sam kot jest w stanie wyczuć brak jakichkolwiek niezbędnych elementów w ciele. Z tego powodu, jeśli to możliwe, zaleca się od czasu do czasu pozostawiać zieleninę, w tym sałatę, w pobliżu karmnika dla kotów. Jeśli zwierzę poczuje taką potrzebę, skorzysta z okazji.

Psy to inna sprawa, nie dbają o to, co jedzą, o ile pachnie mięsem, nawet jeśli zostało ugotowane. Z tego powodu właściciel powinien zawsze martwić się o psa. Rzeczywiście, w ich zwykłej diecie czasami konieczne jest dodatkowe włączenie różnych witamin. Zaleca się również dodawanie świeżych warzyw do owsianki w małych ilościach, w tej sytuacji sałatka również nie będzie wyjątkiem.

W rzadkich przypadkach niektóre koty i psy mają upodobanie do jedzenia, które nie jest dla nich typowe. Więc niektóre psy mają zamiłowanie do czekoladek, a koty mogą pożerać kiszone ogórki. Jeśli z jakiegoś nieznanego powodu takie zwierzę nabyło pasję do sałaty, nie może to zaszkodzić, ponieważ nie jest to trujący produkt. Nie mogą jednak trawić takiego pokarmu w dużych ilościach, ich żołądek jest ustawiony w inny sposób.

Ciekawe fakty dotyczące sałaty liściastej

Sałata zasłynęła na wybrzeżu Morza Śródziemnego wiele wieków przed naszą erą. Wzmianki o tej kulturze można znaleźć w źródłach starożytnych Chin, Grecji i Egiptu. Sałatka była również popularna w starożytnym Rzymie. Współczesne państwa europejskie przyjęły tę tradycję w XVI wieku, a na terytorium państwa rosyjskiego trafiła ona jeszcze później – w XVII wieku. Jednak gospodynie domowe, które znały ten produkt i umiały go przyrządzać, cieszyły się dużym prestiżem i były znane jako uznane rzemieślniczki.

Niemieckie uprzedzenia
Szczególny stosunek do sałaty liściastej rozwinął się w Niemczech, gdzie szefowie kuchni pracowali z nim wyłącznie w białych rękawiczkach. Wierzyli, że dotknięcie liścia gołymi rękami z pewnością zepsuje jego cenny smak. Ale kiedy nadszedł czas na zmieszanie produktu z nadzieniem, rękawiczki zostały koniecznie usunięte, a procedura ta została wykonana ręcznie. W końcu dotykanie łyżką, jak widelcem, z pewnością zepsuje wyrafinowany smak. Przy całkowitym braku logiki wszyscy bez wyjątku byli o tym przekonani.

Pochodzenie nazwy sałata
Sałatka ta na przestrzeni dziejów otrzymywała różne nazwy, jednak do dziś najpopularniejsze pozostają dwie z nich. Pierwszą i najczęściej spotykaną nazwą jest sałata, a drugą, którą można znaleźć w niektórych źródłach, jest sałata siewna. Naukowa nazwa ma jednak zupełnie przyziemny powód i pochodzi od prostego słowa „mleko”. A sałatka zasłużyła na taką nazwę ze względu na kolor soku, który wydzielają wierzchołki rośliny, gdy zewnętrzna skorupa jest uszkodzona.

Część rośliny, która znajduje się nad ziemią, nadaje się do użytku, dopóki łodyga rośliny nie zacznie się formować. Po wyrośnięciu łodygi sałata traci swój smak i nabiera charakterystycznego gorzkiego smaku. W Egipcie roślina ta jest dziś uważana za symbol płodności, wskazujący na bogactwo otaczającej gleby. Jednak dla pomyślnego kiełkowania i terminowego dojrzewania uprawy gleba musi być nawożona obornikiem na długo przed sadzeniem, nawet jesienią, wymagane są również specjalne dodatki mineralne.

Miejsce narodzin sałaty i jej przodkowie
Jak dotąd żadnemu specjaliście nie udało się jednoznacznie ustalić pochodzenia sałaty. Wiadomo tylko na pewno, że od czasów starożytnych kultura ta występowała w Afryce, Europie, Syberii, Azji i na Kaukazie, istnieją historyczne wzmianki o tym. W tych miejscach, a dziś występuje roślina chwastów, której przypisuje się przesłanki powstania kultury, ma ona nazwę sałata kompasowa. Dziś uprawa popularnej rośliny jest rozpowszechniona na całym świecie. Jednak nawet dzisiaj istnieją pokrewne odmiany, które rolnicy tępią, uważając je za chwasty.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska