Olej rybny i Omega 3 do karmienia piersią – instrukcja

Po porodzie kobiety borykają się ze znacznym niedoborem witamin, pierwiastków śladowych i innych korzystnych dla organizmu substancji, ponieważ niektóre składniki odżywcze są wykorzystywane do produkcji mleka matki. Podczas karmienia piersią matkom nie zaleca się jedzenia tłustych ryb, ponieważ często zawiera rtęć i inne metale ciężkie, które są niezwykle niebezpieczne dla niemowląt. Ginekolodzy i pediatrzy są zgodni co do tego, że karmiąca matka może pić olej rybny, pod warunkiem przestrzegania dawkowania i wszystkich zaleceń lekarza.

Odpowiednie odżywianie i podaż wszystkich przydatnych witamin są niezwykle ważne dla przywrócenia stanu fizycznego i emocjonalnego kobiety po porodzie, a także dla zdrowia dziecka. Nowej mamie trudno jest uzyskać ważne składniki odżywcze z pożywienia, ponieważ w okresie HS istnieją znaczne ograniczenia w diecie. Dlatego wielu lekarzy zaleca przyjmowanie oleju rybnego podczas karmienia piersią w postaci suplementu, nie pisz. Te suplementy zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe i niezbędne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które wspomagają organizm matki i prawidłowy rozwój dziecka. Aby nie skrzywdzić swojego dziecka, kobieta powinna znać dawki i zasady przyjmowania suplementów.

Skład i rola biologiczna

Szeroki wachlarz dobroczynnego działania odżywki na organizm wynika z jego bogatego składu chemicznego. Naturalna substancja zawiera rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E, kompleks nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega-6, przeciwutleniacze i pierwiastki śladowe.

Opinia dr Komarovsky’ego na temat korzyści płynących z oleju rybnego i kwasów Omega (wideo):

Kompleks witamin

Witamina A (retinol) pomaga radzić sobie z wypadaniem włosów i łamliwymi paznokciami, eliminuje suchą i łuszczącą się skórę matki. Substancja przenika do mleka matki i zapewnia prawidłowy rozwój narządu wzroku dziecka. Witamina D (cholekalcyferol) jest niezbędna do regulacji wymiany fosforu i wapnia w organizmie, zapobiega niszczeniu szkliwa zębów u kobiet. D3 jest bardzo ważny dla dziecka – zapewnia normalne tworzenie kości szkieletu, zapewnia indywidualną profilaktykę krzywicy.

kwasy tłuszczowe omega-3

PUFA mają kompleksowy pozytywny wpływ na organizm kobiety: poprawiają właściwości reologiczne krwi i profilu lipidowego, normalizują ciśnienie krwi, działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Kwasy Omega 3 są niezbędne w procesie karmienia piersią, zwiększają produkcję mleka i poprawiają jego wartość odżywczą. DHA i EPA w oleju rybnym to substancje niezbędne do tworzenia mózgu i narządów zmysłów dziecka.

Do utraty wagi

Matki po porodzie często borykają się z problemem nadmiaru tkanki tłuszczowej i zaburzeniami metabolicznymi. Omega-trzy kwasy pomagają normalizować metabolizm węglowodanów i tłuszczów, zwiększają wrażliwość komórek na insulinę oraz przyswajanie glukozy przez organizm. Substancja przyspiesza metabolizm, wspomaga odchudzanie. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są również odpowiedzialne za produkcję związków bioaktywnych, które regulują uczucie głodu i sytości.

Normalizować stan emocjonalny

Spożycie wystarczającej ilości DHA zawartego w oleju rybnym jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów umysłowych. Suplementacja może pomóc w zapobieganiu rozwojowi depresji poporodowej. Wpływ kwasów na stan emocjonalny realizowany jest poprzez zwiększenie powstawania aktywnych neuroprzekaźników (zwłaszcza serotoniny).

Kiedy nie możesz pić oleju rybnego

Przyjmowanie suplementów oleju rybnego jest przeciwwskazane w następujących sytuacjach:

  • matka ma alergię na składniki kompozycji;
  • wrzód trawienny i 12 wrzodów dwunastnicy;
  • patologia układu moczowego i nerek;
  • Lekarze zalecają matkom, które właśnie rodziły, specjalne suplementy poporodowe z olejem rybim, które jednocześnie odżywiają organizm matki, ale nie naruszają składu mleka matki. Aby noworodek nie miał alergii ani skutków ubocznych, należy zwrócić uwagę na instrukcje dotyczące leku, aby nie było zabronione stosowanie w przypadku karmienia piersią i nie próbować uzupełniać niedoboru substancji tłustymi rybami. Faktem jest, że oprócz dobroczynnych kwasów omega i witamin, otrzymasz dodatkowo wszystkie szkodliwe składniki, których nie ma w czystych suplementach.

    W tym okresie układ pokarmowy niemowląt jest słabo rozwinięty, w jelitach brakuje niektórych enzymów, dlatego spożycie składnika odżywczego wraz z mlekiem matki do organizmu dziecka może powodować zaburzenia dyspeptyczne (biegunka, kolka, wzdęcia). Istnieje również ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych na składniki oleju rybnego, ponieważ w pierwszych miesiącach życia mechanizmy odpornościowe noworodka są znacznie osłabione.

    Instrukcja użycia

    Do przepisywania leków z olejem rybim na HB należy podchodzić bardzo odpowiedzialnie, ponieważ przedawkowanie substancji może być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

    Zalecana dawka to nie więcej niż 1000 miligramów. Konieczne jest przyjmowanie suplementów w ciągu 30 dni, następnie przerwa na 3-4 tygodnie. W razie potrzeby przebieg leków można powtórzyć. Po raz pierwszy kobieta może wypić tylko 1 kapsułkę suplementów diety i uważnie obserwować stan dziecka przez 2 dni. Jeśli nie ma objawów reakcji alergicznej lub zaburzeń trawienia, do codziennej diety można dodać suplementy.

    Matka karmiąca musi przestrzegać następujących zasad:

  • maksymalnie ograniczyć spożycie tłustych ryb i innych owoców morza;
  • nie przyjmuj innych kompleksów multiwitaminowych w tym samym czasie co olej rybny;
  • w miesiącach letnich lepiej powstrzymać się od przyjmowania suplementów;
  • nie możesz pić suplementów diety dłużej niż 1 miesiąc bez przerwy, ponieważ jest to obarczone rozwojem laktostazy.
  • Najlepsze suplementy dla matek karmiących

    Wybraliśmy TOP-3 suplementów diety z olejem rybim i wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi od najlepszych firm farmaceutycznych. Preparaty te wyróżnia wysoka jakość surowców, bogaty skład chemiczny oraz brak alergenów. Wszystkie z nich przeszły międzynarodowy certyfikat jakości i mogą być bezpiecznie używane podczas laktacji.

    Omega-3 po porodzie, Nordic Naturals (USA)

    Nordic Naturals, Omega-3 po porodzie, cytryna, 650 mg, 60 kapsułek

    W naturalnym amerykańskim preparacie kwasy omega 3 otrzymywane są z czystego oleju rybnego z sardeli, który poddawany jest kilku etapom oczyszczania molekularnego. Porcja (2 kapsułki) zawiera 1120 miligramów kwasów omega-3, w tym 450 mg DHA oraz 1000 IU witaminy D3. Suplement jest dostępny w smaku i aromacie cytrynowym dla łatwego spożycia. Producent zaleca picie 1 kapsułki 2 razy dziennie podczas posiłków.

    Zalety: dobry skład, mała wielkość kapsułek, brak posmaku i rybiego podrażnienia.

    DHA dla matek karmiących, Carlson Labs (USA)

    Carlson Labs, Nursing DHA, 500 mg, 120 kapsułek

    Kwas dokozaheksaenowy wytwarzany jest na bazie oleju rybnego z sardynek, makreli, sardeli. Produkt został oficjalnie uznany przez American Maternity Association za najlepsze źródło DHA dla matek karmiących piersią. Jedna kapsułka zawiera 500 mg DHA i 100 mg EPA. Ginekolodzy zalecają picie 1-2 kapsułek leku dziennie podczas posiłków.

    Zalety: Wysoka zawartość DHA w porcji, brak rybiego smaku i zapachu.

    Olej rybny (Omega-3) dla kobiet w ciąży i karmiących, Multi-Tabs Raskaus (Finlandia)

    Lek fińskiej firmy Multi-Tabs Raskaus można przyjmować zarówno w ciąży, jak iw okresie poporodowym. Każda kapsułka zawiera 600 mg oleju rybiego, z czego 270 mg to kwas DHA. Producent zaleca przyjmowanie 2 kapsułek oleju rybnego w okresie laktacji. Zaleca się pić suplementy podczas posiłków.

    Plusy: wysokiej jakości surowce, brak nieprzyjemnego smaku i aromatu, przystępna cena.

    Wady: zawartość Omega jest niższa niż w przypadku innych producentów.

    Nowy rozdział, Wholemega Mums, 500 mg, 180 kapsułek

    Polecamy zwrócić uwagę na suplement amerykańskiej firmy New Chapter – Wholemega dla mam. Różni się od poprzednich opcji, ponieważ zawiera nie tylko DHA i EPA z kwasów Omega-3, ale także inne dobroczynne substancje. Produkt wytwarzany z wysoko rafinowanego oleju z łososia. Jedna porcja zawiera: 200 mg DHA, 180 mg EPA, 100 IU cholekalcyferolu, a także kwasy tłuszczowe omega-6 (20 mg), omega-9 (300 mg). Ważnym składnikiem suplementu jest astaksantyna, która jest najsilniejszym naturalnym przeciwutleniaczem. Zalecane dawkowanie: 4 kapsułki dziennie.

    Korzyści: naturalny złożony skład, mały rozmiar kapsułki, brak rybiego zapachu i smaku.

    Wskazówki dotyczące użytkowania

    Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych (rybi posmak lub odbijanie), lekarze zalecają przyjmowanie kapsułek z posiłkiem, połykając je w całości. Niemożliwe jest samodzielne zmienianie dawkowania lub częstotliwości stosowania dodatków, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku.

    Wskazówki dotyczące przyjmowania preparatów z oleju rybnego (wideo):

    Przyjmowanie specjalnych suplementów oleju rybnego podczas karmienia piersią jest korzystne dla młodej matki i dziecka. Leki przyspieszają regenerację organizmu kobiety po porodzie, wpływają na stan skóry, włosów i paznokci, poprawiają nastrój i pomagają zredukować nadwagę. Poprzez mleko matki docierają do dziecka składniki odżywcze, które przyczyniają się do prawidłowego ukształtowania układu nerwowego i kostnego. Nadmierne stosowanie oleju rybnego może być szkodliwe dla dzieci, dlatego podczas karmienia piersią należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania suplementów.

    Czy piłeś olej rybny po porodzie? Czy zauważyłeś pozytywny efekt? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzach ?


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska