Nasiona lnu. Pożytek i szkoda dla ludzi. Skład witaminowo-mineralny.

Trudno nie przecenić dobroczynnych właściwości nasion lnu, bogata kompozycja witaminowo-mineralna ma ogromne zalety dla zdrowia człowieka. Unikalna kompozycja nasion lnu nasyca organizm, leczy wiele chorób i służy im jako profilaktyka.

Len to jednoroczne zioło, które rośnie od 30 cm do 60 cm, w zależności od klimatu wzrostu. W tłumaczeniu z łaciny „Len” oznacza – „najbardziej przydatny”. Potrzeba użycia nasion lnu do jedzenia pojawiła się w starożytności.

pole lnu

Len jako roślina uprawna zaczął być uprawiany w Azji Środkowej i Afryce Północnej trzy tysiące lat temu. Do tej pory len uprawiany jest na skalę przemysłową. Roślina cieszy się taką popularnością ze względu na swoje wyjątkowe naturalne właściwości. Len jest używany do produkcji wysokiej jakości tkanin. Len i jego nasiona są używane jako żywność, aby wzbogacić organizm w przydatne witaminy i mikroelementy. Jest skutecznie stosowany w farmakologii i leczeniu środków ludowej.

Len jest nie tylko piękny i użyteczny, ale także wszechstronny. Istnieje około dwustu gatunków tej rośliny, wśród których najbardziej znany jest wieloletni len błękitny. Len, w zależności od gatunku, używany jest jako roślina przędzalnicza lub oleista.

Len uprawiany dzieli się na trzy grupy:

  • Len włóknisty. Ta roślina przędzalnicza jest uprawiana do produkcji tkanin. Łodyga wysokiej rośliny zawiera 20-30% włókien.
  • Len kręcony. Uprawiane w celu uzyskania nasion. Roślina jest niewymiarowa – nie wyższa niż 30 cm, łodygi silnie rozgałęzione. Jedna roślina – do 80 pudełek. Nasiona są większe niż błonnik. Zawierają 47% tłuszczu, dlatego loki są często nazywane lnem oleistym. Często jest uprawiana jako roślina ozdobna. Kręcone włosy mają bardzo małe kwiaty o różnych kolorach – są bladofioletowe, cytrynowe, szkarłatne. Dobry prekursor upraw ozimych, zielonki i kiszonki.
  • Len-mezheumok. Gatunek zajmujący pozycję pośrednią między włóknem a kędzierzawym. Uprawiane w celu pozyskania oliwy.

W naturze rośnie pełzający len – silnie liściasta dzika roślina o niebieskich kwiatach. Używany do prac hodowlanych.

Istnieje wiele podgatunków i odmian lnu, między innymi:

  • Czerwony. Ozdobny rocznik z wdzięcznymi łodygami. Wysokość – do 50 cm Kwiaty szkarłatne. Kwitnienie trwa jeden dzień, wieczorem kwiaty odpadają, a nowe kwitną, aby je zastąpić.
  • Bylina niebieska. Bylina o wysokości 60 cm, z chabrowymi lub białymi kwiatami. Kwitnie w drugim roku.
  • Żółty. Bylina wys. 60 cm, kwiaty duże, jasnożółte. Dobrze rośnie w zacienionych miejscach, na skalistych zboczach.
  • Czyste świty. Ozdobny rocznik do 40 cm wys. Fioletowe kwiaty do 3 cm średnicy.
  • Niebiański lazur. Bylina do 80 cm wys. Roślina rosnąca latami w jednym miejscu upodabnia się do niebieskiej chmury.
  • Północny. Bylina do 35 cm wys. Rośnie na północy – na Uralu subpolarnym i polarnym. Kwiaty są niebieskie, duże, długość płatków 1,8 cm.
  • Wielkokwiatowe. Rocznik do 60 cm wysokości, kwiaty szkarłatne, o średnicy 3 cm.
  • Zajączek słońca. Nisko rosnąca, bezpretensjonalna bylina o jasnożółtych kwiatach, zebrana w parasolki kwiatostanowe. Służy do uprawy w ścianach kwiatowych.

Len włóknisty uprawiany jest w nieczernozemskich regionach , Białorusi, Ukrainy i krajów bałtyckich, len kręcony i len lniany – w Kazachstanie, zachodniej Syberii, regionie Wołgi, stepach Ukrainy, Kaukazu Północnego i Azji Środkowej.

Zakup i magazynowanie surowców

Pusty. Zbiór nasion lnu jest obecnie zmechanizowany.

Wysuszenie. W suszarniach do zboża lub przy prądach pod osłonami dachu. Nasiona lizają z wilgoci.

Normalizacja. GF XI, nie. 2, art. 79 i poprawka nr 1.

Przechowywanie. Nasiona dostarczane są do apteki w paczkach. Przechowywane są w suchym miejscu, chroniąc je przed szkodnikami. Okres trwałości do 3 lat.

Len jest bogaty w tłuszcze, białka i błonnik. Skład lnu może się różnić w zależności od genetyki,
warunków uprawy, zaprawiania nasion i metod analizy
. Zawartość białka w nasionach spada wraz ze wzrostem zawartości oleju. Zawartość oleju w lnie można zmieniać tradycyjnymi metodami rozmnażania i ma na nią wpływ geografia – chłodne noce poprawiają zawartość i jakość oleju. Kanada jest największym dostawcą lnu na rynek światowy. Len kanadyjski zawiera średnio 41% tłuszczu, 20% białka, 28% całkowitego błonnika pokarmowego, 7,7% wilgoci i 3,4% popiołu, który jest bogatą w minerały pozostałością po spalonej próbce.

 

Historycznie rzecz biorąc, len jest ceniony za bogactwo olejów, które zapewniają unikalną mieszankę kwasów tłuszczowych (FA, tabela 1)

Oleje roślinne, takie jak słonecznik, kukurydza i krokosz barwierski; mięso karmione zbożem

Len, olej lniany, olej rzepakowy, olej sojowy, orzechy włoskie, niewielkie ilości w wołowinie, wieprzowinie i jajach

Len zawiera unikalną mieszankę FA (Tabela 1). Jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza alfa-linolenowy (57%) – główny omega-3 FA i linolowy FA – omega-6 FA (16%). Te dwa wielonienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne dla człowieka. Muszą być pozyskiwane z tłuszczów i olejów znajdujących się w pożywieniu, ponieważ nasz organizm nie może ich syntetyzować. Jedzenie nasion lnu ma właściwości zdrowotne.

Pod względem składu aminokwasów białka lnu są podobne do białek soi, które są uważane za jedne z najbardziej odżywczych białek roślinnych. Białka z nasion lnu są ograniczone przez lizynę, ale charakteryzują się wysoką strawnością (89,6%) i wartością biologiczną (77,4%). Len brązowy i złoty praktycznie nie różnią się zawartością aminokwasów – budulca białek. Białko lnu zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Korzyści zdrowotne wynikające z białek nasion są niezaprzeczalne.

Pościel nie zawiera glutenu. Gluten, gluten to białko występujące w pszenicy, owsie, jęczmieniu i życie. Gluten zawiera gliadynę, która powoduje celiakię. Na szczęście osoby wrażliwe na gluten mogą
stosować len w swojej diecie. Brak glutenu w siemieniu lnianym determinuje jego walory zdrowotne.

Len zawiera tylko 1 g węglowodanów (cukier i skrobię) na 100 g. Dlatego olej lniany przyczynia się do niskiego spożycia węglowodanów. Niska zawartość węglowodanów w siemieniu lnianym ma właściwości zdrowotne.

Błonnik Dietetyczny (DF)

Włókna (B) są materiałem strukturalnym ścian komórkowych roślin; mają ważne korzyści zdrowotne. Istnieją dwa główne typy B:

Błonnik pokarmowy składa się z niestrawnych węglowodanów roślinnych i innych materiałów występujących w roślinach. Źródłem DV są całe i mielone siemię lniane.

  • Błonnik funkcjonalny (FF) składa się z niestrawnych węglowodanów, które są ekstrahowane z roślin, rafinowane i dodawane do żywności i innych produktów spożywczych. Ekstrakty śluzu lnianego dodawane do środków przeczyszczających i syropów na kaszel to VWF.
  • Całkowita kwota B to suma DV i PV. DV i VWF nie są trawione ani wchłaniane przez ludzkie jelito cienkie i dlatego przechodzą w stosunkowo nienaruszonym stanie do jelita grubego. Całkowita zawartość B stanowi około 28% masy nasion lnu.
  • Celuloza jest głównym materiałem konstrukcyjnym ścian komórkowych roślin.
  • Gumy komórkowe to rodzaj polisacharydu, który staje się lepki po zmieszaniu z wodą lub innymi płynami. Śluz lniany składa się z trzech różnych rodzajów arabinoksylanów, które w roztworach tworzą duże agregaty i decydują o ich żelowych właściwościach.
  • Lignina to silnie rozgałęziony B, znajdujący się w ścianach komórkowych rośliny drzewiastej. Ligniny kojarzone są z podobnym związkiem – lignanami. Obie są częścią ścian komórkowych roślin i są połączone z węglowodanami ściany komórkowej. Ligniny przyczyniają się do wytrzymałości i sztywności ścian komórkowych. Lignany to fitochemikalia (fito oznacza rośliny) aktywnie badane w profilaktyce raka.

Rozpuszczalne i nierozpuszczalne włókno lniane

Len zawiera zarówno rozpuszczalny (śluz), jak i nierozpuszczalny w pokarmie V. AL działa jak wypełniacz jelit. Zwiększają wagę stolca i lepkość strawionego materiału oraz skracają czas potrzebny na jego przejście przez jelita. W tym sensie DV pomagają kontrolować apetyt i poziom glukozy we krwi oraz obniżają poziom lipidów we krwi. Diety bogate w błonnik mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy, raka jelita grubego, otyłości i stanów zapalnych. Zawartość lnu rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w żywności B jest zróżnicowana w zależności od metody ich ekstrakcji i analizy chemicznej.

Tabela 2 – Rozpuszczalny i nierozpuszczalny w lnie

Nasiona lnu są bogate w B, co jest niezwykle korzystne dla zdrowia .

Aplikacje do gotowania

 

Nasiona są używane jako dodatek do sałatek warzywnych, dań mięsnych lub rybnych, deserów, smoothie. W kuchni nie mniej szanowane są pochodne z siemienia lnianego. Otrzymuje się z nich olej roślinny (głównie tłoczony na zimno) oraz mąkę lnianą.

Olej lniany

Produkt został wzbogacony o nienasycone kwasy, których stężenie jest dwukrotnie większe niż w oleju rybnym. Dietetycy zalecają przyprawianie sałatek olejem lub picie rano na czczo (tylko wtedy, gdy organizm potrzebuje tego bezpośrednio). Kulinarni eksperci uwielbiają olej lniany za jego delikatny aromat, który łączy w sobie subtelne orzechowe nuty zmieszane z naturalnymi roślinnymi zapachami. Niestety smażenie na oleju lnianym jest niemożliwe. Natychmiast zaczyna dymić, palić się i sprawia, że ​​danie nie nadaje się do użytku.

Mąka lniana

Len jest produktem praktycznie bezodpadowym. Mąkę uzyskuje się z nasion bezpośrednio po tłoczeniu oleju. Smak mąki praktycznie nie różni się od tradycyjnej pszenicy czy płatków owsianych, ale zakres funkcjonalny jest radykalnie inny. Mąka lniana może wchłaniać duże ilości wilgoci. Jeśli jesteś przyzwyczajony do dodawania 1-2 łyżek wody i oleju do mąki pszennej, to w przypadku siemienia lnianego tę ilość trzeba będzie podwoić. Doświadczeni szefowie kuchni kierują się konsystencją ciasta i zmieniają składniki „w zależności od doznania”. Jeśli nie jesteś pewien swojego poczucia proporcji, postępuj zgodnie z podanym przepisem.

Inną ważną właściwością mąki jest jej długi okres przydatności do spożycia. Mąka lniana wydłuża okres sprzedaży pieczywa, dlatego producenci często włączają ją do składu, aby wyrób dłużej pozostawał w punkcie sprzedaży bez utraty smaku, jakości i wyglądu.

 

Olej lniany to prawdziwe wybawienie od objawów związanych z wiekiem. Składnik najlepiej działa na luźną, suchą, starzejącą się skórę. Jak używać olejku do pielęgnacji skóry twarzy?

  • Przygotuj domową maskę. Zdecyduj się na rodzaj skóry i podstawowe potrzeby (nawilżenie, odżywienie, tonizację, usunięcie zmarszczek, zminimalizowanie przetłuszczania się) i wybierz dodatkowe składniki do maski, które poradzą sobie z Twoim indywidualnym problemem. Przygotuj, zmiel i wymieszaj wszystkie produkty, nałóż na skórę na 15-20 minut i spłucz ciepłą wodą.
  • Wzbogać swoją podstawową pielęgnację olejem lnianym. Dodaj kilka kropli olejku do każdego słoika z serum, kremem na dzień / na noc. Po kilku dniach wynik będzie widoczny gołym okiem: skóra będzie świecić i wskazywać na zdrowie.
  • Weź siemię lniane do środka, aby oczyścić wnętrze. Wiadomo, że skóra twarzy jest wyznacznikiem naszego zdrowia wewnętrznego. Oczyszczenie organizmu z pewnością wpłynie na Twoją twarz, Twoją aktywność i samopoczucie.

Przed wzbogaceniem kosmetyków lub wykonaniem maseczek lnianych wykonaj test reakcji alergicznej.

Nałóż niewielką ilość olejku na miejsce za uchem lub szyją i obserwuj reakcję przez 24 godziny. Jeśli skóra zaczerwieni się, pojawi się swędzenie, podrażnienie – zrezygnuj z domowych kosmetyków i zwróć uwagę na profesjonalne linie zabiegowe. Jeśli skóra zareagowała normalnie na składnik, wykonaj serię domowych zabiegów SPA bez obawy o swoje zdrowie.

Do włosów i paznokci

Olejek lniany doskonale nawilża włosy i łuski. Nakładaj na końcówki włosów bez dotykania strefy cebulkowej, aby odżywić loki, pozbyć się rozdwojonych końcówek i nadać włosom zdrowy połysk. Dlaczego nie możesz nałożyć olejku na korzenie? Skóra głowy jest bardzo wrażliwa. Pod wpływem oleju pory mogą po prostu zatykać się i zaburzać rozwój mieszka włosowego. W rezultacie dojdzie do naruszenia wzrostu włosów, gwałtownej utraty i pogorszenia stanu loków. Ogranicz się do końcówek, a do skóry głowy (jeśli to konieczne) wybierz specjalistyczne maski nawilżające.

Używaj olejku jako produktu do pielęgnacji skórek. Okresowo smaruj cały paznokieć i dokładnie śledź obszar naskórka. Stanie się cieńszy, mniej widoczny i gęsty. Dlaczego warto używać olejku do skórek? Aby wydłużyć czas noszenia manicure, rozrzedzić naskórek, uczynić go delikatniejszym i nadać płytce paznokcia zadbany wygląd.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

  • Dlaczego nie możesz sam przejść na dietę
  • Jak zachować świeżość warzyw i owoców: proste sztuczki
  • Jak pokonać głód cukru: 7 nieoczekiwanych potraw
  • Naukowcy twierdzą, że młodość można przedłużyć

Konieczne jest wykluczenie lnu z diety w przypadku chorób przewodu żołądkowo-jelitowego podczas zaostrzeń (wrzód, zapalenie okrężnicy, zapalenie żołądka, zapalenie trzustki). Jeśli pacjentowi zostanie przepisana specjalna dieta terapeutyczna, która nie zawiera siemienia lnianego, nie ma potrzeby eksperymentowania i ponownego narażania organizmu na niebezpieczeństwo. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, a po całkowitym wyzdrowieniu stać Cię na ulubiony suplement.

Ostrożnie należy również leczyć pacjentów z kamieniami żółciowymi / pęcherzowymi. Silne działanie żółciopędne produktu może mieć nieprzyjemny wpływ na chorobę i spowodować pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.

W innych przypadkach siemię lniane można spożywać bez obaw. Najważniejsze jest, aby dostać się do dziennej stawki BZHU i racjonalnie traktować dodatek. Nie ma potrzeby posypywania nasionami wszystkich potraw, od sałatek po grecki jogurt, w nadziei na uzyskanie pożądanych długich włosów i 40 kilogramów na wadze. Wystarczy mała garść w pierwszej połowie. Składnik działa kumulatywnie, a nie chwilowo.

Nadmierne spożycie jakiegokolwiek produktu zaszkodzi ciału. Jeśli wystąpi brak równowagi (aczkolwiek w przypadku składników odżywczych), system zacznie działać dokładnie odwrotnie. Dlatego nie ma potrzeby przypadkowego wpychania nasion do siebie, konwulsyjnie pijąc wodę, aby ułatwić połknięcie masy. Umiejętnie wprowadzaj do 100 gramów lnu do swojej codziennej diety i monitoruj własne zdrowie.

Skład chemiczny i właściwości użytkowe nasion lnu

Len jest magazynem użytecznych składników zawierających skrobię, popiół, cholinę, naturalny cukier, związki eterowe, aminokwasy.

100 g produktu zawiera ok. 534 kcal, 42 g tłuszczu, 18 g białka, 29 g węglowodanów. Jego prawidłowe stosowanie pozwala na jak najszybsze złagodzenie dolegliwości w wielu chorobach przewodu pokarmowego oraz hematopoezy.

Korzyści i szkody związane z nasionami lnu dla kobiet i jak to zrobić dobrze

Len ze względu na swój bogaty skład chemiczny ma zbawienny wpływ na organizm kobiety. Działa odmładzająco, pomaga zachować piękno skóry i włosów, a także pomaga utrzymać wagę pod kontrolą. Promuje również regularną eliminację kamieni kałowych, toksyn.

Eksperci zalecają przyjmowanie produktu na anemię, niedrożność naczyń, niską odporność, choroby skóry, patologie układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, neurastenię, depresję poporodową.

Aby poprawić stan i nie zaszkodzić ciału, musisz wiedzieć, jak prawidłowo używać produktu, w zależności od pożądanego rezultatu. Bardzo ważne jest zwiększenie dziennej ilości czystej wody. Stosowanie nasion zwiększa ryzyko zaparć.

Nasiona lnu w ginekologii

W dziedzinie ginekologii siemię lniane wykorzystywane jest w celach leczniczych i profilaktycznych. Zawarte w nim składniki biologicznie czynne charakteryzują się budową i właściwościami zbliżonymi do hormonów.

W związku z tym przyjmuje się leki na nieregularne miesiączki, bolesne obfite miesiączki, niedobór mleka podczas laktacji. Ginekolodzy zalecają kobietom przyjmowanie preparatu w postaci olejku. Możesz kupić kapsułki żelatynowe w dowolnej aptece.

Możesz również przygotować bulion leczniczy. Wlej łyżkę nasion do szklanki wrzącej wody. Po kilku godzinach musisz odcedzić bulion i wziąć 1/3 szklanki trzy razy dziennie. Jedzenie można spożyć w 20-30 minut.

Kosmetologia medyczna

Dobroczynne właściwości nasion lnu przejawiają się nie tylko w medycynie. Kosmetolodzy często używają ich również do przygotowania kosmetyków, które pomagają zachować świeżość i młodość. W przypadku skóry twarzy możesz wykonać maseczkę odmładzającą:

  • Będziesz potrzebował dwóch łyżek nasion i pół szklanki wrzącej wody.
  • Składniki należy wymieszać i podpalić.
  • Po ugotowaniu ciepło należy zmniejszyć i gotować przez około 10-15 minut.
  • Aby nałożyć miksturę na twarz, należy wziąć gazę (w trzech warstwach, z wyciętymi otworami na nos i oczy), zanurzyć w mieszaninie i namoczyć.
  • Po upływie czasu należy umyć ciepłą wodą.
  • 2 łyżki stołowe. l. mielone siemię lniane.
  • Dokładnie wymieszaj składniki.
  • Następnie spłucz wodą w temperaturze pokojowej.

Po 3-4 zabiegach skóra twarzy odzyskuje dawne piękno. Ponadto len jest często stosowany w celu poprawy kondycji włosów, wzmocnienia włosów i stymulowania ich wzrostu. Aby przygotować maskę, wlej kilka łyżek nasion do szklanki wrzącej wody i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Następnie należy przerwać blenderem, aby uzyskać lepką masę. Nałóż go na włosy i skórę głowy. Zakryj głowę ręcznikiem i pozostaw na 50-60 minut. Mieszaninę zmywa się wodą bez użycia detergentów.

Zastosowanie lecznicze

Siemię lniane jest używane zarówno w całości, jak i mielone. Powstają z nich lecznicze wywary i napary. Zaleca się stosować je świeże, bezpośrednio po przygotowaniu – w takiej formie są smaczniejsze i zdrowsze. Nasiona są lepiej wchłaniane po zmieleniu.

Zaburzenia trawienia

Wielu okresowo doświadcza zaparć, bólu i ciężkości w żołądku, zgagi. Przyczyną tych i innych zaburzeń trawiennych może być zarówno niezdrowa żywność, jak i brak witamin, a także poważne patologie. Siemię lniane zawiera błonnik, który dobrze oczyszcza organizm z toksyn i produktów rozpadu, które gromadzą się na ścianach jelit. Staje się również pożywieniem dla pożytecznych bakterii, dzięki czemu korzystnie wpływa na pracę żołądka i jelit.

Przepis na zaburzenia trawienia

Nasiona zalać przegotowaną wodą, pozostawić na 10 minut. Wypij 100 ml przed każdym posiłkiem.W przypadku zaparć zaleca się stosowanie namoczonych nasion lnu Namocz nasiona lnu i weź 2 łyżeczki. kilka razy dziennie popijając wodą. Kontynuuj przyjmowanie ziaren, aż funkcja jelit się normalizuje.

Zaburzenia nerwowe

Choroby układu nerwowego negatywnie wpływają na kondycję fizyczną. Centralny układ nerwowy jest ważnym składnikiem organizmu. Reguluje funkcje wszystkich narządów, zapewniając ich jedność i łącząc organizm ze światem zewnętrznym. Witamina B3 jest niezbędna dla układu nerwowego i występuje w dużych ilościach w nasionach lnu. Produkt zawiera również lecytynę, która reguluje funkcjonowanie działu wegetatywnego. Witamina B6 zawarta w ziarnach stosowana jest w kompleksowym leczeniu patologii OUN. Dlatego produkt jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Nasiona lnu pomagają zlikwidować napięcie psychiczne, odstresować, są również przydatne przy depresji i zaburzeniach psychicznych.

Recepta na leczenie zaburzeń nerwowych

W przypadku problemów z nerwami najlepiej jest pić wywar z siemienia lnianego z innymi ziołami, które działają relaksująco i kojąco.

  • 1 łyżeczka suszone zioła – rumianek, waleriana, lipa, mięta, dziurawiec;

Wlać na noc 400 ml wrzącej wody na ziarna. Przygotuj napar ziołowy oddzielnie. Wlej szklankę wrzącej wody na suchą trawę i pozostaw na 15 minut. Następnie wymieszać pół szklanki naparu z siemienia lnianego i jedną trzecią szklanki naparu ziołowego 2/3 szklanki przed posiłkami przez 10 dni.

Choroby serca i naczyń krwionośnych

Nasiona lnu pozytywnie wpływają na zdrowie serca i naczyń krwionośnych. Zaleca się włączenie ich do diety w celu zapobiegania udarom, zakrzepicy, zawałom serca, miażdżycy i innym patologiom. Efekty te zapewniają nasycone tłuszcze Omega-3 znajdujące się w ziarnach. Normalizują poziom cukru i cholesterolu we krwi, obniżają ciśnienie krwi i poprawiają pracę serca.

Przepis na poprawę pracy serca i naczyń krwionośnych

W przypadku zaburzeń sercowo-naczyniowych zaleca się wykonanie naparu z nasion lnu, zalanie wrzątkiem i ostygnięcie. Wypij szklankę 3 razy dziennie przed posiłkami przez 10 dni.

Zmniejszona odporność

Układ odpornościowy zapobiega przedostawaniu się infekcji do organizmu. Jeśli działa nieprawidłowo, zwiększa się ryzyko wystąpienia różnych chorób. Ze względu na swoje właściwości adsorbujące nasiona lnu usuwają produkty rozkładu z jelit. Poprawia się jego mikroflora, a to prowadzi do wzmocnienia układu odpornościowego. Efekty te są spowodowane obecnością kwasów tłuszczowych omega-3 w ziarnach lnu. Zatrzymują procesy zapalne i nasycają organizm użytecznymi kwasami, które mają pozytywny wpływ na stan komórek. Pomaga oprzeć się przeziębieniom i wirusom.

Przepis na wzmocnienie odporności

Aby wzmocnić odporność, użyj słodkiego leku z siemienia lnianego, zmiel ziarna i wymieszaj je z miodem. Weź powstałą mieszaninę na 1 łyżeczkę. 3 razy dziennie przez 14 dni. Następnie musisz zrobić przerwę na 1 tydzień, po czym możesz powtórzyć przebieg leczenia.

Len biały i brązowy są równie skuteczne we wzmacnianiu układu sercowo-naczyniowego , przewodu pokarmowego, ośrodkowego układu nerwowego i odporności. Siemię lniane pomaga uzupełnić równowagę kwasów tłuszczowych omega-3-6 i -9, a także wzbogaca organizm w magnez, mangan, miedź, wapń, selen i cynk.

Len brązowy ma gęstszą skorupę, więc zawartość grubego błonnika w nim jest nieco wyższa niż w jasnych nasionach. Brązowy len jest popularny jako delikatny środek do oczyszczania jelit . Len ciemny jest szczególnie odpowiedni dla osób, które chcą poprawić swoje jelita i znormalizować swoją wagę.

Len biały posiada wysoką zawartość specjalnych fitoestrogenów – lignanów , dzięki czemu jest skuteczniejszy w profilaktyce raka piersi i prostaty. Biały len jest również bardziej popularny wśród kobiet, ponieważ równowaga wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i fitoestrogenów zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu.

Oba len są popularne jako niedrogie pożywienie wśród wegan , sportowców i osób, które chcą zrzucić te dodatkowe kilogramy. Len należy stosować ostrożnie u kobiet w pozycji. Osoby z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego lub nowotworami mogą spożywać len wyłącznie po konsultacji z lekarzem specjalistą. Len jest często przeciwwskazany w przypadku braku równowagi hormonalnej.

Ogólnie rzecz biorąc, len jest jednym z najzdrowszych darów natury, który przy prawidłowym i umiarkowanym spożyciu przyniesie ogromne korzyści organizmowi.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska