Dlaczego nasiona selera są dla Ciebie dobre? Pożytek i szkoda

1. Bogaty w niezbędne składniki odżywcze

Mimo niewielkich rozmiarów nasiona selera mają imponujący profil składników odżywczych.

Na przykład są doskonałym źródłem niezbędnych minerałów, takich jak wapń, mangan i żelazo.

Jedna łyżka (6,5 grama) nasion selera zawiera (2):

 • Wapń: 12% zalecanego dziennego spożycia (RDI)
 • Nasiona selera są niskokaloryczne – w jednej łyżce jest około 25 kalorii. Mają zrównoważony profil makroskładników, oferując stosunkowo równe ilości węglowodanów, białka i tłuszczu.

  Nasiona selera są bogate w składniki odżywcze i są szczególnie bogate w wapń, mangan i żelazo. Są niskokaloryczne i stosunkowo równe pod względem węglowodanów, białka i tłuszczu.

  Twoje kości wymagają pewnych witamin i minerałów w różnych ilościach, aby zachować zdrowie i siłę. Nasiona selera zawierają wiele z tych ważnych składników odżywczych.

  Jednym z najbardziej znanych minerałów wpływających na zdrowie kości jest wapń. Jedna łyżka stołowa (6,5 grama) nasion zapewnia 12% RDI dla tego minerału.

  Kiedy spożycie wapnia jest niewystarczające przez dłuższy czas, organizm kompensuje to, pobierając wapń z kości. Może to prowadzić do zmniejszenia gęstości mineralnej kości, która jest miarą ilości minerałów obecnych w danej objętości kości (3, 4, 5).

  Niższa gęstość mineralna kości wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złamań, zwłaszcza u osób starszych. Niektóre badania sugerują, że zwiększenie spożycia wapnia może zmniejszyć ryzyko złamań (6, 8, 9).

  Nasiona selera są również bogate w mniej zbadany minerał manganu. Jedna łyżka (6,5 grama) nasion zawiera imponujące 27% RDI manganu.

  Mangan jest niezbędny do aktywacji enzymów wytwarzających białka potrzebne do tworzenia kości i chrząstki. Dzięki temu zachowuje strukturę i wytrzymałość kości (3, 4, 10).

  Wreszcie, nasiona selera zawierają również magnez i fosfor. Te dwa minerały wspierają młode komórki kostne zwane osteoblastami. Niedobór któregokolwiek z tych składników odżywczych może prowadzić do przewlekłych chorób kości, takich jak osteoporoza (11, 12, 13).

  Nasiona selera są bogate w wiele niezbędnych dla zdrowia kości składników odżywczych, takich jak wapń, mangan, magnez i fosfor.

  3. Promuj tworzenie czerwonych krwinek

  Żelazo jest minerałem niezbędnym do produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów). Czerwone krwinki przenoszą tlen z płuc do innych części ciała (14).

  Nasiona selera są doskonałym źródłem żelaza dla mężczyzn i kobiet. Jedna łyżka stołowa (6,5 grama) nasion selera zapewnia odpowiednio 17% i 38% RDI dla kobiet i mężczyzn.

  Bez wystarczającej ilości żelaza w organizmie organizm nie może wyprodukować wystarczającej ilości czerwonych krwinek. W rezultacie może rozwinąć się niedokrwistość z niedoboru żelaza (15).

  Niedobór żelaza jest najpowszechniejszym niedoborem mikroelementów na świecie, ale stwierdzono, że spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w żelazo zmniejsza ryzyko niedoboru i późniejszej anemii (16, 17).

  Nasiona selera zawierają żelazo niehemowe. Ten rodzaj żelaza różni się od żelaza hemowego występującego w produktach pochodzenia zwierzęcego i jest wchłaniany w mniejszym stopniu – około 10% (15).

  Witamina C poprawia wchłanianie żelaza niehemowego w pokarmach roślinnych, takich jak nasiona selera. Spożywanie pokarmów bogatych w nasiona, bogatych w witaminę C, takich jak jagody, owoce cytrusowe lub papryka, może pomóc zoptymalizować wchłanianie żelaza niehemowego (15, 18).

  Nasiona selera są doskonałym źródłem żelaza niehemowego. Spożywanie pokarmów bogatych w żelazo pomaga organizmowi wytwarzać czerwone krwinki i zapobiegać anemii.

  Magnez ma wiele funkcji w organizmie, takich jak poprawa poziomu cukru we krwi.

  Utrzymanie zdrowego poziomu cukru we krwi jest ważne dla obniżenia ryzyka cukrzycy typu 2 i chorób serca (19, 20).

  Nasiona selera są doskonałym źródłem magnezu, a jedna łyżka stołowa (6,5 grama) zapewnia 12% RDI.

  Magnez odgrywa ważną rolę w kontroli poziomu cukru we krwi i pomaga wzmocnić odpowiedź komórek na insulinę, hormon regulujący poziom cukru we krwi (21, 22, 23).

  Włączenie do diety produktów bogatych w magnez, takich jak nasiona selera, może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. W rzeczywistości jeden duży przegląd powiązał diety bogate w magnez ze zmniejszonym o 14% ryzykiem cukrzycy (21, 24).

  Nasiona selera są doskonałym źródłem magnezu. Spożywanie diety bogatej w magnez może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi i zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2.

  Ekstrakt z nasion selera może mieć właściwości antybakteryjne.

  Na przykład, jedno badanie w probówce wykazało, że ekstrakt z nasion selera zwalcza bakterię Helicobacter pylori, która występuje w przewodzie pokarmowym niektórych osób i może prowadzić do wrzodów żołądka (25, 26).

  Jednak te korzyści nie zostały jeszcze przetestowane na ludziach.

  W innym badaniu zaobserwowano podobne właściwości przeciwbakteryjne ekstraktu z nasion selera przeciwko niektórym szczepom bakterii, drożdży i pleśni. Dlatego naukowcy spekulują, że ekstrakt z nasion może mieć potencjał jako naturalny środek konserwujący żywność (27).

  Ekstrakt z nasion selera może mieć właściwości przeciwbakteryjne, chociaż potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki.

  6. Może mieć właściwości przeciwutleniające

  Ekstrakt z nasion selera może mieć również właściwości przeciwutleniające.

  Przeciwutleniacze to związki, które zapobiegają uszkodzeniom komórek powodowanym przez cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Aby zachować optymalne zdrowie, organizm potrzebuje zdrowej równowagi przeciwutleniaczy i wolnych rodników (28).

  Chociaż badania są ograniczone, niektóre badania na zwierzętach i probówkach wykazały, że ekstrakt z nasion selera ma właściwości przeciwutleniające (1, 29).

  Można to wytłumaczyć obecnością polifenoli w nasionach selera.

  Polifenole to korzystne związki występujące w niektórych produktach roślinnych. Większe badania łączą diety bogate w polifenole z mniejszą częstością występowania raka, chorób układu krążenia i cukrzycy (1Trusted Source, 30Trusted Source).

  W badaniach in vitro i na zwierzętach wykazano, że ekstrakt z nasion selera ma właściwości przeciwutleniające. Potrzebne są jednak dalsze badania.

  Jak włączyć nasiona selera do diety

  Nasiona selera to wszechstronna przyprawa o wielu zastosowaniach.

  Są sprzedawane jako całe nasiona, mielone lub jako mielona przyprawa. Zmiażdżone nasiona selera są często określane jako proszek z selera.

  Nic dziwnego, że nasiona selera smakują jak łodyga selera. Proszek jest najczęściej stosowany jako dodatek do zup, dań warzywnych czy domowych sosów sałatkowych.

  Oto kilka innych sposobów na dodanie nasion selera do diety:

 • Używaj ich jako przyprawy do mięsa.
 • Włącz je do potraw z grilla, takich jak surówka coleslaw lub sałatka ziemniaczana.
 • Dodaj je do swoich przepisów na marynowanie.
 • Co ciekawe, niektórzy ludzie używają mielonego selera do parzenia herbaty. Możesz zrobić to samodzielnie, zalewając 1 łyżkę stołową (6,5 grama) zmielonych nasion wrzątkiem i odstawiając na około 10 minut. Odcedź nasiona i ciesz się.

  Nasiona selera to wszechstronna przyprawa. Najczęściej dodaje się je do zup i innych potraw na słono, ale można je również wykorzystać do przygotowania herbaty.

  Chociaż nasiona selera są najczęściej używane jako przyprawa do gotowania, są również dostępne w postaci suplementów:

  Te formy oferują skoncentrowaną dawkę nasion selera.

  Przyprawa z nasion selera używana do gotowania jest uważana za bezpieczną w normalnych ilościach. Istnieją jednak pewne środki ostrożności dla bardziej skoncentrowanych form nasion selera (31).

  Eksperci odradzają stosowanie suplementów z nasion selera, jeśli jesteś w ciąży, ponieważ może to spowodować krwawienie z macicy, a nawet poronienie (32, 33).

  Osoby z niskim poziomem cukru we krwi, ostrym zapaleniem nerek lub alergią na nasiona selera lub pyłki brzozy powinny również unikać spożywania nasion selera (34).

  Ponadto suplementy z nasion selera mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Z tego powodu ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem suplementów z nasionami selera.

  Nasiona selera są prawdopodobnie bezpieczne w użyciu jako przyprawa kulinarna. Jednak niektóre osoby powinny unikać przyjmowania suplementów z nasion selera ze względów bezpieczeństwa, zwłaszcza kobiety w ciąży.

 • Nasiona selera to wszechstronna przyprawa i skoncentrowane źródło składników odżywczych.
 • Są szczególnie bogate w różne minerały, takie jak wapń, żelazo i mangan. Między innymi minerały zawarte w nasionach selera wspierają zdrowie kości i poziom cukru we krwi.
 • Możesz łatwo dodać nasiona selera do swojej diety, dodając je do zup, przystawek, a nawet gorącej herbaty. Są również dostępne w formie suplementu. Możesz znaleźć przyprawy i suplementy z nasion selera w lokalnym sklepie lub w Internecie.

 • Aleksandra Kowalski

  Edytor serwisu

  Rate author
  iHerba Polska