Mangan: korzyści i szkody, żywność, objawy niedoboru

Oto potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z manganu:

Mangan pomaga w tworzeniu enzymu przeciwutleniającego zwanego dysmutazą ponadtlenkową (SOD). Przeciwutleniacze chronią organizm przed wolnymi rodnikami, które są cząsteczkami niszczącymi lub uszkadzającymi komórki w organizmie.

Autorzy badania z 2011 roku odkryli, że SOD pomaga rozłożyć jeden z najniebezpieczniejszych wolnych rodników, zwany ponadtlenkiem, na mniejsze, nieszkodliwe składniki.

W badaniach laboratoryjnych i na zwierzętach wykazano, że proces ten zmniejsza stan zapalny związany z zapaleniem opłucnej płuc, chorobą zapalną jelit i łuszczycą.

Jednak potrzeba więcej badań, aby udowodnić te korzystne skutki u ludzi.

Mangan może wspomagać rozwój mocnych, gęstych kości w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi, takimi jak wapń i witamina D.

Podczas gdy niektóre wcześniejsze badania wykazały, że mangan może zagęszczać kości, nowsze badania wykazały, że wapń i witamina D są najważniejszymi promotorami dobrego zdrowia kości.

Pomaga obniżyć poziom cukru we krwi

Mangan może pomóc osobom z cukrzycą obniżyć poziom cukru we krwi.

Autorzy badania z Korei Południowej z 2014 roku stwierdzili, że osoby z cukrzycą mają niższy poziom manganu w organizmie. Nie jest jednak jasne, czy jest to czynnik sprawczy, czy też skutek cukrzycy.

Inne badanie, tym razem na myszach, wykazało, że mangan pomaga trzustce w wytwarzaniu insuliny. Insulina to hormon, którego organizm używa do regulacji poziomu cukru we krwi.

Przyjmowanie suplementów manganu może pomóc osobie z cukrzycą w naturalnej produkcji większej ilości insuliny, ale potrzeba więcej badań na ludziach, aby potwierdzić te efekty.

Wraz z witaminą K mangan przyczynia się do tworzenia się skrzepów krwi. Krzepnięcie, które utrzymuje krew w uszkodzonym naczyniu krwionośnym, jest pierwszym etapem gojenia się ran.

Tak więc posiadanie wystarczającego poziomu manganu w organizmie może pomóc zatrzymać utratę krwi, gdy dana osoba ma otwartą ranę.

Niewielkie ilości manganu znajdują się w różnych produktach spożywczych, w tym:

Niemowlęta mogą otrzymywać mangan z mleka matki i mleka lub mleka modyfikowanego sojowego.

Woda pitna może również zawierać niewielkie ilości manganu. Jednak nadmiar manganu w wodzie wodociągowej może być toksyczny.

Jeśli twój lekarz podejrzewa, że ​​masz niedobór manganu, może zalecić suplementy.

RDA dla manganu nie zostało określone, ale odpowiednie spożycie (AD) wynosi 2,3 mg dziennie dla dorosłych mężczyzn i 1,8 mg dziennie dla dorosłych kobiet.

Osoby zainteresowane przyjmowaniem suplementów manganu mogą je kupić w lokalnej aptece lub w Internecie. Mangan jest również dostępny w niektórych multiwitaminach.

  • askorbinian manganu w suplementach kostnych lub stawowych
  • Jednak ludzie na ogół nie muszą przyjmować suplementów, aby osiągnąć dzienną dawkę manganu.

    Zawarty w nim mangan po spożyciu nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

    Osoby przyjmujące suplementy manganu nie powinny przyjmować więcej niż zalecana ilość na opakowaniu. Jednak prawdopodobnie miną lata nadmiernego spożycia, zanim dana osoba wystąpi jakiekolwiek problemy.

    Przed zażyciem suplementów manganu należy porozmawiać z lekarzem. Ważne jest, aby zapytać, czy mangan może kolidować z lekami lub pogorszyć istniejący stan zdrowia.

    Jeśli wystąpią skutki uboczne przyjmowania suplementów manganu, należy przerwać ich stosowanie i porozmawiać z lekarzem.

    Niedobór manganu jest rzadki, ale możliwy. Jeśli tak się stanie, lekarz przepisze suplement manganu lub może zasugerować podanie manganu dożylnie, jeśli wchłanianie stanowi problem.

  • zmiany w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów
  • Zatrucie manganem (przedawkowanie) jest bardziej prawdopodobnym stanem niż niedobór manganu.

    Najbardziej znaczące ryzyko związane z manganem pochodzi od osób pracujących w środowisku, w którym mogą go wdychać.

    Wytapianie i spawanie to dwie czynności, które wiążą się z wysokim ryzykiem przypadkowego wdychania manganu. Wdychany mangan jest niebezpieczny, ponieważ organizm transportuje minerał bezpośrednio do mózgu bez przetwarzania go do właściwego wykorzystania.

    Z biegiem czasu wdychanie manganu może prowadzić do poważnego stanu zwanego zatruciem manganem. Zatrucie manganem jest podobne do choroby Parkinsona.

  • zmniejszona czynność płuc, kaszel lub ostre zapalenie oskrzeli
  • Chociaż znacznie rzadziej, osoba może odczuwać podobne objawy, jeśli ma za dużo manganu w wodzie, pożywieniu lub suplementach. Przeciętny zdrowy człowiek nie musi martwić się nadmiernym narażeniem na mangan w żywności czy suplementach.

    Jednak niektórzy ludzie mają większe ryzyko toksycznej reakcji na mangan, w tym:

    Osoby przyjmujące lub planujące przyjmowanie suplementów manganu powinny najpierw omówić z lekarzem potrzebę suplementacji.

  • Mangan to naturalnie występujący minerał występujący w niektórych grupach żywności. Chociaż jest toksyczny w dużych ilościach, odgrywa ważną rolę w wielu funkcjach organizmu, w tym w utrzymaniu zdrowia kości i przetwarzaniu cukru.
  • Większość ludzi otrzymuje wystarczającą ilość manganu ze swojej regularnej diety. Jednak niektóre osoby z niedoborem mogą potrzebować suplementów manganu.
  • Osoby pracujące w takich dziedzinach jak spawanie są narażone na problemy zdrowotne w wyniku długotrwałego narażenia na wdychany mangan.
  • Każdy, kto jest zaniepokojony poziomem spożycia lub narażeniem na mangan, może porozmawiać z lekarzem o diagnozie i kolejnych krokach.

  • Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska