Mączka chleba świętojańskiego: korzyści zdrowotne i szkody

Wartość odżywcza i skład mączki chleba świętojańskiego

1 gram mączki chleba świętojańskiego zawiera (1):

Jeden gram mączki chleba świętojańskiego zawiera mniej niż 1 gram węglowodanów, co czyni ją bardzo niskowęglowodanowym składnikiem, ale często występuje w produktach bogatych w węglowodany, takich jak nadzienia do ciast i lody.

Mączka chleba świętojańskiego zawiera niewielką ilość tłuszczu. Jednak pokarmy zawierające ten suplement często zawierają znaczne ilości tłuszczu. American Heart Association (AHA) zaleca, aby nie więcej niż 5–6% całkowitego dziennego spożycia kalorii stanowiły tłuszcze nasycone (2).

Mączka chleba świętojańskiego zawiera niewielką ilość białka.

Mączka chleba świętojańskiego nie zawiera wielu pierwiastków śladowych, ale zawiera niewielką ilość wapnia (około 3 mg na gram).

Korzyści zdrowotne wynikające z mączki chleba świętojańskiego

Ponieważ mączka chleba świętojańskiego jest jednym z najczęściej stosowanych suplementów na świecie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz jej używać regularnie. Chociaż ilość zwykle znajdująca się w naszej diecie jest bardzo mała, badania pokazują, że guma w dużych dawkach może zapewnić znaczne korzyści zdrowotne.

Poprawia zdrowie przewodu pokarmowego

Mączka chleba świętojańskiego zawiera pektynę, związek, który umożliwia gumie tworzenie żelu. Badania pokazują, że pektyna pomaga w przypadku biegunki (3).

Przegląd 14 badań przeprowadzonych w 2017 roku z udziałem 1927 uczestników wykazał, że sok z chleba świętojańskiego jest skutecznym lekiem alternatywnym w leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych u dzieci i młodzieży. Nie zgłoszono żadnych poważnych skutków ubocznych, ale naukowcy zauważają, że potrzebne są dalsze badania, aby określić odpowiednie skuteczne dawki (4).

Mączka chleba świętojańskiego i inne zagęszczacze są czasami używane w mieszankach dla niemowląt w celu zmniejszenia objawów refluksu. Ale ważne jest, aby kupić mieszankę dla niemowląt zawierającą mączkę chleba świętojańskiego jako składnik, zamiast próbować samodzielnie dodawać gumę do innej kupowanej mieszanki (5).

Może regulować poziom cukru we krwi

Niektóre badania wykazały, że inozytol – cukier znajdujący się w drzewie chleba świętojańskiego – może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi. Jednak, aby osiągnąć ten efekt, prawdopodobnie będzie wymagać dawki wyższej niż zwykle stosowana z pożywieniem (6).

Mączka chleba świętojańskiego może wywoływać alergie – w literaturze medycznej odnotowano tylko kilka przypadków alergii na mączkę chleba świętojańskiego (7).

Jeśli podejrzewasz, że jesteś uczulony lub wrażliwy na ten suplement diety, porozmawiaj z lekarzem o tym, jak sobie z tym radzić.

Aby zdiagnozować reakcję na dodatek do żywności, zwykle wymagany jest test ustny z zamierzonym dodatkiem. Odbywa się to pod nadzorem alergologa, aby uniknąć poważnych komplikacji. Jeśli zostałeś zdiagnozowany, lekarz może zalecić wyeliminowanie mączki chleba świętojańskiego z diety.

Jako dodatek do żywności, mączka chleba świętojańskiego została ogólnie uznana przez Food and Drug Administration (FDA) za bezpieczną.

Chleb świętojański ma mętny kolor, od bladobiałego do bladożółtego. Kupowana mączka chleba świętojańskiego jest zwykle sprzedawana w postaci proszku o jasnym kolorze. Dzięki temu dobrze nadaje się do dodawania proszku do potraw, ponieważ nie zmienia koloru naczynia.

Mączka chleba świętojańskiego może być używana samodzielnie, ale często jest łączona z innymi zagęszczaczami. Technolodzy żywności łączą mączkę chleba świętojańskiego z gumą ksantanową i kappa-karageniną, aby żelować i nadawać żywności pewne pożądane właściwości, takie jak elastyczna konsystencja lub zdolność do zmniejszania tworzenia się kryształów na mrożonkach.

Sproszkowana guma chleba świętojańskiego może być przechowywana do dwóch lat w chłodnym, suchym miejscu. Nie trzeba go przechowywać w lodówce ani zamrażać.

Mączka chleba świętojańskiego jest w 100% roślinna i dlatego jest odpowiednia dla osób na diecie wegańskiej. Jest stosowany w niektórych przepisach wegańskich, aby zastąpić składniki mleczne lub jajeczne. Mączka chleba świętojańskiego jest również bezglutenowa.

Mączka chleba świętojańskiego może być stosowana jako zagęszczacz do domowych lodów, jogurtów, ciast i nie tylko. Gumę należy podgrzać, aby się rozpuściła, w przeciwnym razie utworzy ziarnistą lub grudkowatą teksturę. Oto kilka przydatnych sposobów wykorzystania mączki chleba świętojańskiego w domowej kuchni:

  • Stabilizacja nadzienia do ciasta owocowego . Dodaj mączkę chleba świętojańskiego do polew do pieczenia, aby pomóc ustabilizować owoce i zapobiec ich wyciekaniu ze skórki ciasta, co spowoduje, że skórka będzie wilgotna i niechlujna w piekarniku.
  • Dekrystalizacja lodów . Aby zapobiec tworzeniu się kryształków lodu w domowych lodach, dodaj mączkę chleba świętojańskiego. Spowolni to tworzenie się kryształów i zmniejszy ich rozmiar. Jest to szczególnie pomocne, jeśli nie zjesz wszystkich lodów w ciągu kilku dni.
  • Przygotowanie wegańskiej bezy . Mączka chleba świętojańskiego może stabilizować bezy z białek jaj lub można ją łączyć z aquafabą i innymi składnikami, aby uzyskać bez jajek.
  • Stabilizacja bitej śmietany . Możesz ustabilizować bitą śmietanę, dodając mączkę chleba świętojańskiego do ciężkiej śmietany (lub substytutów niemlecznych) przed ubijaniem.
  • Poprawa konsystencji sosu serowego . Mączka chleba świętojańskiego może ujednolicić gęste sosy serowe.
  • Mączka chleba świętojańskiego to popularny naturalny suplement występujący w wielu produkowanych produktach spożywczych, w tym w lodach, jogurcie i nie tylko.

    Ma wiele zalet zdrowotnych, w tym pomaga złagodzić objawy żołądkowo-jelitowe i lepszą regulację poziomu cukru we krwi.

    Ponieważ jednak jest używany przez producentów tylko w niewielkich ilościach, jego korzyści zdrowotne są prawie znikome.

    Mączka chleba świętojańskiego może powodować reakcje alergiczne, ale nie jest to powszechne.

    Jeśli nie masz alergii, możesz spokojnie spróbować użyć go w domowych przepisach, aby poprawić konsystencję swoich potraw, zdekrystalizować lody i ustabilizować je.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska