Lobelia: użyteczne właściwości i przeciwwskazania

Lobelia to grupa roślin kwiatowych pochodząca z Ameryki Północnej.

Istnieją setki gatunków, w tym Lobelia inflata z wysokimi zielonymi łodygami, długimi liśćmi i drobnymi fioletowymi kwiatami (1).

Rdzenni Amerykanie w regionie Nowej Anglii w Stanach Zjednoczonych od wieków używali napompowanej lobeli do celów leczniczych i ceremonialnych. Wędzono go i spalano w celu wywołania wymiotów lub leczenia astmy i schorzeń mięśni (1).

Ta różnorodność zastosowań przyniosła roślinie przydomki „indyjski tytoń” i „zioło wymiotne”.

Lobelia wzdęta jest nadal używana do celów medycznych. Badania pokazują, że lobelina – jej główny składnik aktywny – może chronić przed depresją, pomagać w leczeniu uzależnienia od narkotyków oraz poprawiać pamięć i koncentrację (2, 3, 4, 4).

Lobelia jest dostępna w postaci sypkiej i suszonej do parzenia herbaty, a także kapsułek, tabletek i płynnych ekstraktów. Kwiaty, liście i nasiona są używane w różnych lekach.

Opuchnięta lobelia to rodzaj lobelii, który od dawna jest używany do celów leczniczych. Jej główny składnik aktywny, lobelina, może pomóc w walce z astmą, depresją i problemami z pamięcią.

Lobelia może oferować korzyści zdrowotne

Lobelias zawiera kilka różnych alkaloidów lub związków o działaniu terapeutycznym lub leczniczym. Dobrze znane alkaloidy obejmują kofeinę, nikotynę i morfinę (1).

Najbardziej znanym alkaloidem w wzdętej lobelii jest lobelina, która może chronić przed następującymi chorobami – chociaż potrzebne są dalsze badania (1).

Lobelia jest czasami stosowana wraz z popularnymi lekami w leczeniu objawów ataków astmy, takich jak świszczący oddech, niekontrolowany kaszel i ucisk w klatce piersiowej.

Dzieje się tak, ponieważ lobeline może rozluźniać drogi oddechowe, stymulować oddychanie i usuwać śluz z płuc (1, 5).

Lobelia jest również stosowana w łagodzeniu zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli, dwóch rodzajów infekcji płuc, które powodują między innymi kaszel i trudności w oddychaniu (1).

Chociaż zielarze i lekarze często zalecają lobelię w przypadku astmy i podobnych problemów, żadne badania na ludziach nie badały jej wpływu na choroby układu oddechowego.

Jednak jedno badanie wykazało, że wstrzyknięcie lobeliny myszom pomogło w walce z uszkodzeniem płuc poprzez zatrzymanie produkcji białek zapalnych i zapobieganie obrzękom (6).

Chociaż wyniki te są obiecujące, potrzebne są badania na ludziach.

Związki występujące w lobelii mogą również pomóc w ochronie przed zaburzeniami nastroju, w tym depresją.

W szczególności lobelina może blokować pewne receptory w mózgu, które odgrywają rolę w rozwoju depresji (2, 7).

Jedno badanie na myszach wykazało, że lobelina znacznie zmniejszyła zachowania depresyjne i poziom hormonu stresu we krwi, podczas gdy inne badanie na myszach wykazało, że związek może nasilać działanie popularnych leków przeciwdepresyjnych (2, 8, zaufane).

Potrzebne są jednak badania na ludziach, aby lepiej zrozumieć, jak lobelina wpływa na ten stan. Obecnie nie można polecać Lobelii jako alternatywy dla tradycyjnych leków przeciwdepresyjnych.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)

Lobelia może pomóc w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Lobelin może złagodzić niektóre objawy, w tym nadpobudliwość i trudności z koncentracją, poprawiając uwalnianie i wchłanianie dopaminy w mózgu (3, 9).

Jedno badanie z udziałem 9 osób dorosłych z ADHD wykazało, że przyjmowanie do 30 mg lobeliny dziennie oprócz konwencjonalnych leków pomagało poprawić pamięć i koncentrację przez 1 tydzień. Jednak wyniki nie były znaczące (3).

Ogólnie potrzeba więcej badań na ludziach.

Lobelia była badana jako potencjalny lek do nadużywania narkotyków.

Ponieważ lobelina ma taki sam wpływ na organizm jak nikotyna, od dawna uważana jest za potencjalny środek pomagający ludziom rzucić palenie.

Jednak badania na ten temat były mieszane, co doprowadziło do zakazu przez FDA stosowania lobeliny w leczeniu uzależnienia od nikotyny w 1993 r. Z powodu braku dowodów na jej skuteczność (10, 11).

Jednak niektóre badania sugerują, że lobelina może być korzystna w przypadku innych rodzajów uzależnień, ponieważ może oddziaływać z receptorami mózgu odpowiedzialnymi za uwalnianie neuroprzekaźników powodujących uzależnienie (4, 12, 13).

Jedno badanie na szczurach uzależnionych od heroiny wykazało, że wstrzyknięcia lobeliny w dawce 1-3 mg na kg masy ciała zmniejszyły liczbę prób wstrzyknięć heroiny przez gryzonie (13).

Chociaż wstępne badania są obiecujące, brakuje badań w tej dziedzinie. Dlatego lobelia nie może być zalecana jako skuteczna metoda leczenia jakiegokolwiek rodzaju uzależnienia.

Związki występujące w innych typach lobelii, zwłaszcza alkaloid lobinalina występujący w Lobelia cardinalis , działają jako przeciwutleniacze (14).

Przeciwutleniacze to związki zwalczające wolne rodniki. Są to reaktywne cząsteczki, które mogą uszkadzać komórki twojego ciała i zwiększać ryzyko chorób, takich jak rak i choroby serca (15).

Jedno z badań wykazało, że oprócz zwalczania wolnych rodników lobinalina wspomaga szlaki sygnałowe w mózgu (14).

Zatem związek ten może odgrywać korzystną rolę w chorobach, które wynikają z uszkodzeń mózgu wywołanych przez wolne rodniki, takich jak choroba Parkinsona. Potrzebne są jednak dalsze badania (14).

Lobelina – substancja czynna w rozdętej lobelii – może pomóc w leczeniu astmy, depresji, ADHD i narkomanii, ale badania na ludziach są ograniczone. Związki takie jak lobinalina w innych typach lobeli mogą mieć działanie przeciwutleniające.

Dawkowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania

Ponieważ badania nad lobelią są ograniczone, nie ma standardowych dawek ani zaleceń.

Jedno badanie z udziałem osób dorosłych z ADHD wykazało, że do 30 mg lobeliny dziennie w postaci tabletek wydaje się być bezpieczną dawką. Jednak niektórzy uczestnicy doświadczyli skutków ubocznych, w tym nudności, gorzkiego posmaku i drętwienia w ustach (3).

Ponadto wiadomo, że lobelia wywołuje wymioty i może być toksyczna – a nawet śmiertelna – w bardzo dużych dawkach (1, 16).

Ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa lobelia jest przeciwwskazana u dzieci, osób przyjmujących leki oraz kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jeśli jesteś zainteresowany przyjmowaniem lobelii, skonsultuj się wcześniej z lekarzem lub doświadczonym zielarzem.

Należy pamiętać, że suplementy nie są dobrze regulowane przez FDA, więc ilość w jednym produkcie może nie odpowiadać temu, co jest wskazane na etykiecie. Zawsze wybieraj suplementy, które zostały przebadane przez stronę trzecią.

Nie ma standaryzowanych dawek dla lobelii. Przyjmowanie dużych ilości może prowadzić do nudności, wymiotów, a nawet śmierci. Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem. Niektóre grupy ludności powinny całkowicie unikać jego przyjmowania.

  • Lobelia to roślina kwitnąca, stosowana w medycynie od wieków.
  • Niektóre badania sugerują, że lobelina – związek aktywny w wzdętej lobelii – może pomóc w leczeniu astmy, depresji, ADHD i uzależnienia od narkotyków.
  • Jednak badania na ludziach są ograniczone. Ponadto lobelia może powodować niepożądane skutki uboczne lub śmierć w bardzo wysokich dawkach.
  • Jeśli jesteś zainteresowany przyjmowaniem lobelii, skonsultuj się z lekarzem, aby zapewnić bezpieczeństwo.

  • Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska