Kwas foliowy w czasie ciąży – ? Instrukcja

Kwas foliowy znany jako FA, witamina B9, folacyna, kwas foliowy to związek rozpuszczalny w wodzie. Nasz organizm – a mianowicie jelita – jest w stanie samodzielnie go syntetyzować, ale w niewielkich ilościach. Dlatego większość składników odżywczych w organizmie musi być dostarczana z pożywieniem lub w postaci suplementu diety.

Kobiety w ciąży potrzebują kwasu foliowego do regulowania wielu procesów na poziomie komórkowym i atomowo-molekularnym. Wykazuje następujące właściwości:

  • odpowiada za prawidłową hematopoezę, wzrost, zachowanie nowych komórek, odnowę DNA, prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego, syntezę aminokwasów;
  • zapobiega rozwojowi anemii, zakrzepów krwi;
  • chroni przed wpływem czynników teratogennych (zaburzających proces embriogenezy).
  • Uwaga! Kobieta w ciąży z niedoborem B9 zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.

    Po podaniu doustnym kwas foliowy jest szybko wchłaniany w górnym odcinku dwunastnicy, przenika przez łożysko i barierę krew-mózg. Niewielka ilość substancji przenika również do mleka matki. Proces metaboliczny zachodzi w wątrobie. Maksymalne stężenie folianów w tkankach obserwuje się 30-60 minut po spożyciu. Następnie jego cząsteczki dostają się do nerek i są wydalane z moczem.

    Aby zapoznać się z zaletami folacyny dla kobiet w ciąży, zobacz wideo:

    Potrzeby i norma organizmu

    Instrukcje dotyczące stosowania witaminy B9 podczas ciąży powstały w 1998 roku. Według niej kobieta niosąca dziecko powinna codziennie otrzymywać 400-600 mcg odżywki. Ale jeśli przyszła mama cierpi na niedobór substancji, dawkę można zwiększyć.

    Lekarz ma również prawo ustawić inny poziom spożycia kwasu foliowego dla kobiety w ciąży, jeśli ma ona poprzednie dziecko z wadą cewy nerwowej lub poważną chorobą. Tak jest w zaleceniach WHO z 2016 roku.

    Tabela 1 – Dzienne dawkowanie kwasu foliowego podczas ciąży dla kobiet z patologiami

    Niedobór kwasu foliowego w poprzedniej ciąży

    Opracowywana jest również indywidualna dawka dla kobiet w ciąży z następującymi chorobami lub stanami:

    Decyzję o przepisaniu zwiększonej dawki witaminy B9 podejmuje lekarz.

    Czynniki wpływające na metabolizm

    Kwas foliowy należy przyjmować w okresie ciąży pod nadzorem lekarza. To on powie ci, z czym można go łączyć i jak najlepiej wykorzystać lek.

    Szybkość wchłaniania i eliminacji folacyny z organizmu zależy od różnych czynników. Są szczególnie widoczne u kobiet w ciąży. Tak więc rezerwy substancji szybko się wyczerpują przy regularnym spożywaniu alkoholu, paleniu, nadwadze, stosowaniu niektórych leków przeciwdrgawkowych i gorączce. Gorąca pogoda, częste kąpiele i sauny oraz gorące kąpiele również mogą przyspieszyć rozkład kwasu foliowego.

    Wchłanianie kwasu foliowego jest zaburzone przez stosowanie leków przeciwpadaczkowych: difeniny, fenobarbitalu, biseptolu, metotreksatu, bactrimu. Leki te tworzą nierozpuszczalne związki z folanem, nie pozwalają mu przenikać przez błonę śluzową przewodu pokarmowego.

    Wydalanie witaminy B9 przyspiesza przyjmowanie leków zobojętniających sok żołądkowy (Phosphalugel, Almagel), a także stosowanie diety białkowej przed poczęciem lub stosowanie przez wiele lat środków antykoncepcyjnych. Zmniejsz skuteczność substancji i promuj jej usuwanie z organizmu przez leki przeciwbólowe, sulfonamidy, środki przeciwbakteryjne, cholestyraminę.

    Konsekwencje niedoboru

    Badania przeprowadzone w latach 1980-1990. wykazali, że brak witaminy w organizmie kobiet w ciąży może powodować zaburzenia neuropsychiatryczne i fizjologiczne płodu, odklejenie łożyska, poród martwy. Kwas foliowy chroni zarodek przed rozwojem wad układu moczowego, sercowo-naczyniowego i nerwowego, deformacjami (otwarty grzbiet, bezmózgowie) itp.

    U dzieci z bezmózgowiem brakuje części półkul mózgowych. Rodzą się martwe lub umierają natychmiast po urodzeniu. Niemowlęta z otwartymi plecami (rozszczep kręgosłupa) mają wady w tworzeniu się kręgosłupa, paraliż, nietrzymanie moczu i stolca. Przy dobrej opiece osoba z takimi wadami może dożyć starości, ale będzie upośledzona umysłowo.

    Możliwe jest wykrycie niedoboru witaminy B9 w organizmie kobiety w ciąży po następujących objawach:

  • pogorszenie apetytu, pamięci, uwagi, utrata masy ciała;
  • szybkie zmęczenie, letarg, senność;
  • bezprzyczynowa nerwowość, agresja, płaczliwość.
  • Brak witaminy B9 może również prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej u wcześniaków, utraty wagi, pogorszenia czynności szpiku kostnego, opóźnienia funkcji psychomotorycznych.

    Uwaga! Konsekwencje niedoboru kwasu foliowego podczas rozwoju wewnątrzmacicznego mogą pojawić się wiele lat później i prowadzić do pojawienia się ciężkich zaburzeń neuropsychiatrycznych, otępienia.

    Źródła jedzenia

    Nawet zbilansowana dieta nie zapewnia kobiecie w ciąży zapotrzebowania na witaminę B9. Powodem jest to, że folany są nietrwałe i przy długim przechowywaniu produktów źródłowych ich stężenie spada.

    Podczas smażenia rozkłada się do 95%, a podczas gotowania, jak również duszenia, do 70-90% kwasu foliowego. Dlatego lekarze zalecają nie tylko codzienne spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze, ale także regularne stosowanie suplementów sporządzonych na bazie tej substancji.

    Tabela 2 – TOP 10 pokarmów, które zwiększają poziom kwasu foliowego w organizmie

    Podczas ciąży wiele kobiet doświadcza zatrucia lub reakcji alergicznej na pokarm. Dlatego bifidobakterie, które są obecne w fermentowanych produktach mlecznych, pomogą zwiększyć syntezę kwasu foliowego w jelitach.

    Instrukcje przyjęć dla kobiet w ciąży

    W czasie ciąży ciało kobiety jest wrażliwe na leki i wpływy zewnętrzne. Dlatego nie należy rozpoczynać przyjmowania kwasu foliowego bez zalecenia lekarza. Lekarz powie Ci, dlaczego i jak długo musisz pić foliany, przepisać lek i wybrać optymalną dawkę dla konkretnego przypadku.

    Wskazania do stosowania dla kobiet w ciąży

    Lekarze muszą przepisać kwas foliowy w czasie ciąży, jeśli kobieta ma co najmniej jeden z następujących stanów i chorób:

  • niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego;
  • obecność czynników stymulujących wydalanie witaminy B9 z organizmu lub pogarszających jej wchłanianie.
  • Kwas foliowy w ciąży jest również przepisywany w przypadku ciężkiej zatrucia, ciąży przed 18 lub po 35 latach, różnych zaburzeń neurologicznych i psychicznych, stresu.

    Czas trwania przyjęcia

    Aby zapobiec niedoborowi kwasu foliowego, lepiej rozpocząć przyjmowanie witaminy 3-4 miesiące przed planowanym poczęciem . Jeśli ciąża nastąpi nieoczekiwanie, rozpoczęcie stosowania folacyny powinno być dniem, w którym kobieta dowiedziała się o swojej sytuacji. Cewy nerwowej płodu tworzy się do 21 dnia ciąży, dlatego ważne jest, aby przed tym momentem zgłosić się do lekarza.

    Ile kwasu foliowego wypić w czasie ciąży, ustala ginekolog. W standardowych sytuacjach zaleca się kontynuowanie przyjmowania folacyny do 14 tygodni. Po tym okresie wszystko zależy od kondycji kobiety. Jeśli występuje niedobór substancji lub istnieją czynniki, które mogą wywołać niedobór, lekarz może przedłużyć kurs, a także przepisać lek w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

    Możliwe szkody i przeciwwskazania do przyjęcia

    Zabrania się stosowania kwasu foliowego we wczesnych i późnych stadiach ciąży przy indywidualnej nietolerancji substancji, niedokrwistości spowodowanej brakiem witaminy B12. Folian nie jest również przepisywany podczas leczenia anemii normocytarnej lub aplastycznej, ponieważ może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

    Przyjmowanie kwasu foliowego, rozpoczęte bez uwzględnienia czasu ciąży, może doprowadzić do jego nadmiaru w organizmie i spowodować wystąpienie u kobiety ciężarnej nieprzyjemnych objawów, a przy przeciwwskazaniach może stanowić zagrożenie dla zdrowia jej i dziecka.

    Zalecana dawka kwasu foliowego podczas ciąży według tygodnia:

    Jeśli USG wykazuje wysokie ryzyko rozwoju patologii u płodu, lekarz powinien indywidualnie określić dzienną porcję witaminy B9. Duże ilości kwasu foliowego w pierwszym trymestrze ciąży mogą być szkodliwe.

    Folacin jest przydatny dla kobiet w ciąży, ale jak każdy lek, jeśli zasady stosowania zostaną naruszone, może spowodować przedawkowanie. Towarzyszą mu następujące objawy:

    Uwaga! Nadmiar kwasu foliowego obecny do ostatniego tygodnia ciąży może również zaszkodzić płodowi: wywołać nadmierny przyrost masy ciała, doprowadzić do rozwoju otyłości, astmy, alergii i cukrzycy.

    Wybierając lek, należy zwrócić uwagę na dawkowanie i nie przyjmować go zbyt długo bez zalecenia lekarza. Nadmiar substancji jest nie mniej niebezpieczny niż niedobór.

    Obejrzyj film dr Eleny Berezovskiej o przedawkowaniu kwasu foliowego:

    Skutki uboczne i alergie

    Kwas foliowy jest dobrze tolerowany w czasie ciąży, ale w rzadkich przypadkach może powodować alergie, trudności w oddychaniu i obrzęk błon śluzowych. Takie objawy nie są niebezpieczne i można je wyeliminować poprzez zmniejszenie dawki lub przyjęcie leku przeciwhistaminowego.

    Jeśli dyskomfort będzie się utrzymywał, należy skonsultować się z lekarzem, który odbierze inny lek. Najbliższym analogiem w działaniu jest Epoetyna alfa lub beta, Fitomenadion. Leki te mają inną substancję czynną, ale podobnie jak witamina B9 stymulują hematopoezę (tworzenie krwi).

    Jak wybrać najlepszą witaminę B9 dla kobiet w ciąży

    Skuteczne i wysokiej jakości leki rzadko można znaleźć w aptekach. Zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać najlepszy kwas foliowy na ciążę.

    Wybierając leki z folacyną, należy zwrócić uwagę na postać substancji czynnej. Istnieją dwa związki witaminy B9 – folian (substancja naturalna), który na etykiecie nazywany jest folianem oraz kwas foliowy (syntetyczny składnik odżywczy). To druga, która jest wprowadzana do składu leków lub dodatków do żywności. Substancja nie jest aktywna metabolicznie i przejawia się jedynie w procesie redukcji enzymatycznej z udziałem tetrahydrofolianu.

    Uwaga! Syntetyczna forma kwasu foliowego (kwas foliowy) nie zawsze jest dobrze wchłaniana, a u wielu kobiet z mutacjami cyklu folianowego może wywołać poważne choroby. Dlatego lepiej kupować suplementy w postaci kwasu foliowego lub jego związków: metylofolianu i kwasu folinowego.

    Metylofolian (5-MTHF) jest najbardziej aktywną formą witaminy B9. W przeciwieństwie do chemicznie syntetyzowanego kwasu foliowego substancja wchłania się szybciej, ale wywołuje skutki uboczne i ma też wiele przeciwwskazań. Kwas foliowy nie powoduje prawie żadnych nieprzyjemnych objawów i ma łagodne działanie przeciwdepresyjne.

    Aby uzyskać maksymalne korzyści terapeutyczne, lekarze zalecają łączenie źródeł kwasu foliowego z suplementami diety. Przy niezrównoważonej diecie lub w okresie jesienno-zimowym warto przyjmować kompleksy multiwitaminowe, które całkowicie dostarczają organizmowi kobiety w ciąży niezbędne substancje. Są droższe, ale lepiej wchłaniane.

    Dawkowanie i objętość opakowania

    Ile witaminy B9 musisz pić w każdym trymestrze ciąży, jest zapisane w instrukcji. Jeśli lekarz zaleci przyjmowanie kwasu foliowego przed 14 tygodniem ciąży, lepiej kupić opakowanie o objętości 90 dawek dziennych. W przypadku dłuższego kursu będziesz musiał kupić więcej leku.

    Przy wyborze suplementu radzimy zwrócić uwagę nie na koszt opakowania, a na cenę 1 porcji . Większość domowych suplementów diety zawiera niskie stężenie substancji aktywnych oraz syntetyczny kwas foliowy. Trzeba je pić częściej, a także w większych ilościach.

    Suplementy diety mono z kwasem foliowym dla kobiet w ciąży: TOP-3

    Suplementy mono występują w postaci czystego kwasu foliowego lub jego metabolitów. Poniżej znajduje się lista najlepszych leków, posortowana rosnąco według ceny.

    Life Extension, zoptymalizowany kwas foliowy, 100 mcg, 100 tabletek wegetariańskich

    Suplement zawiera 1000 mcg 5-metylotetrahydrofolianu, celulozę, kroskarmelozę sodową, dwutlenek krzemu i inne składniki. Nie powoduje przedawkowania, nadmiar jest szybko wydalany z moczem.

    Lek ten jest przepisywany na mutacje w cyklu folianowym, dobrze obniża poziom homocysteiny. Przydaje się kobietom na każdym etapie ciąży.

    Koszt 1 porcji to 8 rubli. 45 kopiejek.

    Kwas foliowy dla kobiet w ciąży w postaci kwatrefoliku 1000 mcg. Ta formuła kwasu foliowego czwartej generacji została zaprojektowana, aby wspierać normalny poziom homocysteiny i syntezę neuroprzekaźników. Jest to najbardziej biodostępna witamina B9. Sądząc po recenzjach, lek jest dobrze wchłaniany, nie wywołuje działań niepożądanych.

    Doctor’s Best, Active Folate 800, 800 mcg, 60 Veggie Caps

    Suplement zawiera 800 mcg kwasu 5-metylotetrahydrofoliowego oraz celulozę. Wskazane jest w okresie ciąży, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrodzonych deformacji płodu, patologii mózgu. Przydaje się podczas przygotowań do IVF, rekonwalescencji organizmu po ciężkich chorobach, operacjach z dużą utratą krwi.

    Kompleksy multiwitaminowe z folanem: TOP-3

    Multiwitaminy foliowe dla kobiet w ciąży zawierają wiele innych korzystnych substancji. Oprócz organicznego folianu często zawierają minerały, probiotyki, bioflawonoidy, koncentraty.

    Kupowanie takich kompleksów jest opłacalne. Nie ma potrzeby uwzględniania zgodności innych leków i opracowywania specjalnego harmonogramu ich przyjmowania.

    Zalecamy zwrócenie uwagi na TOP-3 najlepszych suplementów multiwitaminowych, posortowanych według ocen klientów.

    Nr 3 Garden of Life, Vitamin Codex, Raw Prenatal

    Garden of Life, Vitamin Code, Raw Prenatal, 90 Vegetarian Capsules

    Koszt 1 porcji to 68 rubli. 16 kopiejek.

    Kompleks z probiotykami, mieszanką witamin i minerałów. Według opinii kobiet lek jest dobrze tolerowany w czasie ciąży, nie wywołuje nudności, zaburzeń stolca. Producent zaleca przyjmowanie leku, po jednej kapsułce 3 razy dziennie, z posiłkiem w II i III trymestrze ciąży.

  • Suplement diety zawiera witaminę A w postaci beta-karotenu, która jest ważna dla kobiet w ciąży;
  • Lek przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących. Rzadko powoduje niepożądane reakcje. Oprócz kwasu foliowego w postaci 5-MTHF zawiera witaminy K, B12, żelazo, kwas askorbinowy, d-alfa-tokoferil itp.

    Przed zastosowaniem suplementu należy skonsultować się z lekarzem.

  • Suplement diety poprawia stan skóry i włosów;
  • produkt zawiera wysokie stężenie żelaza;
  • u kobiet z dziedziczną trombofilią i skłonnością do nadkrzepliwości może wywołać rozwój zakrzepicy.
  • Koszt 1 porcji to 25 rubli. 13 kopiejek

    Zaleca się przyjmowanie tego leku wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Suplement zawiera witaminy, minerały, bioflawonoidy cytrusowe, koncentrat chlorelli itp. Otoczka tabletki wykonana jest z hydroksypropylocelulozy.

  • mocz po zażyciu leku zmienia kolor na jasnożółty lub zielony;
  • skład w instrukcji różni się od wskazanego na opakowaniu;
  • Gdzie kupić witaminy

    Suplementy kwasu foliowego dla kobiet w ciąży można kupić w swojej aptece lub sklepie internetowym. Ale organiczne suplementy kwasu foliowego są wymienione tylko na iHerb.

    Uwaga! Tym, którzy chcą kupić wysokiej jakości suplementy diety na Ayherb w przystępnej cenie, polecamy skorzystać z 10% rabatu przy pierwszym zamówieniu. Aby aktywować ofertę rabatową, należy kliknąć ten link lub wpisać kod promocyjny AGK4375 w specjalnym polu podczas składania koszyka.

  • szeroka gama produktów najlepszych marek w USA i Europie;
  • Niedobór witaminy B9 u kobiet wywołuje poronienia, narodziny wcześniaków, zaburzenia psychiczne lub fizyczne dzieci. Dlatego zaleca się przyjmowanie folacyny nie tylko w okresie ciąży, ale także przed poczęciem. Ale forma substancji czynnej powinna być przepisana przez ginekologa. Tylko on wyjaśni, dlaczego i jak przyjmować kwas foliowy w ciąży, dobrać odpowiednią dawkę, doradzić, jaki suplement diety kupić.

    Podobał Ci się artykuł? Udostępnij to w mediach społecznościowych.

    California Gold Nutrition, Kwas foliowy, Bezalkoholowy, 1 uncja (30 ml) Now Foods, Kwas foliowy, 800 mcg, 250 Tabletki Jarrow Formulas, Methyl Folate, 400 mcg, 60 Veggie Capsules


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska