Kupujemy najlepsze Omega-3 dla kobiet w ciąży. Szkody i zalety oleju rybnego w czasie ciąży

Istnieją trzy główne rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3: kwas alfa-linolenowy (ALA), występujący w pokarmach roślinnych i suplementach, takich jak nasiona lnu i nasion chia, kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), występujący głównie u zwierząt takie jak olej rybny.

Najlepsze pokarmy omega-3 dla kobiet w ciąży to makrela, łosoś i pstrąg.

Czy suplementy omega-3 są dobre w ciąży i dlaczego przyciągają tak dużo uwagi?

Wszystko, co jest potrzebne ciału dziecka do wzrostu i formacji, otrzymuje od matki. Szczególnie ważne są długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3 występujące w rybach i owocach morza. Niestety te właśnie substancje są często niewystarczające w diecie wielu współczesnych kobiet.

Od rozstępów po depresję poporodową, olej rybny jest korzystny dla kobiet w ciąży na wiele sposobów. Ale co najważniejsze, ma korzystny wpływ na zdrowie Twojego dziecka.

Związek między spożyciem kwasów omega-3 DHA podczas ciąży a stanem zdrowia dziecka staje się coraz bardziej znany. DHA jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju oczu i mózgu dziecka. Nasz mózg składa się w 60% z tłuszczu, a około 20% z tego muszą stanowić kwasy tłuszczowe omega-3.

Korzyści z omega-3 na tym się nie kończą. Kwasy te zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia alergii lub astmy u Twojego dziecka.

Również dzieci, których matki utrzymują wysoki poziom omega-3 przez całą ciążę, są mniej narażone na wyprysk w pierwszych latach życia.

Dlaczego należy przyjmować kapsułki omega-3 w ciąży?

Z pewnością jesteś zachwycony tym, jak przydatny jest olej rybny podczas ciąży. Jednak mogą zdarzyć się dni, kiedy z powodu porannych mdłości, łaknienia na określone potrawy i ogólnego wyczerpania z faktu, że nowa osoba aktywnie rośnie w tobie, ostatnią rzeczą, którą chcesz zjeść, jest duża porcja sałatki z makreli.

Ponadto pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zawierać substancje szkodliwe dla wzrostu dziecka, takie jak rtęć, dioksyny i PCB. Z tego powodu krajowi urzędnicy ds. Zdrowia zalecają przyszłym matkom ograniczenie się do dwóch porcji ryb, zwłaszcza świeżego tuńczyka, łososia lub sardynek, co oznacza, że ​​niektóre z najlepszych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 zostały wyeliminowane z menu.

Dlatego przyjmowanie suplementów oleju rybnego dla kobiet w ciąży to świetny pomysł. Przede wszystkim wybieraj czyste, bezpieczne i sprawdzone suplementy, których producenci otwarcie publikują wyniki badań swoich produktów. W ten sposób możesz łatwo i bezpiecznie zaspokoić codzienne zapotrzebowanie Twojego organizmu i organizmu dziecka na kwasy tłuszczowe omega-3.

Czy olej rybny jest bezpieczny podczas ciąży?

Suplementy w postaci koncentratu omega-3 z oleju rybiego są bezpieczne podczas ciąży. Pamiętaj jednak, aby poinformować lekarza prowadzącego ciążę o przyjmowaniu tych suplementów i wybrać produkty o minimalnej zawartości wszelkich zanieczyszczeń. Kapsułki Solgar i Garden of Life Omega-3 nie zawierają rtęci i pochodzą z dziczyzny. Ponadto każda partia posiada certyfikat 5 gwiazdek za czystość i jakość zgodnie z międzynarodowymi standardami produkcji oleju rybnego (IFOS).

„Tłuste ryby są doskonałym źródłem długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3. Ten rodzaj kwasu tłuszczowego jest niezbędny do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, mózgu i siatkówki płodu ”.

Jaką rolę odgrywają omega-3 w rozwoju dziecka?

Dieta, którą matka przestrzegała podczas ciąży może „wpłynąć na zdrowie i rozwój dziecka na całe życie”.

Różne badania potwierdzają słowa dr Richardsona, w tym badanie z 2003 roku opublikowane w czasopiśmie Pediatrics. Zgodnie z wynikami, dzieci, których matki otrzymywały w czasie ciąży wystarczającą ilość oleju rybiego, osiągnęły znacznie lepsze wyniki w testach inteligencji w wieku czterech lat.

Inne badanie z 2004 roku opublikowane w czasopiśmie Child Development wykazało, że dzieci, których matki miały wyższy poziom DHA podczas porodu, miały większą koncentrację w wieku dwóch lat.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest zdania naukowego, że istnieje wyraźny związek przyczynowy między suplementacją DHA a prawidłowym rozwojem mózgu.

Kiedy zacząć przyjmować kwasy omega-3?

Podobnie jak w przypadku kwasu foliowego, najlepiej zacząć przyjmować olej rybny omega-3, zanim zobaczysz długo oczekiwany drugi pasek.

Przyjmowanie kwasów omega-3 przed ciążą – około sześciu miesięcy przed poczęciem – pozwala organizmowi na zbudowanie określonej podaży niezbędnych kwasów tłuszczowych. Upewnij się, że będziesz go potrzebować od pierwszych chwil. Konieczne jest przyjmowanie suplementów oleju rybnego w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ mózg i układ nerwowy to pierwsze rzeczy, które zaczynają tworzyć się w maleńkim zarodku.

Nie przerywaj przyjmowania kwasów omega-3 przez cały okres ciąży i po porodzie. Ponieważ Twój organizm będzie głównie kierował DHA do rozwoju mózgu i oczu Twojego dziecka, ciąża może wyczerpać Twoje własne zapasy kwasów tłuszczowych omega-3, które są jednym z czynników ryzyka depresji poporodowej.

Dlatego warto kontynuować przyjmowanie tych suplementów po urodzeniu dziecka, nawet jeśli nie karmisz piersią.

Ile Omega-3 należy przyjmować podczas ciąży?

Amerykańskie National Institutes of Health radzi kobietom oczekującym na uzupełnienie środków, aby dążyły do ​​tego właśnie wskaźnika. Jedna mała kapsułka oleju rybnego zawiera 560 mg DHA – to więcej niż wystarczająca ilość dla prawidłowego rozwoju dziecka i zdrowia matki.

Kiedy zacząć przyjmować Omega 3 w czasie ciąży:

Omega-3 to bardzo, bardzo ważny suplement dla wszystkich kobiet planujących, ciężarnych i karmiących. KTO nie tylko nie zakazuje przyjmowania omega-3 kobietom w ciąży, ale również zaleca rozpoczęcie go już na etapie planowania zarówno dla przyszłej mamy, jak i przyszłego ojca! Nie ma ścisłego dziennego zapotrzebowania na Omega 3. W trwających badaniach kobiety w ciąży otrzymywały Omega 3 w ilości od 133 miligramów do 3 gramów dziennie. Średnia wartość wynosi 1000 mg dziennie dla zalecanej dawki.

Jak wybrać Omega 3 dla kobiet w ciąży:

  • Preferuj kapsułki. Kapsułka chroni przed utlenianiem, zachowując całą jakość produktu.
  • Najlepiej jest, aby kobiety w ciąży przyjmowały tylko preparaty prenatalne, ponieważ przechodzą przez bardziej ścisłą kontrolę i oczyszczanie.
  • Dla osób, które mają problem z połykaniem kapsułek, ważne jest zwrócenie uwagi na dawkowanie! W takim przypadku, jeśli 1000mg zostanie podzielone na 3-4 kapsułki dziennie, a nie 1, to będą one nieco mniejsze.
  • Kluczową kwestią jest procentowa zawartość kwasu DND, to właśnie jego wysoka zawartość ma znaczenie podczas ciąży i laktacji.
  • Fairhaven Health, Pregnancy Plus, Suplement kwasów tłuszczowych Omega-3 dla kobiet w ciąży, 90 kapsułek

    Skład porcji dziennej:

    DHA (dokozaheksaenowy) 675 mg
    EPA (eikozapentaenowy) 225 mg

    Na jak długo wystarcza słoik: 1 miesiąc.

    Specjalizuje się w oleju rybnym. W swoim asortymencie znajdują się również mini-kapsułki, dla tych, którym trudno jest połknąć zwykłe (co do dawkowania to nie do końca to, czego potrzebują kobiety w ciąży), koszerne i dla dzieci.

    Omega-3: skład i forma uwolnienia

    Omega-3 to rodzaj wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

    ODNIESIENIE! Wielonienasycone kwasy tłuszczowe należą do grupy tłuszczów dietetycznych niezbędnych dla organizmu człowieka, których sam nie jest w stanie wytworzyć. Obniżają poziom cholesterolu, zmniejszając tym samym ryzyko patologii serca i naczyń; chronią lipidy błon komórkowych przed utlenianiem; zapobiegać rozwojowi cukrzycy; pozytywnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci; zapobiegają przenikaniu agresywnych obcych komórek do organizmu. Wymagane dzienne spożycie wynosi 10-15 gramów.

    Najpopularniejszym i optymalnym źródłem Omega-3 jest olej rybny. Powinien być przechowywany w lodówce lub w chłodnym, ciemnym miejscu (utlenia się na słońcu i cieple).

    Dalej są suplementy diety. Przy wyborze leku zwróć uwagę na obecność dwóch skrótów: EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy). Najpopularniejszy:

  • Prenatal + Omega-3 (to cały kompleks witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych opracowany dla kobiet w ciąży i karmiących);
  • Vitrum Cardio Omega-3 (źródło nie tylko niezbędnych kwasów, ale także witaminy E);
  • Doppelherz Omega-3 (z arktycznego oleju z łososia);
  • Trymestr Omega-3 (zawiera nie tylko Omega-3, ale także kwas foliowy, witaminy A, D, E. Stworzony na bazie islandzkiego oleju rybnego).
  • Leki te są całkowicie bezpieczne, mają naturalne pochodzenie, a ich skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami. Recepcja – w kursach 3-miesięcznych.

    UWAGA! Jeśli postać dawkowania zawiera 1000 mg Omega-3, wówczas 1 kapsułkę należy przyjmować pół godziny po posiłku (3 razy dziennie). Pamiętaj, aby popić wodą.

    Należy również wskazać pokarmy bogate w Omega-3. Na pierwszym miejscu są ryby morskie: tuńczyk, sardynki, makrela, łosoś i inne. Są to orzechy (sosna i orzechy włoskie), olej lniany, kiełki pszenicy, kumys, mleko kozie, miazga kokosowa, nasiona chia. Dietetycy radzą spożywać co najmniej 1 łyżkę oliwy z oliwek lub 2 łyżki pestek dyni, szklankę kumisu, plaster tofu dziennie.

    Co Omega-3 daje kobiecie w ciąży?

    Kobiety w ciąży (a także karmiące) powinny stosować ten suplement, ponieważ to ona odgrywa ogromną rolę w tworzeniu narządów i układów życiowych płodu. Według badań dzieci, których matki regularnie przyjmowały kwasy Omega-3, wyróżniają się wysokimi zdolnościami umysłowymi, dobrze rozwiniętymi zdolnościami motorycznymi i koordynacją, umiejętnością mówienia językami oraz wysokimi umiejętnościami komunikacyjnymi. Szczególnie ważne jest przyjmowanie suplementu w I i III trymestrze ciąży (oraz w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka). Dodatek wpływa pozytywnie na siatkówkę oczu dziecka, zapobiega zaburzeniom układu pokarmowego. Kolejny ogromny plus dla przyszłej mamy: Omega-3 nie pozwala smutnym myślom zawładnąć nastrojem, odkładać złych. Przyjmowanie Omega-3 – profilaktyka powikłań zakrzepowo-zatorowych, wczesny poród, poronienia.

    Jakie jest niebezpieczeństwo niedoboru omega-3 u kobiet w ciąży?

    Niedobór omega-3 jest jednym z warunków wstępnych rozwoju takich dolegliwości jak depresja poporodowa. Tak, aw okresie ciąży nastrój kobiety zmieni się dramatycznie: mogą wystąpić wybuchy nieuzasadnionej wściekłości, depresji i odrzucenia siebie. Powodem jest dysfunkcja neuronów mózgu. Objawy zewnętrzne są również nieprzyjemne. Gruczoły łojowe zaczynają działać nieprawidłowo, przez co skóra ciężarnej wysycha i łuszczy się, na głowie pojawia się łupież, osłabienie mięśni i bóle stawów uniemożliwiają kobiecie prowadzenie normalnego życia, pogarsza się pamięć i rozproszenie uwagi. Odporność gwałtownie spada – a to jest bardzo niebezpieczne dla kobiety w ciąży, szczególnie wiosną i jesienią, podczas wybuchów i epidemii ARVI.

    ODNIESIENIE! Japońscy naukowcy wykazali, że niewielka ilość oleju rybnego dziennie pomaga pacjentom nawet z zaburzeniami psychicznymi.

    Przedawkowanie i interakcje z innymi lekami

    Wielonienasycone kwasy tłuszczowe gromadzą się w organizmie bardzo wolno, przez co trudno jest osiągnąć ich nadmiar, a tym bardziej przedawkowanie. Ale jest to całkiem możliwe – jeśli przyjmujesz zwiększone dawki Omega-3 przez długi czas. A przedawkowanie będzie znacznie bardziej niebezpieczne niż brak substancji. W okresie noszenia dziecka kobieta nie powinna naruszać schematu przyjmowania sugerowanego przez lekarza, w przeciwnym razie oprócz takich objawów zatrucia, jak nudności, bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i bóle w klatce piersiowej, stopniowo nastąpi rozrzedzenie krwi. Jest to obarczone występowaniem krwawienia, które jest trudne do zatrzymania (nawet zwykłe cięcie niesie niebezpieczeństwo).
    Suplement jest kompatybilny z innymi lekami, ale przyjmowanie dodatkowych kompleksów witaminowych powinno być uzgodnione z lekarzem, aby uniknąć niepotrzebnego obciążenia wątroby. Ponadto olej rybny należy ostrożnie łączyć z lekami rozrzedzającymi krew.

    ODNIESIENIE! Obecnie nie ma analogicznych preparatów, które zawierają te same składniki co Omega 3.

    Cywilizowani ludzie zawsze biorą odpowiedzialność za swoje zdrowie. Kobieta natomiast bierze na siebie dodatkowy ciężar, niosąc dziecko, dlatego dbanie o swoje zdrowie powinno być na pierwszym miejscu wśród wszystkich innych spraw i kłopotów. Bądź rozważny i uważny – a macierzyństwo sprawi Ci wiele radości!

    Omega-3. Charakterystyka i zalety

    Omega-3 to szeroka grupa kwasów wielonienasyconych, takich jak DHA i EPA. Składniki te pozyskiwane są z tłuszczu ryb żyjących na dużych głębokościach. Produkty naturalne zawierające te składniki:

    Olej rybny pozytywnie oddziałuje na mózg człowieka: poprawia zdolności umysłowe, chroni naczynia krwionośne i stabilizuje krążenie krwi, niweluje objawy nerwicy, załamań emocjonalnych i wiele więcej.

    Osoba potrzebuje dziennie dwie łyżki pokarmu nasyconego tymi kwasami tłuszczowymi. Ryby i inne naturalne źródła tłuszczu należy spożywać dwa razy w tygodniu. To wystarczy, aby uzyskać wymagane minimum witamin w organizmie.

    W czasie ciąży potrzeba więcej kwasów i tłuszczów, dlatego eksperci zdecydowanie zalecają włączenie do diety dodatkowych preparatów Omega-3. Minimalna stawka za dzień to 300 PLFA.

    W ciąży duże znaczenie ma prawidłowe i zbilansowane odżywianie, bogate w witaminy. Omega-3 w organizmie wpływa na:

    W ciąży korzystne właściwości Omega-3:

  • stabilizuje stan emocjonalny i psychiczny rodzącej kobiety.
  • W ostatnim trymestrze ciąży może wystąpić gestoza. Ta groźna choroba ma negatywny wpływ na rodzącą kobietę, wpływa na centralny układ nerwowy i niekorzystnie wpływa na dziecko. Omega-3 w tym stanie ma wpływ:

  • zapobiega niszczeniu naczyń krwionośnych od wewnątrz;
  • neutralizuje komórki stresowe, zmniejszając w ten sposób negatywny wpływ na płód;
  • pozytywnie wpływa na stan emocjonalny rodzącej kobiety.
  • Czasami odporność kobiety nie dostrzega łożyska i dziecka, może to wywołać odrzucenie i poronienie, Omega-3 hamuje to działanie i prowadzi do normalnego stanu.

    Pozytywny wpływ na dziecko w łonie matki:

  • promuje tworzenie silnej odporności;
  • wpływa na prawidłowy rozwój i formację;
  • Ogólnie Omega-3 to kompleks witamin, który wpływa na prawie wszystkie systemy podtrzymywania życia i stabilizuje ogólny stan kobiety i dziecka. Ponadto po porodzie należy przyjmować olej rybny w celu zapobiegania, a dziecku należy podawać, aby zapobiec krzywicy i wzmocnić układ odpornościowy.

    Zapobieganie i planowanie ciąży

    Aby zapobiegać i zapobiegać niedoborom witamin i wyczerpywaniu się organizmu w czasie ciąży, ważne jest przestrzeganie ogólnych zaleceń:

  • planując poczęcie i podczas ciąży, używaj kompleksów multiwitaminowych;
  • ćwiczenia i ćwiczenia oddechowe, przy braku przeciwwskazań;
  • spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu;
  • regularnie odwiedzaj lekarza i wykonuj niezbędne testy;
  • pływanie doskonale ujędrnia mięśnie i pozytywnie wpływa na samopoczucie;
  • wyeliminować złe nawyki (alkohol, nikotyna, narkotyki);
  • zminimalizować spożycie smażonych, wędzonych i pikantnych potraw.
  • Wybierając preparaty Omega-3 uważnie przeczytaj skład, sprawdź datę przydatności. Najlepiej kupować od zaufanego producenta w certyfikowanej aptece.

    Suplementy diety i przeciwwskazania do przyjęcia

    Najczęstszym źródłem Omega-3 jest olej rybny. W farmakologii występuje w postaci specjalnych suplementów diety; przy zakupie opakowanie musi zawierać skróty EPA i DHA. Popularne leki:

    Leki te są w pełni przetestowane i bezpieczne w użyciu. Przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.

    Nie ma kategorycznych zakazów przyjmowania Omega-3, ale istnieje szereg przeciwwskazań:

    Nie zidentyfikowano skutków ubocznych stosowania preparatów rozwarstwiających, ale w rzadkich przypadkach mogą wystąpić następujące objawy:

    Konieczne jest przyjmowanie leków ściśle według instrukcji, dodatkowo można skonsultować się z lekarzem, który poda konkretny schemat stosowania. Kwasy wielonienasycone w organizmie gromadzą się powoli i przedawkowanie jest trudne. Ale jeśli regularnie bierzesz kwasy omega-3 w dużych dawkach, może wystąpić przesycenie. Stwarza to zagrożenie, zwłaszcza w okresie ciąży: pojawiają się bóle w klatce piersiowej, rozrzedzenie krwi, które może prowadzić do krwawienia nawet przy niewielkiej ranie lub skaleczeniu.

    Skład i jakość produktu

    Dzienna porcja leku powinna zawierać co najmniej 500 mg omega-3, a stosunek DHA / EPA normalnie wynosi 2: 1. Na opakowaniu należy wskazać stężenie wszystkich substancji czynnych zawartych w produkcie, wskazując procent dziennego zapotrzebowania kobiety w ciąży. Witaminy lepiej pozyskiwać z naturalnego tłoczonego na zimno oleju rybnego.

    Aby określić jakość produktu po zakupie, zwróć uwagę na następujące punkty:

  • butelka lub blistry z kapsułkami muszą być szczelnie zamknięte;
  • otoczka kapsułki jest nienaruszona, wewnątrz znajduje się przezroczysta zawartość o oleistej konsystencji;
  • lek może mieć charakterystyczny „rybi” zapach i smak.
  • Najlepsi producenci

    Na rynku farmakologicznym znajduje się wiele produktów dla kobiet w ciąży z kwasami omega-3 różnych firm, ale najwyższej jakości suplementy diety amerykańskich koncernów (Nordic Naturels, ChildLife, Minami Nutrishion, Country Life). Popularne są też suplementy brytyjskiego producenta Vitabiotics. Wszyscy oni w technologii tłoczenia na zimno pozyskują olej rybny i poddają swoje produkty wielostopniowemu systemowi oczyszczania i filtracji. Jakość towarów potwierdzają certyfikaty międzynarodowych niezależnych ekspertów.

    Spożycie omega-3 podczas ciąży

    Prawie wszystkie przyszłe matki wiedzą o korzyściach płynących z oleju rybnego podczas ciąży. jednak spożycie Omega-3 w czasie ciąży może być przepisane przez samego lekarza.

    PUFA są przede wszystkim niezbędne w zapobieganiu przedwczesnemu porodowi, a także zmniejszają możliwość wystąpienia stanu przedrzucawkowego w trzecim trymestrze ciąży. Prawidłowe przestrzeganie schematu zauważalnie poprawia nastrój kobiety w ciąży, pomaga normalizować tło emocjonalne.

    Dodatkową zaletą spożycia jest regulacja poziomu cholesterolu we krwi, a także stabilizacja przemiany materii. Jeśli organizm kobiety w ciąży jest przeciążony, kompleks witamin również będzie w stanie zwalczyć tę dolegliwość. Śledź datę ważności leku, aby uniknąć nieporozumień.

    Dlaczego kobiety w ciąży przyjmują Omega-3

    Kobiety w ciąży przyjmują kapsułki z kwasami Omega-3, aby uzupełnić niedobór tych PUFA (wielonienasyconych kwasów tłuszczowych). Niedobór wynika z faktu, że związki wytwarzane przez organizm są przeznaczane na rozwój płodu.
    Zadania Omega-3 przyjmowane przez kobiety w ciąży:

  • Zwiększyć wchłanianie wapnia z pożywienia i suplementów;
  • Zmniejsz ryzyko wczesnego poronienia;
  • W przeciwieństwie do naturalnego źródła (ryby), kapsułki z Omega-3 nie mogą być szkodliwe ze względu na zanieczyszczenie Oceanu Światowego, ponieważ są oczyszczone z soli metali ciężkich i innych związków.

    Dawkowanie Omega-3 podczas planowania ciąży

    Zalecenia specjalistów dotyczące dawkowania leku Omega-3 przy planowaniu ciąży mogą się różnić w zależności od cech kobiecego ciała. Ogólnie przyjmuje się, że średnia ilość PUFA dla zdrowej kobiety wynosi 1000 mg. Należy pamiętać, że standardowe kapsułki mogą zawierać zarówno różne objętości, jak i różne składy (EPA, DHA). Niektórzy eksperci uważają, że w okresie planowania dawkę tę można podwoić. Wiele będzie zależeć od wieku kobiety – dawkowanie w każdym przypadku zostanie przepisane przez specjalistę, ponadto należy dokładnie rozważyć zalecenia dotyczące stosowania wskazane na opakowaniu.
    Przyjmując lek należy dokładnie przemyśleć możliwe skutki uboczne, przede wszystkim – dyskomfort w żołądku i napady nagłych mdłości. Jeśli te objawy są wyraźne, należy zmniejszyć dawkę do standardowej i starać się ją stopniowo zwiększać.

    Wybór kwasów Omega-3 w 1 trymestrze ciąży

    Uważa się, że w pierwszym trymestrze nie należy pić Omega-3. Ale tak nie jest. W tym przypadku mówimy o oleju rybnym (tranu z wątroby ryb) z witaminami A i D. Witamina A, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, ma negatywny wpływ na płód. Olej rybny Omega-3 nie zawiera witaminy A, więc nie może Ci zaszkodzić.

    Lek musi być przeznaczony dla kobiet w ciąży. Taki olej rybny jest wysoce oczyszczony z dioksyn. To kryterium zostało przyjęte przez Nordic Naturals jako podstawa do produkcji Unflavored Formula, prenatal DHA. Kolejna wysokiej jakości kapsułka z olejem rybnym jest produkowana przez Carlson, ale nie jest ona przeznaczona tylko dla kobiet w ciąży.

    Wybór Omega-3 podczas ciąży w drugim trymestrze ciąży

    Kwasy tłuszczowe Omega-3 są niezwykle przydatne podczas ciąży. Omega-3 są szczególnie ważne w drugim trymestrze ciąży, kiedy płód intensywnie przybiera na wadze. W tym okresie dziecko w macicy powinno otrzymywać dziennie 30-50 mg wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

    W drugim trymestrze ciąży Omega-3 zapewniają płodowi niezastąpione korzyści:

  • pozytywnie wpływają na rozwój układu nerwowego;
  • brać udział w tworzeniu analizatora wizualnego;
  • przyczyniają się do harmonijnego tworzenia się mózgu;
  • poprawiają wchłanianie wapnia i magnezu;
  • uczestniczyć w kształtowaniu inteligencji dziecka.
  • Aby dziecko otrzymało odpowiednią ilość kwasów omega-3, ważne jest wprowadzenie tych kwasów do diety kobiety w ciąży.

    Wybierz wysokiej jakości, w 100% naturalne suplementy, które pomogą Ci utrzymać optymalny poziom tych kwasów w organizmie i poczuć się świetnie przez cały okres ciąży.

    Wybór Omega-3 podczas ciąży w III trymestrze ciąży

    W trzecim trymestrze ciąży narządy i tkanki płodu aktywnie przygotowują się do bezproblemowego narodzin noworodka i łatwej adaptacji do życia poza macicą. Do tego dziecko potrzebuje wysokiej jakości wsparcia – w tym w postaci obowiązkowych elementów – PUFA omega 3.

    Ciało kobiety w ciąży również intensywnie przygotowuje się do wypełnienia swojego najważniejszego zadania – porodu. Biorąc pod uwagę, że rosnąca macica naciska na narządy wewnętrzne, pojawiają się nowe problemy – odbijanie, zgaga. Przyjmowanie niektórych kompleksów witaminowych, suplementy diety stają się trudne i nieprzyjemne. Ale odmowa przyjęcia Omega-3 jest nieuzasadniona – brak tego PUFA zagraża nie tylko płodowi, ale także samej ciężarnej, wywołując rozwój groźnej choroby III trymestru ciąży – rzucawki, gestozy, a także zwiększając ryzyko przedwczesnego porodu.

    Optymalnym rozwiązaniem jest wybór suplementu, który pozbawiony jest specyficznego zapachu oleju rybnego i nie pozostawia po sobie dyskomfortu. Na przykład Prenatal DHA, Unflavored Formula. Firma produkcyjna Nordic Naturals zadbała również o wielkość kapsułek – połknięcie ich nie będzie trudne.

    Mechanizm akcji

    Omega-3 w czasie ciąży ma następujący wpływ na organizm kobiety w ciąży:

    Działania te realizowane są dzięki włączeniu witaminy E i kwasów, które składają się na produkt, w procesy metaboliczne organizmu. Lek ma również korzystny wpływ na płód:

  • zapewnia prawidłowy rozwój przewodu pokarmowego;
  • W jakich przypadkach jest przypisany?

    W przypadku niedoboru w organizmie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych należy stosować suplement diety. Zazwyczaj Omega-3 stosuje się od planowania ciąży do zakończenia karmienia piersią w następujących celach:

  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań podczas porodu;
  • zapobieganie pojawianiu się patologii układu sercowo-naczyniowego i ośrodkowego układu nerwowego;
  • kompensacja braku WNKT w organizmie matki podczas karmienia piersią;
  • zwiększenie dobroczynnych właściwości mleka matki.
  • Ten lek z dużą ilością witamin w swoim składzie pomaga również:

    Jakie jest niebezpieczeństwo niedoboru omega-3 w czasie ciąży?

    Kwasy tłuszczowe Omega-3 mają wiele pozytywnego wpływu na organizm przyszłej mamy. Przy ich braku możliwy jest rozwój różnych chorób i stanów:

  • Zwiększone ryzyko (9-krotne) wystąpienia stanu przedrzucawkowego (forma późnej zatrucia). Jest to dość ciężkie powikłanie II i III trymestru ciąży, charakteryzujące się pojawieniem się obrzęku, podwyższonym ciśnieniem krwi i białkomoczem.
  • Rzucawka. Udowodniono, że niedobór niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych sześciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia rzucawki – ciężkiego stanu konwulsyjnego, który prowadzi do śmierci płodu.
  • Depresja i inne zaburzenia psychiczne.
  • Naruszenie procesu układania i rozwoju narządów płodu. Przede wszystkim ucierpi układ sercowo-naczyniowy i nerwowy, przewód pokarmowy. Dzieci, które miały w przyszłości niedobór tych witamin, pozostają w tyle w rozwoju intelektualnym od swoich rówieśników.
  • Poronienie dziecka (2 lub więcej poronień z rzędu).
  • Pojawienie się niewydolności łożyska (FPN). Ciężka patologia, w której stopniowo zmniejsza się objętość krwi dostarczanej do płodu. W rezultacie zachodzą nieodwracalne procesy destrukcyjno-zanikowe (głównie w mózgu i wątrobie).
  • Aby uniknąć rozwoju tych schorzeń, musisz przyjmować Omega-3 przez całe 9 miesięcy ciąży. Ważne jest również stosowanie witamin, które nasycają organizm wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi i tworzą sprzyjające tło dla wzrostu i rozwoju dziecka podczas przygotowań do ciąży. Kobietom w ciąży lepiej nie ryzykować i skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

    Można wyróżnić następujące patologie, które powodują dyskomfort psycho-emocjonalny przy braku składników składowych Omega-3:

    Czy możliwe są skutki uboczne?

    Efekty uboczne są rzadkie. Według danych badawczych ich częstość jest mniejsza niż 1 na 1 000 000. Niemniej jednak mogą rozwinąć się następujące patologie:

  • reakcje alergiczne związane z indywidualną nadwrażliwością organizmu na składniki Omega-3;
  • zespół bólowy w okolicy nadbrzusza;
  • Co wskazuje na niedobór kwasów tłuszczowych w organizmie przyszłej mamy

    Zwykłe potrawy na naszym stole z reguły nie są przyjazne dla kwasów tłuszczowych omega-3; już w I trymestrze ciąży kobieta w ciąży ma oznaki braku elementów w organizmie. Pod koniec drugiego trymestru dziecko „wysysa” znaczną część cennych tłuszczów, wtedy kobieta:

  • zmęczenie przy najmniejszym wysiłku fizycznym;
  • sucha skóra, łamliwe włosy, paznokcie;
  • swędzenie, łuszczenie się skóry i inne objawy alergii;
  • Nastrój „drobny”, oznaki depresji.
  • Kiedy w organizmie przyszłej mamy występuje niedobór kwasów tłuszczowych, kobieta często popada w depresję.

    Oznaki niedoboru Omega-3

    Przy niewystarczającym spożyciu substancji do organizmu kobiety w ciąży mogą rozwinąć się następujące objawy:

  • labilność emocjonalna, drażliwość, bezprzyczynowy lęk;
  • ciężka toksyna, której towarzyszą powtarzające się wymioty;
  • zmniejszona wydajność, senność, osłabienie;
  • ciągłe uczucie głodu, zmiana preferencji smakowych;
  • zmniejszona ostrość wzroku, ból i dyskomfort w oczach;
  • Brak Omega-3 podczas ciąży prowadzi również do nadmiernego gromadzenia się w organizmie „złego” cholesterolu, który jest obarczony rozwojem patologii układu sercowo-naczyniowego i może powodować rzucawkę. Brak kwasów tłuszczowych powoduje upośledzenie wchłaniania najważniejszych, ważnych dla układu rozrodczego, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A i E.

    W okresie poporodowym

    Po ciąży organizm kobiety potrzebuje dużej ilości witamin. Kwasy tłuszczowe są niezbędne do normalnej laktacji i karmienia piersią. Najważniejszą właściwością Omega-3 jest normalizacja tła emocjonalnego matki i zapobieganie depresji poporodowej. Dlatego zaleca się kobietom kontynuowanie picia omegi przez kilka miesięcy po porodzie.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska