Jakie jedzenie powoduje trądzik

Pokarmy wywołujące trądzik mogą mieć bardzo zauważalny wpływ na czystą skórę. Ze skłonnością do trądziku należy dobrze wiedzieć, jaki rodzaj pokarmu jest niebezpieczny dla naskórka.

Cechy produktów wywołujących trądzik

Obfity trądzik dotyka nie tylko nastolatków, ale także wielu dorosłych. Pojawienie się trądziku wywołuje kilka czynników: ekologia, obecność chorób przewlekłych, podłoże emocjonalne. Jedzenie nie jest ostatnim z tej serii, niektóre pokarmy często powodują trądzik i trądzik.

Ich osobliwością jest to, że działają przede wszystkim na układ hormonalny. Organizm zaczyna intensywnie produkować insulinę, kortyzol i androgeny, na tle tego rozpoczyna się aktywna praca gruczołów łojowych, a pory skóry zatykają się nadmiarem tłuszczu. W efekcie pojawia się trądzik, którego nie da się wyeliminować żadnymi środkami farmaceutycznymi.

Jakie jedzenie powoduje trądzik

Niektóre pokarmy zwiększają gruczoły łojowe, a tym samym wywołują trądzik.
Niektóre potrawy nie tylko wywołują wzmożoną produkcję sebum, ale także prowadzą do łagodnego odwodnienia organizmu. Skóra staje się sucha i cieńsza, zwiększa się jej wrażliwość, częściej pojawia się podrażnienie.

Lista produktów, które powodują trądzik

Wykazano, że niektóre produkty mają negatywny wpływ na skórę. Jeśli masz skłonność do trądziku, należy je całkowicie porzucić lub przynajmniej ograniczyć ich stosowanie.

Fast food

Najbardziej fast foodami w kategorii fast food są cheeseburgery, hamburgery, pieczone kiełbaski, nuggetsy z kurczaka i frytki. Każda żywność instant zawiera dużą ilość aromatów, przypraw, cukru i tłuszczów. Organizm jedząc fast food zaczyna aktywnie wytwarzać insulinę, gruczoły łojowe wytwarzają zwiększoną ilość tłuszczu. Wielkim niebezpieczeństwem fast foodów jest to, że zawsze chcesz jeść go więcej. Jeśli często jesz hamburgery i frytki, możesz uzależnić się od smacznego, ale niezdrowego jedzenia.

Jakie jedzenie powoduje trądzik

Fast food jest bogaty w tłuszcze i wzmacniacze smaku, dlatego powoduje trądzik
Fast food negatywnie wpływa na prawie wszystkie układy organizmu człowieka. Powoduje poważne uszkodzenia skóry, trądzik pojawia się bardzo często, gdy regularnie odwiedzasz restauracje typu fast food.

Frytki i grzanki

Trądzik i zaskórniki na skórze pojawiają się na tle regularnego spożywania krakersów i chipsów ziemniaczanych. W procesie przygotowania takie produkty są przetwarzane w dużej ilości oleju, obficie posypane przyprawami i przyprawami oraz poprawiają smak za pomocą syntetycznych dodatków. W chipsach i krakersach prawie nie ma witamin i minerałów, ale jest dużo tłuszczów i węglowodanów.

Podczas spożywania chipsów poziom insuliny w organizmie gwałtownie rośnie, podczas gdy zwiększa się produkcja tłuszczu podskórnego. Pory skóry zatykają się nadmiarem tłuszczu, twarz nabiera nieprzyjemnego blasku, pojawia się stan zapalny trądziku.

Jakie jedzenie powoduje trądzik

Frytki i grzanki prowadzą do trądziku poprzez liczne smaki i przyprawy
Rada! Chociaż rezygnacja z grzanek i chipsów może być trudna, jeśli masz problemy ze skórą, jest to konieczne. W asortymencie sklepu po prostu nie ma naturalnych żetonów.

Słodycze

Czekolada, słodycze, pianki i wszystkie inne słodkie potrawy bardzo powodują trądzik. Przysmaki zawierają dużo glukozy i sacharozy.

Nawet przy ograniczonej ilości słodyczy trzustka zaczyna pracować ciężej i wzrasta poziom insuliny. Stymuluje to czynną aktywność gruczołów łojowych, aw efekcie zatykanie porów. Ponadto na tle spożycia słodyczy w organizmie wzrasta ilość androgenów, czyli hormonów, które są również odpowiedzialne za produkcję tłuszczu podskórnego.

Jakie jedzenie powoduje trądzik

Cukier zawarty w słodyczach prowokuje wydzielanie insuliny i zwiększa zawartość tłuszczu w naskórku
Ważny! Częste spożywanie czekolady i słodyczy prowadzi do zwiększenia masy ciała, gromadzenia się toksyn w organizmie i upośledzenia czynności wątroby. Wszystko to negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie i wpływa na stan skóry.

Wędzone i smażone

Tłuste pokarmy prowadzą do pojawienia się pryszczów na skórze. Jest kilka powodów, przede wszystkim wędzone i smażone potrawy są zwykle przetwarzane z dużą ilością przypraw zwiększających insulinę.

Jakie jedzenie powoduje trądzik

Podczas jedzenia wędzonych mięs i tłustych potraw trądzik ustępuje wolniej
Ponadto podczas jedzenia smażonych i wędzonych potraw w organizmie gromadzi się nadmiar tłuszczu. W tym przypadku trądzik zawsze postępuje intensywniej, procesy zapalne trwają dłużej i są trudne do wyleczenia.

Trzustka i wątroba cierpią z powodu nadmiernej ilości tłuszczu, procesy metaboliczne są zaburzone, a toksyny nie są wydalane w sposób naturalny, lecz pozostają w organizmie. Tworzą się sprzyjające okoliczności dla procesów bakteryjnych, co jest najbardziej widoczne w stanie skóry.

Napój gazowany

Pojawienia się trądziku należy się obawiać przy aktywnym stosowaniu sody – Fanty, Sprite i Coca-Coli. Napoje te zawierają dużo cukru i aromatów, dzięki czemu poziom insuliny błyskawicznie wzrasta, a gruczoły łojowe zaczynają aktywniej pracować. Pod względem stopnia uszkodzenia słodka soda jest znacznie bardziej niebezpieczna niż czekolada lub cukierki, ponieważ ich ilość jest trudniejsza do kontrolowania.

Jakie jedzenie powoduje trądzik

Soda powoduje trądzik ze względu na wysoką zawartość cukru
Ważny! Wszelkie napoje gazowane o słodkim smaku, niezależnie od marki, źle odbijają się na kondycji skóry i całego ciała. Tarhun, Buratino i Baikal szkodzą trawieniu i naskórkowi nie mniej niż Fanta i Coca-Cola.

Nabiał

Mleko, jogurty i sery są uważane za zdrową żywność, która ma korzystny wpływ na trawienie. Jeśli jednak masz skłonność do trądziku, sfermentowane mleko może mieć negatywny wpływ. Produkty mleczne zawierają hormony zwiększające poziom testosteronu, na tle których pory skóry zatykają się szybciej i aktywniej nadmiarem tłuszczu.

Jakie jedzenie powoduje trądzik

Mleko i sery wpływają na hormony i stymulują produkcję sebum
Przy czystej skórze i dobrym metabolizmie produkty mleczne można spożywać bez obaw. Ale jeśli problem trądziku już istnieje, a pory naskórka są zatkane wydzieliną gruczołów łojowych, lepiej odmówić mleka, serów i jogurtów.

Produkty mączne

Przy obfitym trądziku i złej kondycji skóry należy szczególnie uważać na produkty mączne, zajmują one czołowe pozycje na liście produktów zakazanych na trądzik. Wypieki zawierają gluten i cukry, szybkie węglowodany, które prowadzą do skoków poziomu insuliny.

Jakie jedzenie powoduje trądzik

Wypieki zwiększają poziom insuliny, co prowadzi do trądziku i wyprysków
Jeśli dieta zawiera zbyt dużo świeżego chleba, miękkich wypieków i ciastek, trądzik nie będzie Cię zmuszał do czekania. Ponadto pogorszy się praca trzustki i jelit, wątroba będzie cierpieć z powodu nadmiaru smacznego, ale bezużytecznego pokarmu. Chleby i wypieki powinny jedynie uzupełniać zdrową i urozmaiconą dietę, a nie stanowić jej podstawę.

Alkohol

Napoje alkoholowe nie zawsze przynoszą jednoznaczne szkody, czasami są przydatne. Na przykład czerwone wino wzmacnia naczynia krwionośne, a mocny alkohol korzystnie wpływa na układ nerwowy.

Jakie jedzenie powoduje trądzik

Alkohol zatruwa organizm toksynami i jest szkodliwy dla skóry
Ale korzyści płynące z alkoholu można uzyskać tylko przy minimalnych dawkach. Jeśli pijesz napoje alkoholowe w dużych ilościach lub często, toksyczne produkty rozpadu będą stale utrzymywać się w organizmie. Ich organizm usunie je również przez skórę, co doprowadzi do wzmożonej potliwości, aktywacji gruczołów łojowych i zatykania porów. Ze skłonnością do trądziku od picia alkoholu lepiej zrezygnować całkowicie, organizm na tym nic nie straci, ale stan naskórka wyraźnie się poprawi.

Kawa

Orzeźwiająca kawa to napój, który jest bardzo trudny do usunięcia z życia osobom, które mają trudności z budzeniem się rano. Zwykle nawet przy obfitym trądziku kawa w żaden sposób nie kojarzy się z trądzikiem, napój nie należy do kategorii tłustych potraw, nie posiada w swoim składzie dodatków smakowych, a często pije się ją nawet bez cukru.

Jakie jedzenie powoduje trądzik

Kawa pobudza czynną pracę gruczołów łojowych i może powodować trądzik
Jednak kawa może wywołać wypryski. Aromatyczny napój sprzyja zwiększonej produkcji hormonu kortyzolu, który wprowadza organizm w stan „sztucznego stresu”. Na tle picia napoju przyspiesza się bicie serca, zwiększa się wydolność, napinają mięśnie, zwiększa się aktywność gruczołów łojowych. W efekcie nasila się tłusta skóra twarzy, a przy skłonnościach do trądziku pojawiają się zaskórniki, zaskórniki i pryszcze.
Uwaga! Podobny efekt ma czarna herbata, nie można jej też pić przy częstym trądziku.

Zasady stosowania produktów wywołujących trądzik

Każdy chciałby mieć czystą skórę i nie wstydzić się wyprysków i zaskórników. Ale może być bardzo trudno zrezygnować ze wszystkich pokarmów powodujących trądzik. W takim przypadku można znaleźć rozsądny kompromis i ustalić ścisłe limity dla „niebezpiecznej” żywności:

 1. Zaleca się całkowite wykluczenie z diety napojów gazowanych, krakersów, frytek i fast foodów lub ograniczenie ich ilości do minimum. Jeśli raz w miesiącu zjesz hamburgera lub frytki w restauracji typu fast food, to nie zaszkodzi to organizmowi, najważniejsze jest, aby nie jeść na bieżąco takich produktów.
 2. Możesz zostawić w diecie słodycze nawet przy trądziku, ale ich objętość powinna być niewielka. Można zjeść kawałek czekolady po południu lub na obiad, ale głodu nie należy zaspokajać w środku dnia batonami. Lepiej jest wybrać gorzką i gorzką czekoladę niż mleczną lub białą.
 3. Pojawienie się trądziku jest wywoływane przez tłuste potrawy, ale nie można całkowicie zrezygnować z olejów, tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby zadbać o kondycję skóry, potrawy tłuste i wędzone można zastąpić sałatkami z dodatkiem oleju roślinnego lub grillowanego mięsa.

Jakie jedzenie powoduje trądzik

Z silnym pragnieniem możesz jeść szkodliwe produkty, ale stopniowo, a najlepiej nie częściej niż raz w miesiącu
Wybierając napoje, słodycze i gotowe potrawy, które mogą powodować trądzik, wybieraj produkty zawierające najmniejszą ilość cukru i smaków.

Zdrowa żywność na trądzik

Podczas gdy niektóre pokarmy mogą wywoływać trądzik, inne mogą pomóc w walce z trądzikiem i chronić skórę przed stanem zapalnym. Przydatne pokarmy obejmują:

 • orzechy włoskie, laskowe, migdały i orzechy nerkowca, orzechy zawierają selen i cynk, a pierwiastki te mają zbawienny wpływ na skórę i hormony;
  Jakie jedzenie powoduje trądzik
  Minerały zawarte w orzechach poprawiają kondycję skóry i zmniejszają jej przetłuszczanie
 • świeże warzywa i owoce zawierają błonnik, który reguluje perystaltykę jelit i pomaga organizmowi usuwać toksyny;
  Jakie jedzenie powoduje trądzik
  Warzywa i owoce pomagają zwalczać trądzik, ponieważ oczyszczają organizm
 • chude mięso i ryby, te pokarmy powinny regularnie pojawiać się na stole, ponieważ pomagają utrzymać prawidłową równowagę białek, węglowodanów i tłuszczów w organizmie człowieka.
  Jakie jedzenie powoduje trądzik
  Przy wystarczającym poziomie białka z mięsa i ryb trądzik pojawia się rzadziej

Na trądzik dobrze jest dodawać do zwykłych potraw pietruszkę, czosnek, imbir i cytrynę. Mają silne właściwości przeciwzapalne i pomagają oczyścić skórę. Prosta czysta woda jest bardzo przydatna w przypadku trądziku – należy ją pić dziennie jak najwięcej, aby toksyny nie odkładały się z organizmu w odpowiednim czasie.

Jakie jedzenie powoduje trądzik

Zieloni działają przeciwzapalnie i oczyszczają skórę

Wniosek

Pokarmy wywołujące trądzik mogą mieć głęboki wpływ na choroby skóry. Nie zawsze można im całkowicie odmówić, ale nadal warto znać listę, co pozwala obniżyć normy jedzenia fast foodów.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska