Jak zwiększyć produkcję kolagenu w organizmie. Produkcja kolagenu – jak to działa?

Główną przyczyną spowolnienia biosyntezy własnego białka jest spowolnienie metabolizmu wraz z wiekiem. Wpływają na to hormony nadnerczy, hormony płciowe, a także kwas askorbinowy, które są produkowane w mniejszych ilościach wraz z wiekiem i zapadaniem na choroby przewlekłe. Mniej z nich przeznacza się na produkcję białka fibrylarnego. Ze względu na zmniejszenie jego ilości traci się wytrzymałość konstrukcji, w których się znajduje. W rezultacie włosy stają się cieńsze, skóra traci elastyczność, a stawy tracą ruchomość.
Wyczerpują się białka młodości. Jednak na zmniejszenie jego produkcji, oprócz starzenia się, duży wpływ ma:
• długotrwała ekspozycja na promienie UV;
• niedostateczne nasycenie skóry wilgocią;
• palenie zmniejsza nasycenie komórek tlenem, sprzyja denaturacji białek;
• zamiłowanie do alkoholu, który odwadnia wszystkie układy i narządy;
• stres, złe odżywianie;
• obecność genetycznych i immunologicznych chorób tkanek opartych na kolagenie (reumatyzm, toczeń rumieniowaty).
Białko traci wilgoć, powstają zmarszczki. Postępuje zwiotczenie tkanki, co zmniejsza turgor komórek odpowiedzialnych za syntezę kolagenu, co prowadzi do „zmarszczek” i uszkodzeń.

Zmiany wieku

Wraz z wiekiem w organizmie następuje naturalny spadek wszystkich procesów regeneracyjnych. W rezultacie procesy niszczenia kolagenu skóry zaczynają dominować nad jego syntezą.

Co dzieje się z produkcją kolagenu po 30 roku życia?

Po 30 latach procent produkcji kolagenu w organizmie jest zauważalnie zmniejszony, a do 60 roku życia jego ilość staje się kilkakrotnie mniejsza niż w młodym wieku. Co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Zmarszczki, mocno ugięte łokcie i kolana to tylko zewnętrzne oznaki braku kolagenu w organizmie. Wewnątrz wszystko jest o wiele bardziej godne ubolewania. Tkanka łączna ulega zniszczeniu, co prowadzi do tak poważnych chorób, jak artroza, osteochondroza, zapalenie stawów, osteoporoza itp. Jednocześnie skóra staje się cieńsza, staje się bardziej sucha, wyraźnie widoczne są głębokie zmarszczki. A jeśli nie pobudzisz produkcji kolagenu w organizmie, z każdym rokiem zarówno wygląd, jak i zdrowie będą się pogarszać.

Dlaczego produkcja kolagenu spada wraz z wiekiem i jak zagraża

W organizmie ludzkim procesy syntezy nowych białek i rozpad starych zachodzą zawsze równolegle do siebie. Struktura białek może zostać uszkodzona przez promieniowanie ultrafioletowe (proces ten nazywany jest fotostarzeniem), reaktywne formy tlenu (peroksydacja), nadmiernie wysoki poziom cukru we krwi (glikacja), toksyny bakteryjne i wirusowe, metale ciężkie i inne substancje, z którymi w ten czy inny sposób oddziałuje organizm. Zwykle nie ma w tym nic katastrofalnego: organizm po prostu „rozkłada” uszkodzone cząsteczki białka na główne elementy budulcowe – aminokwasy i w ich miejsce syntetyzuje nowe cząsteczki białka. To samo dzieje się z kolagenem. W młodości dochodzi do zrównoważenia naturalnych procesów niszczenia (degradacji) starego kolagenu i syntezy nowych. Ale z wiekiem równowaga przesuwa się na korzyść zniszczenia. Szczególnie u kobiet.

Faktem jest, że większość procesów metabolicznych w organizmie kobiety jest regulowana przez hormony płciowe – estrogeny. Metabolizm kolagenu nie jest wyjątkiem. Estrogeny z jednej strony aktywują produkcję kolagenu przez specjalne komórki – fibroblasty, z drugiej zaś hamują degradację własnego kolagenu, chroniąc go przed peroksydacją.

Spadek poziomu estrogenu w organizmie kobiety zaczyna się po 35 latach. To wtedy pojawiają się pierwsze „dzwoneczki”, informujące o braku kolagenu: zmniejsza się elastyczność skóry, sama skóra staje się bardziej sucha, pojawiają się pierwsze zmarszczki. Po 40 latach zauważalny staje się spadek poziomu żeńskich hormonów płciowych, który bardzo szybko zaczyna spadać w okresie przedmenopauzalnym oraz w pierwszych latach po menopauzie.

Spada również synteza kolagenu. Podążając za skórą, włosy stają się suche i łamliwe, paznokcie zaczynają się pogarszać i stają się cieńsze. Następnie pojawiają się problemy ze stawami (osteochondroza, artroza), mięśnie tracą elastyczność. Kości również stają się kruche – ważny jest dla nich nie tylko wapń i witamina D, ale także kolagen, który stanowi elastyczny szkielet tkanki kostnej, w komórkach których odkładają się związki wapnia, które nadają kościom siłę.

Źródła żywności kolagenu

Jak wspomniano wcześniej, Twój organizm wytwarza kolagen, łącząc aminokwasy i określone składniki odżywcze. Najlepszym źródłem aminokwasów są bogate w białko pokarmy zwierzęce, takie jak mięso, drób, ryby, jaja i produkty mleczne, a także niektóre źródła roślinne, takie jak fasola i rośliny strączkowe.

Odpowiednie spożycie niektórych składników odżywczych, takich jak witamina C, miedź i cynk, jest również ważne dla produkcji kolagenu w organizmie, więc włącz do diety świeże owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Jeśli potrzebujesz szybkiej dawki skoncentrowanego kolagenu, wypij filiżankę bulionu kostnego. Bulion kostny uzyskuje się poprzez gotowanie kości kurczaków lub innych zwierząt.

Stan zdrowia

Synteza kolagenu zależy od zawartości estrogenu. Potwierdza to fakt, że u kobiet w okresie menopauzy zawartość kolagenu w skórze właściwej spada. Dlatego ważne jest, aby był obserwowany przez ginekologa-endokrynologa w celu utrzymania równowagi hormonalnej.

Każda osoba charakteryzuje się indywidualnymi predyspozycjami do starzenia się: niektórzy mają kolagen lub elastynę nienajlepszej jakości, a inni zbyt szybko się rozkładają.

Kompleks witamin dla kobiet

Complivit® Calcium D3 Gold został specjalnie opracowany, aby wspierać zdrowie kobiet w wieku dorosłym, gdy poziom estrogenu spada. Preparat zawiera wapń, witaminę D3 oraz ważny izoflawon – genisteinę.

  • Wapń jest niezbędny do utrzymania zdrowych kości, zębów, paznokci i włosów. Ponadto bierze udział w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, napięcia naczyniowego oraz czynności serca. Wapń jest również potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu krzepnięcia krwi. Zawartość wapnia w jednej tabletce „Complivit® Calcium D3 Gold” wynosi 500 mg, co stanowi 50% zalecanego dziennego spożycia.
  • Witamina K1, czyli fitomenadion, poprawia krzepliwość krwi, reguluje układ odpornościowy, a także pomaga zwiększyć gęstość kości. Co więcej, najskuteczniej przejawia te właściwości w połączeniu z witaminą D. Jedna tabletka „Complivit® Calcium D3 Gold” zawiera 125 μg witaminy K1 – jest to 104% zalecanego dziennego spożycia, ale górny dopuszczalny poziom spożycia nie przekracza tego wskaźnika.
  • Witamina D3 reguluje metabolizm wapnia i stymuluje tworzenie kości. W jednej tabletce „Complivit® Calcium D3 Gold” 300 IU witaminy D3 – około 50% dziennego spożycia witaminy D, proponowanego przez kliniczne wytyczne profilaktyki hipowitaminozy D (u dorosłych poniżej 50 roku życia) Rosyjskiego Stowarzyszenia Endokrynologów.
  • GenisteinJest jednym z najlepiej przebadanych fitoestrogenów w soi. Fitoestrogeny to substancje, które działają podobnie do estrogenów syntetyzowanych w organizmie kobiety. Genisteina pozytywnie wpływa na zdrowie stawów poprzez regulację metabolizmu w tkankach chrząstki stawowej. Ten fitoestrogen stymuluje procesy syntezy kolagenu przez fibroblasty oraz spowalnia degradację tego białka, co sprzyja zwiększeniu elastyczności skóry, stawów, więzadeł i wytrzymałości kości. Genisteina ma również działanie fotoochronne: zmniejsza negatywne działanie promieni ultrafioletowych na skórę i pomaga zapobiegać pojawianiu się plam starczych. Fitoestrogen sojowy zapewnia zmniejszenie objawów zespołu klimakterycznego – pocenie się, uderzenia gorąca, zaburzenia snu, zwiększa wydolność i poprawia nastrój w trudnym okresie zmian hormonalnych u kobiet.
  • Dlatego też Complivit® Calcium D3 Gold jest polecany jako dodatkowe źródło wapnia, witaminy D3, witaminy K1 oraz izoflawonu genisteiny, które przyczyniają się do:

  • zmniejszenie nasilenia objawów zespołu klimakterycznego;
  • utrzymanie zdrowia kości, zębów, stawów;
  • zwiększenie syntezy kolagenu i utrzymanie zdrowej skóry.
  • Jak kolagen lub jego brak wpływa na skórę

    Technicznie rzecz biorąc, kolagen jest również aminokwasem długołańcuchowym, zbudowanym z pojedynczych aminokwasów, takich jak glicyna, prolina, hydroksyprolina i arginina. Treonina to kolejny aminokwas niezbędny do produkcji kolagenu.

    Czysta, jędrna, promienna skóra zaczyna się w ciele, więc tak naprawdę jest: jesteś tym, co jesz.

    Pierwszą rzeczą, na której należy się skupić, są te części ciała, które są wzmocnione lub dotknięte, w zależności od diety. Oczywiście toksyny mają swoje działanie, ale te konkretne narządy wpływają na produkcję kolagenu:

  • Jelito cienkie i grube – ponieważ dzięki nim do organizmu dostają się składniki odżywcze, a dalej przemieszczają pokarm i usuwają go z organizmu. Konieczne jest terminowe usuwanie odpadów (i to jest jeden z powodów, dla których tak bardzo potrzebujemy błonnika). Jeśli jedzenie jest w ciele zbyt długo, skóra staje się tłusta, cera staje się matowa i nierówna.
  • Dobrze funkcjonujący gruczoł nadnerczy wytwarza ważne hormony, w tym DHEA, estrogen, testosteron, progesteron i pregnenolon. Brak równowagi hormonalnej przyczynia się do problemów skórnych.
  • Za ciągłą filtrację zanieczyszczeń w organizmie odpowiedzialne są dwa narządy – wątroba i nerki. Jeśli w diecie brakuje odpowiednich składników odżywczych, narządy te są dodatkowo obciążane, przez co nie mogą prawidłowo wykonywać swojej pracy. To z kolei prowadzi do tego, że skóra traci zdrowy wygląd.
  • Problemy z tarczycą mogą również negatywnie wpływać na skórę – staje się matowa, mogą pojawić się wysypki, suchość, swędzenie i zmarszczki. Ponieważ praca tarczycy jest ściśle związana z pracą nadnerczy, zakłócenie pracy jednego lub dwóch z tych narządów jest podwójnym uderzeniem w organizm.
  • Sposoby na zwiększenie poziomu kolagenu

    Możesz przywrócić poziom kolagenu zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Zintegrowane podejście jest najbardziej efektywne – na pewno da dobre rezultaty. Nie należy się jednak spodziewać cudu – przywrócenie równowagi białkowej nastąpi stopniowo.

    Białko i odżywianie

    Aby skóra wyglądała przyjemnie, ważne jest, aby dobrze się odżywiać. Elastyna i kolagen to białka składające się z aminokwasów, wśród których głównym jest glicyna. Aby uzupełnić utratę związków, musisz wiedzieć, które pokarmy są bogate w te substancje. Przede wszystkim jest to mięso, ponieważ w produktach roślinnych nie ma kolagenu. Jest go też dużo i elastyny ​​w galaretkach mięsnych i rybnych, żelatynie.

    Dodatkowo warto zmniejszyć ilość spożywanych słodyczy, gdyż cukier jest wrogiem kolagenu. Szybkie węglowodany wchodzą w interakcję z błonnikiem białkowym, „sklejając” je. Prowadzi to do procesów zapalnych, pojawienia się plam starczych. Glikostarzenie skóry rozpoczyna się w wieku 30-35 lat.

    Minerały i witaminy do syntezy białek

    Synteza białek wymaga nie tylko „cegiełek” – aminokwasów. Ważną rolę w tym procesie odgrywają witaminy i minerały. Szczególnie ważne jest spożywanie wystarczającej ilości kwasu askorbinowego (witaminy C). Kiwi, wszelkie owoce cytrusowe, świeże zioła, porzeczki, rokitnik, kapusta – to musi znaleźć się na stole dla tych, którzy chcą wyglądać młodo. Warto również zwrócić uwagę na pokarmy bogate w witaminy A i D, karoten. Są to produkty mleczne, marchew i dynia, jajka, wątroba, ryby.

    Z minerałów nie powinno być niedoboru krzemu, żelaza, miedzi, cynku. Jeśli nie można stworzyć idealnego menu, na ratunek przyjdą kompleksy witaminowo-mineralne, które należy przyjmować na kursach z przerwami.

    Zabiegi kosmetyczne

    Aby zintensyfikować odnowę skóry i aktywniej pobudzić jej produkcję białek, można zastosować delikatny peeling. Wraz z masażem twarzy aktywuje krążenie krwi, zapewnia dopływ składników odżywczych do skóry właściwej.

    Producenci dodają kwasy hialuronowe i proteiny do produktów do pielęgnacji skóry: kremów, maseczek, serum. Do jej regeneracji warto stosować kosmetyki z aloesem, bogatym w alantoinę, z wodorostami, żeń-szeniem.

    ochrona przed promieniowaniem UV

    Promienie słoneczne zapewniają nie tylko piękną opaleniznę, ale niestety wysuszają skórę i przyczyniają się do szybkiego starzenia. Aby zachować jej elastyczność, warto stosować nie tylko podczas wizyty na plaży, ale także podczas normalnych spacerów kremy o stopniu ochrony SPF 15 lub większym.

    Kwas elagowy spowalnia niszczenie kolagenu pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Chroni również skórę przed rakiem. Jego głównymi źródłami są jagody: truskawki, maliny, żurawina, jeżyny, granat, orzechy włoskie i pekan. Kwas elagowy jest jeszcze silniejszym przeciwutleniaczem niż witamina E.

    Żywność stymulująca syntezę białek

    Jak naturalnie uzupełnić poziom kolagenu w organizmie? Racjonalne odżywianie to idealne rozwiązanie. Jeśli w menu znajdą się wszystkie substancje niezbędne do produkcji i przyswajania substancji, młodość pozostanie na długo. Istnieją dwa podejścia:
    1. Zapewnij regularne spożycie.
    2. Promuj edukację.
    Białko można uzupełnić jedząc pokarmy z nim wzbogacone. Należą do nich:
    • owoce morza;
    • mięso zwierząt i ptaków;
    • żelatyna;
    Naturalny związek występuje w dużych ilościach w owocach morza. Szczególnie cenione są łosoś, różowy łosoś, łosoś, kraby, ostrygi, małże i wodorosty. Oprócz cennego białka pokarm zawiera wielonienasycone kwasy omega-3 i jod.

    Najbardziej preferowane jest mięso z indyka. Inne typy zawierają wysoki procent tłuszczu i innych białek, które zakłócają wchłanianie kolagenu.
    Kości zwierzęce zawierają duże ilości kolagenu. Bulion kostny uważany jest za superfood. Gotuje się powoli, kolagen jest trawiony z kości, po spożyciu nawet w postaci płynnej:
    • ustaje ból w kościach i mięśniach;
    • zwiększa odporność organizmu na infekcje;
    • zapalenie zostaje usunięte;
    • wzrasta poziom energii.
    Kolagen wołowy jest najbardziej podobny do kolagenu ludzkiego. Występuje w tkance łącznej i skórze krowiej.
    Dla większości ludzi żelatyna jest jedynym sposobem na uzyskanie tej substancji z pożywienia. Nie można go jednak uznać za pełnowartościowy zamiennik białka, ponieważ podczas chemicznej denaturacji znaczna jego ilość rozkłada się na prostsze substancje. Jednym z nich jest prolina, aminokwas zapewniający regenerację kolagenu.
    Kolagen w żywności jest dobry dla skóry i tkanki łącznej. Jednak do jego przyswojenia organizm musi mieć witaminy i minerały. Ich niedobór można łatwo uzupełnić, zbilansując pożywienie i przyjmując kompleksy witaminowo-mineralne.
    Witamina C
    Najważniejsza dla produkcji białka. Można go znaleźć w owocach cytrusowych, jabłkach, jagodach i wielu innych produktach spożywczych, które można jeść bez gotowania (kapusta).
    Witamina K.
    Uczestniczy w biosyntezie białek. Jest częścią ziół, awokado, oliwy z oliwek, mleka, jajek. Pokrzywa w postaci naparu lub zupy z liści jest również źródłem witamin.
    Kwas tłuszczowy Omega-3
    hamuje denaturację białek. Oprócz ryb morskich można znaleźć w siemieniu lnianym, orzechach włoskich.
    Aminokwasy tworzące kolagen – glicyna, prolina i lizyna – można uzyskać z produktów mlecznych, jaj, roślin strączkowych i orzechów. Ponadto ważna jest obecność witamin PP (pieczywo, buraki, wątroba i nerki) i B6 (produkty mleczne, zboża, rośliny strączkowe, orzechy, cytryny). Również do biosyntezy kolagenu potrzebne są:
    • żelazo – wątroba, sezam;
    • cynk – produkty mleczne, pestki dyni i słonecznika, płatki owsiane;
    • miedź – orzechy, gryka.
    Tabela zawartości białka dla niektórych produktów spożywczych.
    Tabela produktów zawierających aminokwasy potrzebne do produkcji kolagenu (ze stosunkiem glicyny i lizyny na 100 g produktu).

    Nie wszyscy są w stanie zoptymalizować dietę we współczesnym tempie. Suplementy diety przywracają równowagę i aktywują biosyntezę kolagenu.

    Suplementy na bazie białka są stosowane w celu zwiększenia wytrzymałości kości i ruchomości stawów. Potrzeba funduszy szczególnie wzrasta wraz ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, ponieważ ich wykorzystanie zmniejsza prawdopodobieństwo kontuzji. Kolagen w połączeniu z elastyną wzmacnia i uelastycznia tkanki łączne. Jest to szczególnie ważne w lekkoatletyce, kulturystyce, trójboju siłowym, gdzie sportowcy aktywnie wykorzystują swoje więzadła.Przemysł farmaceutyczny produkuje kolagen w postaci kapsułek, proszek do podawania doustnego w postaci zawiesiny oraz żele do użytku zewnętrznego. Dwie pierwsze formy mają na celu profilaktyczne utrzymanie odpowiedniego poziomu białka w organizmie. Żel służy do łagodzenia bólu spowodowanego osteoporozą i zapaleniem stawów.
    Można spożywać pożywienie i przeciwutleniacze: acai, ekstrakt z zielonej herbaty, kwas alfa liponowy, jagoda goji, astaksantyna. Konieczne jest ich naprzemiennie w diecie, ponieważ zawierają również wiele użytecznych związków, których kumulacja jest niepożądana i grozi np. hiperwitaminozą. W celu zwiększenia swojej wydajności często stosuje się kolagen w połączeniu z substancjami niezbędnymi do jak najszybszej przyswajalności lub stymulującymi jego biosyntezę:
    • kwas hialuronowy – pomocnik w utrzymaniu wilgoci w tkankach;
    • preparaty silikonowe – zwiększają produkcję;
    • koenzym Q10 – zachowuje strukturę cząsteczek kolagenu;
    • lecytyna – wspomaga produkcję wysokiej jakości hormonów płciowych, które zwiększają poziom kolagenu w organizmie kobiety;
    • Omega-3 – bierze udział w syntezie białek;
    • multiwitaminy – optymalizują wchłanianie i syntezę.
    Niezależnie od celu, w jakim dany lek jest przyjmowany, decyzję o celowości jego użycia może podjąć tylko lekarz prowadzący. A ścisłe przestrzeganie instrukcji doprowadzi do oczekiwanego efektu.

    Ćwiczenia fizyczne

    Elastyna, a zwłaszcza kolagen, występuje nie tylko w skórze, ale także w kościach, więzadłach i mięśniach. Dlatego ich trening i wzmocnienie zmuszają organizm do aktywnego wytwarzania niezbędnych związków. Jednocześnie ważne jest, aby zrozumieć, że bez odpowiedniego menu z wystarczającą ilością aminokwasów trening sprawnościowy czy siłowy nie będzie miał sensu. Wszystkie odżywki dla sportowców zawierają wysokie stężenie białka.

    Jak objawia się niedobór kolagenu

    Na początku znaki są prawie niewidoczne. Po 40 latach starzenie się przyspiesza – organizm traci nawet 1% rocznie. Po 65 roku życia liczba ta wzrasta do 30%. Ponadto u kobiet utrata kolagenu zaczyna się wcześniej i szybciej niż u mężczyzn, aw okresie menopauzy proces ten zwykle przyspiesza, co objawia się następującymi objawami:
    • szybkie zmęczenie;
    • dyskomfort w stawach, rozwój artrozy, choroby zwyrodnieniowej stawów, suchość skóry, powstawanie zmarszczek;
    • przerzedzenie tkanki kostnej, problemy z zębami;
    • kruchość naczyń krwionośnych;
    • rozdwojone końcówki, łamliwość i wypadanie włosów;
    • opóźnienie wzrostu, rozwarstwianie i łamliwość paznokci.
    Żylaki kończyn dolnych spowodowane są problemami z produkcją „prawidłowego” białka. Zamiast dominującego normalnego kolagenu typu III, który kontroluje elastyczność, wzrasta stężenie białka typu I – sztywnego, zachowującego resztkową deformację.

    Rozwojowi i progresji chorób można uniknąć, pozbywając się złych nawyków i utrzymując odpowiedni procent kolagenu w organizmie. Niedobór białka zaczyna się średnio w wieku 30 lat. Dlatego właśnie w tym wieku musisz zacząć przyjmować kolagen.

    Co jeszcze możesz zrobić, aby przywrócić poziom kolagenu?

    Aby kolagen był produkowany w wystarczających ilościach, a uroda i zdrowie były w porządku, należy również pamiętać, że:

  • Palenie i alkohol szkodzą naturalnej produkcji kolagenu, dlatego należy całkowicie zaprzestać ich stosowania.
  • Kąpiele słoneczne są przydatne, ale należy je stosować w ograniczonym zakresie, ponieważ światło ultrafioletowe szkodzi skórze i przyczynia się do jej wczesnego starzenia . Aby temu zapobiec, nie opalaj się w szczytowych godzinach słońca i nie zapomnij o nałożeniu kremu przeciwsłonecznego na skórę.
  • Stres negatywnie wpływa na stan zewnętrzny i wewnętrzny organizmu, dlatego też należy je ograniczyć do minimum.
  • Żywienie powinno być prawidłowe i zróżnicowane. Należy spożywać tylko świeże i wysokiej jakości produkty.
  • Stosując środki do produkcji kolagenu i uzupełnienia jego poziomu, warto to zrobić w sposób kompleksowy, wtedy organizm podziękuje Ci za dbanie o zdrowy wygląd i doskonałe samopoczucie.

    Jak pobudzić produkcję kolagenu w organizmie

    Istnieją proste sposoby na pobudzenie produkcji kolagenu – zmień dietę i dodaj aktywność fizyczną.

    Równie ważna witamina C stymuluje produkcję kolagenu. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który zwalcza przyspieszone starzenie. Kiedy poziom witaminy C w organizmie jest niski, regeneracja włókien kolagenowych jest zablokowana.

    Spożywanie dużych dawek może nawet kilkakrotnie zwiększyć syntezę kolagenu. Wchłanianie (wchłanianie) witaminy C poprawia witamina A.

    Źródła witaminy C : papryka, róża, rokitnik, pietruszka, kalafior, papaja, brukselka, brokuły, czarna porzeczka, chrzan, kiwi, cytryna, grejpfrut, banan, mango, mandarynka, truskawka, kalarepa, pomidor, arbuz, szpinak, ziemniaki, awokado, melon, marchew, seler, kukurydza, cebula, czosnek, brzoskwinia.

    Żelatyna składa się głównie z glicyny, proliny i hydroksyproliny. To aminokwasy niezbędne do budowy nowych włókien kolagenowych. Żelatynę można znaleźć w udach wieprzowych, pieczeni wieprzowym, kiełbasach, galaretce owocowej.

    Niestety większość z tych produktów zawiera dużo tłuszczu i cukru. Dlatego powinny być postrzegane jako wsparcie w diecie kolagenowej, a nie fundament.

    Zamiast żelatyny można użyć czystej glicyny.

    Likopen to niezwykle silny przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki. Dodatkowo posiada zdolność aktywowania syntezy prokolagenu, prekursora kolagenu. Dzięki niemu skóra dłużej zachowuje elastyczność i jędrność.

    Jego najbardziej znanym źródłem są pomidory, zwłaszcza żywność w puszkach. Na przykład soki, przeciery, koncentraty, pasty, keczupy, zupy. Spożywany w tej postaci likopen jest znacznie łatwiej przyswajalny. To jedna z niewielu sytuacji, w których gotowanie nie jest szkodliwe dla żywności. Z drugiej strony obróbka cieplna zwiększa jego wartość odżywczą.

    Źródła likopenu : pomidory i ich konserwy, czerwony grejpfrut, arbuz, papaja, czerwona papryka, mango, szparagi, marchew, czerwona kapusta.

    Krzem jest niezbędnym elementem w procesie tworzenia kolagenu. Fuzja włókien kolagenu i elastyny ​​wpływa na prawidłową budowę tkanki łącznej. Aktywnie zapobiega starzeniu się organizmu, zwłaszcza skóry i włosów. Jest szczególnie polecany w profilaktyce osteoporozy i miażdżycy.

    Źródła krzemu : pokrzywa, rdestowiec, otręby owsiane, pszenica i ryż, ziemniaki, pieczywo pełnoziarniste, ryż brązowy, rzodkiewka, cebula, ogórki, kukurydza, buraki, fasolka szparagowa, suszone owoce, banany, szpinak, kapusta, owoce, podroby, czerwone wino, piwo.

    Styl życia i produkcja kolagenu

    Być może jeszcze ważniejsze dla spowolnienia związanych z wiekiem skutków zmniejszonej produkcji kolagenu jest kontrola środowiska i stylu życia.

    Oto niektóre z głównych rzeczy, które mogą uszkodzić kolagen:

  • Palenie – papierosy zawierają nikotynę i wiele innych substancji chemicznych, które mogą uszkodzić płuca i naczynia krwionośne. Badania wielokrotnie potwierdzały korelację między paleniem a zmniejszoną produkcją kolagenu.
  • Za dużo słońca – nadmierna ekspozycja na promienie ultrafioletowe prowadzi do szybszego rozpadu kolagenu. Promienie UV wnikają w środkową warstwę skóry, powodując nadmierne gromadzenie się elastyny, która wytwarza enzymy rozkładające kolagen.
  • Skażenie. Wykazano, że pył zawieszony w powietrzu ma negatywny wpływ na ludzką skórę, powodując problemy, takie jak stany zapalne, a nawet bezpośrednie zakłócenia syntezy kolagenu.
  • Cukier i rafinowane węglowodany. Wysokie spożycie cukru i rafinowanych węglowodanów zwiększa tempo glikacji, czyli procesu, w którym cukier we krwi przyłącza się do cząsteczek białka, tworząc nowe związki zwane końcowymi produktami glikacji (AGE). Te AGE uszkadzają pobliskie białka, sprawiając, że kolagen jest kruchy, słaby i bardziej podatny na degradację.
  • Oprócz tych czynników żywieniowych i stylu życia, które są pod Twoją kontrolą, istnieje kilka innych czynników, które nie są. Niektóre choroby autoimmunologiczne wytwarzają przeciwciała ukierunkowane na kolagen, a nawet genetyka może wpływać na zdolność organizmu do prawidłowego wytwarzania lub wykorzystywania kolagenu.

    Użyj ochrony przeciwsłonecznej. Częsta ekspozycja na słońce może prowadzić do zmniejszenia zawartości kolagenu w skórze, co przyczynia się do pojawienia się widocznych oznak starzenia. Stosowanie kremów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum i SPF co najmniej 30 jest najlepszym sposobem ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV i jego szkodliwym działaniem na kolagen.

    Kolagen to ważne białko, które odgrywa kluczową rolę we wspieraniu struktury skóry, mięśni, kości i tkanki łącznej. Chociaż organizm wytwarza ją naturalnie, poziom kolagenu zacznie spadać w wieku dorosłym, co może prowadzić do drobnych linii i zmarszczek.

    Prolina, lizyna, glicyna to budulec kolagenu w organizmie. Ich najpopularniejsze (i naturalne) źródła to:

    bulion kostny (najbogatsze źródło składników odżywczych i aminokwasów);

    Quiz: Co wiesz o odżywianiu skóry

    ryby (zwłaszcza skóra, głowa i chrząstki) i skorupiaki;

    Zielone warzywa liściaste są niezwykle bogate w mikroelementy i przeciwutleniacze, które chronią kolagen przed rozpadem.

    Jak zwiększyć produkcję kolagenu

    Pogorszenie stanu skóry, przedwczesne pojawienie się zmarszczek, plam starczych, bóle stawów i kręgosłupa, zmniejszona koncentracja wzroku mogą wskazywać na niedobór kolagenu. Na jego syntezę można wpływać dwojako: minimalizować wpływ czynników negatywnych i stymulować produkcję za pomocą odżywiania i specjalnych suplementów diety.

    Zmniejszenie negatywnych czynników

    Po pierwsze należy zminimalizować proces przedwczesnego niszczenia włókien kolagenowych. Nawiasem mówiąc, w skórze właściwej i innych typach tkanki łącznej kolagen działa razem z innym białkiem – elastyną. Wymienione czynniki pomogą ulepszyć produkcję każdego z nich:

  • odrzucenie złych nawyków. Alkohol i palenie to główni wrogowie kolagenu. Nikotyna wyzwala reakcję chemiczną, która prowadzi do zwiększonej produkcji metaloproteinazy macierzy, enzymu rozkładającego włókna białkowe.
  • Odmowa korzystania z solarium i długotrwałe przebywanie na słońcu. Intensywne opalanie kosztuje zmarszczki i suchą skórę. Światło ultrafioletowe niszczy strukturę komórkową elastyny ​​i kolagenu, powodując zmiany w ich gęstości i strukturze.
  • Odpowiednie odżywianie. Nie ma sensu opierać się na mięsie i innych pokarmach białkowych: organizm nadal rozkłada białko na aminokwasy i syntetyzuje własne. Dieta powinna być zbilansowana, to znaczy zawierać wystarczającą ilość białek, tłuszczów i węglowodanów.
  • Kontrola hormonów. Hormony biorą udział w syntezie włókien kolagenowych, a ze względu na gwałtowny spadek produkcji estrogenu w okresie menopauzy (zdarza się to również przy zaburzeniach hormonalnych), produkcja kolagenu może spowolnić. W przypadku problemów warto skontaktować się z endokrynologiem.
  • Jak przywrócić produkcję kolagenu poprzez odżywianie

    Dlatego ważne jest, aby z dietą dostarczane były nie tylko białka, ale także pokarmy nasycone substancjami przyczyniającymi się do produkcji kolagenu. Są to miedź, żelazo, kwas nikotynowy, witamina C i B6.

    Pokarmy o wysokiej zawartości białka pomogą uzupełnić niedobór niezbędnych aminokwasów: mięso z kurczaka i indyka, białka jaj, owoce morza. Aby stymulować syntezę kolagenu, ważne jest, aby uwzględnić pokarmy bogate w:

  • witamina C: owoce cytrusowe, czarne porzeczki, dzikiej róży, kiwi, świeże zioła i warzywa.
  • witamina B6: ryby, mięso, jajka, rośliny strączkowe, orzechy włoskie.
  • kwas nikotynowy: pieczywo zbożowe, buraki, fasola, grzyby, ananasy.
  • żelazo: wątróbka, jajka, pestki dyni, zboża.
  • miedź: orzechy, owoce morza, gorzka czekolada, kasza gryczana.
  • Ważne jest, aby zrekompensować złe lub niewystarczające odżywianie przyjmując wysokiej jakości suplementy diety: białko, witaminy, kompleksy mineralne.

    Czynniki zapobiegające tworzeniu się kolagenu

    Niestety, pewne czynniki środowiskowe i związane ze stylem życia mogą zmniejszać produkcję kolagenu, koloryt i elastyczność skóry, sprawiając, że z wiekiem marzenie o młodzieńczej, zdrowej skórze staje się coraz mniej osiągalne.

    Niektóre z nich zostały już wspomniane, ale istnieje kilka innych czynników, które spowalniają zdolność organizmu do wytwarzania tego ważnego białka:

    Ważne jest, aby regularnie wystawiać na działanie promieni słonecznych jak najwięcej odsłoniętej skóry – spowoduje to wzrost poziomu witaminy D w organizmie. Ale przebywanie na słońcu do momentu poparzenia jest szkodliwe. Komórki skóry są nie tylko stale odnawiane, ale także niszczone. Środowisko tylko pogarsza sytuację: zanieczyszczenia, a nawet cząsteczki kurzu mogą przyspieszyć tempo starzenia się skóry.

    Tak, bez względu na to, jak trywialne, ale w powstawaniu zmarszczek, spadku elastyczności skóry (a co za tym idzie w przyspieszonym niszczeniu kolagenu), winny jest kortyzol wydzielany przez nadnercza i negatywnie wpływa na funkcje życiowe skóry. Istnieje nawet taka koncepcja: wypalenie nadnerczy spowodowane chronicznym stresem, który ma tendencję do kumulacji.

    Niewłaściwe odżywianie

    Przewaga pokarmów wysokowęglowodanowych (desery, mąka, słodka soda) przyczynia się do procesu glikacji – odkładania się glukozy na włóknach kolagenowych, w wyniku czego zaczynają się one zlepiać, tracąc swoją funkcjonalność.

    Eat Me: najzdrowsze pokarmy dla skóry

    Brak pokarmu białkowego – źródła aminokwasów – prowadzi do braku materiału budulcowego dla własnych struktur białkowych organizmu.

    Brak świeżych warzyw w diecie pozbawia organizm witamin i składników mineralnych, a także enzymów odpowiedzialnych za wchłanianie białek.

    Belki typu A mają tendencję do niszczenia włókien kolagenowych poprzez wnikanie w głęboką warstwę skóry. Nadużywanie opalania może prowadzić do wczesnego starzenia.

  • Kolagen to główne białko naszego organizmu i tkanki łącznej.
  • Z wiekiem jego produkcja spowalnia, co prowadzi do starzenia się skóry, stawów i innych układów tkanki łącznej.
  • Synteza kolagenu to złożony proces, w którym bierze udział wiele mikroelementów: witaminy PP, C, B6, żelazo, miedź i inne.
  • Zakłócenia hormonalne, niezdrowa dieta, złe nawyki, częste przebywanie na słońcu – wszystkie te czynniki powodują niszczenie włókien kolagenowych i spowalniają syntezę nowych.
  • Ustal odżywianie, zrezygnuj ze złych nawyków, normalizuj hormony – co należy zrobić, aby aktywować produkcję kolagenu.
  • Picie kolagenu o masie mikrocząsteczkowej jest lekkostrawne i przy regularnym stosowaniu pozwala zrekompensować niedobór tak cennego białka.

  • Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska