Jak podlewać róże

Jak podlewać róże

Jak podlewać róże, to jedno z głównych pytań, jakie zadają sobie początkujący hodowcy. W końcu, chociaż uważa się, że krzewy różane nie wymagają nadmiernej pielęgnacji, podlewanie jest nadal jedną z głównych czynności, która ma swoje własne cechy. Dlatego ważne jest, aby wykonać go poprawnie, przestrzegając podstawowych zasad.

Jak często podlewać róże

Róże zaliczane są do gatunków roślin kochających wilgoć, ale częstotliwość podlewania zależy od wielu czynników. Za główny uważa się terytorialne warunki klimatyczne miejsca wzrostu. Na przykład, jeśli w regionie często występują opady deszczu w postaci deszczu, nawadnianie kwiatów może w ogóle nie być konieczne lub tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Ale powinieneś zwrócić uwagę na wskaźniki takie jak:

  1. Jeśli na dworze jest gorąco, zaleca się podlewanie co trzy dni. Gdy pogoda jest po prostu ciepła, wystarczy zwilżyć glebę tylko raz na tydzień.
  2. Jeśli w miejscu wzrostu znajduje się gleba piaszczysta, należy wziąć pod uwagę, że taka gleba szybko wysycha, dlatego podlewanie należy wykonywać częściej.
  3. Gleba gliniana długo utrzymuje wilgoć, ale nie nadaje się do róż, należy ją rozcieńczyć nawozami z dodatkiem niewielkiej ilości piasku.
  4. Wietrzna pogoda przyczynia się do szybkiego wietrzenia wody z ziemi, odpowiednio podlewanie krzewów różanych będzie wymagane co najmniej 1 raz w tygodniu.

Aby uniknąć parowania wilgoci, zaleca się ściółkowanie strefy korzeniowej rośliny, na przykład wiórami drzewnymi, torfem lub próchnicą (dokładnie zbutwiałe). Jako ściółkę możesz dodatkowo wziąć suchą lub świeżo skoszoną trawę.

Osobno trzeba powiedzieć o różach rosnących w doniczkach. Podlewanie ich wymaga częstszego podlewania, ale stopniowo, aby wykluczyć stojącą wodę. Pozwoli to uniknąć gnicia korzeni krzewu.

Jak podlewać róże wiosną i jesienią?

Woda jest życiodajną siłą, dlatego konieczne jest terminowe podlewanie roślin. Jeśli chodzi o róże, w okresie letnim konieczne jest zapobieganie wysychaniu gleby w strefie korzeniowej krzewów. Ale szczególnie ważny jest okres wiosenno-jesienny. Wynika to z faktu, że wiosną trzeba pomóc krzewom róży obudzić się z zimowego snu i nabrać sił do rozpoczęcia sezonu wegetacyjnego. Podlewanie rośliny należy rozpocząć po jej otwarciu, mniej więcej raz w tygodniu. To zalecenie dotyczy dojrzałych krzewów.

Młode rośliny, które właśnie zostały posadzone, należy nawilżać mniej więcej co 2 dni. Po tym, jak krzew zakorzeni się w nowym miejscu wzrostu, reżim podlewania musi zostać doprowadzony do normy.

Ale należy również wziąć pod uwagę, że w przypadku, gdy gleba jest ściółkowana wokół rośliny, to przed podlaniem warto sprawdzić glebę pod ściółką. Jeśli jest mokry, procedurę nawadniania można odłożyć na kilka dni, okresowo sprawdzając jej stan.

Jeśli chodzi o jesień, w tym okresie wymagane jest zmniejszenie liczby podlewania. Wynika to z faktu, że roślina już przygotowuje się do końca sezonu wegetacyjnego. Jeśli podlewanie odbywa się np. latem lub wiosną, na krzakach mogą pojawić się nowe pędy, które zimą umrą od mrozów. Ponadto, jeśli na krzaku jest młody zielony wzrost, cały krzew może z tego powodu zamarznąć. Doświadczeni hodowcy zalecają ostatnie podlewanie w sezonie, około 2 tygodnie przed nadejściem mrozów. Następnie zakryj krzaki, pomoże to różom lepiej przetrwać zimę.

Czy można podlewać róże zimną wodą?

Podlewanie krzewów różanych powinno odbywać się z osiadłą wodą. Faktem jest, że woda z kranu zawiera wiele różnych substancji, które mogą zaszkodzić roślinie. Podlewanie wodą deszczową jest uważane za najlepszą opcję, ale gdy nie ma czasu na jej zbieranie, należy wziąć wodę z kranu i bronić jej przez co najmniej 2 dni.

Jeśli chodzi o pytanie, jakiego rodzaju woda może podlewać krzewy różane, zaleca się stosowanie ciepłej wody, na przykład rozgrzanej na słońcu. Nie należy stosować zimnej wody, szczególnie w czasie upałów, ponieważ w wyniku nagłych zmian temperatury można wywołać choroby w roślinie. To samo dotyczy wody ze studni, należy ją podgrzać.

Należy dodać, że konieczne jest rozluźnienie gleby w strefie korzeniowej krzewów po każdym podlewaniu lub ulewnym deszczu. Taki zabieg pozwoli na wniknięcie tlenu do korzeni, co oznacza, że ​​roślina będzie mogła oddychać.

Jak prawidłowo podlewać róże na otwartym polu i na zewnątrz

Dla normalnego rozwoju róż ważne jest nie tylko zwilżenie gleby w odpowiednim czasie, należy również przestrzegać podstawowych zasad wskazanej procedury.

Na przykład w przypadku różowej rośliny rosnącej w ogrodzie należy zwilżyć glebę, biorąc pod uwagę zalecenia:

  1. Podlewanie powinno odbywać się obficie, a nie tylko trochę i często. Lepiej jest wlewać 1 wiadro dziesięciolitrowe jednorazowo raz w tygodniu niż litr, ale codziennie.
  2. Nie spryskuj róż silnym naciskiem spod węża. Możesz postawić na nim dyfuzor lub użyć konewki ogrodowej.
  3. Latem podlewanie powinno odbywać się tylko wczesnym rankiem, ale wieczorem lepiej nie podlewać krzewów róż, ponieważ w nocy wilgoć staje się doskonałym podłożem do rozwoju patogennego środowiska.
  4. W ciągu dnia podlewanie jest całkowicie przeciwwskazane, ponieważ pozostałe krople rosy na liściach i płatkach róż mogą powodować oparzenia promieniami słonecznymi.
  5. W chłodną i wietrzną pogodę nie zaleca się również podlewania krzewów róż, ponieważ wpływa to negatywnie na stan rośliny i pogarsza się jej samopoczucie.

Ponadto należy powiedzieć, że w przypadku, gdy kwiaty nie były podlewane przez kilka tygodni, a ziemia w pobliżu krzaków bardzo wyschła, aby nasycić ją wilgocią, trzeba będzie dodać 2 razy więcej wody na raz niż podczas podlewania zgodnie z ustalonym reżimem.

Jak podlewać róże podczas karmienia

Aby składniki odżywcze szybciej docierały do ​​róży, konieczne jest odpowiednie podlewanie podczas nawożenia. W takim przypadku zaleca się wstępne podlewanie krzewu różanego, nakarmienie go odpowiednim rodzajem nawozu, a następnie ponowne dodanie wody. Ze względu na to, że gleba jest wilgotna, ryzyko poparzenia korzeni rośliny zmniejsza się, jeśli karmienie nie zostało poprawnie obliczone.

Nie używaj również płynnych nawozów, dodając rośliny do suchej gleby, ponieważ w tym przypadku górny opatrunek będzie nieskuteczny.

Podsumowując, należy stwierdzić, że przy braku wilgoci krzewy róż mogą przestać kwitnąć lub same pąki mogą zostać zmiażdżone. A przy braku podlewania przez długi czas, szczególnie w upalną letnią pogodę, całkowicie umrą. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nadmierna wilgotność może również stać się destrukcyjna. Wynika to z faktu, że ciepło i wilgoć są doskonałym środowiskiem do rozwoju grzybów, bakterii chorobotwórczych i pleśni. Dlatego przede wszystkim należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe i sprawdzić wilgotność gleby, na przykład kopiąc ziemię w pobliżu krzaka. Jeśli jest sucho na głębokości 10-15 centymetrów, możesz podlać roślinę.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska