Aloes to bezpretensjonalny kwiat, nie sprawia większych kłopotów. A jednak potrzebuje pewnych warunków.
Obejmują one:
- oświetlenie – im więcej tym lepiej. Najodpowiedniejszym miejscem jest parapet od strony południowej. Latem warto zabrać go na zewnątrz lub na balkon. Zimą zaleca się znalezienie najjaśniejszego miejsca w domu na kwiat. W cieniu również dobrze się zapuszcza, ale pień staje się bardziej wydłużony, a liście bledsze niż zwykle;
- temperatura powietrza powinna być umiarkowana i odpowiednia do pory roku : latem – +20 … + 26 ° С, a zimą – +15 … + 17 ° С. Wielu hodowców zostawia zielone zwierzęta na zewnątrz na całe lato. Podobnie jak inne sukulenty dobrze tolerują zmiany temperatury w ciągu dnia i nocy;
- wilgotność powietrza nie ma znaczenia . Aloes świetnie czuje się nawet w pomieszczeniu o suchym powietrzu i nie wymaga nawilżania. Opryskiwanie jest konieczne tylko w celu zmycia kurzu z liści; Czy wiedziałeś?Aloes to niezwykle wytrwały kwiat. Jeśli wykopiesz go razem z korzeniem, zostawisz go na kilka tygodni, a następnie posadzisz ponownie, będzie rósł dalej, jakby nic się nie stało.
- gleba powinna być luźna i lekka . Idealna jest specjalna gleba na kaktusy i sukulenty. Mieszankę gleby można przygotować niezależnie od ziemi darniowej i liściastej, próchnicy i piasku (2:1:1:1) lub z gleby uniwersalnej i piasku gruboziarnistego, na przykład wermikulitu (4:1). Konieczne jest zastosowanie drenażu, którym może być keramzyt, pumeks lub kawałki czerwonej cegły;
- doniczka musi być odpowiednia do wielkości : nie za duża i nie za mała. Konieczne jest przeszczepienie do pojemnika, którego średnica i wysokość jest o około 2 lub 3 cm większa niż poprzednia. Warunkiem wstępnym doniczki są otwory drenażowe i głęboka patelnia;
- karmienie odbywa się co 3-4 tygodnie, od kwietnia do września. W ciągu miesiąca po przeszczepie niemożliwe jest nawożenie chorych roślin;
- podlewanie aloesu jest rzadkie, ale obfite
Jak określić zapotrzebowanie na aloes w wodzie?
Na wolności ta roślina o soczystych liściach rośnie w Afryce, gdzie jest wilgotno tylko w porze deszczowej. Kwiat może wytrzymać suszę i świetnie się czuje, dlatego w domu często nie można go nim wypełnić.
Najlepszą wskazówką, że nadszedł czas, aby podlać kwiat, jest sucha gliniana kula. Jeśli od ostatniego podlewania minęło wystarczająco dużo czasu, a ziemia jest nadal mokra, nie nalewaj wody. Trzeba poczekać, aż gleba całkowicie wyschnie. Suche i cienkie liście zauważą, że kwiat regularnie otrzymuje mniej wilgoci.
Jakiej wody lepiej użyć
Aloes jest bardzo wrażliwy na wchłaniany płyn. Nie podlewaj kwiatu wodą z kranu. Może zawierać dużo chloru i innych szkodliwych substancji.
Woda do nawadniania musi spełniać następujące kryteria:
- jakość . Podlewanie można wykonać tylko czystą wodą. Aby to zrobić, wpisując z kranu, należy go bronić przez co najmniej dzień. W tym czasie chlor wyparuje, a ciężkie zanieczyszczenia opadną na dno. Zimą można wykorzystać roztopiony śnieg zebrany z autostrad;
- temperatura zmienia się wraz z porami roku , ale zawsze jest dość ciepło. Zimą ciecz należy podgrzać tak, aby była o 6-8 stopni wyższa od temperatury pokojowej, wiosną – do +20 … + 22 ° С, a latem – +30 … + 35 ° С. Jeśli nie chcesz podgrzewać wody, możesz postawić ją w ciepłym pomieszczeniu na kilka dni. Ogrzeje się do temperatury pokojowej;
- kwasowość . Ośrodek wodny powinien być lekko kwaśny. W tym celu zaleca się dodanie do wody odrobiny kwasu cytrynowego lub octu (3-5 g na 1 litr).
Do podlewania aloesu najlepiej sprawdza się mrożona woda.
Jest przygotowany w następujący sposób:
- Zbierz wodę z kranu i odstaw na 12-24 godziny.
- Wlej płyn, pozostawiając osad na dnie, do plastikowej butelki.
- Umieść butelkę w zamrażarce i pozostaw tam, aż płyn całkowicie się zamrozi.
- Pojemnik jest umieszczany w pomieszczeniu, aby stopić lód.
- Poczekaj, aż woda ogrzeje się do temperatury pokojowej.
Metody nawadniania
Są dwa sposoby na podlewanie soczystego : górny i dolny. Każdy ma swoje wady i zalety.
- Top, czyli z konewką . Zasada działania: do garnka wlewa się wodę z góry. Ziemia jest podlewana, ale nie liście. Musisz nalewać, aż woda wsiąknie w patelnię. Wylej płyn z palety. Zaleta: cała gliniana bryła jest zwilżona, wszystkie korzenie, szczególnie grube, otrzymują wilgoć. Wada: przy niewielkiej ilości płynu dolne warstwy pozostają suche, a cienkie korzenie nie otrzymują wody.
- Od dołu, czyli do palety . Zasada: na patelnię wlewa się wodę, jeśli jest głęboka, lub garnek umieszcza się w głębokim pojemniku z wodą. Po pół godzinie garnek wyjmuje się, strząsając nadmiar płynu. Zalety: nadmiar wilgoci pozostaje na patelni, cienkie korzenie wchłaniają tyle płynu, ile potrzebują, składniki odżywcze nie są wypłukiwane z gleby. Wada: Jeśli warstwa drenażowa jest wystarczająco wysoka, a korzenie grube, pozostaną bez wody.
Jak prawidłowo podlewać aloes w domu?
Aloes rozwija się najlepiej w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych.
W jego ojczyźnie pada niezbyt często, ale obficie, dlatego na częstotliwość podlewania soczystego w mieszkaniu powinny wpływać następujące czynniki:
- Sezon : w ciepłych porach roku (wiosna, lato, pierwsza połowa jesieni) podlewać nie więcej niż 1 raz na 2-3 tygodnie, aw zimnych nawet rzadziej – 1 raz w miesiącu iz umiarem. Latem wskazane jest wykonywanie zabiegów wodnych wieczorem, a zimą rano.
- Wiek soczysty : Młode kwiaty są w mniejszych doniczkach, w których gleba szybko wysycha, dlatego wymagają częstszego podlewania (co tydzień). Starsze rośliny rzadziej są proszone o picie, ale w dużych ilościach.
- Wilgotność powietrza w pomieszczeniu : im suchsze powietrze w pomieszczeniu, tym szybciej wysycha gleba w doniczce i tym częściej trzeba ją podlewać. Jeśli na zewnątrz jest wilgotno (deszcz lub mgła), lepiej odłożyć podlewanie.
- Wielkość systemu korzeniowego wpływa również na to, ile razy kwiat musi być podlewany. Im więcej miejsca zajmuje korzeń w doniczce (zwłaszcza jeśli całkowicie ją wypełnił), tym częściej trzeba go nawilżać.
- Materiał, z którego wykonana jest doniczka (glina, plastik): w fajansach kwiat wymaga podlewania częściej niż w plastiku, ponieważ glina za każdym razem wchłania pewną ilość wody.
Funkcje nawadniania
Właściwa pielęgnacja podczas sadzenia i przesadzania aloesu jest niezbędna. Procedury wodne w tych okresach mają swoje własne cechy.
Podlewanie pędów
Najczęściej aloes rozmnaża się przez sadzonki. Aby kiełki mogły się zakorzenić i zakorzenić, niezbędna jest odpowiednia wilgotność gleby.
Proces sadzenia odbywa się w następujący sposób:
- Przy świeżo ściętym cieciu miejsce cięcia posypuje się proszkiem węglowym. Następnie pozostawia się do wyschnięcia na kilka dni.
- Pęd sadzi się w pojemniku z mokrym piaskiem (wcześniej zdezynfekowanym) w celu ukorzenienia. Musisz podlewać, gdy piasek wysycha, ale bardzo ostrożnie, aby kiełek nie zaczął gnić.
- Gdy pojawią się korzenie (po 1-2 tygodniach), pęd ostrożnie przesadza się do doniczki z glebą na sukulenty.
- Reżim podlewania jest typowy dla młodych roślin – raz w tygodniu.