Jak często i jak prawidłowo podlewać aloes w domu

Pielęgnacja aloesu

Aloes to bezpretensjonalny kwiat, nie sprawia większych kłopotów. A jednak potrzebuje pewnych warunków.

Obejmują one:

 • oświetlenie – im więcej tym lepiej. Najodpowiedniejszym miejscem jest parapet od strony południowej. Latem warto zabrać go na zewnątrz lub na balkon. Zimą zaleca się znalezienie najjaśniejszego miejsca w domu na kwiat. W cieniu również dobrze się zapuszcza, ale pień staje się bardziej wydłużony, a liście bledsze niż zwykle;
 • temperatura powietrza powinna być umiarkowana i odpowiednia do pory roku : latem – +20 … + 26 ° С, a zimą – +15 … + 17 ° С. Wielu hodowców zostawia zielone zwierzęta na zewnątrz na całe lato. Podobnie jak inne sukulenty dobrze tolerują zmiany temperatury w ciągu dnia i nocy;
 • wilgotność powietrza nie ma znaczenia . Aloes świetnie czuje się nawet w pomieszczeniu o suchym powietrzu i nie wymaga nawilżania. Opryskiwanie jest konieczne tylko w celu zmycia kurzu z liści;
  Czy wiedziałeś?
  Aloes to niezwykle wytrwały kwiat. Jeśli wykopiesz go razem z korzeniem, zostawisz go na kilka tygodni, a następnie posadzisz ponownie, będzie rósł dalej, jakby nic się nie stało.
 • gleba powinna być luźna i lekka . Idealna jest specjalna gleba na kaktusy i sukulenty. Mieszankę gleby można przygotować niezależnie od ziemi darniowej i liściastej, próchnicy i piasku (2:1:1:1) lub z gleby uniwersalnej i piasku gruboziarnistego, na przykład wermikulitu (4:1). Konieczne jest zastosowanie drenażu, którym może być keramzyt, pumeks lub kawałki czerwonej cegły;
 • doniczka musi być odpowiednia do wielkości : nie za duża i nie za mała. Konieczne jest przeszczepienie do pojemnika, którego średnica i wysokość jest o około 2 lub 3 cm większa niż poprzednia. Warunkiem wstępnym doniczki są otwory drenażowe i głęboka patelnia;
 • karmienie odbywa się co 3-4 tygodnie, od kwietnia do września. W ciągu miesiąca po przeszczepie niemożliwe jest nawożenie chorych roślin;
 • podlewanie aloesu jest rzadkie, ale obfite 

Jak określić zapotrzebowanie na aloes w wodzie?

Na wolności ta roślina o soczystych liściach rośnie w Afryce, gdzie jest wilgotno tylko w porze deszczowej. Kwiat może wytrzymać suszę i świetnie się czuje, dlatego w domu często nie można go nim wypełnić.

Najlepszą wskazówką, że nadszedł czas, aby podlać kwiat, jest sucha gliniana kula. Jeśli od ostatniego podlewania minęło wystarczająco dużo czasu, a ziemia jest nadal mokra, nie nalewaj wody. Trzeba poczekać, aż gleba całkowicie wyschnie. Suche i cienkie liście zauważą, że kwiat regularnie otrzymuje mniej wilgoci.

Jakiej wody lepiej użyć

Aloes jest bardzo wrażliwy na wchłaniany płyn. Nie podlewaj kwiatu wodą z kranu. Może zawierać dużo chloru i innych szkodliwych substancji.

Woda do nawadniania musi spełniać następujące kryteria:

 • jakość . Podlewanie można wykonać tylko czystą wodą. Aby to zrobić, wpisując z kranu, należy go bronić przez co najmniej dzień. W tym czasie chlor wyparuje, a ciężkie zanieczyszczenia opadną na dno. Zimą można wykorzystać roztopiony śnieg zebrany z autostrad;
 • temperatura zmienia się wraz z porami roku , ale zawsze jest dość ciepło. Zimą ciecz należy podgrzać tak, aby była o 6-8 stopni wyższa od temperatury pokojowej, wiosną – do +20 … + 22 ° С, a latem – +30 … + 35 ° С. Jeśli nie chcesz podgrzewać wody, możesz postawić ją w ciepłym pomieszczeniu na kilka dni. Ogrzeje się do temperatury pokojowej;
 • kwasowość . Ośrodek wodny powinien być lekko kwaśny. W tym celu zaleca się dodanie do wody odrobiny kwasu cytrynowego lub octu (3-5 g na 1 litr).

Do podlewania aloesu najlepiej sprawdza się mrożona woda.

Jest przygotowany w następujący sposób:

 1. Zbierz wodę z kranu i odstaw na 12-24 godziny.
 2. Wlej płyn, pozostawiając osad na dnie, do plastikowej butelki.
 3. Umieść butelkę w zamrażarce i pozostaw tam, aż płyn całkowicie się zamrozi.
 4. Pojemnik jest umieszczany w pomieszczeniu, aby stopić lód.
 5. Poczekaj, aż woda ogrzeje się do temperatury pokojowej.
Ważny!
Doświadczeni hodowcy kwiatów dodają bardzo mało soku z aloesu do płynu do nawadniania. Ten suplement diety wzmacnia roślinę i wspomaga energiczny wzrost.

Metody nawadniania

Są dwa sposoby na podlewanie soczystego : górny i dolny. Każdy ma swoje wady i zalety.

 1. Top, czyli z konewką . Zasada działania: do garnka wlewa się wodę z góry. Ziemia jest podlewana, ale nie liście. Musisz nalewać, aż woda wsiąknie w patelnię. Wylej płyn z palety. Zaleta: cała gliniana bryła jest zwilżona, wszystkie korzenie, szczególnie grube, otrzymują wilgoć. Wada: przy niewielkiej ilości płynu dolne warstwy pozostają suche, a cienkie korzenie nie otrzymują wody.
 2. Od dołu, czyli do palety . Zasada: na patelnię wlewa się wodę, jeśli jest głęboka, lub garnek umieszcza się w głębokim pojemniku z wodą. Po pół godzinie garnek wyjmuje się, strząsając nadmiar płynu. Zalety: nadmiar wilgoci pozostaje na patelni, cienkie korzenie wchłaniają tyle płynu, ile potrzebują, składniki odżywcze nie są wypłukiwane z gleby. Wada: Jeśli warstwa drenażowa jest wystarczająco wysoka, a korzenie grube, pozostaną bez wody.
Ważny!
Surowo zabrania się wlewania płynu do wylotu aloesu. To jest obarczone rozkładem i śmiercią kwiatu.

Jak prawidłowo podlewać aloes w domu?

Aloes rozwija się najlepiej w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych.

W jego ojczyźnie pada niezbyt często, ale obficie, dlatego na częstotliwość podlewania soczystego w mieszkaniu powinny wpływać następujące czynniki:

 1. Sezon : w ciepłych porach roku (wiosna, lato, pierwsza połowa jesieni) podlewać nie więcej niż 1 raz na 2-3 tygodnie, aw zimnych nawet rzadziej – 1 raz w miesiącu iz umiarem. Latem wskazane jest wykonywanie zabiegów wodnych wieczorem, a zimą rano.
 2. Wiek soczysty : Młode kwiaty są w mniejszych doniczkach, w których gleba szybko wysycha, dlatego wymagają częstszego podlewania (co tydzień). Starsze rośliny rzadziej są proszone o picie, ale w dużych ilościach.
 3. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu : im suchsze powietrze w pomieszczeniu, tym szybciej wysycha gleba w doniczce i tym częściej trzeba ją podlewać. Jeśli na zewnątrz jest wilgotno (deszcz lub mgła), lepiej odłożyć podlewanie.
 4. Wielkość systemu korzeniowego wpływa również na to, ile razy kwiat musi być podlewany. Im więcej miejsca zajmuje korzeń w doniczce (zwłaszcza jeśli całkowicie ją wypełnił), tym częściej trzeba go nawilżać.
 5. Materiał, z którego wykonana jest doniczka (glina, plastik): w fajansach kwiat wymaga podlewania częściej niż w plastiku, ponieważ glina za każdym razem wchłania pewną ilość wody.

Funkcje nawadniania

Właściwa pielęgnacja podczas sadzenia i przesadzania aloesu jest niezbędna. Procedury wodne w tych okresach mają swoje własne cechy.

Podlewanie pędów

Najczęściej aloes rozmnaża się przez sadzonki. Aby kiełki mogły się zakorzenić i zakorzenić, niezbędna jest odpowiednia wilgotność gleby.

Proces sadzenia odbywa się w następujący sposób:

 1. Przy świeżo ściętym cieciu miejsce cięcia posypuje się proszkiem węglowym. Następnie pozostawia się do wyschnięcia na kilka dni.
 2. Pęd sadzi się w pojemniku z mokrym piaskiem (wcześniej zdezynfekowanym) w celu ukorzenienia. Musisz podlewać, gdy piasek wysycha, ale bardzo ostrożnie, aby kiełek nie zaczął gnić.
 3. Gdy pojawią się korzenie (po 1-2 tygodniach), pęd ostrożnie przesadza się do doniczki z glebą na sukulenty.
 4. Reżim podlewania jest typowy dla młodych roślin – raz w tygodniu.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska