Jakie środki ludowe są używane do nalewania cebuli, jeśli żółkną?

Jakie środki ludowe są używane do nalewania cebuli, jeśli żółkną?

Problem żółknięcia cebuli niepokoi wielu ogrodników. Z reguły zmiana koloru piór cebuli wskazuje, że roślina jest chora lub potrzebuje dodatkowego karmienia. Możesz przywrócić mu zdrowy wygląd i uratować swoje zbiory za pomocą sprawdzonych środków ludowych.

Przyczyny żółknięcia

Pióro zdrowej cebuli ma bogaty zielony kolor. Żółknięcie liści jest normalne pod koniec sezonu wegetacyjnego. Ale jeśli zdarzy się to wcześniej, coś jest nie tak z rośliną. Istnieje kilka głównych powodów, dla których cebula żółknie.

Szkodniki

Najczęściej rośliny są uszkadzane przez różne owady. Jednym z głównych szkodników występujących na rabatach ogrodowych jest muszka cebulowa. Zagrożeniem dla roślin nie jest sam owad, ale jego larwy. Jeśli nie zostaną zauważone na czas, mogą zniszczyć całą uprawę. Głównym znakiem pojawienia się muchy cebulowej w łóżkach jest po prostu żółknięcie cebuli. Aby chronić rośliny przed tym szkodnikiem, konieczne jest jak najwcześniejsze sadzenie ich w ogrodzie. Dzięki temu młode sadzonki będą silniejsze i bardziej odporne. Pomoże uratować zbiory i wybrać odpowiednie miejsce do sadzenia. Zaleca się sadzenie cebuli obok marchwi. Jej ostry aromat odstraszy małe szkodniki.

Oprócz muchy cebulowej istnieją inne owady, które mogą zepsuć plony.

  • Nicienie macierzyste. To kolejny niepozorny pasożyt, który z łatwością niszczy grządki cebuli. Aby chronić cebulę przed nicieniami, należy je zawsze przetworzyć przed sadzeniem. W celu zapobiegania klombom konieczne jest podlewanie nalewką z nagietka. Również te kwiaty o silnym zapachu można sadzić w przejściach.
  • Wciornastki tytoniowe. Od tych małych żółtawych owadów oszczędza się prawidłowe przetwarzanie materiału przed sadzeniem i kopanie gleby jesienią.
  • Roztocza korzeniowe. Larwy tych szkodników żywią się tkankami cebulek. W rezultacie pióra cebuli żółkną, a bulwy w końcu stają się luźne i pokryte drobnym pyłem. Aby nie dopuścić do pojawienia się kleszczy na Twoim terenie, ogród należy regularnie pielęgnować, a rosnące w nim chwasty należy niszczyć.
  • Wołki. Larwy tego owada żywią się piórami zielonej cebuli. Pierwszą oznaką uszkodzenia roślin jest żółknięcie liści. Jeśli nie rozpoczniesz walki z tym szkodnikiem w odpowiednim czasie, całe łóżko ogrodowe może umrzeć. W celu ochrony przed ryjkowcami wiosną posypuje się grządki mieloną musztardą, pieprzem lub popiołem drzewnym. Jesienią cała roślinność jest zbierana i niszczona, a ogród wykopywany.
  • Ćma cebulowa. Bardzo łatwo zauważyć, że roślina jest dotknięta tym konkretnym owadem. Końcówki jej liści żółkną, a na piórach pojawiają się widoczne podłużne linie.

Choroby grzybicze

Żółknięcie piór cebuli może również świadczyć o chorobie rośliny. Aby chronić się przed wszystkimi chorobami, materiał do sadzenia musi być dobrze przetworzony. Do sadzenia należy wybierać tylko zdrowe cebule. Jeśli posadzisz dotkniętą roślinę, roślina będzie bardzo słaba i podatna na choroby. Ponadto nie powinno być dozwolone podlewanie gleby. To stagnacja wody najczęściej prowadzi do rozwoju odpowiednich chorób. Podlewaj rośliny ciepłą, osiadłą wodą.

Najlepiej robić to wieczorem lub rano. Wodę należy wlać u nasady.

Brak azotu w glebie

Brak składników odżywczych zawsze przekłada się na wygląd roślin. Dlatego zauważając, że końcówki liści na cebuli żółkną, warto użyć do nawożenia wysokiej jakości nawozu zawierającego azot. Możesz sprawdzić glebę pod kątem zawartości azotu w laboratorium. Doświadczeni ogrodnicy określają to wyglądem roślin. W końcu, jeśli w glebie nie będzie wystarczającej ilości azotu, ucierpi nie tylko cebula, ale także jej sąsiedzi w ogrodzie.

Okres suszy

Zwykła susza może również powodować żółknięcie końcówek liści. Jeśli przez długi czas na ulicy będzie susza i nikt nie podleje cebuli, roślina zacznie powoli wysychać. Jednocześnie nie straci zdolności do budowania masy owocowej. Oznacza to, że nie wpłynie to szczególnie na jakość plonu. Podobny obraz można zobaczyć, jeśli rośliny zostały posadzone na otwartym terenie zbyt wcześnie.

W tej wersji końcówki liści lekko zamarzają, a następnie wysychają i żółkną. Nie ma to również wpływu na zbiory. Jeśli pogoda powoduje wysychanie piór cebuli, dość łatwo jest temu zaradzić. Wystarczy posypać ziemię popiołem lub zalać roztworem popiołu. Przez kilka następnych dni grządki należy starannie podlewać ciepłą, osiadłą wodą. W ciągu kilku dni rośliny wyjdą ze stanu stresu.

Jakie środki ludowe są używane do nalewania cebuli, jeśli żółkną?

Obróbka piór cebuli amoniakiem

Wielu ogrodników używa amoniaku do dezynfekcji i nawożenia gleby. Produkt ten jest również źródłem azotu, którego często brakuje zarówno młodym, jak i dorosłym roślinom. Ponadto dzięki ostremu zapachowi jest w stanie odstraszyć różne szkodniki.

Jeśli końcówki piór cebuli żółkną, rozcieńczyć 60 ml amoniaku 10 litrami wody. Powstały roztwór natryskuje się na łóżka. Nie używaj tego rozwiązania zbyt często. Nadmiar azotu nie przyniesie korzyści roślinom. Pióra cebuli staną się szorstkie, zmieni się smak produktu.

Karmienie

Wybierając ten rodzaj nawozu warto pamiętać, że można stosować wyłącznie obornik sfermentowany lub dobrze zgniły. Jeśli dodasz produkt świeży do gleby, możesz przypadkowo zarazić go chorobą grzybiczą.

Możesz zrobić taki wierzchni opatrunek, gdy piórko urośnie o 10 centymetrów. W wiadrze z wodą musisz rozcieńczyć 1 kilogram obornika. To rozwiązanie podaje się przez tydzień. Po tym czasie powstałą zawiesinę należy rozcieńczyć wodą w stosunku 1 do 10. Podlać korytarz roztworem. Po 2-3 tygodniach rośliny można ponownie nakarmić.

Co jeszcze możesz nalać?

Oprócz amoniaku i dziewanny istnieją inne środki ludowe, które chronią cebulę przed zażółceniem.

Roztwór drożdży

Drożdże piekarskie są bogate w żelazo, minerały śladowe i składniki odżywcze. Dlatego świetnie nadają się do nawożenia grządek ogrodowych. Wybierając tę ​​metodę karmienia żółknącej cebuli, należy przestrzegać następujących zasad:

  • rozcieńczyć drożdże w ciepłej wodzie;
  • nanieść roztwór tylko na obficie nawodnioną ziemię;
  • nawozić cebulę w ciepłą i spokojną pogodę.

Tradycyjnie do karmienia roślin stosuje się prosty roztwór, składający się z kilograma drożdży rozcieńczonych w 5 litrach wody. Przed użyciem łączy się go z wodą w stosunku od 1 do 10. Inny środek pomaga również zwalczać pożółkłe liście. Przygotowuje się go ze 100 gramów suchych drożdży, pół szklanki cukru i trzech litrów wody. Wszystkie te składniki są mieszane, po czym pojemnik jest pokryty gazą. Musisz nalegać na produkt w ciągu dnia. Przed użyciem szklankę powstałej mieszaniny rozcieńcza się w 10 litrach wody.

Rośliny traktuje się tym roztworem przed obiadem. Nawóz drożdżowy można stosować nie więcej niż 2-3 razy w ciągu całego sezonu.

Napar ziołowy

Jeśli cebula zacznie żółknąć z powodu zjedzenia przez robaka lub inne szkodniki, można ją leczyć skoncentrowanym naparem ziołowym. Do przygotowania produktu używa się pachnących roślin, których aromat może odstraszyć owady. Możesz użyć lubczyku, nagietka, pachnącego tytoniu, igieł sosnowych lub nagietka. Rośliny muszą być dokładnie posiekane. 200 g produktu zalać 10 litrami ciepłej wody. Nalegaj na taki produkt przez 10-12 godzin. Zaraz po tym można go użyć do oprysku.

Jeśli roślinie brakuje azotu, do podlewania można użyć innego roztworu. Aby go przygotować, będziesz musiał zebrać siano, chwasty i zieloną trawę i umieścić je w dużej beczce. Tam również muszą być dodawane odpady żywnościowe pochodzenia roślinnego. Odpowiednie są fusy z kawy, różne peelingi, skórki cebuli. Wszystko to powinno być wypełnione wodą. Najlepiej używać osiadłej wody deszczowej. Powstałą mieszaninę należy pozostawić w ciepłym miejscu na kilka dni. Jeśli na zewnątrz jest ciepło, roztwór do podlewania będzie gotowy za 5-7 dni. Jeśli jest zimno, będziesz musiał poczekać od półtora do dwóch tygodni. Gotowy roztwór rozcieńcza się wodą w stosunku 1 do 10.

Nafta oczyszczona

Ten produkt ma również silny zapach i doskonale chroni cebulę przed szkodnikami. Konieczne jest przygotowanie roztworu z naftą bezpośrednio przed użyciem. W przeciwnym razie straci wszystkie swoje korzystne właściwości.

Aby przygotować kompozycję, dodaj 3 łyżki nafty do wiadra z wodą. Konieczne jest podlewanie łóżek u nasady, starając się zapobiec spadaniu kropel wody na pióra. Następnego dnia po przetworzeniu cebulę należy podlać czystą wodą. Przetworzoną cebulę możesz zjeść za kilka dni. W tym czasie nieprzyjemny zapach całkowicie zniknie.

 

Inne przepisy

Wielu ogrodników używa jodu do obróbki grządek cebulowych. Pozwala nie tylko uratować pożółkłe liście, ale także zwiększyć plon cebuli oraz poprawić jej kolor, smak i aromat. Do leczenia łóżek odpowiedni jest zwykły jod medyczny, który można kupić w dowolnej aptece. Jod stosuje się zarówno do opatrunków dolistnych, jak i korzeniowych. Aby przygotować roztwór, 1 kroplę jodu należy rozcieńczyć w 3 litrach wody. Jeśli rośliny są słabe, dodaj 3-4 krople jodu do tej samej ilości wody.

Inne pokarmy pomogą uratować rośliny o pożółkłych liściach.

  • Sól. Jeśli cebula zacznie gnić, należy ją podlać solą fizjologiczną. Pozwala na dezynfekcję gleby, a także odstrasza szkodniki. Aby przetworzyć cebulę, musisz przygotować roztwór 200 gramów soli i wiadro wody. Podlewaj rośliny solą fizjologiczną bezpośrednio pod korzeń. Możesz go używać nie więcej niż 3 razy w ciągu całego sezonu.
  • Popiół drzewny. Aby przygotować roztwór, 200 gramów przesianego popiołu rozcieńcza się w 10 litrach czystej wody. Powstały płyn pozostawia się na noc w ciepłym miejscu. Rano służy do podlewania łóżek.
  • Czosnek. Skoncentrowany napar czosnkowy pomoże uporać się ze wszystkimi szkodnikami, z wyjątkiem muszek cebulowych. Aby go przygotować, 200 gramów czosnku sieka się ostrym nożem lub tarty. Produkt wlewa się litrem ciepłej wody i podaje przez 5 dni. Po upływie wymaganego czasu należy go przefiltrować i rozcieńczyć 10 litrami wody.
  • Mydło do prania. Roztwór mydła jest często stosowany w walce z różnymi szkodnikami. Ten środek doskonale nadaje się do kontrolowania much cebulowych. Aby go przygotować, 50 gramów mydła należy rozpuścić w 10 litrach ciepłej wody. Powstały produkt musi być natychmiast przetworzony przez łóżka. Możesz używać tego produktu tylko 2 razy w ciągu całego sezonu. Najlepiej stosować wieczorem.
  • Nadtlenek wodoru. Podobnie jak amoniak, ten środek można kupić w dowolnej aptece. Pomaga szybko zabić patogeny i dotlenić glebę. Rośliny po przetworzeniu roztworem nadtlenku natychmiast rosną i stają się bardziej zielone. Do podlewania stosuje się roztwór składający się z 2 łyżek stołowych 3 procent nadtlenku i litra ciepłej wody. Musisz go dodawać do gleby nie częściej niż raz na 10-12 dni.
  • Skorupka jajka. Produkt doskonale nasyca glebę wapniem, fosforem i żelazem. Do jego przygotowania muszla musi zostać wysuszona i zmiażdżona na proszek. Następnie należy go zalać gorącą wodą i podawać przez tydzień. W litrze wody zwykle rozcieńcza się proszek ze skorupki 5 jaj. Gdy produkt jest wystarczająco zaparzony, należy go rozcieńczyć wodą w stosunku 1 do 3. Takie uzupełnienie poprawi skład gleby i stan roślin.
  • Soda. Aby podlać rośliny, rozpuść łyżkę sody w wiadrze ciepłej wody. Podlewanie cebuli takim roztworem może być stosowane jako środek zapobiegawczy.

Aby zapobiec żółknięciu cebuli w ogrodzie, musisz przestrzegać pewnych środków zapobiegawczych.

  • Obserwuj płodozmian. Najlepiej sadzić cebulę tam, gdzie w zeszłym sezonie rosła dynia lub rośliny strączkowe.
  • Przygotuj materiał przed sadzeniem. Dotyczy to zarówno zestawów cebuli, jak i nasion. Przed zejściem na ląd należy je zawsze dobrze rozgrzać i zdezynfekować. W tym celu odpowiedni jest zwykły nadmanganian potasu lub „Fitosporin”. Przy uprawie własnych sadzonek ważne jest, aby przechowywać je w odpowiednich warunkach. Przed sadzeniem cebulki należy dokładnie obejrzeć. Słabe i uszkodzone należy natychmiast wyrzucić.
  • Regularnie rozluźniaj glebę i podlewaj w razie potrzeby. Bardzo często łoża cebulowe są pokryte warstwą ściółki, aby chronić je przed szkodnikami i różnymi chorobami.
  • Posyp ziemię popiołem. Doskonale odstrasza owady i nawozi glebę, przyczyniając się do większego plonu cebuli.

Pomimo tego, że cebula nie jest kulturą kapryśną, nadal wymaga troski. Rośliny należy regularnie kontrolować i karmić. W takim przypadku cebula nie żółknie i z czasem umrze.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska