Jak przygotować róże na zimę

Jak przygotować róże na zimę

Wiedza początkującego hodowcy na temat przygotowania róż na zimę jest ważnym warunkiem ich pomyślnego rozwoju i obfitego kwitnienia w kolejnym sezonie. Aby kwiaty zimowały bezboleśnie, należy je wcześniej przygotować. Przetrwanie roślin zależy od prawidłowego przestrzegania zasad techniki rolniczej.

Co trzeba zrobić, aby przygotować róże na zimę

Przygotowanie ogrodu różanego na okres zimowy rozpoczyna się w drugiej połowie sierpnia. Potrzeba wielu złożonych środków, aby rośliny nie bały się ataków zimna.

Prawidłowe karmienie

Konieczne jest monitorowanie stanu roślin, terminowe przetwarzanie ich ze szkodników i różnych chorób. Od połowy lipca przestają karmić krzewy róż nawozami zawierającymi azot i obornikiem, a przestawiają się na karmienie róż nawozami potasowymi (magnez potasowy, superfosfat). Pomagają wzmocnić system korzeniowy i dojrzewać pędy, umożliwiając roślinie bezpieczne przetrwanie zimy.

Jako środek zapobiegawczy zaleca się spryskiwanie krzewów roztworami produktów biologicznych:

  • Fitosporyna;
  • Gamair;
  • Trichodermina.

Regulacja podlewania i spulchniania

Jeśli latem róża potrzebuje obfitego i regularnego podlewania, jesienią należy ją ograniczyć lub całkowicie zatrzymać. W przeciwnym razie roślina osłabnie i zimuje słabo. W tym okresie róże podlewa się tylko przy suchej pogodzie.

Do 15 września odbywa się ostatnie rozluźnienie i odchwaszczanie. Następnie gleba nie jest już rozluźniona, aby uniknąć przebudzenia uśpionych pąków. Jeśli tak się stanie, plony staną się podatne na zimę.

Hilling

Tuż przed pierwszymi chłodami rośliny są pagórkowate. Zaleca się przeprowadzać go przy suchej pogodzie. Wcześniej krzewy różane opryskiwano mieszanką Bordeaux, aby chronić rośliny przed chorobami grzybiczymi.

Przed wkopaniem liście na dolnych gałęziach należy usunąć do wysokości 45-50 cm, dolną część krzewu zasypać do wysokości 45 cm luźną żyzną glebą zmieszaną z piaskiem.

Zabronione jest grabienie gleby w celu schronienia w pobliżu krzaków, ponieważ korzenie są odsłonięte, a rośliny mogą nie przetrwać zimy.

Do hillingowania nie trzeba używać torfu. Jego specyficzną cechą jest zdolność do szybkiego wchłaniania się w wodę. Podczas zamrażania zamienia się w grudki o ostrych krawędziach, uszkadzając korę na pędach.

Terminowe przycinanie

W okresie wegetacyjnym ważne jest, aby przycinać róże na czas:

  1. Usuń gęste pędy wewnątrz krzewu, aby uzyskać lepsze oświetlenie i wentylację.
  2. Latem należy w porę odciąć martwe kwiaty, zapobiegając zawiązywaniu się owoców, stymulując w ten sposób powstawanie nowych kwiatów.
  3. Uszczypnij gałęzie, które nie mają pąków.
  4. Od początku września wszelkie przycinanie zostaje wstrzymane. Wspomaga to jakość dojrzewania drewna gałęzi.

Pożądane jest przycinanie w piękny słoneczny dzień. Dozwolony jest słaby wiatr. Do pracy potrzebny jest nóż ogrodowy lub sekator. Nie możesz użyć tępego narzędzia ogrodowego, ponieważ naciska on wokół cięcia tkanki roślinnej. To cięcie jest otwartą bramą dla czynników zakaźnych. Przed rozpoczęciem pracy wszystkie narzędzia ogrodowe należy potraktować roztworem nadmanganianu potasu.

Do przycinania grubych gałęzi potrzebna będzie mała piła do metalu.

Plaster musi być wykonany na aktywnej nerce. Wiosną będzie dążyć do wzrostu i dać młody i silny pęd. Ważne jest, aby wybrać nerkę skierowaną na zewnątrz. Wtedy młode pędy nie będą się przeplatać. Cięcie jest zawsze ukośne, aby potas z deszczu i poranna rosa spływał po nim swobodnie. Po zakończeniu procedury przycinania sekcje są pokryte specjalną ogrodową smołą przeciwdrobnoustrojową.

Przygotowanie róż do schronienia

Zaczynają schronić róże na zimę po pierwszej chłodnej pogodzie. Od połowy października róże pnące są zdejmowane z krat i delikatnie dociskane do podłoża. To samo dzieje się z wysokimi odmianami. Cienkie i słabe pędy oraz zielone wierzchołki należy wcześniej przyciąć.

Pod koniec października liście są usuwane z krzewu różanego i palone. Jeśli tego nie zrobisz, mogą gnić, w wyniku zarażenia zgnilizną całego krzaka. Zaleca się umieszczenie pod pędami niegnijącego materiału izolacyjnego. Deski to dobra opcja.

Budowa schronu powietrzno-suchego

Ten rodzaj schronienia jest uważany za najbardziej odpowiedni. Konstrukcja składa się z ramy i materiału osłony, która jest montowana i zabezpieczana od góry.

Rama może być wykonana z drewna. Dopuszczalne jest stosowanie metalowych łuków z małej szklarni. Ogrodnicy powinni upewnić się, że zainstalowane łuki nie stykają się z pędami róż. Zimą końce schronu z pewnością należy chronić przed przeciągami.

Z góry zainstalowana konstrukcja jest pokryta dwiema lub trzema warstwami włókniny i mocno przymocowana do łuków za pomocą klipsów lub spinaczy do bielizny.Spunbond, lutrasil są bardzo popularne wśród ogrodników. Następnie materiał pokrycia dachowego jest wyłożony materiałem na schron.

Schronisko z widokiem na tunel

Ten rodzaj schronienia jest idealny, jeśli chcesz chronić kilka rosnących w pobliżu róż. Im szerszy taki tunel, tym wygodniejsze zimują krzaki róż. Nie powinien uginać się pod ciężarem pokrywy śnieżnej. W tym celu starają się zainstalować łuki blisko siebie. Na wierzchu układane są deski, które służą jako usztywniacze.

Nie zaleca się wysyłania róż pod osłoną przed terminem. Krzewy można układać przed pierwszymi przymrozkami, aby ich nie złamać, a wiaty tunelowe można wznosić wraz z nadejściem stabilnych przymrozków (ostatnia dekada listopada – pierwszy tydzień grudnia).

Schronienie w kontenerze

Uprawiając królową kwiatów w pojemnikach, możesz je uratować w zimnych porach tak samo, jak kwiaty sadzone na otwartym polu.

Pojemnik z kwiatami należy zakopać w ziemi tak, aby wykopany otwór pasował do wymiarów pojemnika, a poziom gruntu odpowiadał poziomowi gruntu w pojemniku.

Schronisko standardowych róż

Za najlepsze schronienie dla standardowych róż uważa się izolację, którą owijam wokół wszystkich gałęzi krzewów róż. Mocną torbę kładzie się na krzaku i zawiązuje sznurkiem. Szyja torby jest mocno przymocowana do dolnej części pnia od korzeni do pierwszych pędów – łodygi róży. Musi być przykryty ziemią do wysokości 45-50 cm, przykryj go od góry świerkowymi gałęziami, koncentrując się na miejscu szczepienia krzewu różanego.

Schronisko pnących róż

Istnieją dwa sposoby ochrony tego typu róż przed zimnem. Możesz zostawić je na kratach i po prostu przykryć tkaniną lub płótnem.

Druga metoda jest bardziej niezawodna. Konieczne jest usunięcie pędów róż z podpory, delikatne dociśnięcie ich do gleby drewnianymi włóczniami i przykrycie świerkowymi gałęziami. Wcześniej róże obsypuje się ziemią do wysokości 25-30 cm i posypuje torfem.

Wniosek

Na tym kończy się przygotowanie krzewów różanych na mroźną zimę. Dla nich nadchodzi czas uśpienia, który jest nie mniej ważny w życiu rośliny.

W tym czasie róża odpoczywa i gromadzi siły na następną wiosnę.

Ponadto królowa kwiatów pozwala komórkom rosnąć w siłę, aby bezboleśnie zimować, a w kolejnym sezonie wegetacyjnym zachwycać ogrodników nowymi pędami i pięknymi pąkami.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska