Jak przetwarzać róże z gąsienic?

Jak przetwarzać róże z gąsienic?

Gąsienice to niebezpieczne szkodniki, które mogą niszczyć zdrowie roślin. Często atakują róże. W takich sytuacjach musisz natychmiast podjąć wszystkie niezbędne działania, aby uratować kwiaty przed gąsienicami. W tym artykule pokażemy, co możesz zrobić, aby to zrobić.

Oznaki pojawienia się gąsienic

Wskazane jest ciągłe monitorowanie stanu róż, aby na czas wykryć wszelkie problemy związane z ich zdrowiem. Dowiedzmy się, jakie fakty wskazują, że gąsienica zjada rośliny.

 • Na liściach pojawiają się małe dziury. Te szkodniki je wygryzają. Z biegiem czasu w ten sposób z liści róż pozostają tylko cienkie żyłki.
 • Gdy w pąkach róż nie ma pręcików ani słupków, sugeruje to również, że były tu gąsienice. Bardzo ważne jest, aby zwrócić na to uwagę.
 • Płatki kwiatów róży mogą zostać nadgryzione, jeśli zostaną zjedzone przez gąsienice.
 • Ataki gąsienic mają duży wpływ na wygląd roślin ozdobnych. Jeśli istnieją takie szkodniki, róże szybko tracą swoją dawną atrakcyjność.
 • Często zauważysz, że liście i pąki róż są oplecione pajęczynami. Wynika to z faktu, że larwy gąsienic tworzą w ten sposób schronienie podczas rozwoju.

Wielu ogrodników interesuje się prawidłowym działaniem, jeśli gąsienice aktywnie jedzą liście róż, a wszystkie kwiaty są całkowicie otoczone pajęczynami. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko usunąć dotknięte rośliny.

Tylko w ten sposób będzie można zapobiec pojawieniu się nowych pokoleń groźnych szkodników.

Jak przetwarzać róże z gąsienic?Jak przetwarzać róże z gąsienic?

Jak pozbyć się chemikaliami?

Wielu ogrodników decyduje dokładnie, jak zabić gąsienice, na podstawie ilości wyrządzonych przez nie szkód. Istnieje ogromna liczba specjalnych substancji chemicznych o różnych mechanizmach działania. Z ich pomocą można skutecznie walczyć z larwami, a także chronić nasadzenia kwiatowe przed kolejnymi atakami szkodników.

Najlepsze środki ludowe

Walka z gąsienicami niszczącymi luksusowe kwiaty jest możliwa nie tylko za pomocą chemikaliów, ale także różnego rodzaju środków ludowych. Należą do nich najprostsze opcje. Na przykład czosnek, wilcza jagoda lub piołun mogą wykazywać wysoką skuteczność. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie środki ludowe są najlepsze do walki z gąsienicami.

Popiół

Ten prosty środek jest bardzo skuteczny, jeśli kwiaty są zaatakowane przez zielone, czarne gąsienice, a także mszyce lub wałeczki liściowe. Aby uratować róże, musisz wylać popiół na klomb, a następnie dokładnie go podlać. Dzięki temu wszystkie składniki popiołu będą mogły przeniknąć do soku roślin, czyniąc je gorzkimi i całkowicie bez smaku dla szkodników. Popiół może przetwarzać sam krzew kwiatowy.

Odpowiednio przygotowany roztwór wywołuje silne podrażnienie gąsienic, dlatego starają się jak najszybciej wydostać.

Jak przetwarzać róże z gąsienic?

Szałwia

Dobrym lekarstwem w walce z gąsienicami jest nalewka z piołunu. Aby go przygotować, musisz wziąć 1 kg piołunu, zalać go 3 litrami wody. Kompozycję należy gotować przez około 20 minut. Po 2 godzinach, gdy tylko bulion o gorzkich aromatach zostanie dobrze napełniony, traktuje się nim kwiaty zaatakowane przez szkodniki.

Konieczne jest również podlewanie gleby wokół sadzonych roślin.

Rozwiązanie łopianu

W domu możesz przygotować skuteczne rozwiązanie łopianu. Aby zrobić takie lekarstwo, musisz wziąć jedną trzecią wiadra liści łopianu. Do samej góry muszą być wypełnione wodą. Mieszaninę pozostawia się do zaparzenia przez 3 dni. Jak tylko minie określony czas, nalewka będzie musiała zostać przefiltrowana. Gotowy produkt można stosować do nawadniania pędów róż.

Słowik

To bardzo skuteczny środek na gąsienice. Używa go wielu kwiaciarni i ogrodników. Aby prawidłowo przygotować roztwór psiankowaty, weź 5 kg liści roślin, a następnie gotuj je w 10 litrach wody przez 4 godziny. Następnie kaptur jest dokładnie filtrowany, a następnie rozcieńczany w kolejnych 4 litrach wody. Powstałą ciecz traktuje się kwiatami zaatakowanymi przez gąsienice.

Mydło do prania

Rozwiązanie z mydła do prania jest bardzo często wykorzystywane w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Aby przygotować produkt, dokładnie zmiel mydło do prania. Najlepiej zrobić to tarką. Następnie główny składnik wlewa się ciepłą wodą. Kiedy kawałki mydła rozpuszczą się w cieczy, cała zaatakowana roślina jest nawadniana za pomocą butelki z rozpylaczem.

czosnek

Aby pozbyć się róż niebezpiecznych szkodników, możesz użyć roztworu przygotowanego ze świeżej zieleni młodego czosnku. Wystarczy napełnić go wodą, a następnie pozostawić do zaparzenia na jeden dzień. Po procesie filtrowania uzyskany napar należy nałożyć na cały krzew kwiatowy.

Tytoń

Dobrym lekarstwem w walce z gąsienicami jest pył tytoniowy. Jest uważany za uniwersalny i pomaga pozbyć się prawie wszystkich szkodników zakażających rośliny. Tak więc, aby uratować róże przed atakami gąsienic, należy je posypać przygotowanym pyłem tytoniowym. Należy to zrobić w tempie 30-50 g na 10 m2.

Pokrzywa

Wielu hodowców woli odpędzać gąsienice od róż z pokrzywą. Aby to zrobić, przygotuj darmowe wiadro i napełnij je świeżo posiekanymi pokrzywami. Następnie wlewa się do niego wodę po brzegi. Zaleca się stosowanie wody deszczowej. Mieszankę należy pozostawić do zaparzenia przez 12-24 godziny, ale nie należy dopuścić do fermentacji. Gotową kompozycję stosuje się w walce z gąsienicami.

Ponadto nalewka z pokrzywy ma ogólny tonizujący wpływ na rośliny.

Środki zapobiegawcze

Aby chronić piękne rośliny przed zjedzeniem przez gąsienice, zaleca się stosowanie różnych środków zapobiegawczych. Zastanówmy się, co dokładnie jest najskuteczniejszym zapobieganiem pojawianiu się gąsienic na różach.

 • Z nadejściem wczesnej wiosny możesz zawiesić specjalne pułapki na motyle. To larwy tych owadów wyrządzają wielką szkodę pąkom kwiatowym.
 • Gdy pąki róży są całkowicie otwarte, łodygi należy regularnie sprawdzać. Wynika to z faktu, że to na nich często znajduje się mur, który należy usunąć w odpowiednim czasie.
 • Dopóki pąki nie zakwitną, warto spryskać róże „Nitrofenem”. W maju użyj „Bifentryny” do oprysku.

Zalecenia ogólne

Oto kilka pomocnych wskazówek, jak wyeliminować gąsienice atakujące róże.

 • Konieczne jest szczególnie uważne monitorowanie kwiatów rosnących w cieniu. Najczęściej narażone są na inwazję pasożytów.
 • Podczas leczenia uszkodzonych kwiatów chemikaliami bardzo ważne jest stosowanie sprzętu ochronnego. Mówimy o respiratorach, gumowych rękawiczkach. Po wykonaniu wszystkich procedur należy bardzo dokładnie i obficie umyć ręce i twarz mydłem i wodą.
 • Jeśli zauważysz, że w górnych częściach pędów pojawiły się już zmiany , uszkodzone przez szkodniki, należy je jak najszybciej wyciąć. Miejsca nacięć będą musiały być traktowane siarczanem miedzi.
 • Zdecydowanie zaleca się odpowiednią pielęgnację róż i kontrolowanie ich zdrowia. Dzięki temu możliwe będzie zapobieganie pojawieniu się pasożytów lub pozbycie się ich w odpowiednim czasie.

Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska