Jak i jak karmić buraki do wzrostu?

Jak i jak karmić buraki do wzrostu?

W naturze rośliny rozwijają się bez pomocy człowieka. Jeśli chodzi o odmiany uprawne, wymagają starannej pielęgnacji, a także terminowego nawożenia.

Co jest potrzebne i jak rozpoznać brak minerałów?

Buraki wymagają karmienia na wszystkich etapach wzrostu. Wymaga pierwiastków takich jak azot, fosfor, potas, sód, bor, wapń i magnez. Nie zapominaj, że nawozy stosuje się w określonych ilościach. Również na różnych etapach rozwoju roślina okopowa wymaga różnych substancji. Zanim zaczniesz nawozić, musisz dowiedzieć się, jak pojawiają się zewnętrzne oznaki braku lub nadmiaru składników odżywczych. Rzeczywiście, przy nadmiarze nawozów surowo zabrania się dalszego karmienia buraków.

Niedobory mineralne można rozpoznać po następujących zmianach:

  • przebarwione martwe blaty;
  • liście ciemnoczerwone lub fioletowe;
  • zmiażdżenie liści, zaczerwienienie części dolistnej;
  • żółknięcie liści i ich wysychanie;
  • zatrzymanie wzrostu liści;
  • brak nowych liści.

Brak przydatnych elementów może prowadzić do tak niebezpiecznej choroby jak martwica. Ten wirus powoduje kurczenie się korzenia. Roślina staje się niezdolna do wchłaniania wilgoci i umiera. Również brak składników odżywczych prowadzi do spadku owoców.

Roślina okopowa uprawiana bez opatrunku staje się gorzka i twarda, czyli całkowicie bezużyteczna.

Nadpodaż nawozów przejawia się w następujący sposób:

  • wzrost wielkości wierzchołków jest nieproporcjonalny do wzrostu płodu;
  • pojawienie się brązowo-czerwonych plam na liściach;
  • liście rozjaśniają się, spowalniają wzrost;
  • rozwój chlorozy;
  • pojawienie się ognisk martwicy;
  • wymieranie systemu korzeniowego.

W przypadku nadmiaru nawozu konieczne jest zrzucenie gleby. Ziemia jest obficie podlewana, aby wypłukać substancje toksyczne dla roślin. Jeśli to możliwe, możesz przesadzić kulturę, zastępując glebę. Nie możesz ponownie zacząć karmić buraków. Najpierw wystarczy zastosować 25% zalecanej dawki nawozu. Następnie zwiększ do 50%. Następnie, jeśli z rośliną wszystko jest w porządku, dawkę zwiększa się do 100%.

Znając oznaki zaburzonego reżimu nawożenia, można zrozumieć, kiedy warto karmić buraki dla wzrostu, a kiedy lepiej przestać karmić.

Jak i jak karmić buraki do wzrostu?

Rodzaje opatrunków

Aby zwiększyć produktywność i przyspieszyć rozwój, stosuje się nawozy mineralne i organiczne. Istnieje wiele dostępnych na rynku suplementów, które mogą znacząco usprawnić rozwój roślin. Takie fundusze są bardzo skuteczne ze względu na wysoką koncentrację zawartych w nich pierwiastków. Oczywiście część z nich może gromadzić się w owocach i liściach buraków, co jest niepożądane, jeśli celem jest uzyskanie produktu przyjaznego dla środowiska.

Organiczne mają pozytywny wpływ zarówno na część korzeniową, jak i dolistną. Jednak taki środek jest mniej skuteczny. Jednocześnie nawozy naturalne nie tylko nie kumulują się w postaci szkodliwych pestycydów, ale także zwiększają żyzność gleby. Istnieje kilka sposobów nakładania opatrunku górnego.

Korzeń

Ta metoda polega na aplikowaniu nawozu u nasady bez wpływu na liście. Aby nawozy działały bardziej aktywnie, między grządkami wykopuje się rowy. Wlewa się do niego pożywkę. Po zastosowaniu w ten sposób opatrunku pogłównego konieczne jest podlewanie roślin, aby zapobiec spaleniu korzeni.

Nawozy odpowiednie do zaprawiania korzeni obejmują następujące opcje.

  • Azotan amonowy. Nawóz ten zawiera 25-30% azotu, który jest niezbędny dla buraków w początkowej fazie wzrostu. Azot bierze udział w tworzeniu chlorofilu. Dlatego rośliny tak bardzo tego potrzebują. Saletrę amonową stosuje się jednorazowo 21 dni po posadzeniu sadzonek buraka ćwikłowego. Granulat przelewa się między rzędami. Na 1 m2 wystarczy 5-10 g. Możesz również użyć płynnego roztworu. Aby to zrobić, rozcieńczyć 30-35 g na 10 litrów wody.
  • mocznik . Zasada stosowania mocznika jest podobna do stosowania saletry amonowej. Mocznik jest również źródłem azotu. Dlatego to narzędzie jest stosowane, gdy liście zaczynają rosnąć i formować się. Możesz zastąpić mocznik mąką dolomitową. Ale niepożądane jest używanie ich razem.
  • Superfosfat . Jest nawozem uniwersalnym, ponieważ nadaje się do większości upraw ogrodniczych, a także na każdą glebę. Opatrunek wierzchni przeprowadza się przed sadzeniem sadzonek. Granulki superfosfatu są układane w dołach.
  • Drożdże . Drożdże wprowadzone do gleby przyspieszają wzrost roślin, ponieważ proces fermentacji wzbogaca glebę w azot i potas. Przepis na karmienie drożdżami jest prosty: 1 kg drożdży rozcieńcza się 5 litrami wody. Następnie rozwiązanie należy nalegać przez 1,5-2 godziny. Następnie mieszaninę rozcieńcza się 1: 10.
  • Złożone nawozy. Takie fundusze mogą znacznie poprawić rozwój buraków i roślin okopowych. Istnieje kilka możliwości nawożenia rośliny w ten sposób. 0,03 kg azotanu amonu, siarczanu potasu i superfosfatu podwójnego rozcieńcza się 10 litrami wody. Buraki podlewa się tym roztworem wczesną wiosną. Kiedy liście się zamykają, zaczyna się tworzenie rośliny okopowej.

Okres ten jest korzystny dla zastosowania takiego narzędzia: 10 litrów wody rozcieńcza się 0,08 kg superfosfatu i 0,04 kg siarczanu potasu.

Liściowy

Nawożenie dolistne to oprysk dolistny. Ten rodzaj karmienia jest uważany za dodatkowy. Zaletą metody dolistnej jest możliwość opryskiwania buraków na wszystkich etapach wzrostu.

  • Do nawadniania stosuje się roztwór mocznika. Na 10-12 litrów wystarczy tylko 0,02 kg produktu.
  • Możesz spryskać buraki słabym roztworem manganu. Rośliny spryskuje się 5 razy w ciągu sezonu. Zabieg manganowy jest również przydatny, ponieważ chroni rośliny okopowe przed szarą zgnilizną.
  • Do dokarmiania dolistnego stosuje się roztwór kwasu borowego . Dodaje się do niego sól kuchenną. Kwas borowy i sól rozpuszcza się w wiadrze z wodą. Następnie przeprowadzana jest procedura oprysku. Ważna jest praca z kwasem borowym, noszenie respiratora i okularów, ponieważ opary mogą uszkadzać drogi oddechowe, ponieważ kwas borowy jest klasyfikowany jako toksyczny klasy 4.
  • Warto pamiętać, że czyste ptasie odchody i obornik są szkodliwe dla buraków. Spalają system korzeniowy. Wskazane jest zarabianie takich środków głównie na ubogich glebach. Odchody drobiowe są używane tylko przez znaczne ich rozcieńczenie. Na 12 litrów wody wystarczy 1 kg obornika. Oznacza to, że przejścia są podlewane.

Środki ludowe

Napary i wywary ludowe są doskonałą alternatywą dla wszelkiego rodzaju nawozów. Takie produkty nasycają buraki użytecznymi elementami, nie szkodząc samej roślinie ani glebie.

  • Popiół . Popiół drzewny jest źródłem wapna, krzemu, wapnia, potasu, fosforu i wielu innych pierwiastków. Również użycie popiołu może chronić buraki przed pasożytami i chorobami. Aby roślina okopowa otrzymała maksymalną ilość składników odżywczych i lepiej rosła, produkt nakłada się na świeżo. Zawartość użytecznych pierwiastków w leżącym popiele jest znacznie mniejsza. Jesion umieszcza się w przejściach na głębokość 4-6 cm i przysypuje ziemią. Następnie przeprowadza się podlewanie, aby zapobiec wypłukaniu popiołu. Popiół pozyskiwany z palących się chwastów, innych roślin liściastych i zielnych lepiej nadaje się niż popiół drzewny. Ten opatrunek wierzchni można stosować zarówno po wschodach, jak i przed sadzeniem sadzonek.
  • Napar z czosnku. Do szybkiego tworzenia systemu liściastego buraki potrzebują azotu. Napar z czosnku jest bogaty w ten pierwiastek. Aby go przygotować, mały pojemnik jest wypełniony chwastami, liśćmi warzyw korzeniowych, posiekanym czosnkiem w proporcjach 2: 1. Mieszanka jest podawana przez 14 dni. Powstały wlew rozcieńcza się 10 litrami wody. Roztwór można wylać na korzeń buraków lub spryskać liście i glebę.
  • Sól . Doskonałym dodatkiem do schematu żywienia buraków będzie sól kuchenna bez dodatku jodu. Sól zawiera sód, który przyczynia się do gromadzenia cukru w ​​warzywach korzeniowych. Substancja sypka stosowana jest zarówno do opatrunku korzeniowego, jak i dolistnego. Do stosowania na otwartym terenie 4 łyżeczki rozcieńcza się 10-12 litrami wody. Ten roztwór wylewa się na korzeń buraków. Na 1 m2 zużywa się 10 litrów roztworu. Do spryskiwania 10 litrami wody rozcieńczyć 8 łyżeczkami soli.
  • Nalewka z pokrzywy. Pokrzywa zawiera pierwiastki takie jak magnez, wapń, potas i fosfor. Do infuzji używa się tylko pokrzywy, która jest nienaruszona przez choroby i szkodniki. Ważne jest również, aby używać trawy, która nie rozwinęła jeszcze jajników kwiatowych. Napar przygotowuje się w następujący sposób: posiekaną pokrzywę miesza się z drożdżami lub zakwasem. Następnie rozcieńcza się litrem ciepłej przegotowanej wody. Następnie jest szczelnie zamykany i usuwany do ciemnego miejsca na 14 dni. Napar należy mieszać raz dziennie. Powstały roztwór filtruje się i rozcieńcza wiadrem wody. Napar z buraków można stosować raz w tygodniu.

Ważne jest, aby użyć plastikowego pojemnika. Pokrzywa może reagować z metalem i napar nie będzie się nadawał do użycia. Bez względu na metodę lub rodzaj nawożenia ważne jest, aby karmienie odbywało się w odpowiednim czasie. W ten sposób możesz uzyskać dobre, bogate zbiory.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska