Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Nawiasem mówiąc, księżyc może pomóc ci wybrać nie tylko przybliżone daty lądowania, ale także najdokładniejsze dni. Tak więc, zgodnie z kalendarzem księżycowym z 2021 r., lepiej siać goździki w następujący sposób:

 • Pomyślne dni:
  • w styczniu: 1, 2, 10, 11, 15, 16, 19, 20, 27, 29;
  • w lutym: 17, 18, 22, 23, 24;
  • w marcu: 1, 3, 4, 20, 21, 29, 30;
  • w kwietniu: 9, 10, 15, 16, 17.
 • Niekorzystne dni:
  • w styczniu: 12, 21, 22, 28;
  • w lutym: 11, 27;
  • w marcu: 12, 28;
  • w kwietniu: 11, 26.

Poradnik siewu sadzonek goździka tureckiego

W uprawie roślin kwiatowych z nasion ważny jest każdy etap, a zwłaszcza siew, który jest produkowany przy użyciu odpowiedniej technologii.

Wybór pojemności

Uważa się, że ta kultura nie lubi zbierać, dlatego optymalne jest natychmiastowe zasianie w kubkach wolumetrycznych, kasetach, tabletkach torfowych.

Ważny! Każdy pojemnik do uprawy tureckich sadzonek goździków musi mieć otwory drenażowe.

Jednak przy regularnej pielęgnacji przed i po wybraniu, a także przy prawidłowym przeprowadzeniu samej procedury, nie można bać się sadzić tureckich nasion goździka we wspólnej misce lub pudełku (w tej klasie mistrzowskiej zostanie użyta plastikowa miska ). Optymalna głębokość pojemnika to 6-7 centymetrów.

Selekcja i przygotowanie nasion

Niewielu może polemizować ze stwierdzeniem, że jakość sadzonek w dużej mierze zależy od dobrego materiału do sadzenia. Dlatego na początku musisz wybrać nasiona wysokiej jakości, lepiej zrobić to w niezawodnym sklepie i od zaufanego producenta, którego produkty cieszą się dobrą opinią.

Rada! Dla lepszego kiełkowania zaleca się przetwarzanie nasion. Jako preparat przedsiewny można je namoczyć w roztworze stymulującym wzrost np. Energen, Zircon, Epin-Extra.

Przygotowanie gleby

Turkish goździki roślin najlepszym w luźnej, lekkiej, naturalnej gleby, który ma dobrą przepuszczalność powietrza i wody. To w takim podłożu rośliny będą najwygodniejsze. 

Możesz bez problemu sadzić kulturę kwiatową w uniwersalnej glebie do sadzonek kwiatowych.

Mała sztuczka! Aby poprawić strukturę zakupionej mieszanki gleby, zaleca się zmieszanie jej z piaskiem lub perlitem (na 3 części ziemi, 1 część substancji).

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Do uprawy sadzonek tureckich goździków możesz własnoręcznie przygotować glebę w domu . Aby to zrobić, dobrze wymieszaj składniki:

 1. humus (część 1)
 2. działka ogrodowa (2 części);
 3. torf (1 część);
 4. piasek (0,5 części).

Siew bezpośredni

Aby schemat postępowania był zrozumiały jak najlepiej, poniżej zostaną przedstawione szczegółowe instrukcje ze zdjęciami krok po kroku, które opisują i ilustrują cały proces sadzenia tureckich goździków na sadzonki:

Krok 1: Utwórz drenaż . 

Przede wszystkim, jeśli w pojemniku nie ma otworów drenażowych, należy je wykonać bezbłędnie, na przykład za pomocą nożyczek, śrubokręta. Tylko tabletki i garnki torfowe nie są potrzebne, ponieważ dobrze przepuszczają wilgoć.

Następnie na dno należy umieścić materiał drenażowy , na przykład małe krople, perlit, keramzyt (pokazany na zdjęciu). Warstwa ma grubość około 1,5 centymetra.

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Krok 2: Wlej ziemię do pojemnika.

Ale nie do krawędzi, powinna być niewielka odległość (około 2-3 cm) między krawędziami pojemnika a glebą.

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Wyrównaj ziemię.

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Krok 3: Woda do zwilżenia gleby.

Ułatwi to wysiewanie nasion. Ale możesz używać tylko ciepłej i czystej wody, która osiadła. Podlewanie jest najwygodniejsze za pomocą butelki z rozpylaczem.

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Krok 4: Przygotuj rzędy i dołki do sadzenia.

Jeśli zdecydujesz się sadzić we wspólnym pudełku lub misce, wygodnie jest to zrobić w rzędach.

Aby to zrobić, wykonaj rowki (bardzo wygodne za pomocą linijki) w odległości 3 cm od siebie, ich głębokość nie przekracza 3 mm.

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

W przypadku wysiewu w pojedynczych kubkach lub kasetach należy wykonać mały otwór (ołówkiem, palcem lub dowolnym patyczkiem) na głębokość 3 milimetrów.

Krok 5: Wysiew nasion goździka tureckiego. 

Jeśli chcesz sadzić we wspólnym pojemniku, w rzędach, optymalna odległość między nasionami wynosi 3 centymetry. Jedno ziarno na raz musi być sadzone w kubku lub kasecie.

Siew jest wygodny za pomocą pęsety:

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Możesz też po prostu użyć palców:

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Krok 6: Posyp rzędy lub dziurę piaskiem.

Konieczne jest użycie piasku rzecznego, musi być czysty, ale najlepiej, aby nadal był wstępnie kalcynowany na patelni w celu dezynfekcji.

Przy okazji! Możesz również posypać dołek lub rzędy mieszanką gleby, której użyłeś do sadzenia. Ale do tych celów bardziej odpowiedni jest piasek rzeczny – zapobiegnie zalaniu wodą wokół sadzonek.

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Notatka! Grubość warstwy piasku powinna wynosić 2-3 milimetry, ale nie więcej!

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Krok 7: Podlewanie po posadzeniu nasion.

Na tym etapie możesz podlewać tylko za pomocą butelki z rozpylaczem. W przypadku wprowadzenia wilgoci innymi narzędziami, ze względu na napór wody, możliwe jest nadmierne pogłębienie nasion lub ich redystrybucja po powierzchni. 

Nie zapominaj, że woda do nawadniania nie powinna być natychmiast z kranu, tylko osiadła, czysta i ma temperaturę pokojową!

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Krok 8: Stwórz mini szklarnię.

Warunki szklarniowe są niezbędne do przyjaznego i pomyślnego kiełkowania sadzonek, ponieważ nasiona potrzebują ciepła i wilgoci. Możesz po prostu przykryć pojemnik plastikową folią, włożyć do torby, przykryć szkłem lub pokrywką.

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Krok 9: Dla wygody podpisz przyszłe sadzonki.

Etykietowanie pomoże uniknąć zamieszania w sadzonkach, jeśli masz dużo misek z różnymi uprawami. Można np. podpisać flamastrem, nakleić paczkę nasion na taśmę, nakleić naklejkę jak na zdjęciu. Będzie to szczególnie wygodne, jeśli podpiszesz dokładną nazwę odmiany i datę sadzenia.

Krok 10: Przenieś mini szklarnię do ciepłego i ciemnego miejsca, w którym utrzymuje się temperaturę +18-20 ° C.

Zasady opieki nad tureckimi sadzonkami goździków

Właściwa i kompletna pielęgnacja pomoże w pojawieniu się silnych i przyjaznych sadzonek, które wkrótce zamienią się w zdrowe i silne rośliny. Zaleca się dbanie o tureckie sadzonki goździka przy użyciu następującej technologii:

 • Warunki temperaturowe. Przed kiełkowaniem konieczne jest utrzymanie temperatury około 18-20 stopni Celsjusza, po kiełkowaniu – 18 stopni w dzień, 16 – w nocy.
 • Oświetlenie. Po pojawieniu się sadzonek należy przestawić rośliny na słoneczny parapet (południowy, południowo-zachodni). A ponieważ do normalnego rozwoju i wzrostu wymagany jest 12-14-godzinny dzień świetlny, zaleca się uzupełnienie sadzonek fitolampami.
 • Podlewanie. Ten aspekt pielęgnacji należy traktować ze szczególną skrupulatnością: na wszystkich etapach należy utrzymywać umiarkowaną wilgotność gleby, a jednocześnie zapobiegać nadmiernej wilgoci lub wysychaniu.
  • Przed kiełkowaniem lepiej podlać z butelki z rozpylaczem.
  • Następnie wilgoć należy nałożyć na korzeń, bez wchodzenia na same rośliny, wygodnie jest użyć strzykawki lub małej strzykawki.
 • Walka Czarnych Stóp. Jeśli niektóre sadzonki dotknięte są grzybicą „czarną nogą” (czernienie i przerzedzenie łodygi, sadzenie), należy natychmiast usunąć chore sadzonki wraz z ziemią wokół, a następnie posypać to miejsce mieszanką popiołu i piasek. Następnie zaleca się podlewanie gleby sadzonkami roztworem Fitosporin-M.

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Jak i kiedy nurkować tureckie sadzonki goździków

Najbardziej odpowiedni czas na zbieranie sadzonek goździków tureckich przypada na etap rozwoju, kiedy w roślinach rosną 2-3 prawdziwe liście. Możesz przesadzać do tego samego podłoża i zaleca się stosowanie pojedynczych pojemników. Jeśli nadal chcesz sadzić we wspólnym pudełku, odległość między roślinami w takim pojemniku powinna wynosić co najmniej 7 centymetrów.

Konieczne jest nurkowanie sadzonek goździków tureckich zgodnie z następującymi zasadami:

 1. Podlewaj rośliny z wyprzedzeniem, aby woda mogła zostać wchłonięta.
 2. Wypełnij nowe pojemniki ziemią, wykonaj zagłębienia.
 3. Delikatnie podnieś sadzonki, przenieś je do dziury wraz z glinianą grudą, pogłębij liście liścieni.
 4. Zasyp dołek ziemią, lekko zagęść glebę i podlej.

Rada! Zaleca się wykonanie zabiegu w pochmurny dzień lub wieczorem, kiedy słońce nie świeci.

Wychodzenie po wyborze nie zmienia się znacząco, jednak istnieją pewne zasady:

 • Zaleca się zacienienie roślin przez kilka pierwszych dni po zabiegu, aby nie dochodziło do bezpośredniego kontaktu promieni słonecznych z sadzonkami. Faktem jest, że w tej chwili są bardzo wrażliwe, dostosowują się.
 • Po zebraniu, gdy rośliny mają 5 pełnowartościowych prawdziwych liści, można uszczypnąć górny pęd tureckich sadzonek goździka, aby uformować piękny krzew.
 • Po około 14 dniach możesz nakarmić sadzonki. W tym celu należy stosować złożone nawozy mineralne do sadzonek, na przykład Agricola, Fertika Lux, Nitroammofosk (stężenie jest dwa razy niższe niż wskazane na opakowaniu).

Optymalny termin sadzenia tureckich goździków na sadzonki

Turecki goździk to wyrafinowany i pełen wdzięku kwiat, który jest w stanie podbić serce każdego hodowcy i letniego mieszkańca. Agrotechnologia uprawy sadzonek nie jest trudna, nawet początkujący może wyhodować silne, mocne i dobre rośliny. Nie zapominaj jednak, że dobre wyniki można osiągnąć tylko przy prawidłowym wykonaniu każdego etapu i przestrzeganiu schematu.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska