Czy mąka ma termin przydatności do spożycia? Jak prawidłowo go przechowywać itp.

Wiele czynników wpływa na okres przydatności do spożycia mąki lub czas jej przechowywania, zanim zacznie się psucie.

W większości przypadków mąka przechowywana w temperaturze pokojowej zachowuje świeżość przez 3–8 miesięcy. Jednak konkretny okres przydatności do spożycia zależy od rodzaju mąki, jej składników i sposobu przechowywania (1).

Mąkę często klasyfikuje się według stopnia przetworzenia, co wpływa na jej trwałość. Oryginalny składnik, taki jak pszenica lub maranta, również działa.

Na przykład biała mąka zwykle zachowuje świeżość dłużej niż mąka pełnoziarnista ze względu na sposób przetwarzania.

Biała mąka jest wysoko przetworzona – oznacza to, że ziarno jest wolne od otrębów i kiełków, pozostawiając jedynie skrobiowe bielmo. Natomiast mąka pełnoziarnista zawiera wszystkie trzy części ziarna – otręby, zarodki i bielmo.

Otręby i kiełki są bogate w oleje, przez co produkty pełnoziarniste są bardziej podatne na psucie się. Dzieje się tak, gdy tłuszcze ulegają degradacji pod wpływem światła, wilgoci lub powietrza, co zwykle powoduje niepożądany smak i zapach (2, 3).

Ponieważ alternatywy bezglutenowe, takie jak mąka migdałowa lub kokosowa, są często bogate w olej, mogą być również bardziej podatne na jełczenie w porównaniu do białej mąki.

Ponadto uniwersalne mąki bezglutenowe, które zazwyczaj zawierają wiele mąki orzechowej lub korzeniowej, mogą być bardziej podatne na pleśń ze względu na wysoką zawartość wilgoci (4).

Ponadto okres przechowywania mąki zależy od sposobu jej przechowywania.

Według USDA mąka jest uważana za stabilną w przechowywaniu. Oznacza to, że można go bezpiecznie przechowywać w temperaturze pokojowej (5).

Należy go jednak przechowywać w hermetycznym pojemniku w chłodnym, suchym miejscu, aby był świeży. Chłodzenie lub zamrażanie może dodatkowo wydłużyć okres przydatności do spożycia (6).

Np. Białą mąkę można przechowywać w spiżarni przez 6–8 miesięcy, w lodówce do 1 roku, aw zamrażarce do 2 lat (7).

Jeśli włożysz mąkę do lodówki, pozostaw ją suchą i suchą, aby uniknąć pleśni. Najlepiej to zrobić, zamykając go w hermetycznym pojemniku, takim jak plastikowa torba lub hermetyczny plastikowy pojemnik na żywność (8).

Pamiętaj, że przed użyciem schłodzonej lub mrożonej mąki należy pozwolić osiągnąć temperaturę pokojową. Zapobiegnie to tworzeniu się grudek.

Okres przechowywania mąki zależy zarówno od rodzaju mąki, jak i od używanej metody przechowywania. Biała mąka pozostaje jadalna dłużej niż mąki pełnoziarniste i odmiany alternatywne ze względu na niższą zawartość tłuszczu.

Większość zapakowanych mąk ma nadrukowane daty przydatności na woreczku – te daty informują, jak długo żywność pozostanie świeża.

Jednak te etykiety są opcjonalne i nie oznaczają bezpieczeństwa. W ten sposób Twoja mąka może być bezpieczna do spożycia nawet po upływie terminu przydatności (9).

Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy Twoja mąka jest bezpieczna, jest jej powąchanie. Podczas gdy świeża mąka ma neutralny zapach, zepsuta mąka pachnie nieprzyjemnie – zapach może być stęchły, stęchły lub prawie kwaśny. Mąka może też wyglądać inaczej – może mieć inny kolor.

Ponadto, jeśli twoja mąka wejdzie w kontakt z wodą lub wilgocią, może powstać duże nagromadzenie pleśni. W takim przypadku musisz natychmiast wyrzucić całe opakowanie.

Aby zapobiec marnowaniu żywności, staraj się używać starej mąki w kreatywny sposób, gdy wygaśnie lub się skończy. Oprócz wypieków, takich jak chleb i ciasta, nadaje się również do robienia artykułów niespożywczych, takich jak glina lub domowy klej.

Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy mąka się zepsuła, jest jej powąchanie. Jeśli pachnie zjełczałą lub wykazuje oznaki pleśni, należy go wyrzucić.

Kiedy mąka jełczeje, zmienia się jej struktura molekularna, co może prowadzić do powstania szkodliwych związków (10).

Jednak ostatnie badania nie wykazały szkodliwych skutków spożywania zjełczałej mąki. Chociaż gotowane potrawy mogą mieć nieprzyjemny smak, jest mało prawdopodobne, aby były szkodliwe dla zdrowia, jeśli są spożywane w małych ilościach.

Z drugiej strony spleśniała mąka może być niebezpieczna.

Chociaż nie wszystkie rodzaje pleśni są szkodliwe, niektóre mogą wytwarzać niebezpieczne chemikalia zwane mikotoksynami. Związki te mogą powodować objawy, takie jak wymioty i biegunka (11).

Mikotoksyny są również powiązane z innymi poważnymi chorobami, w tym rakiem i chorobami wątroby, w zależności od spożytej ilości i czasu ekspozycji (12, 13).

Dlatego jeśli mąka brzydko pachnie lub wykazuje oznaki pleśni, najlepiej ją wyrzucić.

Spożycie niewielkiej ilości zjełczałej mąki raczej nie zaszkodzi zdrowiu, ale spleśniała mąka może być niezwykle niebezpieczna ze względu na zawarte w niej związki zwane mykotoksynami.

Mąka ma długi okres przydatności do spożycia, ale zwykle psuje się po 3–8 miesiącach.

Białe mąki mogą trwać dłużej ze względu na mniejszą zawartość tłuszczu, podczas gdy produkty pełnoziarniste i odmiany bezglutenowe psują się szybciej. Możesz przedłużyć okres przydatności do spożycia swojej mąki, odpowiednio ją zamykając, schładzając lub zamrażając.

Обязательно выбрасывайте муку, если она имеет неприятный запах, измененный цвет или образование плесени.


Aleksandra Kowalski

Edytor serwisu

Rate author
iHerba Polska