Czy kreatyna ma termin przydatności do spożycia i jak prawidłowo ją przechowywać? Czy przeterminowany napój kreatynowy może?

Kulturyści i trójboiści zużywają dużo energii podczas treningu. Aby uzupełnić zapasy, przyjmują dietę sportową z kreatyną. Istnieje kilka form kreatyny. Wszystkie różnią się nieco właściwościami, które są lepsze dla każdego sportowca. Najpopularniejsze formy:

 • Kre-Alkalyn to formuła opatentowana przez Geffa Goliniego (2002). Zwiększa siłę, wytrzymałość mięśni, poprawia wydolność treningową.
 • Kreatyna anhedrous (bezwodna). Stężenie substancji w jednej porcji jest o około 6% wyższe niż w przypadku innych form, ale nie wpływa to na skuteczność.
 • Winian. Forma służy do produkcji żywienia sportowego w postaci tabletek, kapsułek, talerzy do żucia.
 • Cytrynian. Dzięki dodatkowi cząsteczki kwasu cytrynowego kreatyna w tej postaci łatwiej rozpuszcza się w wodzie. Cytrynian służy do przygotowania tabletek musujących.
 • Chlorowodorek. Forma ma wyższą biodostępność.
 • Monohydrat. Według ekspertów, forma „klasyczna” jest obecnie najlepsza, a przynajmniej przebadana klinicznie.

Dwie ostatnie formy są najbardziej powszechne. Dlatego znajomość okresu przechowywania monohydratu i chlorowodorku kreatyny nie będzie zbyteczna. Pozwoli to uniknąć kłopotów.

Jak działa kreatyna?

Suplementacja kreatyną działa poprzez zwiększenie zapasów fosfokreatyny w mięśniach, formy magazynowania kreatyny.

Kiedy Twoje główne źródło energii – trójfosforan adenozyny (ATP) – zostanie wyczerpane, Twój organizm zużywa zapasy fosfokreatyny, aby wytworzyć więcej ATP. Pomaga sportowcom trenować dłużej, zwiększa poziom hormonów anabolicznych i wspomaga sygnalizację komórkową, a także inne korzystne efekty.

Jednak najpowszechniejszą i najlepiej przebadaną formą jest monohydrat kreatyny.

Kreatyna pomaga poprawić wydolność fizyczną, wspomaga wzrost mięśni i ma szereg innych korzyści zdrowotnych. Działa poprzez zwiększenie zapasów fosfokreatyny w organizmie, która pomaga uczynić ATP głównym źródłem energii w organizmie.

Czy suplement ma datę ważności?

 

Jak każdy związek biochemiczny przyjmowany doustnie, kreatyna i jej komercyjne suplementy (octan etylu kreatyny, monohydrat kreatyny, kwas alfa-liponowy i inne) mają określony okres przydatności do spożycia , podczas którego zachowane są korzystne właściwości produktu i gwarantowane jest bezpieczeństwo stosowania.

Po upływie terminów ważności wskazanych przez producenta, stosowanie takiego odżywiania sportowego może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych .

Co dokładnie gwarantuje tak długi czas?

Zatem w okresie przydatności do spożycia producent gwarantuje kupującym bezpieczeństwo wszystkich wskaźników wydajności i właściwości konsumenckich zakupionych towarów. W takim przypadku ważnym warunkiem, który musi spełnić konsument, jest prawidłowe przechowywanie zakupionego produktu.

Czy producent ma obowiązek go zainstalować?

Dlatego obowiązkiem producenta jest ustalenie daty ważności kreatyny. Sprzedaż tego dodatku do żywności bez spełnienia tego wymogu jest prawnie zabroniona (art. 5 ust. 5).

Ogólnie można zauważyć, że w obecnym systemie ustawodawstwa rosyjskiego nie ma odrębnego GOST regulującego proces produkcji kreatyny. Regulacja tej kwestii jest prowadzona w ramach ogólnego GOST 56202-2014 „Specjalistyczne produkty spożywcze…”, który rozszerza jego działanie na wszystkie biologicznie aktywne dodatki.

Kiedy zaczyna się odliczanie?

Jaka jest różnica między monohydratem kreatyny a chlorowodorkiem?

Wielu producentów nieustannie stara się poprawić właściwości kreatyny, wprowadzając różne ulepszenia. Było wiele prób, ale monohydrat pozostaje niezmienionym liderem. Nie tak dawno temu na rynku pojawiła się nowa forma kreatyny – chlorowodorek. W rzeczywistości technologia jest od dawna znana i zapożyczona z medycyny. Istotą tej technologii jest to, że przyłączenie cząsteczek chlorowodorku do głównej substancji poprawia jej rozpuszczalność w wodzie, aw konsekwencji biodostępność.

Okres przechowywania monohydratu kreatyny i chlorowodorku kreatyny jest taki sam, podobnie jak właściwości. Jedyna różnica polega na tym, że chlorowodorek zaczyna działać trochę szybciej. Ale ta właściwość wystarczyła, aby zająć drugie miejsce wśród odżywek dla sportowców na bazie kwasu karboksylowego zawierającego azot.

Okres trwałości monohydratu

 

Monohydrat kreatyny to najpopularniejsza i najszerzej stosowana forma kreatyny na rynku odżywek dla sportowców, oferowana przez wielu producentów.

Produkowany jest w postaci proszku, który należy rozcieńczyć wodą lub w gotowych do użycia kapsułkach.

Niezależnie od formy uwalniania skład leku jest identyczny i to w 100% kreatyna , czasem z dodatkiem aromatów spożywczych.

Z reguły większość rynku rosyjskiego zajmują firmy zachodnie, głównie amerykańskie, niemieckie i brytyjskie.

Wśród prezentowanych na rynku nazw produktów wyróżniają się:

 • Cell-Tech od jednego z liderów w żywieniu sportowców MuscleTech . W proszku jest pakowany w puszki o wadze 1400 gramów i 2700 gramów, kapsułka waży 300 gramów, 1 kg i inne wagi. Okres przydatności do spożycia to 3 lata od daty produkcji.
 • Kreatyna w proszku od Universal Nutrition , 3 lata przydatności do spożycia.
 • Czysta kreatyna niemieckiego producenta Power System dostępna jest w postaci proszku, okres przydatności do spożycia to 3 lata.
 • Monohydrat kreatyny z Now Foods , okres przydatności do spożycia – 3 lata.
 • Kreatyna w kapsułce Kre-Alkalyn EFX od producenta All American EFX, okres przydatności do spożycia to 5-6 lat, w zależności od konkretnej nazwy produktu.
 • Monohydrat kreatyny w proszku od producenta Weider , okres trwałości 2 lata.

 

Ogólnie rzecz biorąc, na rynku jest wielu producentów oferujących ten produkt.

Ponieważ skład produktów jest prawie identyczny, konsumenci powinni kierować się ceną dodatków, charakterystyką wagową i firmą producenta.

Szacowany okres trwałości suplementów kreatynowych dla zdecydowanej większości producentów to 3 lata od daty produkcji .

Gdzie i jak prawidłowo go przechowywać?

Do przechowywania kreatyny w zamkniętych kapsułkach nie są wymagane żadne specjalne warunki. Taki dodatek sportowy można przechowywać w temperaturze pokojowej + 25 C ° . W przypadku przechowywania kreatyny w proszku duże znaczenie ma wilgotność powietrza.

Ze względu na wnikanie wilgoci mieszanka proszkowa po otwarciu może bardzo szybko ulec zniszczeniu, dlatego kreatynę taką należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu z zawsze zamkniętą pokrywką.

Jeśli do proszku dostanie się niewielka ilość wilgoci, można spróbować wysuszyć mieszankę, ale jeśli ekspozycja na płyn była przedłużona, a proszek zmienił swoją konsystencję , wówczas suplement sportowy staje się bezużyteczny.

Gdzie go umieścić, dopóki się nie otworzy?

Po zakupie kreatyny konsument powinien przestrzegać następujących podstawowych zasad jej przechowywania:

 • należy go umieścić w ciemnym miejscu, w którym nie będzie przenikać bezpośrednie światło słoneczne (idealna jest szafka);
 • powietrze w pomieszczeniu, w którym przechowywana jest kreatyna, musi być suche (głównym wrogiem tego suplementu diety jest wysoka wilgotność);
 • zgodność z reżimem temperatury (nie wyższa niż 20-25 stopni).

Ile jest przechowywane rozcieńczonej kreatyny?

Przed użyciem proszek kreatyny rozcieńcza się w wodzie lub soku. Zwykle mieszaninę przygotowuje się bezpośrednio przed użyciem, ponieważ kwas karboksylowy dostając się do ciekłego medium wchodzi w reakcję chemiczną i zaczyna zmieniać swoje właściwości.

Reakcja jest powolna, tak zwany okres trwałości rozcieńczonej kreatyny nie przekracza 3 godzin w temperaturze t + 2 … + 8 ° C.

Optymalną cieczą do rozcieńczania dodatku jest woda. Nie niszczy struktury i właściwości kreatyny, nie powoduje alergii u ludzi i jest zawsze dostępny. Kreatynę zawsze można rozcieńczyć bezpośrednio przed użyciem.

Zasady przechowywania kreatyny w proszku

Odżywianie sportowe na bazie kreatyny nie wymaga specjalnych warunków. Jeżeli w domu przebywają małe dzieci, opakowanie należy przenieść w miejsce dla nich niedostępne. Nie jest konieczne przestrzeganie reżimu temperaturowego, kreatynę przechowuje się w normalnej temperaturze pokojowej.

Liczy się tylko wilgotność. Otwarty słoik należy przechowywać w suchym miejscu, za dobre uważa się półkę na ścianie. Pojemnik powinien być szczelnie zamknięty, a przed użyciem można go okresowo potrząsać, aby uniknąć krystalizacji proszku.

Jeśli proszek zacznie się koksować, ugniataj go palcami. Po otwarciu okres przechowywania monohydratu kreatyny nie zmniejsza się. To zależy od daty produkcji. Ogólnie warunki przechowywania są wyszczególnione na każdym opakowaniu. Przestrzeganie tych warunków gwarantuje długotrwałą ochronę produktu.

Rzeczywisty okres trwałości kreatyny

 

Z reguły producenci kreatywnych dodatków przepisują przybliżoną, a nie faktyczną datę ważności. A jeśli mówimy o tym, jak długo kompleks pozostaje skuteczny, to do daty produkcji wskazanej na opakowaniu można dodać kilka miesięcy, w których produkt można bezpiecznie spożywać bez obaw.

Oczywiście zmniejszy się skuteczność kreatyny, ale nie powinno być problemów. W zasadzie dotyczy to absolutnie wszelkich suplementów sportowych i żywności. Wielu ekspertów twierdzi, że prawidłowo przechowywana kreatyna może być pita nawet przez trzy lata po uwolnieniu. To dwa razy dłużej niż deklarowani producenci 1-1,5 roku. Przez 36 miesięcy suplementacja kreatyną pozostaje bezpieczna, jednak im starsza, tym mniej skuteczna i skoncentrowana.

Produkt przeterminowany

Podczas użytkowania proszek nieuchronnie wejdzie w kontakt z powietrzem. Długotrwałe przechowywanie kreatyny doprowadzi do zmiany jej struktury i zmniejszenia aktywności substancji aktywnej.

Im dłużej proszek kreatynowy jest przechowywany po otwarciu, tym bardziej staje się bezużyteczny.

Przeterminowany suplement nie jest toksyczny i nie stanowi szczególnego zagrożenia dla zdrowia. Ale też nie odniesie z tego żadnej korzyści.

W przypadkach, gdy termin przydatności dodatku do żywności upłynął zbyt długo, należy unikać jego stosowania. Istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju niebezpiecznej mikroflory bakteryjnej w produkcie ekologicznym o wysokim stopniu chorobotwórczości. Różne patogeny jelitowe stanowią tylko niewielką część tego, co może znajdować się w długo przeterminowanej kompozycji.

Wszystkie suplementy bioaktywne należy kupować od zaufanych dostawców. I do przechowywania – zgodnie z wymaganiami producentów, w określonym czasie.

Otwierając pojemnik z proszkiem, który był przechowywany zbyt długo, należy go dokładnie obejrzeć. Przede wszystkim zwraca się uwagę na zapach, kolor i strukturę produktu , który nie powinien być nienormalny. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni. Dlatego nie należy używać dodatków, które były przechowywane przez długi czas w wilgotnych miejscach. Jest to niebezpieczne przede wszystkim, jeśli kreatyna dawno minęła lub zmieniła się zewnętrznie.

 

Jak sprawdzić, czy suplement w proszku lub kapsułce jest zepsuty

Odżywka dla sportowców może ulec zepsuciu, jeśli jest przechowywana z naruszeniem warunków przechowywania lub wygasła.

Warunki, w których suplement kreatyny można uznać za skażony:

 • produkt zmienił kolor, stał się bardziej przezroczysty;
 • zmieniła się początkowa konsystencja proszku – pojawiły się grudki itp .;
 • kapsułki żelatynowe stały się lepkie, pojawił się charakterystyczny zapach gnicia.

Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych objawów, najlepiej nie spożywać produktu, ale po prostu go wyrzucić.

Aby przedłużyć świeżość produktu, należy zawsze podnosić produkt za pomocą czystej, suchej łyżki lub pojemnika miarowego. Nie dopuścić do przedostania się wilgoci do kapsułki lub opakowania proszku.

Czy można spożywać przeterminowany monohydrat kreatyny?

 

W oparciu o liczne recenzje kulturystów i sportowców siłowych, sportowcy nie mają obaw o przeterminowane spożycie kreatyny. Dodatkowo, zgodnie z pozostawionymi komentarzami, suplement ten nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Wydajność oczywiście w niektórych przypadkach może znacznie spaść, ale nie odnotowano żadnego negatywnego wpływu na organizm.

Picie kreatyny po upływie terminu ważności jest dopuszczalne i bezpieczne. Najważniejsze, aby zrozumieć, że mówimy wyłącznie o produkcie wydanym przez znanych producentów, w tym Power System, Dymatize, Multipower, ON (Optimum Nutrition) i inne. Te dodatki są produkowane głównie w Europie lub Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jeśli natkniesz się na przeterminowany dodatek kreatywny od nieznanego producenta, powinieneś odmówić takiego kompleksu. Może być niebezpieczna i niskiej jakości, nawet jeśli nie wygasła.

Czy przeterminowana kreatyna może cię skrzywdzić?

Ogólnie rzecz biorąc, kreatyna została dobrze przebadana i uznana za bezpieczną do spożycia (9).

Biorąc pod uwagę, że monohydrat kreatyny jest bardzo stabilny, może być przechowywany przez kilka lat od daty przydatności i nie powinien powodować żadnych przykrych skutków ubocznych.

Należy również zauważyć, że zbrylenie kreatyny nie oznacza, że ​​wygasła. Chociaż prawdopodobnie był narażony na działanie wilgoci, zwykle można go spożyć. Powinien nadal działać dobrze i jest mało prawdopodobne, aby był szkodliwy.

Jeśli jednak słoik z kreatyną zostanie otwarty przez kilka dni w temperaturze pokojowej lub został wystawiony na działanie wystarczającej ilości wilgoci, może nie być skuteczny (8).

Ponadto, chociaż grudkowata kreatyna jest w porządku, jeśli zauważysz, że kreatyna odbarwiła się, ma silny zapach lub ma nietypowy smak, najlepiej przestać ją przyjmować.

Takie zmiany mogą świadczyć o obecności bakterii, ale jest bardzo mało prawdopodobne, aby się w niej rozwinęły, jeśli suplement nie był pozostawiony otwarty przez wiele dni w temperaturze pokojowej.

Biorąc pod uwagę, że kreatyna jest stosunkowo niedroga, jeśli masz jakiekolwiek obawy związane z przyjmowaniem przeterminowanej kreatyny, możesz kupić nowy słoik dla spokoju ducha.

Wygasła kreatyna raczej nie zaszkodzi. Ponieważ jest stosunkowo niedrogi, jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, możesz dla spokoju kupić nowe opakowanie.

Ważny! Na początek warto zauważyć, że w punkcie 4.7, punkcie 4 GOST 56202-2014 napisano, że suplementy diety, w tym kreatyna, muszą być pakowane i etykietowane zgodnie z zasadami określonymi w przepisach technicznych TS 022/2011 i 005/2011.

Tak więc na opakowaniu kreatyny należy wskazać następujące terminy (punkt 4.1 artykułu 4 TR CU 022/2011):

 • Data produkcji – w tym miejscu znajduje się data, miesiąc i rok produkcji tego suplementu diety. W takim przypadku stosuje się oznaczenie z następujących słów: „Data produkcji”. Po tym frazie można od razu wskazać konkretny okres lub wskazać miejsce pakowania, w którym można zobaczyć takie informacje.
 • Data ważności – tutaj do wyboru producenta oferowane są następujące opcje:
 • można przepisać „dobry do końca” i wskazać miesiąc i rok stosowania kreatyny;
 • użycie sformułowania „ważny do” z pełną datą (dzień, miesiąc, rok).

Informacje o terminie przydatności do spożycia i produkcji kreatyny należy umieścić na następujących rodzajach opakowań:

 • konsument, łącznie z dołączoną do niego etykietą (jeśli występuje).

Dodatkowo producent powinien również określić podstawowe zasady przechowywania kreatyny. Jest to zapisane w punkcie 6 punktu 4.1 artykułu 4 TR CU 022/2011.

Jak sprawdzić, kiedy suplement diety został zakupiony za granicą?

Odniesienie. W większości przypadków kreatyna kupowana przez wielu sportowców jest pochodzenia zagranicznego, czyli sprowadzana z zagranicy. W związku z tym nie zawsze jest jasne, gdzie dokładnie jest przepisana data ważności tego suplementu diety i jak wygląda.

Możesz więc znaleźć te informacje z tyłu lub z boku puszki. Z reguły jest to wskazane w następujący sposób:

 • „EXP ** / **” – to sformułowanie wskazuje miesiąc i rok, przed którym można stosować kreatynę.
 • „MFD ** / **” – tutaj rejestrowany jest miesiąc i rok produkcji.

Dodatkowo, jeśli bank nie posiada żadnych informacji wskazujących na trwałość kreatyny (w wielu krajach państwo nie zobowiązuje producentów do przepisywania tych informacji na opakowaniu), to należy znaleźć kod partii (zaszyfrowany w kodzie kreskowym) i określić datę produkcji do mu.

Daty przydatności kreatyny niektórych producentów

Bez względu na formę, w jakiej jest sprzedawany, lek musi spełniać określone standardy jakości i być w 100% kreatyną, bez wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. W niektórych przypadkach stosowanie środków aromatyzujących do żywności jest dozwolone, ale nie wpływają one na jakość produktu.

Głównymi producentami kreatyny są:

 • Cell – Tech to światowej sławy firma Muscle Tech, która posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji bioaktywnych suplementów dla sportowców. Lek nadaje się do użytku przez 3 lata od daty produkcji;
 • Czysta kreatyna w proszku niemieckiej firmy Power System – 3 lata;
 • Kre – Alkalyn EFX w kapsułkach od producenta All America EFX – 5 – 6 lat w zależności od rodzaju produktu;
 • Proszek monohydratu kreatyny Weidera – 2 lata.

Biorąc pod uwagę, że produkty różnych firm mają podobny skład i identyczny wpływ na organizm, przy wyborze dodatków warto zwrócić uwagę na ich koszt, reputację producenta, wagę opakowania oraz smak.

Spożywanie przeterminowanej kreatyny w proszku rozcieńczonej płynem po nieznacznym przekroczeniu terminu przydatności do spożycia nie jest niebezpieczne. Kolejne pytanie dotyczy tego, jak skuteczna jest kompozycja i czy jej stosowanie przyniesie pozytywne rezultaty. Koszt tego suplementu nie jest zbyt wysoki, więc oszczędzanie na nim jest co najmniej bezcelowe.

 

Suplementy kreatyny mają naturalny skład, dlatego sportowcy dbają o świeżość produktu. W praktyce produkt w postaci proszku lub kapsułek może być używany do 3 lat, z zastrzeżeniem odpowiednich warunków przechowywania. Podstawowe zasady przy stosowaniu dowolnej formy suplementów:

 • nie pozwól, aby światło i wilgoć dostały się do produktu;
 • szczelnie zamykać oryginalne opakowanie po każdym użyciu (nie przechowywać produktu w innym pojemniku);
 • nie wystawiać dodatku nawet na krótkotrwałe działanie wysokich temperatur;
 • Wersje proszkowe przechowują mniej kapsułek, dlatego wygląd produktu należy regularnie sprawdzać.

Po rozcieńczeniu wodą kreatynę należy wypić jak najszybciej, gdyż produkt może ulec pogorszeniu. W takiej formie nie będzie przechowywany nawet przez krótki czas, dlatego koktajl należy wymieszać z proszkiem bezpośrednio przed użyciem.


Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author
iHerba Polska