Jak długo gotowany makaron można przechowywać w lodówce?

Ile różnych rodzajów makaronów jest przechowywanych w lodówce

Podobnie jak inne rodzaje gotowanej żywności, ugotowany makaron należy przechowywać w lodówce.

Dzieje się tak, ponieważ ugotowany makaron zawiera wilgoć, która ostatecznie doprowadzi do rozwoju pleśni, a niższe temperatury spowalniają proces wydechu (1, 2, 3).

Dlatego warto wiedzieć, jak długo różne rodzaje ugotowanego makaronu mogą wytrzymać w lodówce, zanim zostaną wyrzucone.

Oczekiwany okres przydatności do spożycia różnych rodzajów makaronów w lodówce zależy głównie od głównego składnika, z którego są wykonane, takiego jak soczewica, pszenica, oraz od tego, czy zawierają jajka.

Oto, jak długo niektóre z najpopularniejszych rodzajów makaronów wytrzymają w lodówce (4, 5, 6):

 • Świeży makaron pszenny domowej roboty : 4-5 dni
 • Makaron pszenny : 3-5 dni
 • Makaron z soczewicą, fasolą lub groszkiem : 3-5 dni
 • Makaron bezglutenowy : 3-5 dni
 • Makaron morski (zmieszany ze smażonym mięsem) : 3-5 dni
 • Lasagna lub inny makaron gotowany z sosem : 5 dni
 • Należy pamiętać, że są to ogólne oczekiwania i poszczególne potrawy mogą mieć różny okres przydatności do spożycia, ale już wiesz, że większość gotowanych makaronów może trwać mniej niż 1 tydzień.

  Jeśli makaron był przechowywany w lodówce dłużej niż 3 dni, ważne jest, aby sprawdzić go przed jedzeniem, aby upewnić się, że nie ma oznak zepsucia.

  Ugotowany makaron należy przechowywać w lodówce. Spowolni to rozwój pleśni i utrzyma jej świeżość tak długo, jak to możliwe. Większość rodzajów gotowanego makaronu można przechowywać w lodówce przez 3-5 dni.

  Zwykle możesz zobaczyć, czy Twój makaron się zepsuł, po prostu na niego spojrzeć.

  Jedną z najbardziej wyraźnych oznak psucia się gotowanego makaronu jest to, że stał się on śluzowaty lub lepki, co zwykle ma miejsce tuż przed pojawieniem się widocznej pleśni.

  Możesz również zauważyć, że zmienił się ich kolor, na przykład są szarawe lub białawe.

  Czasami możesz nawet poczuć, że twój makaron zaczął się zepsuć i powinien zostać wyrzucony.

  Ryzyko spożywania przeterminowanego makaronu

  Jeśli jesz stary makaron, który już zaczął rozwijać chorobotwórcze bakterie, możesz zachorować, co może wpływać na ludzi na różne sposoby.

  Mogą wystąpić objawy zatrucia pokarmowego, od łagodnych do ciężkich, w zależności od rodzaju bakterii i grzybów, które rosną na spożywanym makaronie.

  Najczęstszymi objawami chorób przenoszonych przez żywność są rozstrój żołądka, biegunka i wymioty (7).

  Jednym z najczęstszych patogenów przenoszonych przez żywność, który może rosnąć na starym makaronie, jest woskowata Bacillus (łac. Bacillus cereus ), która może powodować skurcze, nudności, biegunkę i wymioty. Wiadomo nawet, że w ciężkich przypadkach bakterie te powodują śmierć (8, 9).

  Jeśli jesz stary makaron, który zawiera inne składniki, takie jak mięso, jajka lub produkty mleczne, jest bardziej prawdopodobne, że zostanie on narażony na inne powszechne drobnoustroje, takie jak Salmonella, Campylobacter, Clostridium lub Listeria (7).

  Aby zminimalizować ryzyko chorób przenoszonych przez żywność w wyniku zjedzenia resztek makaronu, najlepiej jest przestrzegać powyższych ogólnych oczekiwań dotyczących trwałości, zbadać makaron przed jego spożyciem i zastosować odpowiednie metody przechowywania.

  Spożywanie przeterminowanego gotowanego makaronu niesie ze sobą ryzyko wielu chorób przenoszonych przez żywność, które mogą powodować rozstrój żołądka, biegunkę i wymioty. Poszukaj oznak zepsucia, zanim zjesz resztki makaronu, który był przechowywany w lodówce przez długi czas.

  Po ugotowaniu makaronu pozostaw resztki do ostygnięcia, a następnie wstaw do lodówki na 2 godziny po ugotowaniu.

  Jeśli makaron jest utrzymywany w lodówce w cieple, wynikająca z tego wysoka wilgotność na patelni może stworzyć idealne środowisko dla rozwoju bakterii lub pleśni (2, 3).

  Schłodzony makaron należy przechowywać w płytkich szczelnych pojemnikach.

  Aby makaron nie sklejał się w lodówce, po ugotowaniu dodaj masło.

  Na koniec pamiętaj, aby przechowywać żywność w lodówce w temperaturze 4 ° C lub niższej (3).

  Jak bezpiecznie podgrzać resztki makaronu

  Kiedy będziesz gotowy do spożycia resztek makaronu, możesz zjeść go na zimno lub podgrzać, korzystając z kilku zalecanych metod.

  Jeśli jesz zwykły makaron bez sosu, możesz go ponownie podgrzać, umieszczając go na sicie i zanurzając we wrzącej wodzie na około 30-60 sekund.

  Pozostały makaron i sos można umieścić w żaroodpornym naczyniu i ponownie podgrzać w piekarniku przez około 20 minut w temperaturze 170 ° C.

  Można je również umieścić na patelni na kuchence i podgrzać na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż do całkowitego podgrzania.

  Przykryta płyta nadająca się do kuchenki mikrofalowej może również dobrze służyć do podgrzewania resztek makaronu.

  Jeśli makaron jest odpowiednio schłodzony do 4 ° C i chcesz go jeść na zimno, istnieje niewielkie ryzyko skażenia bakteryjnego, ale tylko wtedy, gdy jest przechowywany nie dłużej niż 3-5 dni.

  Podczas ponownego podgrzewania pamiętaj, aby podgrzać je do co najmniej 74 ° C i zjeść w ciągu 2 godzin, aby zapobiec rozwojowi bakterii (10).

  Aby zoptymalizować okres przydatności do spożycia, gotowany makaron należy przechowywać w lodówce w temperaturze 4 ° C lub niższej w hermetycznym pojemniku. Resztki można spożywać na zimno lub podgrzać za pomocą wrzącej wody, kuchenki, kuchenki mikrofalowej lub piekarnika.

  Makaron jest popularną żywnością na całym świecie i jest wytwarzany z wielu baz, takich jak pszenica, rośliny strączkowe i zboża bezglutenowe.

  Podczas gdy surowy makaron ma długi okres przydatności do spożycia w spiżarni, ugotowany i świeży domowy makaron powinien być spożywany dość szybko. Większość gotowanych makaronów wytrzymuje w lodówce tylko 3-5 dni, zanim wykażą oznaki upływu czasu.

  Spożywanie makaronu niesie ze sobą ryzyko podobne do ryzyka spożycia innych przeterminowanych makaronów, takich jak choroby przenoszone przez żywność.

  Dlatego konieczne jest przestrzeganie właściwych praktyk związanych z obsługą, przygotowywaniem i chłodzeniem oraz spożywanie gotowanego makaronu w rozsądnych ramach czasowych.


  Aleksandra Kowalski
  Edytor serwisu
  Rate author
  iHerba Polska