Jak przechowywać żywność w lodówce obok?

lodówka

Termin „sąsiedztwo towarowe” oznacza, że ​​produkty wymagają takiego ułożenia w lodówce lub na półce, w której nie będą miały na siebie szkodliwego wpływu. W pobliżu nie mogą znajdować się żadne towary, które mogą powodować uszkodzenia lub skazić się nawzajem. Mieszanka jest wykluczona, co prowadzi do pogorszenia ich smaku, zapachu lub skrócenia okresu przydatności do spożycia.

Główną funkcją „sąsiedztwa towarowego” jest zapobieganie szkodliwemu wpływowi produktów na siebie nawzajem

Zasady komercyjnego sąsiedztwa produktów spożywczych w domu w kuchni

Aby przestrzegać zasad sąsiedztwa towarowego, konieczne jest prawidłowe łączenie produktów, uwzględnienie ich wymagań dotyczących temperatury, oświetlenia, wilgotności, pakowania. Ogólne zasady:

 • Optymalna temperatura to + 3-7 ° C. Czasami do przyjęcia są cieplejsze warunki.
 • Nie umieszczaj w pobliżu surowych ryb, mięsa, warzyw i gotowych posiłków, aby uniknąć skażenia patogenną mikroflorą. Doprowadzi to do pogorszenia jakości produktu i zatrucia.
 • Nie przechowuj produktów suchych, kruchych i świeżych, soczystych. Artykuły spożywcze pochłaniają wilgoć, pleśnieją, owoce i warzywa wysychają, zwiotczają.
 • Światło negatywnie wpływa na trwałość. Powstaje kondensacja prowadząca do pojawienia się wilgoci, pleśni.
 • Produkty o silnym zapachu umieszczane są w opakowaniach uniemożliwiających ich rozprzestrzenianie się. Jest to pakiet części zamiennych lub pojemnik z mocno zakręcaną pokrywką.
 • Jako pojemnik do przechowywania nadają się plastikowe torby, szklane, gliniane słoiki, plastikowe pojemniki. Naczynia aluminiowe nie są odpowiednie.
 • Wilgotność powietrza powyżej 75% negatywnie wpływa na jakość.
 • Nie przechowuj żywności w brudnych opakowaniach.

Co można przechowywać w jednym miejscu

Zboża i inne produkty luzem są przechowywane w szklanych lub blaszanych puszkach z ciasnymi wieczkami. Odpowiedni jest bezwonny plastikowy pojemnik do kontaktu z żywnością. Produkty umieszczane są na półkach szafek, półkach. Herbata, olej słonecznikowy, konserwacja nadają się jako sąsiedzi. Nie pasuje do przypraw.

Suszone owoce przechowuje się w kartonowych lub blaszanych pojemnikach, do plastikowej torby wnikną mole lub myszy. W pobliżu umieszcza się sól, cukier, herbatę, kawę, ale nie umieszcza się świeżych owoców i warzyw.

Suszone grzyby przechowuje się w suchym, ciemnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Bliskość towarów ze zbożami, herbatą, kawą jest dopuszczalna, jeśli są pakowane w szklane lub metalowe pojemniki, szczelnie zamknięte pokrywką.

Przy każdej opcji przechowywania ważne jest, aby nie było ekstremalnych temperatur, a wilgotność nie przekraczała 75%.

W lodówce w domu

Zasady bliskości handlowej różnych produktów spożywczych w lodówce:

 • Najwyższa temperatura jest przy drzwiach. Tutaj przechowują masło, ketchup, majonez, soki, ser.
 • Najzimniejsza półka znajduje się w pobliżu zamrażarki. Kładą na nim surową rybę lub mięso na 2-5 dni.
 • Na jednej półce można położyć gotowe dania, na drugiej kiełbaski, parówki, plastry pakowane próżniowo.
 • Wskazane jest wydzielenie osobnej półki na mleko, kefir, twarożek, fermentowane mleko pieczone i inne fermentowane produkty mleczne.
 • Owoce, warzywa, zioła i grzyby są przechowywane w plastikowych pojemnikach.

Normy i zasady sąsiedztwa towarowego opisane są w SanPiN 2.3.2.1324-03. Czego nie można przechowywać na jednej półce lodówki, przedstawiono w tabeli:

Produkty Co nie jest połączone z
Surowce, półprodukty Gotowe posiłki
Ser, masło, twarożek, mleko Wędliny, dania rybne, aromatyczne zioła
Owoce warzywa Banany, pomidory (emitują etylen, który sprzyja szybkiemu dojrzewaniu)
Kiełbaski Ryba
Mleko w otwartym pojemniku, sałatki Surowe mięso, świeże ryby

Jak przechowywać owoce i warzywa w lodówce

Przechowując warzywa i owoce, należy odrzucić plastikowe torby. Wewnątrz tworzy się kondensacja, która powoduje szybkie niszczenie. Nie umieszczaj w pobliżu surowego mięsa, ryb, produktów mlecznych. Marchew, młoda cukinia, papryka, kapusta, pory są dobrze przechowywane na zimno. Nie są myte, umieszczane są w otwartych plastikowych pojemnikach.

Zieloni są myte, strząsane z wody, wkładane do torby i wiązane, pozostawiając powietrze w środku. Rzodkiewki są dokładnie myte z ziemi, wysyłane do perforowanej torby na mokro.

Z owoców, wiśni, moreli, gruszek, brzoskwiń, winogron są dobrze przechowywane na półce chłodniczej. Nie można tam wkładać przejrzałych, pogniecionych owoców i warzyw – szybko zgniją.

Przechowywanie mięsa i ryb

Surowe mięso i ryby psują się w krótkim czasie. Przetrzymywane są w najzimniejszym miejscu. W oryginalnym opakowaniu z nienaruszoną integralnością są przechowywane do 5 dni, rozmrażane lub w otwartym pojemniku – nie dłużej niż 24-48 godzin.

Ryba ma silny specyficzny zapach, dlatego umieszczając ją w lodówce należy zadbać o niezawodne opakowanie. Gotowane mięso można trzymać obok każdej żywności, z wyjątkiem nabiału.

Produkty mleczne i jaja

Produkty mleczne i jajka są przechowywane tylko na zimno. W oryginalnym opakowaniu „mleko” zachowuje świeżość do 4-10 dni. Po otwarciu termin przydatności do spożycia skraca się do 2-4 dni, zawartość wlewa się do szklanego słoika, który jest szczelnie zamknięty. Produkty łatwo wchłaniają obce zapachy, nie należy umieszczać w ich pobliżu pikantnych ziół, potraw z przyprawami, ryb.

Zasady przechowywania jaj:

 • oddzielić od innych produktów;
 • w pojemniku do pakowania;
 • nie można umieszczać świeżych jaj w pobliżu gotowych potraw – na skorupce może znajdować się salmonella (czynnik wywołujący salmonellozę);
 • jeśli jaja są silnie zanieczyszczone, należy je dokładnie umyć, wysuszyć, a następnie przechowywać;
 • nie używaj ogniw na drzwiach, jest tam za ciepło ze względu na stałą cyrkulację powietrza.

Maksymalny okres przechowywania surowych jaj jadalnych wynosi 25 dni, jaj gotowanych – nie więcej niż 5 dni.

Ser i masło

Ser i masło to wymagające warunki przechowywania. Masło umieszcza się w plastikowym pojemniku ze szczelną pokrywką, a ser zawija się w folię.

Dzięki takiemu przechowywaniu olej nie wchłonie obcych zapachów, będzie miękki, ser zachowa swój aromat i elastyczność.

Sosy i majonez

Kupione w sklepie sosy i majonezy przechowywane są w fabrycznych pojemnikach. Jeśli umieścisz domowy produkt w lodówce, lepiej użyć szklanego słoika lub plastikowego pojemnika spożywczego. Nie zabieraj aluminiowych, metalowych naczyń i żelaznych pokrywek – produkt będzie miał nieprzyjemny posmak.

W szczelnie zamkniętym pojemniku sosy i majonezy nie będą impregnowane zapachami, można je trzymać obok dowolnego jedzenia.

Produkty sąsiedztwa w zamrażarce

Do przechowywania w zamrażarce własne standardy:

 • mięso i ryby są umieszczone na różnych półkach, starannie zapakowane;
 • pierogi, pierogi, surowa pizza, naleśniki i inne półprodukty trzymane są na osobnej półce;
 • zielenie umieszcza się owinięte folią lub folią spożywczą na dowolnej półce;
 • mrożone owoce i warzywa są przechowywane oddzielnie od innych mrożonych, obok można umieścić lody w zapieczętowanym fabrycznym opakowaniu

Sąsiedztwo z chemią gospodarczą

Zgodnie z normami SanPiN wykluczone są nie tylko dzielnice towarowe, ale także wspólny transport produktów spożywczych i chemii gospodarczej. Chleb, mleko, ser, płatki zbożowe łatwo wchłaniają zapachy innych ludzi, zdecydowana większość chemii gospodarczej jest nasycona różnymi smakami.

Prawidłowe ułożenie i pogrupowanie żywności w lodówce lub na półce kuchennej zapobiega przyspieszonemu psuciu się. Separacja odbywa się według określonych kryteriów – ogólnego reżimu temperaturowego, wymagań dotyczących wilgotności, oświetlenia, zdolności do nadawania lub pochłaniania zapachu, stopnia dojrzałości.


Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author
iHerba Polska