Ile zup można przechowywać w lodówce

zupa

Czas przechowywania zupy w lodówce zależy od różnych czynników. Okres przechowywania może wynosić kilka godzin lub 5-7 dni. Ważna jest również jakość produktów, z których została przygotowana taka żywność.

Na zachowanie jakości zupy wpływa kilka ważnych czynników.

Jak prawidłowo przechowywać zupę

Zupa może trwać od 12 godzin do tygodnia, jeśli jest odpowiednio przechowywana. Zasady, których należy przestrzegać, aby zachować smak i zalety potrawy:

 • temperatura – od 0 do +5 ° С;
 • możesz umieścić schłodzone danie na półce lodówki, ale nie ciepłe ani gorące;
 • emaliowana patelnia, odpowiedni jest pojemnik ceramiczny;
 • nie używaj pojemników ze stali nierdzewnej lub aluminium;
 • aby ogrzać pierwszy, nie trzeba stawiać całego pojemnika na kuchence – wystarczy podgrzać wymaganą ilość;
 • nie zostawiaj kadzi na patelni – żywność utlenia się, a zarazki szybciej wnikają przez luźno zamkniętą pokrywkę.

Bez lodówki po całkowitym schłodzeniu do temperatury pokojowej danie z mięsem można przechowywać do 5 godzin, z rybami, grzybami – do 4, warzywami – do 6 godzin.

Od czego zależy czas przechowywania

Ile dni zupa jest przechowywana, zależy od następujących czynników:

 • Czystość żywności, wody i sprzętu. Na źle umytych warzywach, mięsie, naczyniach oraz w brudnej wodzie żyją mikroorganizmy, które szkodzą gotowym posiłkom. Aby przygotować danie, które wytrzyma dłużej niż jeden dzień, musisz wszystko starannie przygotować, używać tylko czystego rondla i składników.
 • Technologia gotowania. Obróbka cieplna, wystarczająca pod względem czasu i temperatury, nie tylko pomaga w przygotowaniu żywności, ale także niszczy drobnoustroje i grzyby.
 • Jakość składników. Zgniłe buraki lub zgniłe mięso nie zrobią najpierw smacznego. Ponadto trwałość takiego dania zostanie znacznie skrócona.
 • Ilość soli. Działając jako konserwant, zapobiega psuciu się produktu. Zupy niesolone przechowuje się o 12-24 godziny krócej.
 • Kompozycja. Obecność łatwo psujących się składników skraca czas użycia naczynia do jedzenia.

Często dobrze ugotowany produkt może stać w lodówce znacznie dłużej niż zalecany czas, ale jego smak jest znacznie pogorszony. Ponadto to samo danie na lunch każdego dnia szybko się nudzi. Z tego powodu nie trzeba gotować dużo zupy na raz, lepiej robić to 2-3 razy w tygodniu w niewielkiej ilości. Zapewni to urozmaicone i świeże jedzenie na stole.

Okres przydatności do spożycia zupy w lodówce

Okres trwałości pierwszych dań przechowywanych na zimno zależy od ich składu. Obecność mleka, śmietanki czy grzybów skraca okres świeżości, octu, marynaty, wędlin, a wręcz przeciwnie wydłuża go dzięki zawartym w składzie konserwantom.

Zurek

Po schłodzeniu zupę można przechowywać w lodówce do 2-3 dni.

FLAKI

W zupie jest wiele przypraw, które spowalniają rozwój drobnoustrojów i można je przechowywać w hodlodil.

Kurczak

Zupa z kurczaka jest przechowywana w lodówce przez 3-4 dni. Jeśli gotuje się go z grzybami lub dodaje się do niego jajka – nie więcej niż 72 godziny. Przy dodawaniu makaronu lub makaronu nie należy przechowywać potrawy dłużej niż jeden dzień – makaron wchłonie wilgoć i pęcznieje.

Optymalna temperatura wynosi od 0 do +4 ° С.

Zupa grzybowa

Grzyby są produktem łatwo psującym się. Nie należy przechowywać tej zupy w lodówce dłużej niż 48 godzin, może to spowodować zatrucie. Obecność mięsa nie wpływa na termin.

Jeśli ugotujesz zupę drugiego dnia, schłodzisz i wstawisz z powrotem na zimno, wtedy trwałość wzrośnie o kolejne 2 dni. Nie stosuje się wielokrotnego gotowania – cierpi na tym smak i aromat potrawy. Zalecana temperatura przechowywania to od +1 do +3 °C.

Ser

Jak długo zupa serowa przechowuje się w lodówce, w zależności od rodzaju sera:

 • z odmianami twardymi – do 3 dni;
 • z topionego skrzepu serowego z konserwantami – do 5 dni;
 • bez konserwantów – 2 dni.

Jeśli danie jest gotowane na mięsie, okres przydatności do spożycia wyniesie 3-5 dni, temperatura będzie wynosić od 2 do +5 ° С.

Zupa rybna

Ryba jest produktem łatwo psującym się. Zupę rybną w puszkach można przechowywać w lodówce do 4 dni. W przypadku użycia świeżych lub mrożonych surowców – nie więcej niż 3 dni w temperaturze 0-3 ° С.

Ucho, które zostało ugotowane na ogniu, nie może być przechowywane. Powinien być od razu zjedzony.

Zupa-Pure

Okres przydatności do spożycia zupy jarzynowej bez dodatku śmietany lub śmietany wynosi 5 dni. Jeśli kompozycja zawiera produkty mleczne lub mięso – 72 godziny.

Niezbędnym warunkiem jest temperatura powietrza nie wyższa niż +5 ° С.

Barszcz

Ile barszczu można przechowywać w lodówce, zależy od zawartych w niej składników. Średni czas przechowywania to 5 dni. Dodatek koncentratu pomidorowego, kapusty kiszonej, octu pomaga wydłużyć ten okres do tygodnia. Barszcz bez mięsa wytrzyma tydzień na mrozie.

Najbardziej odpowiednia temperatura to 0-4 ° C.

Zimna zupa

Zimna zupa odnosi się do pierwszych dań podawanych schłodzonych. Zwykle jest to okroshka lub burak.

Okroshkę doprawia się kwasem chlebowym, kefirem lub mlekiem z octem. Nie jest pożądane przechowywanie produktu w tej formie dłużej niż jeden dzień. Okroshka nie wypełniona płynnymi składnikami będzie stać w lodówce do 3 dni. Lepiej napełnić go przed podaniem.

Naczynie należy przechowywać w temperaturze + 2-5 ° C.

Groszek

W cieple szybko kwaśnieje, niezależnie od obecności lub braku mięsa. Z tego powodu po ugotowaniu i schłodzeniu garnek należy umieścić w lodówce. Tak więc zupa grochowa wytrzyma do 48 godzin. Po rozgrzaniu ulegnie pogorszeniu w ciągu 4-5 godzin.

Odpowiednia temperatura wynosi od 0 do +4 ° С.

Kapuśniak

Danie zawiera wiele warzyw o właściwościach antyoksydacyjnych, bogatych w różne kwasy. Wydłuża to okres przydatności do spożycia.

Zupa mięsna lub chuda kapusta ze świeżej kapusty jest przechowywana w lodówce do 6 dni, z kapusty kiszonej – do 7 dni. Powstający w wyniku fermentacji kwas działa jako dodatkowy konserwant.

Optymalne warunki temperaturowe dla produktu to + 1-5 ° C.

Solanka

Obejmuje oliwki, ogórki konserwowe, wędliny, które działają jak konserwanty. Danie pozostanie świeże do tygodnia w temperaturze nieprzekraczającej +4 ° C.

Z klopsikami

Obecność mięsa mielonego w zupie ogranicza termin przydatności do spożycia do 5 dni. Niepożądane jest pozostawianie po schłodzeniu świeżo przygotowanej żywności w cieple. Lepiej umieścić go na zimno (nie więcej niż +4 ° C).

Mlekowy

Pierwsze danie na bazie mleka nie wytrzyma dłużej niż 12 godzin. Pozostałe produkty, które go tworzą, nie mają znaczenia. Mleko jest najbardziej łatwo psującym się składnikiem. Reżim temperaturowy powinien mieścić się w zakresie od +1 do +3 ° С.

Warzywo

Danie ugotowane bez mięsa można przechowywać w lodówce nawet do tygodnia. Okres ten tłumaczy się brakiem pożywki dla życia i rozmnażania bakterii, co sprawia, że ​​produkt nie nadaje się do użytku.

Grzyby skracają okres przydatności do 2 dni. Temperatura przechowywania – od 2 do +5 ° С.

Z ziołami i jajkami

Koper, pietruszka i inne zioła skracają trwałość zupy do jednego dnia. Produkt staje się kwaśny, zaczyna fermentować, staje się bezużyteczny.

Jeśli dodasz te składniki nie podczas gotowania, ale przed podaniem dania, musisz skupić się na najbardziej łatwo psującym się produkcie.

Zalecane warunki temperaturowe – + 1-3 ° С.

Rassolnik

Zawarte w składzie marynaty to konserwanty przedłużające trwałość potrawy do 5 dni. Jeśli zupa jest gotowana z dodatkiem nerek i innych podrobów, nie należy przechowywać jej w lodówce dłużej niż 4 dni.

Reżim temperaturowy dla marynaty wynosi + 1-5 ° С.

Burak czerwony

Można go przechowywać do 48 godzin, ale tylko pod warunkiem, że od razu doda się do niego zioła i jajka. Okres przechowywania wydłuża się do 3 dni, jeśli produkty te zostaną umieszczone tuż przed podaniem.

Zaleca się przechowywanie buraka w lodówce w temperaturze + 2-5 ° C.

Szczawiowy

Kwaśne liście pozwalają na przechowywanie produktu do 5 dni. Mięso czy kurczak nie skracają tego okresu, a grzyby skracają go do 2 dni.

Zalecane warunki temperaturowe w lodówce to od +2 do 5 ° С.

Lepiej jest wkładać jajka porcjami na talerz, a nie na zwykłą patelnię.

Tabela trwałości zupy:

Pogląd Temperatura, ° С Termin przydatności do spożycia bez mięsa / z mięsem, dni
Kurczak 0-4 -/4
Grzyb + 1-3 2/2
Ser + 2-5 2-5 / 3-4
Ucho 0-3 3-4 / –
Zupa-Pure + 2-5 5/3
Barszcz 0-4 7/5
Okroshka + 2-5 3/3
Groszek 0-4 2/2
Kapuśniak + 1-5 6-7 / 6-7
Solanka 0-4 – / 7
Z klopsikami 0-4 -/5
Mlekowy + 1-3 ½ / –
Warzywo + 2-5 7 / –
Z ziołami, jajkami + 1-3 1/1
Rassolnik + 1-5 5/4
Zimne buraki + 2-5 2-3 / –
ze szczawiem + 2-5 5/5

Czy można zamrozić pierwsze dania?

Zup nie można zamrażać – po rozmrożeniu rozwarstwiają się na płynne i gęste części, warzywa tracą konsystencję i smak. Ponadto produkt staje się niesolony. W razie potrzeby możesz zamrozić w następujący sposób:

 1. Zagotuj bulion. Lekko przesolony.
 2. Napięcie. Ochłonąć.
 3. Wlać do plastikowego pojemnika z pokrywką. Umieść w zamrażarce.
 4. Umyj i posiekaj warzywa, które chcesz. Osuszyć ręcznikiem papierowym.
 5. Złożyć do worków. Wyślij do zamrażarki.

Okres przechowywania w ten sposób wynosi do 6 miesięcy. W celu przygotowania zupy bulion wyjmuje się z zamrażarki i pozostawia w cieple do całkowitego rozmrożenia, a następnie podpala. Po ugotowaniu dodaj mrożone warzywa.

Wyjątkiem jest barszcz i kapuśniak. To właśnie te naczynia zachowują swoje właściwości w niskich temperaturach. Zupę przelewa się do porcjowanych pojemników lub umieszcza w zamrażarce bezpośrednio w rondlu.

Nie używaj naczyń ceramicznych ani szklanych – mogą pęknąć, pęknąć. W takim przypadku naczynie wycieknie i stanie się bezużyteczne, a zamrażarkę trzeba będzie rozmrozić i umyć.

Barszcz mrożony można przechowywać do tygodnia w temperaturze -18°C. Dłuższe przebywanie w komorze wpłynie na smak produktu.

Do rozmrażania użyj kuchenki mikrofalowej lub łaźni wodnej. Garnek można postawić bezpośrednio na ogniu.

Oznaki psucia się zupy

Jeśli warunki przechowywania lub daty ważności nie są przestrzegane, produkt staje się bezużyteczny. Możesz zrozumieć, że zupa zepsuła się po następujących znakach:

 • kwaśny lub zgniły zapach;
 • nieprzyjemny smak;
 • zmętnienie, lepkość bulionu;
 • pojawienie się kolorowych plam pleśni na powierzchni;
 • bąbelki, piana, których powstawanie wzrasta wraz z ogrzewaniem, wrzeniem, są produktami odpadowymi fermentujących grzybów.

Ta zupa nie jest jadalna i stanowi zagrożenie dla zdrowia. Zatrucie może być zarówno łagodne, jak i ciężkie, zwłaszcza podczas jedzenia zepsutych ryb, grzybów, zup mięsnych.

Jeśli danie nie zostało zjedzone w wyznaczonym czasie, ale nie wykazuje oznak zepsucia, można je podać zwierzętom.

Okres przechowywania pierwszych dań zależy od ich składu i temperatury, w jakiej są przechowywane. Optymalny tryb to od 0 do + 5 ° С. Tylko bulion nadaje się do długotrwałego przechowywania, ponieważ nie można zamrażać żadnych zup innych niż barszcz i kapuśniak. Zepsuty produkt nie może być spożywany.


Aleksandra Kowalski
Edytor serwisu
Rate author
iHerba Polska