Flawonoidy – co to jest, formuła i wpływ na organizm człowieka

Flawonoidy (łac. Flavus – żółty) to polifenole lub barwniki. Związki występują u wszystkich przedstawicieli flory – w roślinach strączkowych, różowatych, gryce i parasolach. Najbogatsze są w nich nadziemne części traw i roślin: niedojrzałe owoce, młode liście, kwiaty.

Naukowcy uważają flawonoidy za złożone formuły z wieloma grupami. Pierwszym, który opisał tę klasę metabolitów roślinnych, był amerykański biochemik Albert de Saint-Gyorgy w 1936 roku.

W trakcie badania wpływu niektórych pokarmów na człowieka naukowiec wyodrębnił niezwykłą substancję, która ma właściwości wzmacniania ścian naczyń żylnych i regulowania ich przepuszczalności. Zasugerował nazwanie złożonej witaminy P, ale to określenie się nie przyjęło. Dopiero w 1952 roku T. Geissman i E. Ginreiner wprowadzili nową nazwę grupy polifenolowej – flawonoidy. Wtedy stało się jasne, że unikalna substancja składa się z wielu biologicznie aktywnych związków o podobnych właściwościach.

Klasyfikacja flawonoidów

Dziś naukowcy znają 6500 pierwiastków fenolowych, ale zakłada się, że w świecie roślin jest ich znacznie więcej. Wszystkie flawonoidy wykazują działanie witaminy P (angioprotective), ale jest między nimi różnica. Podzielono je na 10 grup:

Katechiny . Najbardziej aktywne biologicznie substancje. Gromadzą się w liściach zielonej herbaty, pestkach winogron. Leukoanthocyanidins . Należą do garbników, nie łączą się z cukrami. Antocyjany . Rośliny są w kolorze niebieskim, fioletowym, ciemnofioletowym. Zawarte w jagodach, miąższu i skórkach winogron, bratek. Flawanony . Mała grupa polifenoli. Występuje u przedstawicieli roślin strączkowych, trądziku różowatego i astry. Flavones . Zawiera ponad 20 aglikonów (niewęglowodanowa część cząsteczki). Występuje w owocach głogu, skrzypu polnego i fiołka, liściach borówki brusznicy i innych flawanonolach. Różnią się od flawonów obecnością grupy hydroksylowej. Flavonole.Najliczniejsza klasa bioflawonoidów. Najbardziej znane z nich to kemferol, kwercetyna, rutyna, awikularina, hiperozyd, kwercytryna. Chalkony i dihydrochalkony . W roślinach mogą występować w postaci wolnej oraz jako glikozydy. Największym zainteresowaniem z tej grupy cieszy się arbutyna. Aurony . Występują wśród roślin strączkowych, astrowatych i norychników. Większość tej substancji zawiera ziele sznura.

Istnieją również izoflawony. Ale zwykle dzieli się je na osobną grupę, ponieważ różnią się od flawonoidów położeniem bocznego rodnika fenylowego i dają efekt podobny do estrogenu. Izoflawonoidy obejmują genisteinę, formononetynę, pterocarpans.

Najbardziej przebadanym flawonoidem roślinnym jest rutyna lub witamina P. Działa jako angioprotector, wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych. Substancja ta jest szeroko stosowana do celów medycznych i kosmetycznych. Znana jest również kwercetyna, resweratrol, hesperydyna.

Now Foods, Glutation, 500 mg, 30 Wegetariańskie kapsułki

Rola i metabolizm w organizmie człowieka

Korzyści płynące z flawonoidów dla ludzi są ogromne. Substancje nie tylko uczestniczą we wszystkich procesach życiowych, ale są również odpowiedzialne za namnażanie komórek, regulują produkcję hormonów i aktywność enzymów oraz pomagają spowolnić naturalne starzenie się organizmu.

Wiadomo, że flawonoidy roślinne są najsilniejszymi przeciwutleniaczami. Kiedy polifenole spotykają się z wolnymi rodnikami, redukują je do całej cząsteczki, zachowując ich strukturę. Flawonoidy z owoców cytrusowych, pestek winogron i liści chronią przed żylakami i krwotokami podskórnymi. Antocyjany poprawiają widzenie, stymulują aktywność mózgu i zapobiegają rozwojowi udaru.

Flawonoidy są również stosowane w chorobach serca, alergiach, astmie oskrzelowej i zapaleniu zatok. Tak więc kwercetyna jest w stanie blokować ataki kataru siennego, osłabiać zapalenie dróg oddechowych. Ten sam składnik odżywczy pomaga przy ukąszeniach owadów, zapaleniu skóry, hamuje wzrost komórek rakowych i wpływa na poziom cholesterolu we krwi.

Bezbarwne flawonoidy – katechiny – zapobiegają niszczeniu kolagenu, działają hepatoprotekcyjnie, poprawiają metabolizm i sprzyjają odchudzaniu. Często są stosowane w leczeniu patologii stawów – zapalenia stawów, fibromialgii, dny moczanowej. Katechiny są szczególnie bogate w surowe ziarna kakaowe i chińską herbatę.

Uwaga! Arbutyna jest uznawana za najlepszy naturalny środek antyseptyczny. Ten flawonoid ma działanie przeciwbakteryjne, hamuje rozwój wirusów i grzybów oraz działa moczopędnie. Jest również nietoksyczny i bezpieczny dla pożytecznych mikroorganizmów.

Flawonoidy działają również przeciwskurczowo na mięśnie gładkie, ułatwiają uwalnianie kamieni z nerek i pęcherzyka żółciowego, mają łagodne właściwości żółciopędne i przeciwbólowe. Dlatego są stosowane w zapaleniu pęcherzyka żółciowego, kamicy moczowej, zapaleniu okrężnicy.

Dlaczego kobiety powinny przyjmować flawonoidy?

Szczególnie korzystne dla kobiet są polifenole znajdujące się w słodzie sojowym lub jęczmiennym. Substancje te mają działanie zbliżone do hormonów. Dzięki organicznemu pochodzeniu polifenole są całkowicie bezpieczne w stosowaniu i mają łagodne działanie.

U kobiet po 40 roku życia poziom estrogenu spada. Kompleks izoflawonów jest w stanie wspierać umierające funkcje kobiecego organizmu, łagodzić objawy menopauzy i objawy PMS.

Hesperydyna pomaga radzić sobie z obrzękiem nóg, żylakami, nocnymi skurczami cieląt i jest skuteczna w zwalczaniu wirusa opryszczki. Gynestein zawarty w soi zapobiega rozwojowi chorób onkologicznych, chroni serce i naczynia krwionośne, wydłuża czynność czynnościową jajników, zapobiega osteoporozie.

Kobiety muszą przyjmować te substancje na takie choroby i dolegliwości:

  • zwiększona kruchość naczyń krwionośnych, zaburzenia krążenia;
  • adaptacja do nowych warunków, zmieniających się stref czasowych lub pór roku;
  • zapalenie pęcherza moczowego i inne procesy zapalne sfery moczowo-płciowej.
  • Wpływ flawonoidów na organizm kobiety został potwierdzony licznymi eksperymentami. W związku z tym w czasopiśmie naukowym Open Access PLoS One przedstawiono wyniki analizy opartej na 12 długoterminowych badaniach. Eksperci, którzy badali związek raka z odżywianiem, stwierdzili, że częstość występowania raka piersi znacznie spadła u kobiet spożywających duże ilości pokarmów bogatych we flawonoidy.

    Ziołowy kompleks polifenoli jest w stanie złagodzić bóle menstruacyjne i uczucie ciągnięcia w dolnej części brzucha. Wystarczy wypić filiżankę naturalnej kawy lub zjeść tabliczkę gorzkiej czekolady, a stan zdrowia szybko wróci do normy. Kwercetyna poprawia wchłanianie cukru we krwi i chroni przed cukrzycą. Zapobiega również nadmiernej produkcji sorbitolu, zapobiega pojawianiu się zaćmy.

    Aby zapoznać się z zaletami polifenoli dla kobiet, zobacz wideo:

    Dlaczego mężczyźni potrzebują flawonoidów?

    Flawonoidy są nie mniej przydatne dla zdrowia mężczyzn. Badania przeprowadzone w Finlandii wykazały, że mężczyźni, którzy regularnie otrzymywali odpowiednią ilość polifenoli, mieli o 50% mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób serca. Inny eksperyment, w którym uczestnicy mieszkali w Holandii, wykazał, że ryzyko udaru mózgu u mężczyzn spożywających duże ilości flawonoidów zmniejszyło się nawet o 75% niż u tych, którzy zaniedbali pokarmy roślinne.

    Uwaga! Flawonoidy są stosowane przeciwko wzrostowi guza. Polifenole mogą zapobiegać lub spowalniać rozwój raka prostaty, poprawiać tolerancję chemioterapii i poprawiać jakość życia pacjenta.

    Dzienne zapotrzebowanie

    Poziom zawartości danego składnika flawonoidów w organizmie można określić na podstawie badania krwi, które pokazuje ilość samego związku oraz jego metabolitów. Przy zbilansowanej diecie stężenie polifenoli w osoczu krwi rzadko przekracza 1 μM. W przypadku spożywania pokarmów bogatych w bioflawonoidy poziom substancji podnosi się 2-3 godziny po jedzeniu, a prawie dzień później wraca do pierwotnej postaci.

    Poziom polifenoli w dużej mierze zależy od indywidualnych cech organizmu. Zatem w grupie 10 osób, które jednocześnie spożywały taką samą ilość flawonoidów, zawartość substancji we krwi wahała się od 25 do 145 nM. Taki zakres stężeń nie pozwala nam dokładnie określić dziennego zapotrzebowania człowieka na fitoskładnik.

    Naukowcy sugerują, że optymalna dawka związków ziołowych dla mężczyzn i kobiet to 50-400 mg dziennie. Nie przeprowadzono żadnych badań na dzieciach.

    Radziecki biochemik L.I. Vigorov argumentował, że konieczne jest rozróżnienie między terapeutycznymi i profilaktycznymi dawkami witaminy P. Jeśli w celu zapobiegania chorobom wystarczy spożywać 500 mg bioflawonoidów dziennie, to w leczeniu kruchości i przepuszczalności naczyń konieczne będzie przyjęcie 100-200 mg więcej. Aby zmniejszyć ryzyko onkologii, dawkę substancji należy zwiększyć do 1-2 g dziennie.

    Dla dzieci i kobiet w ciąży nie ustalono terapeutycznej dawki polifenoli. Dla tej kategorii pacjentów bezpieczniejsze jest przyjmowanie związków witaminy P z warzyw i owoców. Przed zastosowaniem suplementów diety należy skonsultować się z lekarzem.

    W dowolnym momencie możesz przyjmować suplementy zawierające wiele flawonoidów. Tylko preparaty z kwercetyną należy przyjmować pół godziny przed posiłkiem.

    Naturalne źródła

    Polifenole roślinne nie są syntetyzowane w organizmie człowieka. Mogą przyjść tylko z zewnątrz. Najbardziej aktywne flawonoidy znajdują się w owocach i warzywach, ziołach, czerwonym winie, zielonej herbacie i gorzkiej czekoladzie.

    Tabela – Naturalne źródła flawonoidów

    Nicola Bondonno, czołowy badacz z Edith Cowan University (Australia), uważa, że ​​dla najlepszego efektu na organizm należy spożywać heterogeniczne związki flawonoidowe występujące w różnych produktach. Bardziej korzystna będzie dieta składająca się z 1 filiżanki zielonej herbaty, jednej pomarańczy i jednego jabłka, 100 gramów jagód i 100 gramów brokułów. Taki zestaw produktów będzie zawierał około 500 mg polifenoli iw pełni dostarczy człowiekowi niezbędnych substancji.

    Uwaga! Ilość flawonoidów w źródłach roślinnych oraz ich korzystne właściwości w dużej mierze zależą od warunków uprawy, stopnia dojrzałości, cech genetycznych oraz sposobu przechowywania surowców.

    Wśród naukowców nie ma zgody co do sposobu przygotowania źródeł flawonoidów. Po obróbce cieplnej polifenole nie są niszczone, ale przechodzą z surowca do roztworu wodnego. Ale ile z nich pozostaje w jedzeniu i co lepiej zrobić – gotować, dusić lub jeść surowe jedzenie – jeszcze nikt nie wie. Jedynym wyjątkiem jest soja – zawarte w niej izoflawony pozostają niezmienione w każdej temperaturze.

    Lekarze zalecają włączenie duszonych lub warzyw i owoców do żywności dla niemowląt. Te pokarmy są mniej korzystne, ale są łatwiejsze do strawienia i nie powodują rozstroju żołądka. A brak polifenoli można uzyskać z ziół i ziół, jeśli dziecko nie jest na nie uczulone.

    Do produkcji masek można używać żywności zawierającej flawonoidy. Działają wygładzająco, stymulują produkcję własnego kolagenu i elastyny, zwiększają elastyczność tkanek i nawilżają skórę.

    Doctor’s Best, Quercetin with Bromelain, 180 Veggie Caps

    Głównym powodem braku substancji witaminy P jest zła dieta. Dlatego niedobór związków polifenolowych najczęściej obserwuje się zimą i wiosną. Ponadto ilość flawonoidów w tkankach gwałtownie spada pod wpływem nikotyny i alkoholu, a także niektórych leków: aspiryny, kortyzonu, większości antybiotyków, leków przeciwbólowych.

    W rzadkich przypadkach niedobór witaminy P może być spowodowany chorobami przewodu pokarmowego, które upośledzają wchłanianie polifenoli.

    Następujące oznaki wskazują na brak flawonoidów:

  • pojawienie się siniaków od najmniejszego dotyku do ciała;
  • trądzik, letarg i zwiotczenie skóry twarzy;
  • Jeśli pojawią się takie objawy, należy skonsultować się z lekarzem, wykonać badania, które potwierdzą lub zaprzeczą obecności niedoboru flawonoidów w organizmie.

    Uwaga! Dla lepszego przyswajania fenoli roślinnych należy pić więcej czystej wody – co najmniej 1,5 litra dziennie.

    Obejrzyj film o tym, do czego prowadzi niedobór flawonoidów:

    Nadmiar flawonoidów w żaden sposób nie wpływa na organizm człowieka, nadmiar substancji jest wydalany z moczem. Dlatego zioła, warzywa i owoce można spożywać w nieograniczonych ilościach.

    Flawonoidy są stosowane w medycynie do wytwarzania leków na obrzęki pochodzenia sercowego i nerkowego, do leczenia zapalenia wątroby, kamicy moczowej, krwawień z macicy i hemoroidów. Polifenole roślinne są również stosowane u dzieci na skazę, pieluszkę, kolkę itp. Diosmina, wchodząca w skład leku Detralex, radzi sobie z obrzękiem żylnym.

    Leki flawonoidowe występują w następujących postaciach:

    Wszystkie leki są przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza w celu ogólnej promocji zdrowia lub leczenia określonych schorzeń. Napary wodne z roślin stosuje się przy problemach skórnych, do płukania gardła i jamy ustnej. Częstotliwość stosowania i dawkowanie podano w instrukcji.

    Istnieją również flawonoidy przeciwstarzeniowe i ochronne do pielęgnacji twarzy i ciała. Najcenniejsze są kremy zawierające następujące składniki:

    Arbutin. Zmniejsza produkcję melaniny i usuwa przebarwienia. Katechiny. Daje efekt opalenizny i dezynfekuje tłustą skórę. Resweratrol. Odbudowuje i napina tkaniny. Izoflawony. Działają przeciwstarzeniowo. Rutin. Wzmacnia naczynia włosowate i łagodzi trądzik różowaty.

    Wymienione substancje są również stosowane w medycynie ludowej w celu poprawy funkcji układu odpornościowego, jako środek wspomagający w leczeniu schorzeń stawów, infekcji i wirusów.

    Trudno znaleźć suplementy zawierające czyste związki polifenoli. Najczęściej flawonoidy wchodzą w skład kompleksów. Jednak leki mono można kupić za pośrednictwem strony internetowej iHerb. W asortymencie sklepu internetowego znajdują się suplementy diety dla dzieci i dorosłych od najlepszych producentów z USA i Europy. Ceny tutaj są o 30-50% niższe niż ceny apteczne.

    Ponadto klienci tej witryny otrzymują rabaty i bonusy. Na Ayherb możesz również zapoznać się z recenzjami produktów, wybrać dogodny dla siebie sposób dostawy i skontaktować się z obsługą klienta o każdej porze dnia i nocy.

    TOP-6 suplementów diety z flawonoidami:

    Now Foods, Glutation, 500 mg, 30 Veggie Caps Now Foods, Glutation, 500 mg, 60 Vegan Capsules Country Life, Resveratrol Plus, 120 Vegan Capsules Country Life, Resveratrol Plus, 60 Vegan Capsules winogrono czerwone, 60 mg, …

    Uwaga! Czytelnicy naszego magazynu na iHerb mogą skorzystać z 10% zniżki na pierwsze zamówienie. Aby automatycznie aktywować ofertę rabatową, należy skorzystać z tego linku lub wpisać kod promocyjny AGK4375 w specjalnej kolumnie podczas składania koszyka.

    Flawonoidy są przydatne w każdej postaci. Mogą znaleźć się w jadłospisie dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Należy jednak pamiętać, że flawonoidy nie są lekarstwem, można je stosować jedynie jako terapię uzupełniającą.

    Podobał Ci się artykuł? Udostępnij to w mediach społecznościowych.


    Aleksandra Kowalski

    Edytor serwisu

    Rate author
    iHerba Polska